PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mesajlardaki yazım hataları

krsd
08/05/2007, 13:27
Arkadaşlar bazı mesajlarda bariz yazım hataları oluyor.Yönetici arkadaşlar tek tek hepsini düzeltemezler tabiki ama en azından sık yapılanlara yönelik bir çözüm bulabilirler mi?(herkez,eylenmek,deyil vb. gibi)
Yazarken yanlışlıkla yapılan harf hatalarından bahsetmiyorum,bunları herkes yapabilir,yanlış anlaşılmasın.Saygı ve sevgilerimle...

erdiyilmaz
08/05/2007, 14:02
Türkçemizi güzeL kuLLanaLım diye sürekLi uyarıLarda buLunuyoruz.
forum kuraLLarı içerisine de öyLe bir madde ekLedik.

sık sık yapıLan yanLışLar otomatik düzrLtiLebiLir eLbette ancak şimdiLik öyLe bir çaLışmamız yok.

teşekkürLer

krsd
08/05/2007, 14:13
Forumda Tükçe'nin doğru ve düzgün kullanılması,takip edenler ve özellikle ziyaretçiler üzerinde forumun kalitesi ve seviyesi hakkında olumlu izlenimler bırakacaktır diye düşünüyorum.
Bu konuda hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız.İlginiz için ben de teşekkür ediyorum.

the_Algn
08/05/2007, 15:02
Uyarın için teşkkürler , messenger da arkadaşlarla ne olduğu belirsiz birşekilde yazışınca burada da istemeden hatalar olabiliyor.

ABNEW
08/05/2007, 15:53
Uyarın için teşkkürler , messenger da arkadaşlarla ne olduğu belirsiz birşekilde yazışınca burada da istemeden hatalar olabiliyor.

Haklısın Ali, forum mesajıyla msn yi karıştırmamak lazım...

Linos
08/05/2007, 20:44
Ahhhh, ah! Dilimizde tüy bitti be Kürşad!..

İbrahimKC
08/05/2007, 21:24
Bazı kelimeler yazılırken aceleden yalnış yazılabiliyor ama birde Noktalama İşaretleri mevzuu varki, o daha kötü bence.
Araya hiç noktalama işareti kullanmadan bir paragraf mesaj yazanlarında biraz daha dikkatli olması gerekiyor bence.

krsd
09/05/2007, 01:27
Haklısınız bazen aceleden yanlış yazım olabiliyor ki bunlar zaten hemen anlaşılıyor.Fakat bazı kelimelerde, yazan arkadaşlar doğrusunu yazdığını düşünerek aynı kelimeleri her seferinde yanlış yazıyorlar.(Örnek yukarıda yazdığım kelimeler)
Ayrıca msn'den kalma alışkanlık olmamalı,çünkü orada yazılanlar pencere kapanınca siliniyor.Buradakiler ise çok farklı,her satırımız bazen yüzlerce,binlerce kez okunuyor.Yani azami gayret göstermemiz gerekiyor arkadaşlar;Türkçe'mizin korunması ve düzgün kullanılması,forumun seviyesinin hep üst noktalarda kalabilmesi adına...

BANU
09/05/2007, 07:47
Kesinlikle doğru ve dikkat edilmesi gereken bir konu

Misafır
09/05/2007, 13:32
bu tür sorunların önüne geçmek ve yazım ve imla hatalarına yer vermemek üyelerimizin elinde bunu hepimiz biliyoruz.
daha temiz ve arı bir türkçe kullanılmasını hepimiz isteriz tabi ki.
ama yazdığınız gibi mod. arkadaşların tüm bu hatalara müdahale edebilmesi gerçekten de zor.

o sebeple tüm üyelerimizi türkçeyi daha düzgün kullanmaya ve de gereksiz kelime kirliliği ve israfına karşı daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

hepinize teşekkür ederim.

microab
09/05/2007, 14:51
türkçe değil yav Türkçe :busted_cop: ...

Lewent
09/05/2007, 14:52
Çok önemli bir konu, yazan, paylaşım yapan tüm üyelerin dikkat etmesi gerekiyor...
Yukarıda da belirtildiği gibi, bunun özellikle de dışarıdan foruma bakanlarda bırakacağı izlenim çok önemli.

Misafır
09/05/2007, 14:59
türkçe değil yav Türkçe :busted_cop: ...

Yapma Alim.
cümle içinde kullandım.
satır başında değil.

özel isim değil ki türkçe.

ha hepimiz türküz bizim açımızdan önemli diyorsan o başka tabi ;)

Bülent A.
09/05/2007, 15:32
Arkadaşlar bazen benim klavyem sürçüyo.Yanlış yazıyorum.Bazende tam basmıyor.Eksik oluyor.Beni idare ediverin artık.Yaşlılığıma verin.

Yıldıray Alim derken gene yanlış yazmışsın.Alim olacaktı

GaladrieL
09/05/2007, 15:47
bende bazen şımarıklıktan şirince yazıyorum ama tabiikide Türkçeyi bilmediğimden ya da bilmek istemediğimden değil, sadece soğuk ekran görüntüsüne o andaki mimiklerimi birazcık olsun yansıtabilmek adına yapıyorum.. yinede kötü örnek oluyor ya da rahatsızlık yaratıyorsa eleştri ve uyarılara açığım..

microab
09/05/2007, 16:09
Yıldıray yapma yahu!
Satır başı sonu farketmez abicim...

Kaldı ki noktadan sonra zaten büyük harfle başlanır.Paragraf büyük harf ile başlar...

Bu konu;Türkçe nin doğru kullanılması ile direk alakalı idi,yanlış yapılmaması öğütlendiği için daha bi dikkat çekici olmuş...

5. Dil ve lehçe adları büyük harfle başlar: Türkçe, Almanca, İngilizce, Rusça, Arapça, Oğuzca, Kazakça, Kırgızca, Özbekçe, Tatarca.

Misafır
09/05/2007, 16:19
Yıldıray yapma yahu!
Satır başı sonu farketmez abicim...

Kaldı ki noktadan sonra zaten büyük harfle başlanır.Paragraf büyük harf ile başlar...

Bu konu;Türkçe nin doğru kullanılması ile direk alakalı idi,yanlış yapılmaması öğütlendiği için daha bi dikkat çekici olmuş...

5. Dil ve lehçe adları büyük harfle başlar: Türkçe, Almanca, İngilizce, Rusça, Arapça, Oğuzca, Kazakça, Kırgızca, Özbekçe, Tatarca.

Takılayım dedim ama yemedi.
öpüyorum Aliciğim. :D

yazdıklarında tamamen haklısın.
yazdıklarına kelimesi kelimesine katılıyorum. ;)

femoli
09/05/2007, 16:31
Forumun en düzgün ve imlası , Türkçesi en mükemmel topici oldu (BülentA haric) benm klavyem sürçüyo :):):):)

tam vitrinlik :):):

Misafır
09/05/2007, 16:35
Bülentin kendisi vitrinlik mehmet.
Bülent'ten çok güzel büyük beden veya hamile giyim mankeni olur :D:D:D:D:D

Bülent A.
09/05/2007, 16:37
Bülentin kendisi vitrinlik mehmet.
Bülent'ten çok güzel büyük beden veya hamile giyim mankeni olur :D:D:D:D:D

Sen onu bırakta TDK den gelen uyarı mailni açıklaaa.
Başkalarını öne sürerek ayıbını örtemezsin

Misafır
09/05/2007, 16:42
Türk Dil Kurumundan bana uyarı gelmiş arkadaşlar.
Haberi olan var mı acaba ? :D:D:D:D:D

Ali, yoksa sen Türk Dil Kurumu adına çalışan gizli bir Ajanmısın ? :D

femoli
09/05/2007, 16:43
Yanlışlıklada olsa gizli olan birşey mi açığa mı çıkarıyorum..

Bu arada +1

microab
09/05/2007, 16:51
Valla o uyarıyı yapmak için TDK dan gelmeye,ajan olmaya gerek yok ki yav :D

femoli
09/05/2007, 17:22
eheee heheh kim gönderdi bunu tdk senmisin bülent kardeş bilelim ona göre el pençe olalım...

Türkçenin düzgün kullanılması ile ilgili olarak yapmış
olduğumuz anket çalışmalarında,
şahsınız ile ilgili olarak tarafımıza bildirilen
ve sizin Türk Dili ve imla kullanımı hakkında dikkatli ve
özenli davranmadığınız konusundaki şikayetleri
dikkate alarak, sizin bu konu hakkında uyarılmanıza karar
vermiş bulunmaktayız.

Bu uyarıyı dikkate almanızı rica ediyor, aksi takdirde
yasal yaptırımlara maruz kalacağınızı ilanen
bildirmek istiyoruz.

Teşekkür Ederiz.

Misafır
09/05/2007, 17:24
İşte resmi olarak uyarılmış bir kardeşimiz.
Hayırlı olsun Mehmet.
Tebrik ederim.
:D

Linos
09/05/2007, 22:51
Hadi bakalım; benim herhangi bir mesajımda yazım yanlışı bulana ödül vereceğim! :D :D

dagored
09/05/2007, 22:55
Hadi bakalım; benim herhangi bir mesajımda yazım yanlışı bulana ödül vereceğim! :D :D

al işte sana hata (yazım yanlışı olmasa da) o ünlemin ne işi var orada :D:D:D:D

ABNEW
10/05/2007, 00:53

Noktalı virgülden sonra büyük harf kullanılır:D:D:D

Misafir2
10/05/2007, 01:17

+111111111111111

Misafır
10/05/2007, 08:52
Murat birden imla saldırısına uğradı arkadaşlar
Yardıma koşsak mı ne dersiniz ?
:D

Linos
10/05/2007, 09:12

+111111111111111

Yanılıyorsunuz arkadaşlar! :D Bahsettiğiniz noktalama işareti: " : "

Noktalı Virgül ( ; )

1. Cümle içinde virgüllerle ayrılmış tür veya takımları birbirinden ayırmak için konur: Erkek çocuklara Doğan, Tuğrul, Aslan, Orhan; kız çocuklara ise İnci, Çiçek, Gönül, Yonca adları verilir. Türkiye, İngiltere, Azerbaycan; İstanbul, Londra, Bakü.

2. Ögeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konur: Sevinçten, heyecandan içim içime sığmıyor; bağırmak, kahkahalar atmak, ağlamak istiyorum. At ölür, meydan kalır; yiğit ölür, şan kalır.

"TDK Sitesinden alıntıdır."

GaladrieL
10/05/2007, 09:22
Amma abartmışsınız ya.. Yeni gelen arkadaşlar da forumu TDK yan kuruluşu sanacaklar :p

ABNEW
10/05/2007, 13:29
Yanılıyorsunuz arkadaşlar! :D Bahsettiğiniz noktalama işareti: " : "

[B]Noktalı Virgül ( ; )

1. Cümle içinde virgüllerle ayrılmış tür veya takımları birbirinden ayırmak için konur: Erkek çocuklara Doğan, Tuğrul, Aslan, Orhan; kız çocuklara ise İnci, Çiçek, Gönül, Yonca adları verilir. Türkiye, İngiltere, Azerbaycan; İstanbul, Londra, Bakü.

"TDK Sitesinden alıntıdır."

Murat kurallar değişmiş o zaman:) Ben emindim çünkü noktalı virgül kuralından...

femoli
10/05/2007, 13:30
linos değiştirmiştir o yapar :):):):

krsd
10/05/2007, 13:45
Hayır arkadaşlar kurallar değişmedi.Linos arkadaşımız doğru yazmış.Fakat takipteyim yanlış yazarsa hemen yakalayacağım. :)

Linos
10/05/2007, 14:20
Fakat takipteyim yanlış yazarsa hemen yakalayacağım. :)

Ben hiç iyi bir şey yapmadım sanırım! Sıkıntı bastı... :D :D

GaladrieL
10/05/2007, 14:23
Hazır imla kurallarıyla kafayı bozmuşken öz Türkçe kelimelerinin kullanımına da özen gösterelim bari..

HKNZHR
11/05/2007, 07:41
biraz abartmış olmuyormuyuz arkadaşlar :) bence forum yeterince üyeleri tarafından kaliteli bir hal almış durumda..bir çok insan gibi bende forum işi ile ugraştım forumları yönetmek böle kaliteli bir forum yaratmak çok zor bu konuda sizleri tebrik ederim.. ama sunuda unutmayalım internette başka işlerle ugraşan arkadaşlar var.. kendimden örnek vermem gerekirse.. bilgisayarım Japonca karakterleri görmek ve yazmak için ayarlandı ve kullandıgım programlarda Japonca yazdıgım için ç,ğ,ö,ü,ş,ı gibi Türkçemize özel olan harfleri cok kullanmadıgımdan bu harfleri kullanamıyorum bu nedenden dolayı bi kusurumuz varsa afedersiniz..