PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 4077 tüketici haklarını koruma yasası hk

gurhany
07/07/2011, 23:46
Arkadaşlar benim çok kez sıkıntı yaşadığım bir konudur bu. Bu yüzden yaşadığım problemler sonucu öğrendiklerimi size de aktarmak istedim haddim olmayarak. Konu da uzman değilim, mutlaka eksiklerim vardır ama artık tecrübeliyim sanırım :)
İlk olarak belirmek istediğim nokta, herhangi bir arıza durumunda, servis onayı dahilinde, müşterinin 4 seçimlilik hakkı devreye girer. Bu haklar ürünün aynısı ile değişimi, aradaki fark tahsil edilerek başka marka/model ile değişimi, para iadesi veya ürünün arızalı bölümü kadar bedel indirimidir.
Öncelikle yasadaki bir değişiklikten başlamak istiyorum. Artık servislerdeki yasal tamir süresi 30 iş günü değil 20 iş günüdür. Bu noktada servislerin yaptığı en büyük hile, cumartesi günlerini iş günü değilmiş gibi saymalarıdır. Ancak yasaya göre cumartesileri de iş günüdür. Sadece pazar günleri ve resmi tatil günleri iş günü değildir.

Son dönemde alışveriş merkezleri, müşteri memnuniyeti kapsamında, kendilerinden alınan ürünleri, arıza durumunda müşteri adına servise göndermektedirler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken 2 husus var. Birincisi bu uygulama yasal bir zorunluluk değildir. Yani satıcı firmanın ürünü sizin adınıza servise gönderme zorunluluğu yoktur. Yani siz göndermelisiniz dediklerinde, yasal olarak satıcıyı bu işlemi yapmak zorunda kılan herhangi bir kısıtlama yoktur. Yani bu satıcının bize bir kıyağıdır . Bununla birlikte belirli üreticiler, arızalı ürünlerin servislere müşteri tarafından gönderilmesi şartı koşuyorlar. Yani satıcı bu işlemi yapsa da servis kabul etmiyor.
Bu konudaki bir diğer önemli nokta ise, azami servis süresi olan 20 iş günü, ürünü satıcıya teslim ettiğinizde başlamaz. Ürün servise ulaştığında başlar. Yani gönderirken tahmini 2-3 gün nakliye süresini göze almalısınız.
Bir diğer konu ise, üretici firmalar veya servisler, ürün kendilerine ulaştıktan 15 gün sonra, talebiniz üzerine, size muadili özelliklerde geçici bir ürün tedarik etmekle yükümlüdürler. Ancak bunu sadece servis veya üretici firma, sizin talebiniz üzerine yapabilir.

Ayrıca yasal düzenlemeler gereği, satın aldığınız ürün fatura tarihinden itibaren 30 gün (iş günü değil, takvim günü) içerisinde, donanımsal bir arıza verirse, yani örneğin basıyorum açılmıyor gibi bariz bir arıza durumunda, ürün servise gönderilmeden, satıcı firma tarafından değiştirilmelidir. Bu noktada dikkat etmemiz gereken iki noktadan birisi arızanın donanımsal bir arıza olmasıdır. Yazılımların hepsi garanti dışıdır. Örneğin aldığınız bilgisayarın işletim sistemi çökerse bu garanti dahilinde değerlendirilmez. Firmalar bu hatanın düzeltimi için ücret talep etme hakkına sahiptir. İkinci önemli nokta ise, arızanın donanımsal bir arıza olduğunun kesin olmasıdır. Yani eğer satıcı firmanın çalışanları, arızanın donanımsal olup olmadığına karar verebilecek teknik bilgiye sahip değilse, sadece rapor amaçlı servise gönderme hakkına sahiptir. Ancak ürün servise gitse de, fatura tarihinden itibaren 30 günü geçmemişse, iade/değişim raporu için gönderilir. Eğer aldığınız ürün 3 gün sonra arıza yaparsa ve servisi değişim değil tamir yoluna giderse, ürünü kabul etmeyin. Yasal olarak değiştirmek zorundadırlar.

Aldığınız ürün, fatura tarihinden itibaren 30 günden daha eski ise, satıcı firmalar ürünleri yetkili servislere göndermek zorundadırlar. Kendilerinin değişim veya iade işlemi yapmaya hak veya yetkileri bulunmamaktadır.

Tüm bu süreçler boyunca, en çok karşılaşacağınız tabirlerden birisi de ayıplı üründür. Ayıplı ürün ise, yasada aşağı yukarı şu şekilde tanımlanmaktadır: ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklâm ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir. Bu sıkıntıları olan bir ürün için, tüm yasal süreçler geçerlidir.

Bunun dışında bir de gizli ayıp konusu var. Bunu metin olarak anlatmak benim için çok zor o yüzden kusura bakmazsanız örnekle açıklamaya çalışacağım  . Örneğin bir bilgisayar aldınız. Kutusunda bluetooth özelliği var görünüyor. Ama aldıktan 1,5 sene sonra bu özelliğin olmadığını fark ettiniz diyelim. Bu durumda ürün direk olarak garanti dahilinde bluetooth olan modeli ile değişim olur.

Aslında konu çok detaylı ve uzun bir konu ancak şu an aklıma gelenler bunlardan ibaret. Eğer herhangi bir noktada eksil kaldığım bir konu var ise, tamamlayan olursa çok sevinirim. Veya ek bilgi isteyen olursa, sorusunu belirttiğinde, biliyorsam tekrar yardımcı olmaya çalışırım.

Umarım kimsenin işi bu yasaya düşmez. 

Teşekkür ederim.

yuzuakyener
08/07/2011, 00:14
Çok harika değişiklikler olmuş kanunda. Elinize sağlık. Güzel bir bilgilendirme. Servis tamir süresi kısıtlamasıyla (cumartesiler sayılmamasına rağmen) iki kez laptop bedelini geri almış vb. tüketici haklarını bilinçli bir şekilde kullanmış biri olarak, Türkiye'deki rezalet teknik servislerin alakasız tavırlarına katlanmak zorunda kalmayacağımız ve bu işlerde biraz daha acele etmek zorunda kalmalarını sağlayabileceğimiz için çok mutluyum.

femoli
08/07/2011, 09:57
cumartesinin iş günü sayıldığını yeni örendim desem :) Ve kutunun üzerinde özellik yazıpta kutu içerisindeki üründe olmaması ve servisin bu özellik üst modellerde var orada yazmıyor ama demesi gerçekten üzücüymüş :)

Teşekkürler..