PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : debriyaj aşırı sıcak uyarısı

BLUEMAN
09/07/2011, 22:34
Arkadaşlar geçtiğimiz hafta pikniğe gittiğimde duologic vites evomun yol bilgisayarında debriyaj aşırı sıcak uyarısıyla karşılaştım uyarının ne kadar zamandır olduğunu bilmiyorum fakat görür görmez aracı stop edip dinlenmeye bıraktım sanırım aracı yokuş yukarı çıkarken taşlardan zorlandığı sırada askıda kaldığından yaptı sormak isteğim benim fark etmediğim süre zarfından dolayı ileride herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım,araç dinlendikten sonra aynı sorunla karşılaşmadım.Şimdiden çok teşekkür ederim.

GP COSKUN
10/07/2011, 12:35
gökhan balata ısındığında bu uyarıyı verir
zorlanmadan dolayı ısınır balata devamlı zorlarsan balatanın ömrü azalır

BLUEMAN
10/07/2011, 14:20
gökhan balata ısındığında bu uyarıyı verir
zorlanmadan dolayı ısınır balata devamlı zorlarsan balatanın ömrü azalır

yok zaten çok fazla zorlama yapmadım sadece 1 defa uyarı verdi .

dunesea
11/07/2011, 10:34
Toyota MMT şanzımanlarda da çok karşılaşılan bir sorundur bu. bir çok forum sayfasında mmt kullanıcıları toyotaya söylenip duruyorlar. toyota'nın ise bu konudaki tavsiyesi özellikle sıkışık dur kalk trafikte aracınızı durdurduğunuzda vitesi boşa almak.çift kavramalı (DSG vs..) harici bütün yarı otomatik viteslerde bu ortak sorun var sanırım.

faku
11/07/2011, 14:54
Benim önceki aracım ASM (Triptonik) Şanzımanlı fiestaydı. Tüm ASM şanzımanlı fiestaların ortak sorunu: Sıkışık trafikte, şehir içinde dur kalklarda, rampa aşağı motor freni ile inerken şanzıman ısınıyor ve araç olduğu yerde kalıyordu. Boşa alıp uygun bir yere çekip 15-20 dakika normale dönmesini bekliyordum.
Ford Otosan aracın normal durumudur dedi ve anormallik kabul etmedi. Ben de tüketici mahkemesine dava açtım ve kazandım. Aracı teslim edip alırken ödediğim fiat ile mahkeme masraflarını aldım.

akca37
12/07/2011, 11:31
Benim önceki aracım ASM (Triptonik) Şanzımanlı fiestaydı. Tüm ASM şanzımanlı fiestaların ortak sorunu: Sıkışık trafikte, şehir içinde dur kalklarda, rampa aşağı motor freni ile inerken şanzıman ısınıyor ve araç olduğu yerde kalıyordu. Boşa alıp uygun bir yere çekip 15-20 dakika normale dönmesini bekliyordum.
Ford Otosan aracın normal durumudur dedi ve anormallik kabul etmedi. Ben de tüketici mahkemesine dava açtım ve kazandım. Aracı teslim edip alırken ödediğim fiat ile mahkeme masraflarını aldım.

Merhaba fatih abi foruma epey bir süredir bakamıyordum yeni gördüm sizin de 95 lik evonuz varmış tanışmak istedim Kastamonudan Emrullah , mücadeleniz için tebrikler...

faku
12/07/2011, 14:37
Merhaba fatih abi foruma epey bir süredir bakamıyordum yeni gördüm sizin de 95 lik evonuz varmış tanışmak istedim Kastamonudan Emrullah , mücadeleniz için tebrikler...
Teşekkür ederim. Foruma yeni katıldım.

demon
12/07/2011, 18:39
Bu şanzımanlar böyle. Ya tam otomatik almak gerek yada manuel. Hiç bu tip şanzımana bulaşmadım. Toyota' da MMT şanzımanda böyle. Dualogic, Easytronik v.s v.s hepsi dertli.
Aracı genelde manuel gibi kullanmak gerekiyor. Tam otomatik gibi kullanırsanız derdide masrafıda büyük olur.

Chevaliers
12/07/2011, 21:36
Hiç bu tip şanzımanlara bulaşmamışsınız fakat bulaşmış gibi konuşmuşsunuz.(internetten okuma bilgilerle)
Önce bir kullanıp ona göre millete nasıl kullanılması gerektiğini önerseydiniz keşke.
Her kafadan bir ses çıkıyor.Kendi düşüncelerinizi kesin yargı halinde sunmamak gerekir.Kaldı ki bu tip şanzımanlar en az 6 yıldır satışı yapılan şanzımanlar.Bu kadar kötü olsa şimdiye tarih olurdu çoktan.Yanlışmıyım?

bvulgari
12/07/2011, 22:24
Hiç bu tip şanzımanlara bulaşmamışsınız fakat bulaşmış gibi konuşmuşsunuz.(internetten okuma bilgilerle)
Önce bir kullanıp ona göre millete nasıl kullanılması gerektiğini önerseydiniz keşke.
Her kafadan bir ses çıkıyor.Kendi düşüncelerinizi kesin yargı halinde sunmamak gerekir.Kaldı ki bu tip şanzımanlar en az 6 yıldır satışı yapılan şanzımanlar.Bu kadar kötü olsa şimdiye tarih olurdu çoktan.Yanlışmıyım?
Ewt yanlışsın.. Satılan herşey iyimi sizin düşüncenize göre?.. Yada satılmayan herşey kötü mü?.. Hangi şanzımandan gerçekten anlayan bir insan robotlu şanzıman için iyidir diyebilir ki?..
Sigara sağlığa zararlıdır demek için önce sigara mı içmek gerekmetedir size göre? vs. vs. ... Robotlu şanzıman zaten otomatik şanzıman değildir. Aynı normal mantığıyla çalışır..Sadece robot bu görevi görür ve bi çok insanın söylediği gibi sıkıntı çıkartması çok kolaydır.
Siz hiç tam otomatik mercedes, audi, bmw, ford, vw vs. markalarda şanzımanı kötüdür diye genel bir görüş gördünüz mü acaba?

Chevaliers
12/07/2011, 22:35
Ben robotize şanzımanlar tam otomatik şanzıman demedim dikkat ederseniz.Bana tam otomatik şanzımanları anlatmışsınız.Ben burda bu şanzımanıda savunmuyorum.Sadece sağdan soldan duyma laflarla milleti yanıtmanın yanlış olduğunu savunuyorum.Otomatik şanzıman ustası honda bile artık bu tip şanzıman üretiyorsa çok ta kötü bir sistem olmaması gerekir.

reddragon
12/07/2011, 23:36
Evet dualogic in çeşitli yan etkileri var. Fakat bu devirde artık manuel araç kullanmak da demode birşey.Amerikada herkes otomatiğe biniyor.
Her türlü tam otomatik araç akar. Fakat tam otamatik kaliteli bir marka araç almak için kesenin ağzını açmak gerekiyor. Dualogic tipi şanzumanlar; robotlu çakma otomatik seçeneği ile daha uygun bir fiyat ve yakıt tasarrufu sunuyorlar. Garanti kapsamında binerseniz 4 yıl sorun olmaz. Bozulursa 4 yılın sonunda artık şansınıza yenisini alırsınız o da 2 yıl garantili olur. Toplamda sıfır aldığınız araca uzunca bir süre binersiniz.Konfor olarak motor gücünüze göre tam otomatikten daha düşük bir konfor alabilirsiniz.
Lakin bu tür araçları 2. el almak kullanıcıyı üzebilir. Aldınız ertesi gün dualogic arızalandı canınız yanabilir. Bu da ikinci bir dezavantajı yarı otomatiğin.Tabi diğer yandan ikinci el araç almak her türlü risktir. Sıfırdan şaşmayın.

dunesea
13/07/2011, 10:08
Ben robotize şanzımanlar tam otomatik şanzıman demedim dikkat ederseniz.Bana tam otomatik şanzımanları anlatmışsınız.Ben burda bu şanzımanıda savunmuyorum.Sadece sağdan soldan duyma laflarla milleti yanıtmanın yanlış olduğunu savunuyorum.Otomatik şanzıman ustası honda bile artık bu tip şanzıman üretiyorsa çok ta kötü bir sistem olmaması gerekir.

Ne yazık ki kötü şanzımanlar... geçiş dönemi şanzımanlarıydılar yerlerini yavaş yavaş çift kavramalı, daha gelişmiş bir teknoloji ürünü olan şanzımanlara bırakıyorlar.

Bu mmt,easytronic vs. tarzı şanzımanlar esasında zorunluluktan ortaya çıktı. tork konvertörlü tam otomatik şanzımanların yakıt tüketimi konusundaki sorunları üreticileri hem otomatiğin rahatlığını sağlayan hemde yakıt konusunda manuel ile aynı performansı veren şanzıman yaptırmaya zorladı...ortaya da bu tür abuk bir ürün çıktı.

sorun yaşayanlar olduğu gibi, sorun yaşamayanlarda oluyordur. bu şanzımanlarda sorun yaşamasanız da; vites geçişlerinde ki yavaşlık, sarsıntı ve zaman zaman yaptığı yanlış vites seçimi adamı delirtir. motorunuzun performansını alamıyorsunuz bu vites yüzünden. 90 beygirlik mmt şanzıman auris'i olan arkadaşım benim 75 lik manuel evo'yu kullanırken dünya varmış diyor. ha gerçi toyotanında burda büyük hatası var. yokuş çıkarken vites büyüten bir şanzımandan bahsediyorum. ardından araba yokuşta yığılıncada anam ne oldu bana diyip vites küçültüyor. böle bir döngü. yahu bir yokuş sensörü konulmaz mı arabaya. önceleri "otomatiğin rahatlığı manuelin keyfi, ister otomatik ister manuel kullanın " gibi sloganlarla satış yapan toyota şimdilerde ağız değiştirdi. yokuşta manuel'e alacaksınız.çok sıkışık trafikte vitesi boşa alacaksınız vs. vs. diyor. şanzıman aşırı sıcak uyarısı alan onlarca insan biliyorum.

kısaca iyi bir sistem değil. dediğim gibi çift kavramalı olursa öper başıma koyarım ama bu mmt,easytronic gibi robotlu şanzımanlar bana göre değil.