PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Esp ve Köpek

Misafir
10/04/2011, 23:04
Merhaba arkadaşlar..

Aslında bugün grande punto üyesi gördünüzmü konusuna mesajım hazırdı :) JHT 38 plakalı Türker arkadaşımızı gördüm diye yazacağım bir konum vardı taa ki bir kaç dakika sonra sol şeritte seyrederken aniden bariyeerlerin arasında yola bir köpek fırlayana kadar... Arkada oğlum yanım da arkadaşım vardı. aynı anda nasıl bu kadar çok yere göz gezdirdiğimi hatırlamıyorum ama, hem arkada hem yan aynalarda hem de köpekteydi gözüm. Hayvancağız da kararsız kaldı bir saniye kadar duraksadı, yan tarafım boş olduğu için direksiyonu sağa kırıp geçmek istedim. O an da haraket etti bu kez sola kırdım bariyerlere doğru. Tekrar sağ yapıp toparladım. Esp ciidden bugün bizim için büyük şanstı.. Araba yalpaladı ama toparlandı da.. Çok şükür köpeğe de vurmamış oldum.. Bu ilk tecrübemdi arabadaki oğluma belli etmemeye çalıştım ama onun araçtaki varlığı beni bu olaydan daha fazla tedirgin etti..

Ama bu olaydan sonra arabama bir kez daha aşık oldum :)

blk_hakan
10/04/2011, 23:08
Büyük geçmiş olsun iyiki arabanızda ESP varmış umarım birdaha yaşamazsınız böyle birşey....

tayfux
geçmiş olsun gülay hanım :( aynı olay benim de başıma geldi van da inek çıkmıştı bilirim o korkuyu :(

takres
geçmiş olsun öncelikle...Allah korusun böyle birşey başıma yüksek hızda gelse sağa sola manevra yapmam...

Misafir
10/04/2011, 23:11
Büyük geçmiş olsun iyiki arabanızda ESP varmış umarım birdaha yaşamazsınız böyle birşey....

Teşekkür ederim, umarım kimse yaşamaz ..

geçmiş olsun gülay hanım :( aynı olay benim de başıma geldi van da inek çıkmıştı bilirim o korkuyu :(

Teşekkürler, inanın bir salise kadar acaba vursam mı köpeğe diye içimden geçirdim. Ama yapamadım. Bazen bu durum kaçınılmaz olabiliyor, GPS2 Bahri abinin başına gelen olay gibi.. Oğlum arkada hiçbirşeyden habersizdi. Öyle de kaldı çok şükür :)

kaptan_ahab
10/04/2011, 23:12
Büyük geçmiş olsun.

Misafir
10/04/2011, 23:17
geçmiş olsun öncelikle...Allah korusun böyle birşey başıma yüksek hızda gelse sağa sola manevra yapmam...
evet zaten yapılması gereken de bu..Hızım çok çok yüksek olsa benim de vurmaktan başka çarem kalmayacaktı. Oğlumun arabada oluşu belki bir bakıma şansımdı bugün. O olduğu için daha yavaş kullanıyordum ve bu manevraları yapabildim belki..

ESP nasıl çalışır ? Güzel bir animasyon..
https://www.google.com.tr/imgres?imgurl=https://www.soylenasil.com/makine/i/esp_r1.jpg&imgrefurl=https://www.soylenasil.com/makine/esp1.htm&usg=__hxg0Xliqc646Sgx7Nu6Gi3atwio=&h=122&w=200&sz=8&hl=tr&start=1&zoom=0&itbs=1&tbnid=cETgmHJeHr79PM:&tbnh=63&tbnw=104&prev=/images%3Fq%3Desp%2Bnas%25C4%25B1l%2Bbir%2Bg%25C3%2 5BCvenlik%2Bsistemi%26hl%3Dtr%26gbv%3D2%26tbm%3Dis ch&ei=eQuiTfmvJ8m0tAaZktH1AQ

USTA
10/04/2011, 23:24
Geçmiş olsun Gülay,Allah seni oğluna oğlunuda sana bağışlamış...

izoci
10/04/2011, 23:24
Geçmiş olsun..

cilem
10/04/2011, 23:28
geçmiş olsun... Allah korusun iyiki yavaşmıssın...:)

Misafir
10/04/2011, 23:28
Geçmiş olsun Gülay,Allah seni oğluna oğlunuda sana bağışlamış...

Çok şükür Mustafa..Sağol..

Geçmiş olsun..

Teşekkür ederim..

@cilem: Sağol canım, köpek tecrübemiz de oldu :) Allah bir daha sınamasın..

tmac_fuat
10/04/2011, 23:33
Öncelikle geçmiş olsun. Benzeri benim de başıma gelmişti, 100 km ile seyir halindeyken aniden köpek atladı önüme, bir anda refleks ile direksiyonu sol kırdım ve tekrar sağ yaptım ve araba hemen toparlandı, işin ilginç yanı araçta esp yok. Bir anlık şanstı galiba benimkisi. Ama yüksek hızla giderken ani hareket yapmamak lazım sanırım

alpimmm
10/04/2011, 23:36
Gülay büyük geçmiş olsun, Allah beterinden korusun.
bu arada ESP'nin yanısıra soğukkanlılık ve ustalık da etkili olmuş bence.tebrikler

ozdem
10/04/2011, 23:36
Gülay, çok geçmiş olsun... Allah tekrar göstermesin, beterinden korusun...

Du Hast
10/04/2011, 23:39
Allah korumuş
ankara kayaş köprüsünün altında 90 km hızda iken benimde önüme fırladı. benim aracımda esp olmadığı için ve yolun bir şeridinide polis abilerimiz daralttığı için direksiyonu kırmayı biraz geciktirdim, son dubayı geçtikten sonra kırdım, köpeği teğet geçtim, Allah'tan gp nin yol tutuşu çok iyi hafif bir kontra ile çizgisine geri döndü

GRDEDE
10/04/2011, 23:44
Çok geçmiş olsun eğer soğukkanlı olmasaydınız ESP hiçbir işe yaramazdı.Bu arada hatırlıyomusunuz bilmem esp devreye girdiğinde garip sesler duydunuzmu ? Ben test amaçlı trafiğe kapalı alanda denedim esp devreye girince tekerlerden '' kırt '' diye birkaçkez ses geliyor.

turker
10/04/2011, 23:47
olayın canlı tanıgı oldum araba kullanırken cok dıkatlı olmak lazım bır anlık dalgınlık veya panık olmus olsa iş farklı yerlere gelebılırdı evet esp cok guzel bırsey ama butun her seyı espenın sayesınde kurtulmuyor dıreksıyonu tutan ellerın ustalıgınada baglı gecmıs olsun Gulay

Misafir
10/04/2011, 23:48
Çok geçmiş olsun eğer soğukkanlı olmasaydınız ESP hiçbir işe yaramazdı.Bu arada hatırlıyomusunuz bilmem esp devreye girdiğinde garip sesler duydunuzmu ? Ben test amaçlı trafiğe kapalı alanda denedim esp devreye girince tekerlerden '' kırt '' diye birkaçkez ses geliyor.

bir ses duydum ama ben esp ile birlikta abs nin devreye girdiğini hissettim. çünkü frene de bastım ani olarak, direksiyon hakimiyeti benden hiç kopmadı bu sayade..

Misafir
10/04/2011, 23:53
olayın canlı tanıgı oldum araba kullanırken cok dıkatlı olmak lazım bır anlık dalgınlık veya panık olmus olsa iş farklı yerlere gelebılırdı evet esp cok guzel bırsey ama butun her seyı espenın sayesınde kurtulmuyor dıreksıyonu tutan ellerın ustalıgınada baglı gecmıs olsun Gulay

hehehe sonraki ışıklarda yanıma gelip iyi atlattın dediğini anladım :) Gördün dimi Türker, ya bir kaç dk önce sana korna çalıyordum hehe yazıcam kimi gördünüz kısmına diye kendi kendime söylenirken, çıkıverdi önüme köpek :)

Bütün arkadaşlara teşekkür ederim.. Umarım kimse yaşamaz böyle birşeyi.. Ya bir de ne düşündüm biliyor musunuz; karşımdaki bir köpek de olsa bir canlıydı, ama ya bir insan olsaydı....! Allahım sen koru..Kimseye yaşatma..

Du Hast
11/04/2011, 00:02
canlıydı, ama ya bir insan olsaydı....! Allahım sen koru..Kimseye yaşatma..

bu olay beni o kadar korkutuyor ki..
mahalle aralarında hep yavaş gidiyorum, Allah kimseye yaşatmasın böyle birşey.

Misafir
11/04/2011, 00:05
bu olay beni o kadar korkutuyor ki..
mahalle aralarında hep yavaş gidiyorum, Allah kimseye yaşatmasın böyle birşey.

en doğrusu, el kadar çocukları başlarında büyük olmadan sokağa bırakıyorlar..Aman diyim...

legend
11/04/2011, 00:25
çok geçmiş olsun gülay hanım verilmiş sadakanız varmış köpek diyerek geçmeyin yüksek süratle köpeğe vuran bir laguna görmüştüm sanarsınız tır geçmiş üstünden çok feciydi onun çok geçmiş olsun birde böle durumlarda tabi soğuk kanlı olup kontra direksiyon hareketlerleri ile toparlamak aracı çok önemli tabi esp çok önemli esp olmasaydı mesela sola kırdığınınzda arabanın arkası sağa kaymaya başladığında direksiyonu sağa cevirim gaz vermek arabayı düzeltecek çizgiye sokacaktır tabi Allah kimseyi böle bir duruma düşürmesin tekrardan çok geçmiş olsun

yunus kahraman
11/04/2011, 00:55
İşte ESP li aracı bu yüzden sevmiyorum =D ben kendi aracımı kendim toplarım arkadaşım, ne diye sen topluyorsun yahu =D =D
çok geçmiş olsun. Hızınız 100 ün üstünde değildi sanırım.

samprik
11/04/2011, 00:55
geçmiş olsun gülay hanım.. bence bu esp den çok sizin yeteneğiniz çoğu insan köpeğe vurmayı tercih ederdi..
Allah beterinden korusun

fawori
11/04/2011, 01:43
Ben de aracımda esp olmasını isterdim hem de çok ama olmadı bulamadım öylesini bundan sonraki aracımda esp ve cruise kesinlikle olacak ama Bosh tarafından üretilen devrimsel bir ürün. Saniyenin 1/10 hızında her tekere ayrı ayrı fren yaptırabiliyor ağırlık hani tekere binerse o tekere fren yapar böylece araca yanal haraket yapmaktan kaçınır.
YouTube - Work of ESP (https://www.youtube.com/watch?v=WmCJtsRYE3c&feature=related)

YouTube - Bosch ESP 6 (https://www.youtube.com/watch?v=8jWz3KcTnhs)

duu
11/04/2011, 02:46
Gecmis olsun Gülay. Ama sen sen ol birdaha ne köpekte ne çukurda kırma direksiyonu. araçta masraf olur belki ama hayat kaybı ile es bile tutulamaz.

Kazarız belasiz sürüşler.

TORnADO
11/04/2011, 07:27
Geçmiş olsun,esp işe yarıyor gerçekten.

Scottie
11/04/2011, 08:36
geçmiş olsun... allah korumuş..

feedbackx
11/04/2011, 09:05
Geçmiş olsun... O yolu bilirim hergün gidip geliyorum kedisi köpeği eksik olmaz. İyi kurtarmışsınız gerçekten.İnsan böyle olaylarda kendini düşünmeyi bırakıp biranda araçtakileri düşünüyor. Kısa sürede doğru kararı vermek gerçekten zor. Allah kimseye göstermesin. Kazasız belasız sürüşler herkese.

16 CSE 79
11/04/2011, 09:24
Büyük geçmiş olsun Gülay.
Esp,ninde sınırları var sanırım süratinin az olması ve senin direksiyon hakimiyetinde sonucun böyle olmasında etken.Allah korumuş sonuç çok daha kötü olabilirdi.
Bu sefer esp yeterli gelmiş ama bir sonrakine yeterli gelmeyebilir.Onun için bu gibi durumlarda manevra yapmaktansa çarpmak daha doğru olur diye düşünüyorum.

xcruelx
11/04/2011, 09:33
Çok geçmiş olsun gülay. Allah beterinden korusun.

sundown
11/04/2011, 09:49
Bugün bende neredeyse bir köpeğe vuruyordum. Sokak köpeklerine trafik ışık ve kurallarına uyması konusunda eğitim vermemiz şart :)

Misafir
11/04/2011, 10:05
İşte ESP li aracı bu yüzden sevmiyorum =D ben kendi aracımı kendim toplarım arkadaşım, ne diye sen topluyorsun yahu =D =D
çok geçmiş olsun. Hızınız 100 ün üstünde değildi sanırım.
:) her zaman bir yardımcı iyidir. Evet hızım 70 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam, çünkü ışıklardan az öncesinde geçmiştim.

geçmiş olsun gülay hanım.. bence bu esp den çok sizin yeteneğiniz çoğu insan köpeğe vurmayı tercih ederdi..
Allah beterinden korusun

Büyük geçmiş olsun Gülay.
Esp,ninde sınırları var sanırım süratinin az olması ve senin direksiyon hakimiyetinde sonucun böyle olmasında etken.Allah korumuş sonuç çok daha kötü olabilirdi.
Bu sefer esp yeterli gelmiş ama bir sonrakine yeterli gelmeyebilir.Onun için bu gibi durumlarda manevra yapmaktansa çarpmak daha doğru olur diye düşünüyorum.
Kesinlikle haklısın. O an birçok şeyi aynı anda görmek ve düşünmek zorunda kalabiliyormuş insan bunu yaşadım birebir. Daha önce böyle bir deneyimim olmamıştı. Köpeğin hareketkerini kestirmeye çalıştım resmen. Hızım yüksek olsaydı manevra yapmaya cesaret edemezdim doğrusu..

Bugün bende neredeyse bir köpeğe vuruyordum. Sokak köpeklerine trafik ışık ve kurallarına uyması konusunda eğitim vermemiz şart :)
Çok geçmiş olsun.

SUADOW
11/04/2011, 10:40
Geçmiş olsun Gülay Hanım. Allah beterlerinden korusun. Sanırım; ESP'den ziyade pilotajınız aracın yoldan çıkmasını engellemiş, tebrikler. (MAAŞALLAH diyelim nazarımız deymesin)

Ancak, Nacizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Siz Siz olun 50-60 Km'nin üstünde bu tarz ani direksiyon hareketlerinden kaçının. Araçta ESP ve artı özelliklerde olsa burası Türkiye... yolun o kesiminde çamur,yağ,yada lastiklerin yola kavramasını engelleyecek bir cisim olabilirdi. En fazla köpeğe vurursunuz. Araçlarımızın tüm parçaları bulunuyor...

Neyse ki başınıza bütün bu kötü faktörler gelmemiş.

Geçmiş olsun...

Misafir
11/04/2011, 10:54
Geçmiş olsun Gülay Hanım. Allah beterlerinden korusun. Sanırım; ESP'den ziyade pilotajınız aracın yoldan çıkmasını engellemiş, tebrikler. (MAAŞALLAH diyelim nazarımız deymesin)

Ancak, Nacizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Siz Siz olun 50-60 Km'nin üstünde bu tarz ani direksiyon hareketlerinden kaçının. Araçta ESP ve artı özelliklerde olsa burası Türkiye... yolun o kesiminde çamur,yağ,yada lastiklerin yola kavramasını engelleyecek bir cisim olabilirdi. En fazla köpeğe vurursunuz. Araçlarımızın tüm parçaları bulunuyor...

Neyse ki başınıza bütün bu kötü faktörler gelmemiş.

Geçmiş olsun...

Teşekkür ederim.. evet haklısınız, bir anlık rafleskti benimki, dediğim gibi hızlı olsam kesinlikle uygulayacağım bir şekil olmazdı..

comanchee
11/04/2011, 13:12
geçmiş olsun Gülay hanım böyle durumlarda vurmak daha mantıklı..her ne kadar zalimce görünsede.insan olsa bende kırarım ama araçta oğlum ve eşim varken köpek veya kedi için risk almam.neticede oda can lakin İstanbulda çoğu zaman sağımızda solumuzda dolu...Allah korumuş sizleri....

yunus kahraman
11/04/2011, 13:20
Aynı olayı yan yolda yaşamıştım. İçimdede aşırı derecede bir sıkıntı vardı. Hayırlara gitsin inşallah dedim. 10 sn sonra yola bir herif atladı. Altımdada Doblo' vardı. Elfreni, fren derken adamı sıyırdım, sonra kontra vs hooop aracı topladım. Heee dedim içimdeki sıkıntı buymuş meğer =) araca S hareketini yaptırarak adama vurmaktan kıl payı kurtulmuştum.
Sadaka verin arkadaşlar. Allah kaza bela vermesin hiçbirimize.

Misafir
11/04/2011, 13:42
amin..

GPS2
11/04/2011, 18:12
Bir gün bağlanamadık neler olmuş...Geçmiş olsun Gülay hanım...allah korumuş...şansına boş manevra alanın varmış...ama çok yüksek hızlarda aman dikkat...akan trafik sağ sol bariyerler gibi çok etken var...takladansa vur gitsin ...tabiii frene sonuna kadar basarak, ancak öyle hız düşürebilirsin...Benimde şimdi bilinçaltına köpek olayı yerleşti elimde olmadan...tedirgin oluyorum... çok daha geniş açıyı ve trafiği kontrol ederek daha temkinli sürüyorum...işin birde bu tarafı var... psikoloji...neyse tekrar geçmiş olsun...

fiko
11/04/2011, 19:29
geçmiş olsun

akca37
11/04/2011, 22:34
Gülay hanım geçmiş olsun, ben hususen ESP denemesi yapmaya trafiğe kapalı bir yere gittim ve bulunduğum yerdeki zemin buzla kaplı idi, 50 km/h hızla önce sol şeride sonra hemen ani bir manevrayla sağ şeride geçtim punto vesselam harika bir yol tutuşla yoluna devam etti, sonra hızı 70 e çıkardım çok az sarsılma ile yeniden yola devam etti (VE ORJİNAL YAZLIK LASTİĞİYLE) ESP siz bir daha asla almam dedim !!!

kifanhom
11/04/2011, 22:40
çok çok geçmiş olsun

Honor COOPER
11/04/2011, 22:44
Geçmiş olsun.trafik malesef insanların isteyerek aldığı en büyük risklerden biri.

igeroglu
11/04/2011, 23:21
Gülay hanımda active arac var esp var bazı arkadaslara bakıyorum dynamic falan ama esp yok diyolar. Benim aracımdada varmı acaba siteye baktım sadece abs+ebd diyor anlamadım :)

Misafir
12/04/2011, 09:59
Bir gün bağlanamadık neler olmuş...Geçmiş olsun Gülay hanım...allah korumuş...şansına boş manevra alanın varmış...ama çok yüksek hızlarda aman dikkat...akan trafik sağ sol bariyerler gibi çok etken var...takladansa vur gitsin ...tabiii frene sonuna kadar basarak, ancak öyle hız düşürebilirsin...Benimde şimdi bilinçaltına köpek olayı yerleşti elimde olmadan...tedirgin oluyorum... çok daha geniş açıyı ve trafiği kontrol ederek daha temkinli sürüyorum...işin birde bu tarafı var... psikoloji...neyse tekrar geçmiş olsun...
Çok teşekkür ederim Bahri abi. Gerçekten psikoloji etkileniyor. Bu sabah altı buçukta aynı yerden geçmem gerekti havuza gitmek için. Hem yavaş gittim hem de dediğin gibi gçrüş açımı daha da genişlettim mecburen (köpek korkusundan :D )

Gülay hanımda active arac var esp var bazı arkadaslara bakıyorum dynamic falan ama esp yok diyolar. Benim aracımdada varmı acaba siteye baktım sadece abs+ebd diyor anlamadım :)
Benim aracım dualogic olduğu için güvenlik paketi (abs+ebd+asr+hba+msr+esp) bu donanımlar standart olarak yer alıyor. Otomatik olmayan araçlar bu donanımları güvenlik paketi adı altında opsiyon olarak alabiliyor. Abs+ebd bütün puntolarda standart olarak var.

puntoturbom
13/04/2011, 10:07
Büyük geçmiş olsun. benim de 3 kez hayatımı kurtardı bu ESP olayı. Yüzyılın buluşu bence de.

görkem koçsan
14/04/2011, 03:56
geçmişolsun 70 km hızdan sonra insan hariç manevra yapmayın bence çok ciddi şeylerle sonuçlanabilir allah korusun

muratkemerli
15/04/2011, 08:19
Merhaba arkadaşlar..

Aslında bugün grande punto üyesi gördünüzmü konusuna mesajım hazırdı :) JHT 38 plakalı Türker arkadaşımızı gördüm diye yazacağım bir konum vardı taa ki bir kaç dakika sonra sol şeritte seyrederken aniden bariyeerlerin arasında yola bir köpek fırlayana kadar... Arkada oğlum yanım da arkadaşım vardı. aynı anda nasıl bu kadar çok yere göz gezdirdiğimi hatırlamıyorum ama, hem arkada hem yan aynalarda hem de köpekteydi gözüm. Hayvancağız da kararsız kaldı bir saniye kadar duraksadı, yan tarafım boş olduğu için direksiyonu sağa kırıp geçmek istedim. O an da haraket etti bu kez sola kırdım bariyerlere doğru. Tekrar sağ yapıp toparladım. Esp ciidden bugün bizim için büyük şanstı.. Araba yalpaladı ama toparlandı da.. Çok şükür köpeğe de vurmamış oldum.. Bu ilk tecrübemdi arabadaki oğluma belli etmemeye çalıştım ama onun araçtaki varlığı beni bu olaydan daha fazla tedirgin etti..

Ama bu olaydan sonra arabama bir kez daha aşık oldum :)

Çok geçmiş olsun...

Misafir
15/04/2011, 09:37
teşekkür ederim arkadaşlar..

xnode
15/04/2011, 13:51
esp + spor yay / viraj = merhaba hayat :)

OzzY
15/04/2011, 14:14
geçmiş olsun, ucuz atlatmışsınız