PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ford Focus 1.6 TDCI 90 HP VS Punto EVO 1.4 105 HP Multiair

egeevo
28/03/2011, 19:52
Merhaba arkadaşlar...

Çok yakın bir aile dostumuzla birlikte ne zamandır merak ediyorduk kalkışta ne olur, rolling start ta ne olur, maksimum hızda ne olur diye...

Cumartesi gecesi Ankara çevreyoluna çıktık...

Rolling start: 50 km hızla giderken 2. viteste yüklenerek hızlandık, ben 3-4 araç boyu önde devam ettim ve 160 a ulaşınca bıraktık...

Standing start: Asr yi kapadım ve durağan halden 160 km hıza kadar hızlandık ve sonuç aynı yine 3-4 araç boyu belki biraz fazlası ile yine evo...

Maks sürat: İşte ilginç ve anlayamadığım kısım, arkadaşlar 190 civarı hıza ulaşana kadar yine 3-4 araç boyu evo galip geliyor ancak vitesi 6 ya atıp araba stabil hale gelince focus geçiyor ve 2-3 araç önde o şekilde devam ediyoruz...

Acaba son sürat 6. vites dişli oranları yüzünden mi focus geçiyor maks hızda? bunu merak ediyoruz...

tayfux
28/03/2011, 19:54
uzun yolda o araçlar daha iyi 6.viteste bizim arabalarımız ağır kalıyor..ama kalkışta ve kısa rolling de sizin almanız çok normal..

egeevo
28/03/2011, 19:58
5. viteste devam ediyim diyorum vites oranı yetmiyor, belliki tasarruf vitesi gerçekten, cidden ağır kalıyor tayfun 6. viteste...dün gece kuzenimle rolling yaptık ama anlaşarak değil onun arabasıda cmax tdci 109 HP yarım burun farkı anca geçtim ama daha düzgün denemek lazım...

StrawBeeRy
28/03/2011, 20:01
focus gibi bir araçta evoya göre yol tutuş daha iyi yol tutuş daha iyi olduğu için son süratide etkiliyor ve o araç dizel tam devrini aldığı zaman allah ne verdiyse gidiyor zaten şurdan hesaplayın gpnin 90lık olanı 1.3 olduğu halde düz yolda 5. viteste 180 185 yapıyor 6. viteste çok hafif eğimli yolda 195 200 kimi zaman bu 210 215 olabiliyor duruma bağlı.peki bu araba 1.3 olduğuna göre 200 yapıyorsa 1.6 90 hp lik focus yol tutuş üstünlüğüne rağmen neden 6. viteste evoyu geçmesinki :)

sanki havuz problemi gibi oldu :D

zaten 1.6 109 hplik focuslar düz yolda 190 200 eğimli yolda 240 gördüğünü hatırlıyorum..

tayfux
28/03/2011, 20:07
5. viteste devam ediyim diyorum vites oranı yetmiyor, belliki tasarruf vitesi gerçekten, cidden ağır kalıyor tayfun 6. viteste...dün gece kuzenimle rolling yaptık ama anlaşarak değil onun arabasıda cmax tdci 109 HP yarım burun farkı anca geçtim ama daha düzgün denemek lazım...
evet ben denemiştim benim arabamı yokuşu bile 6 da çıktım ama iş rolling e gelince focusun motor hacmi üstün basıyor..

egeevo
28/03/2011, 20:07
valla problem gibi ama çözdüm anladım :) yüksek hızda çok yüksek devirde hep dizel kesilir gibi düşünüyordum. Sonuçta benzinli araç devir çeviriyor kesilmeden daha yüksek hıza ulaşır diye düşünüyordum...ama her iki araçta 200 diyip kalıyor düzlükte, belki focus 203 felan olabilir çünkü çok az önde saibt şekilde gidiyor...ne ara açılıyor ne kapanıyor...

egeevo
28/03/2011, 20:09
evet ben denemiştim benim arabamı yokuşu bile 6 da çıktım ama iş rolling e gelince focusun motor hacmi üstün basıyor..

evet hacimde etikili oluyor bu durumda...ama 105 bg evo olması gerektiği kadar seri bence, yani sınırları belli ve güzel şekilde hızlanabiliyor...ve ben yol tutuşundan çok memnun kaldım o hızlardada gayet stabil gidiyor bence, tabiki güvenlimi değil ama gezme titreme sallama katiyen yok...

tayfux
28/03/2011, 20:10
evet hacimde etikili oluyor bu durumda...ama 105 bg evo olması gerektiği kadar seri bence, yani sınırları belli ve güzel şekilde hızlanabiliyor...ve ben yol tutuşundan çok memnun kaldım o hızlardada gayet stabil gidiyor bence, tabiki güvenlimi değil ama gezme titreme sallama katiyen yok...
o zaman sorun yok hocam boşver hayat 0-400 arası atar rolling falan boşver drag a bak :)

izoci
28/03/2011, 20:12
Punto şehir içi arabası şehir içinde çok atak ama son hızda 180 de kalıyor...

egeevo
28/03/2011, 20:13
valla aynen öle hocam sorun yok :) merakımızda gitmiş oldu oh tamam:) arabalarımız bence çok güzel, severek biniyorum...parantez :)

StrawBeeRy
28/03/2011, 20:14
ona bakarsanız t-jetle 90lık arasında pek fark yok kalkışta ara ne kadar açıksa son sürate kadar ara ne açılıyor nede kapanıyor yani bi chipli 90lık stock t-jetle gider

egeevo
28/03/2011, 20:15
Punto şehir içi arabası şehir içinde çok atak ama son hızda 180 de kalıyor...

evet gerçekten şehir içi ve aşırı yüksek olmayan hızlar için harika bir araç...sessiz tok ve güvenli...

Du Hast
28/03/2011, 23:33
6. vites overdrive vitesdir. piyasadaki çoğu araç düz yolda, son vitesinden bir alt vitesinde max hızını verir.
son vites çoğu zaman ekonomi vitesidir. kapışmada hiç bir zaman son vitese geçmeyin :)

yunus kahraman
29/03/2011, 00:14
dizel uzun yolda sınır tanımaz hocam :)

egeevo
29/03/2011, 08:22
himm overdrive anladim hocam,son vitesten bir onceki viteste maks hiza ulasildigini duymustum ama...dizeller ii gidiyomus ama bunu anladim...

zafermutlu
30/03/2011, 08:50
Maks sürat: İşte ilginç ve anlayamadığım kısım, arkadaşlar 190 civarı hıza ulaşana kadar yine 3-4 araç boyu evo galip geliyor ancak vitesi 6 ya atıp araba stabil hale gelince focus geçiyor ve 2-3 araç önde o şekilde devam ediyoruz...

kendinde yazmışsın 190 civarı üçdört boy öndesin altıya atmıcaksın..dörtte ve beşde devir çevirteceksin altıdan uzak duracaksın.. altıncı vitesi 100 gibi hızlarda düzyolda atıp tassarruf edersin.. ben beşte 200 ü gördüm belki daha da vardı.. dizel son hızdada chipli degilse geçemez...

akca37
30/03/2011, 09:22
Mrb arkadaşlar, elbetteki dizel benzinlinin peşinden asla ayrılmaz veya denk iseler benzinli düz hariç rampalarda dizelin peşinden ayrılmaz, neden derseniz benim önceki aracım 1.4 77 GP lik punto idi, virajlı bir mekanda önüme yine aynı model bir GP taktım adamı düzde neredeyse geçecek duruma geliyorum ancak rampada aynı mesafeyi koruyarak ama geçemeyecek seviyede kovalıyordum, sonradan ışıklara gelince camı açıp sordum sizin dizel mi diye evet deyince o zaman anladım dizelin daha güçlü olduğunu, şunu da unutmayın ki 1.4 motor ile 1.6 dizeli kıyaslıyorsunuz, bu tabloda dizel neredeyse 1.8 benzinliye denk gelir diye düşünüyorum, son aracım dizel idi inanılmaz keyifli oluyor ve bir daha da herhalde büyük konuşmayım benzinli almam :))

zafermutlu
30/03/2011, 10:06
arkadaşlar dizel araba turbodan dolayı motorun hacmi büyük güçlü geliyor.. yorumlara bakınca yarış arabalarını performans arabalarını dizel yapacaklaramış gibi geldi:)

ben beş yıl dizel turbolu kullandım , gerçi eski audi turbosu dizellerden de kullanmıştım:) dizelde günümüz teknolojisinde güzel güçlü motorlar yaptılar ama benzinli araba benzinli arabadır..1.6 lt hacmi fordu güçlü yapmıyor birde turbo şarj var araçta. 1.8 e nasıl tekabül etsin.. 1.4 e turbo tak o dizelle oyun oynar....

egeevo
30/03/2011, 11:14
zafer abi katiliyorum sana,bizim evolarin turbolari olsa cidden oynar...hem hacim farki hem turbo besleme serilestiriyor ama 6ya atmasam belkide onde gitmeye devam edicektim...

egeevo
30/03/2011, 11:22
peki sunu merak ettim,diyelim 6. Viteste 100 km hizla gidiyoruz, sonra yedire yedire hizlanmaya devam etsek yine 5. Viteste ciktigimiz hizdan daha ustunu goremezmiyiz?

hakguner
30/03/2011, 17:05
peki sunu merak ettim,diyelim 6. Viteste 100 km hizla gidiyoruz, sonra yedire yedire hizlanmaya devam etsek yine 5. Viteste ciktigimiz hizdan daha ustunu goremezmiyiz?

Bu postu okuyunca benimde aklıma bu soru geldi :)

zafermutlu
30/03/2011, 17:22

altıncı viteste düzde 100 le giderken bu araba hayatta beşle ivmelnerek gördügü son hızı yedire yedire göremez , enazından bende ki görmez:) sizde deneyin... altıda benim araba hiç hızlanmıyor ama az yakıyor...

yunus kahraman
30/03/2011, 20:02
https://img690.imageshack.us/img690/4205/doblo.jpg

Biri Focus mu dedi =))) Yarışın sonunda yüzünün döndüğü hali hiç unutmuyorum =)

egeevo
30/03/2011, 20:38
altıncı viteste düzde 100 le giderken bu araba hayatta beşle ivmelnerek gördügü son hızı yedire yedire göremez , enazından bende ki görmez:) sizde deneyin... altıda benim araba hiç hızlanmıyor ama az yakıyor...

abi sendeki niye görmüyor ya:) ? walla denicemm bunu hafta sonu merak ettim, tekrar buraya yazarım sonucu, çevre yolu göründü yine bana...