PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ithal gp ile yerli lineanin donanim celiskisi

merter
07/05/2007, 19:05
bugun umraniye ARY otomotivde yeni lineayi yakindan inceleme firsati buldum.arac gp ile neredeyse ikiz kardes.ozellikle ic kisimda neredeyse tipatip ayni.
bu konuyu acmama gerek duyuran ise bizim ithal gplerde opsiyonel bile getirilmeye gerek duyulmayan BLUE&ME yerli linea nin 3donanim versiyonunun 2sinde standart.bunun oldugu versiyonlardan orta versiyon dynamic inse bizim dynamic le uzaktan yakindan alakasi yok donanim olarak, ama buna ragmen BLUE&ME yi koymaya deger gormusler.bizimkilerde ise emo ya bile deger gormuyorlar koymayi:icon_smile_sad:
lafin kisasi artik "BLUE&ME turkiyede ve burada monte edilebiliyor" ve bunu fiattan ozel olarak sorusturabilirmiyiz ve edinebilirmiyiz merak ediyorum:alala: :alala:

Reddline
07/05/2007, 19:14
bildiğim kadarıyla fiat bayilerinde satılıyor ve puntolara monte ediliyor aksesuar olarak.

tigis
07/05/2007, 20:01
bildiğim kadarıyla fiat bayilerinde satılıyor ve puntolara monte ediliyor aksesuar olarak.

maliyeti nedir biliyor musun onur?
bide sence gerekli midir?

TEZEL PUNTO 45
07/05/2007, 20:23
valla abı bencede bızım punto ile aynı lınea bırde kapı kolları ve aynalar aynısadece lıneanınkı nıkelaj kaplamalı ama bılmıyorum BLU&ME gereklımı

civcivx
07/05/2007, 20:29
Blue&Me sonradan eklenemiyor. Sistemde yığınla parça var. Bayilerde satılan BT kiti.

Bu arada Blue&Me eskidi bile. Artık Blue&Me NAV var. Yani navigasyon sistemli olanı. Şu an Bravo'da var sanırım.

blackmacig
07/05/2007, 20:35
kardeşim slm bu blue&me bluetooth gibi bişi mi beni aydınlatırsan sevinirim

civcivx
07/05/2007, 20:49
Blue&Me, BT özellikli cep telefonlarını araç müzik sistemi üzerinden kullanabilme (araç kiti) imkanı, gelen SMS'leri Türkçe olarak sana okuma imkanı ve USB belleklerdeki ve BT özellikli bazı telefonlardaki mp3 parçaları aracın müzik sistemi üzerinden dinleme imkanı sunan hoş bir icattır. Bu işte Microsoft'un parmağı vardır.

Reddline
07/05/2007, 22:06
maliyeti nedir biliyor musun onur?
bide sence gerekli midir?

abi maliyetini bilmiyorum ama vadi kardeş satıyodu en son bitane:) güzel bir özellik ama sana gerek yok arabada durduğun mu var:) telefonu arabaya bluetooth ile bağlıyor ve tel görüşmeleri yapıyosun ayrıca teldeki şarkıları arabanın ses siteminden çalabiliyorun...

KeOpS
07/05/2007, 22:08
bence cokda gereklı degıl mıllet

ABNEW
07/05/2007, 22:14
Blue&Me sonradan eklenemiyor. Sistemde yığınla parça var. Bayilerde satılan BT kiti.

Bu arada Blue&Me eskidi bile. Artık Blue&Me NAV var. Yani navigasyon sistemli olanı. Şu an Bravo'da var sanırım.

Haklısın Cem; Umarım Tr ye gelecek Bravoların arasında Nav lısı da olur:)

Honor COOPER
08/05/2007, 00:47
fiat türkiyeyi ikinci sınıf ülke görüyor hala kıbrıstaki gp dynamicte cruise control var bizde yok mesela bravoyada navigasyon koymazlar.opsiyonel bile olmaz.

Mısafır
08/05/2007, 08:39
bodycomputer, cd calar, direksiyon tuş takimi, blue&me sistemi, kablolama, on aydınlatma.... bunları değiştirirsen aracın blue&me olabilir ;)

Alp
08/05/2007, 08:55
ben çok ayrıntılı inceledim arkadaşlar geçen hafta linea lansmanındaydım.
İnanın bu kadar gereksiz bir donanım olamaz
Sebeblerini kısaca burada veriyorum.
1- Bluetooth üzerinden erişim olduğu için tam bir pil canavarı en iyi telefon bile en fazla 30 dk. bağlı kalabiliyor.
2- Sesli tepkileri algılaması çok geç. (el ile komut vermek çok daha hızlı)
3-Sistem windows Mobile olduğundan dolayı heran arızaya yatkın (sorun çıkarması halinde yeniden yüklenmesi ve ayarlanması buyuk teferrüat gerektiriyor)

örnekler çogaltılabilir. Bence GP Linea dan çok daha iyi bir araç. dizel olarak 90 Hp bile çok yetersiz.

Korhan
08/05/2007, 09:07
1- Bluetooth üzerinden erişim olduğu için tam bir pil canavarı en iyi telefon bile en fazla 30 dk. bağlı kalabiliyor.
...
...
örnekler çogaltılabilir. Bence GP Linea dan çok daha iyi bir araç. dizel olarak 90 Hp bile çok yetersiz.

Konuşma süresi bile 4-5 saat artık telefonlarda. 30 dk olamaz. Bluetooth stand-by konumundan en fazla 1.5 kat fazla harcar. Yani pratikte şarjı gerektiren bir durum olmaz.

Alp
08/05/2007, 09:29
deneyip görelim :))

Lewent
08/05/2007, 10:23
Hafta sonu ben de inceledim Linea' yı we bu "Blue & Me" olayı dışında pek bi şey göremedim aracta we daha önce dediğim gibi, sedan GP işte, he he.
Serwisteki teknik ekiple beraber kurcaladık bu özelliği hatta benim telefonu tanıttık araca...
Tepkimesi hiç fena değildi sesli komutlara, çok yüksek sesle konuşmaya gerek yok, ayrıca mesajlarda türkçe karakterleri okuma becerisi de iyi.
Sistemi aktiwe ettikten sonra pek çok şeyi sesli komutla yapabiliyosunuz.
Özellikle sordum GP' ya entegre edilebilirmi bu şey diye we Vadi' nin dediği gibi bişeyler söylediler, yani pek olacak gibi değil...
Size BT takalım yaptılar ( gerek yok tabii )

KAANİTO
08/05/2007, 14:28
arkadaşlar bu pazar ben de inceleme fırsatını buldum linea yı iç işçiliği bana göre gp lerden iyi kapı giydirmeleri iyi oturuyor.kullanılan malzeme daha kaliteli.Türk işçiliğinin kalitesi ortaya çıkmış.ben gp yi aldığımda iç giydirmalar la çok uğraşmıştım.ayrıca yan cıtalar koymuşlar sanırım gp ye uyarlanabiliyormuş.üstalik yapıştırma.sonuçta işçilik italyanların kinden daha iyi ve fiyatlarıda makulgp ye özenipte sedan istedikleri için alamayanlara iyi bir seçenek olacak.bir çok parçasıda gp yle aynı gibi yan sanayisi gelişirse bizlerinde yedekparçada önemli bir eksikliğimizi giderebilirsonuçta ithal araba yerine terci edilebilecek bir araç

akin78
08/05/2007, 15:04
Bence Linea'nın en güzel tarafı full versiyonun göstergeleri.1.3 90 Hp'lik motor 5 ileri ve bizimkilerden daha seri gibi geldi bana.Onun dışında blue&me falan çokta önemli görünmüyor bence.

endrey
16/05/2007, 09:55
BLUE&ME özelliği bazı durumlarda gerekli.
mesela seyehat sırasında telinizle arama yapmanız gerekiyor.direksiyonun üzerindeki bağlantı tuşuna basıyorsunuz ve
Ara Ahmet
diyorsunuz.ama ahmet telinizde kayıtlı olmalı.
araç size
ahmet aransın mı
diyor.
sizde
evet
diyorsunuz ve ahmet aranıyor.yada telinizde kayıtlı herhangi bir kişiyi.
eğer arayacagınız no telinizde kayıtlı değilse numarayı tek tek söylüyorsunuz
sıfır..beş..üç..beş..............................
söylediğiniz numarayı bilgi ekranında görüyorsunuz ve ARA diyorsunuz.arıyor.
bu arada mesajlarınızı da kendisi size sesli bir şekilde okuyor.
ama okuyan bayan PELTEK galiba çünkü okuduğunu anlamıyorsunuz .

endrey
16/05/2007, 10:00
arkadaşlar bu arada BLUE&ME sistemi gp lere takılmıyor bilginiz ola.

microab
16/05/2007, 14:29
arkadaşlar bu arada BLUE&ME sistemi gp lere takılmıyor bilginiz ola.

Bir arkadaş Türkiye de 2 araçda olduğunu bir tanesinin de kendisinde olduğunu söylemişti.

yıldıray
16/05/2007, 22:22
mrb arkasdaşlar.Anladığım kasdarıyla lineayı bayağı incelemişsiniz.Benim merak ettiğim lineanın ses yalıtımı nasıl.İç işçiliği ve malzeme kalitesdi gp lerden daha iyi geldi.

Furkan
16/05/2007, 22:34
Linea nın torpidosundada aydınlatma yok galiba, ben bugün serviste bir araca bindim göremedim. Broadway de bile vardı torpido aydınlatması Fiat neden hala koymuyor anlamış değilim

Korhan
16/05/2007, 22:36
Malzeme kalitesi daha iyi gibi geldi bana da . Ama tam bilemem tabi. Ses yalıtımı kesinlikle daha iyi ama.

endrey
17/05/2007, 09:32
Bence Linea'nın en güzel tarafı full versiyonun göstergeleri.1.3 90 Hp'lik motor 5 ileri ve bizimkilerden daha seri gibi geldi bana.Onun dışında blue&me falan çokta önemli görünmüyor bence.
lineanın 1.4 t.jet 120 hp emotion modelinde matrix göstergeler var.görmeni tavsiye ederim.

endrey
17/05/2007, 09:53
Bir arkadaş Türkiye de 2 araçda olduğunu bir tanesinin de kendisinde olduğunu söylemişti.
karışıık bir sistem ben sordum bir kaç bayiye ama takılmasının zor oldugunu belirttiler.çok da lazım değil.:dontknow:

Mısafır
17/05/2007, 10:07
lineanın 1.4 t.jet 120 hp emotion modelinde matrix göstergeler var.görmeni tavsiye ederim.
bu gostergelerı aracıma takarak denedık ama calısmıyor malesef gereklı lınk teknık bılgı bolumunde var...
Turbo basınc gostergesı de ayrı bı guzellık :fiatsmile:

ABNEW
17/05/2007, 14:23
mrb arkasdaşlar.Anladığım kasdarıyla lineayı bayağı incelemişsiniz.Benim merak ettiğim lineanın ses yalıtımı nasıl.İç işçiliği ve malzeme kalitesdi gp lerden daha iyi geldi.

Ses yalıtımını bilemiyorum ama iç mekan işçilik ve plastik kalitesi bence bizim araçlarla aynı...

Lordrivendel
18/05/2007, 10:07
arkadaşlar bu pazar ben de inceleme fırsatını buldum linea yı iç işçiliği bana göre gp lerden iyi kapı giydirmeleri iyi oturuyor.kullanılan malzeme daha kaliteli.Türk işçiliğinin kalitesi ortaya çıkmış.ben gp yi aldığımda iç giydirmalar la çok uğraşmıştım.ayrıca yan cıtalar koymuşlar sanırım gp ye uyarlanabiliyormuş.üstalik yapıştırma.sonuçta işçilik italyanların kinden daha iyi ve fiyatlarıda makulgp ye özenipte sedan istedikleri için alamayanlara iyi bir seçenek olacak.bir çok parçasıda gp yle aynı gibi yan sanayisi gelişirse bizlerinde yedekparçada önemli bir eksikliğimizi giderebilirsonuçta ithal araba yerine terci edilebilecek bir araç
+1 KAANITO;

Arkadaşlar, Linea şöyle yada böyle diye eleştirirken lütfen GP'ye oldukça benzeyen bu aracın İtalya Torino'da değil, Türkiye'de yapıldığını, Türk işçiler tarafından yapıldığı hatırlayalım. Amacım milliyetçilik falan yapmak değil ama Linea C-High (C sınıfının üst segmanına) yönelik olarak üretilmiş bir araç olduğu için elbette standart donanımı GP'den üstün olmak zorunda.

Bence Linea ile ilgili görüşlerimizi bildirirken lafa her zaman "Aferin bize, Avrupa standartlarında araba üretebiliyoruz artık" diyerek başlamakta fayda var :)

h k
18/05/2007, 19:43
+1 KAANITO;

Arkadaşlar, Linea şöyle yada böyle diye eleştirirken lütfen GP'ye oldukça benzeyen bu aracın İtalya Torino'da değil, Türkiye'de yapıldığını, Türk işçiler tarafından yapıldığı hatırlayalım. Amacım milliyetçilik falan yapmak değil ama Linea C-High (C sınıfının üst segmanına) yönelik olarak üretilmiş bir araç olduğu için elbette standart donanımı GP'den üstün olmak zorunda.

Bence Linea ile ilgili görüşlerimizi bildirirken lafa her zaman "Aferin bize, Avrupa standartlarında araba üretebiliyoruz artık" diyerek başlamakta fayda var :)

keşke sana katılabilseydim ama maalesef katılamıyorum. lineayı görmesem dediklerine inanabilirdim ama bence lineanın kalitesi gp kadar iyi degil.

Lordrivendel
19/05/2007, 00:20
Dostum hangi açıdan kalitesinin düşük olduğunu düşünüyorsun?

ABNEW
19/05/2007, 00:36
Ahmet, sanırım iç mekan işçilik ve plastik kalitesini kastetmiş Hüseyin.Bence de Linea en azından beklediğim kadar kaliteli değil.Önceki yorumumda GP ile Linea nın neredeyse aynı kalitede olduğunu yazmıştım.Ancak Linea nın segmenti gereği biraz daha kaliteli olması gerekirdi.Tabi aracın dış görünüşü oldukça güzel...

muratde
19/05/2007, 00:40
Ahmet, sanırım iç mekan işçilik ve plastik kalitesini kastetmiş Hüseyin.Bence de Linea en azından beklediğim kadar kaliteli değil.Önceki yorumumda GP ile Linea nın neredeyse aynı kalitede olduğunu yazmıştım.Ancak Linea nın segmenti gereği biraz daha kaliteli olması gerekirdi.Tabi aracın dış görünüşü oldukça güzel...

segment gereği olması lazımdı yaw.+1905

endrey
19/05/2007, 15:01
keşke sana katılabilseydim ama maalesef katılamıyorum. lineayı görmesem dediklerine inanabilirdim ama bence lineanın kalitesi gp kadar iyi degil.
valla bence gp nin kalitesi lineanın kalitesi kadar ii değil.bi kere gp nin süspansiyonları çok sert ve kütletiyor.gp nin emotionuyla lineanın emotionunu karşılaştırdıgında linea daha kaliteli.ve donanım olarak daha iyi.
ama şu bir gerçek.dizel gp performans olarak lineadan daha iyi.
özellikle 75 lik.:iwantattention:

the_Algn
19/05/2007, 15:03
baz donanımda grande daha kaliteli ..emotion bakamadım daha

ABNEW
19/05/2007, 20:42
valla bence gp nin kalitesi lineanın kalitesi kadar ii değil.bi kere gp nin süspansiyonları çok sert ve kütletiyor.gp nin emotionuyla lineanın emotionunu karşılaştırdıgında linea daha kaliteli.ve donanım olarak daha iyi.
ama şu bir gerçek.dizel gp performans olarak lineadan daha iyi.
özellikle 75 lik.:iwantattention:

Kaliteden kasıt süspansiyon konforuysa haklısın Ender.Ancak bana göre, önceden de belirttiğim gibi iç mekan işçilik ve malzeme kalitesi olarak Linea en fazla GP ile aynı kalitede olabilir.Bu durumda da zaten sınıfına göre bir miktar kalite eksikliği oluyor Linea nın...

Akincl
19/05/2007, 21:48
Linea nın işçiliğinde problem yok.

malzeme dediğiniz de sadece konsol.

elbet daha iyi olabilirdi bravo nun konsolu takılabilirdi ancak o zaman da bu fiyat avantajını sunamazdı.

fiat da 30 milyardan başlatmasını bilir.

yeni bravo geldiğinde linea dan bariz pahalı olucak

tofaş satamayacağı işe girecek kadar tecrübesiz firma değil.

bugün bordo emotion bir linea gördüm.hiç fena durmuyor.dün de bej gördüm.

bence tutulucak.

h k
19/05/2007, 22:01
bende beyaz gördüm , çok güzel gözüküyordu .

biraz daha kaliteli iç mekan maliyeti ne kadar artirirdi ki acaba ?

ABNEW
19/05/2007, 22:28
Linea tuttu zaten Akın.Üretim amacına hizmet edebilir ama bence safkan bir C segmenti değil kesinlikle...