PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akaryakıtçılara kâr fırçası

PuntoMan
11/03/2011, 12:07
Devlet Bakanı Ali Babacan, akaryakıt firmalarının yüksek karlarından şikayet etti.

Pompa fiyatını, ''petrolün varil fiyatı, dolar kuru, kâr haddi ve vergilerin'' belirlediğini ifade eden Babacan, son bir yıldır petrolün varil başına fiyatının, dolar kurunun ve kar haddinin arttığını ancak verginin hiç değişmediğini söyledi. TRT Haber'de Ekonomi Kulübü'ne katılan Babacan, petrol fiyatlarının kriz döneminde 40 dolarlara kadar düştüğünü, fiyatların bugünlerde 115-119 seviyesinde seyrettiğini ifade etti. Dağıtıcıların ya da benzin istasyonlarının, ''Aynı yüzde kârı şu anda da yapayım'' demesinin çok doğru bir yaklaşım olmadığını, çünkü genel giderlerin muhtemelen aynı nispette arttığını ifade eden* Babacan, şunları kaydetti:

Yine 'tavan' gelebilir

"Genel giderleri muhtemelen enflasyon nispetinde artıyor. Dolayısıyla bu ilgili kurumlarımız tarafından şu anda yakından izleniyor. Enerji Bakanlığımız ve EPDK tarafından yakından izleniyor. Devletin elinde her türlü enstrüman var, her türlü düzenleme imkanı var. Eğer belli bir süre içerisinde belli makul ölçülerde bu gerçekleşmezse ilgili kurumlarımız eminim ki gerekli adımları atacaktır.''

Bunun denemesinin tavan fiyat uygulaması ile yaklaşık bir yıl önce yine kâr haddelerinin çok yüksek noktaya ulaştığı bir dönemde yapıldığını hatırlatan Babacan, ''O uygulamanın oldukça etkisi oldu, 2 ay devam etti. Daha sonra herkes buna alıştı görüntüsü oluşunca o kontrol ortadan kalkmıştı. Bu ileride yine gelebilir. Ama biz bunu pek arzu etmiyoruz'' diye konuştu.

Petrol fiyatlarındaki artışa da değinen Babacan, ''Varil başına her 10 dolarlık zammın enflasyonumuza yaklaşık yıllık yarım puan, cari açığımıza yaklaşık 4 milyar dolar bir etkisi olacak gibi görülüyor'' şeklinde konuştu.

...alintidir...

rodopian16
11/03/2011, 15:00
sayın bakan bunları %48'e anlatsın. evet 2009 yazında denetlediler fiyatı ama vergi bindirmek için sonra 20+20 kuruşu oturtturuverdiler...epdk ya defalarca yazdım varil bu kur şu burda yanlışlık var niye sesiniz çıkmıyor diye gelen cevap şu: arz-talep+serpiyasa savsatası tabi bende siz bu cevabınıza inanıyormusunuzda bana inanmam için bu cevabı gönderiyorsunuz diye geri gönderdim. anlayacağınız elimizden bişey gelmiyor kişisel çabalarlada bi boq olmuyor(ilk 20 kuruş vergi zammı gelince gerçekten ihtiyaç zamanlarında çıkardım arabamı 6 ayda 2000km gitmişim dizel arabayla ama ne fark etti?) SONUÇ: akaryakıtçılarla elele vermişler düzeltiyorlar halkıııı....

kornman887
11/03/2011, 15:10
100 liralık benzin aldığımda 67 lirası devlete gidiyor. BP'gülüm suçu ne?

ince5757
11/03/2011, 15:41
Hükümetimiz halka şeker görünmek için herşeyi yapıyor ne yapsın.Her zaman hep kendileri haklı geri kalanlar haksız değilmi onlara göre.Bizim halkımız bu kafa ile herşeyi hak ediyor.

sundown
11/03/2011, 18:32
hedef şaşırtma

SKELETER
12/03/2011, 22:08
Ya artık bunları yiyen kaldı mı? Ayıptır devlet HARAÇ gibi vergi alıyor. Zorla kaçağa yöneltiyorlar vatandaşı

yklklc
12/03/2011, 22:18
İstanbul da kaçak ta yok ki kullanalım. Olsa valla bunlara ne vergi vereceğim kullanırım. Aldıkları yetti zaten.

TORnADO
12/03/2011, 22:29
Milleti kandıramazlar,parayı kim alıyor,zamları kim yapıyor biz bilmiyoruz sanki...

uzuncocuk
12/03/2011, 22:32
vanda kacak 2.3 tl:)

TORnADO
12/03/2011, 22:52
vanda kacak 2.3 tl:)

Süper ya ne güzelmiş! Buralarda yok kaçak filan kullansak. Sonra yakalanırsak :welcome: :vertag00::boxin: durumları olabilir tabi ki.:-)

uzuncocuk
12/03/2011, 23:06
yakalanmak da ne:) kacak sıgara ıcın onca operasyon var duzenlenen... vanda carsının gobegınde stand acıp satıyorlar... kacak cep telefonu ıcın onca operasyon var... ımeı olmayanlar kapatılıo masalları var ama catır catır katırların sırtında gırıyor teller... o sıtelerde satılan dampıng cepler nerden gelıo sanıyorsunuz:) mazotunda kacagı yasak... petrolculer resmen pompadan kacak satıyor hakkarı yolunda nerdeyse 30 tane kucuk baraka var. delı gıbı kacak satıyorlar... sehrın ıcınde evlerde satılıyor kacak mazot. burası texsas gıbı ustad yakalanmak falan yok :) fırsat olsada kargo ıle gonderebılsek:)))))))) bu ulkede kanunlar elazıgdan sonra bıtıyor......

TORnADO
12/03/2011, 23:16
yakalanmak da ne:) kacak sıgara ıcın onca operasyon var duzenlenen... vanda carsının gobegınde stand acıp satıyorlar... kacak cep telefonu ıcın onca operasyon var... ımeı olmayanlar kapatılıo masalları var ama catır catır katırların sırtında gırıyor teller... o sıtelerde satılan dampıng cepler nerden gelıo sanıyorsunuz:) mazotunda kacagı yasak... petrolculer resmen pompadan kacak satıyor hakkarı yolunda nerdeyse 30 tane kucuk baraka var. delı gıbı kacak satıyorlar... sehrın ıcınde evlerde satılıyor kacak mazot. burası texsas gıbı ustad yakalanmak falan yok :) fırsat olsada kargo ıle gonderebılsek:)))))))) bu ulkede kanunlar elazıgdan sonra bıtıyor......

Biliyorum, Elazığ'dan sonra zaten neredeyse Türkiye topraklarını çıkmış gibi oluyor insan. :) Tunceli,Mazgirt,Darıkent'te 1.5 yıl çalıştım. Malesef kanunlar gerçekten batıda işliyor,doğuda pek işe yaramıyor.:no000000:

santiago
13/03/2011, 01:43
03.03.11 tarihinde 20 tl lik almışım 3.50 07.03.11 tarihinde tekrar 20 tl aldım 3.62 bunu mu açıklıyor sayın bakan ?

fawori
13/03/2011, 02:32
Yaw bunlar bu masalları gitsin koyun- Kuzu sürüsüne anlatsın devlet önce 2.Kdv yi kaldırsın sonra ötv yi sonra konuşsun .KDV + Ötv + Ötv'nin KDV'si ödeniyor bu memelekette MİLLET::::

fawori
13/03/2011, 02:33
Kaçak mazot bulsak alalım da hocam motora zarar gelir diye ben İzmir'de en iyi istasyondan bile şaşmıyorum.

Kriminal
14/03/2011, 09:42
Petrol düşüyor ama bızde kıpırdama yok

ABD ham petrolünün varil fiyatı nisan ayı teslimi Asya'daki işlemlerde cuma gününe göre 1,63 dolarlık düşüşle 99,53 dolardan satılıyor. ABD ham petrolünün varil fiyatı nisan ayı teslimi Cuma günü 1 dolar 54 sent değer kaybederek 101,16 dolara gerilemişti.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı nisan ayı teslimi de bugünkü işlemlerde 2,02 dolar azalarak 111,82 dolar oldu.

ince5757
14/03/2011, 13:11
Bizde yakıt ucuzlar bu petrolün varil fiyatları düştüğü için.Ancak 15 tl zama karşılık 2 tl ucuzlar aradaki fark ne olacak......

turker
14/03/2011, 13:29
bugun petrol varıl fıyatları daha dustu ama ındırm yok hep kar kar

samprik
14/03/2011, 14:37
seçimler yaklaştı eğer bu halk gerçekten indirim istiyosa tam zamanı. yoksa aynı düzen devam edecek
ben malesef hiçbir partinin doktrininde akaryakıt politikasıyla ilgili birşey göremedim

Kriminal
15/03/2011, 09:55
Bugunku petrol fiyatı saat 09:45 ----99.08 -2.60 (-2.56%)

turker
15/03/2011, 10:02
yukselıs oldumu hemen pompalara yansıtılıyor ama dusus oldumu kayıtsız kalıyorlar secımlerde bende ıktıdar partısne kayıtsız kalıcam aslıda herkesın öle yapması gerekıyor sahsı fıkrım

Kriminal
15/03/2011, 10:11
Aynen öyle Türker..Sana katılıyorum