PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jant ve yay zararları ..

llcemll
07/03/2011, 01:41
Arkadaslar aracıma 1.3 dızel ozellıkle 205 40 17 ebatında 5mm yay la araca ne gıbı zararlar dogurur kullanan ve tecrubesı olanlar yardım beklıyorumm....5mm yaya yerıne coılover kullansam ne gıbı avantaj olur vs.

izoci
07/03/2011, 18:57
perfor. düşüyo ve yakıt artıyo diyolar ama ben tkmadığım için kesin bir şey syleyemem..

StrawBeeRy
07/03/2011, 19:09
performans pek düşmez alıcağınız jantın ağırlığına bağlı.yakıtta aynı şekilde ağırlığa bağlı.yay ise yol tutuş artar ona oranla konfor bozulur.205/40/17 de 5 cm yayla sürtmez alıcağınız jantın offseti max 7 inç olsun.

dj_sisart
07/03/2011, 23:26
konfor sağlamak için amortisörlerimi yoksa yaylarımı değiştirmeliyiz.tag tug ediyor bıktım bu sertlikten.

llcemll
08/03/2011, 20:04
coılover taktırmak en ıyısı galıba onun ıcınnn... bende ortada kaldım sadece yayda amortısorlerde sık sorun meydana gelıomus on takım zaten pert dıolar.

asil
08/03/2011, 20:11
bende çok araştırdım yakıt artıyo sürtünme fazlalaştığı için. yaylarda konforu düşürüyor esneme payı azalıyor tek avantajı görntü dez avantajı yakıt ve konfor...

StrawBeeRy
08/03/2011, 20:16
jant takınca önceden 60 la geçtiğiniz kasisten şimdi 30 la geçiceksiniz çukurlarda yavaşlicaksınız gibi.. Düzgün ve dikkatli kullanımda hiçbir sorun olmaz.

llcemll
08/03/2011, 20:23
yavaş gıtme ve dıkkat konusunda problem yok amortısor zararı ve ön takım sorunları bbahsedıyorlar o problem eger coıl yararlıysa daha cok yurtdışında bı elım getırme olayım cok rahat .bu arada mert kardesım galıba pazar gunu b.koyde senı gormustum

StrawBeeRy
08/03/2011, 20:35
coil daha kötü abi sadece yol tutuşu arttırıyor o yüzden tercih ediliyor.yaza doğru bende çevirmeyi düşünüyorum n zaman bakıcaz iyimi kötümü :)

Pazar günü bakırköye gitmedim ben değilimdir

Romeo_er2
08/03/2011, 21:05
düzgün kullanılırsa hiçbirşey olmaz..bence puntoya takılan marka bi coil arabanın kendinden bile daha kaliteli oluyo :D

llcemll
08/03/2011, 21:17
cok dertlı bı olay nabsam ortada kaldım =)

ayhan1
10/03/2011, 07:13
jantın ve yayın bir sıkıntısını görmedim yakıtın artacağını söylediler ondada bir sorun olmadı bu konuda seçiminiz çok önemli ağır bir jant seçerseniz buda ucuz bir jant olur yakıtın artması gayet normal

yay konusuna gelince kesinlikle yaylı haliyle kullanmak çok daha zevkli ayrı bir heyecan veriyor insana yol tutş kesinlikle çok mükkemmel oluyor tavsiye ederim

bulut
10/03/2011, 11:43
eger aracınızı abartarak alçaltmayacaksanız takın kaliteli bir marka yay (örnegin H&R) olsun bitsin ama eger fazla basıcam diyorsanız en saglıklısı coil. zaten yaylarda beni gıcık eden bi olayda şu ki; ön hep şaklanıyo arka daha fazla basıyo ve çirkin bir görüntü oluşuyo. ama coilde öyle bi sıkıntı olmuyo. estetik olarak aracın burnu daha basık olmalı. tamamiyle ne istediğinize baglı. 3.5 luk bir yay ile amortisörlerde fazla bir sorun olmaz ve aracı hafif alçaltır ve yol tutuş biraz iyileşir.
ama unutmayın yay kullanınca biraz daha hassas olmanız gerek yollarda. bu sizi biraz yorabilir.

ayhan1
11/03/2011, 13:27
eger aracınızı abartarak alçaltmayacaksanız takın kaliteli bir marka yay (örnegin h&r) olsun bitsin ama eger fazla basıcam diyorsanız en saglıklısı coil. Zaten yaylarda beni gıcık eden bi olayda şu ki; ön hep şaklanıyo arka daha fazla basıyo ve çirkin bir görüntü oluşuyo. Ama coilde öyle bi sıkıntı olmuyo. Estetik olarak aracın burnu daha basık olmalı. Tamamiyle ne istediğinize baglı. 3.5 luk bir yay ile amortisörlerde fazla bir sorun olmaz ve aracı hafif alçaltır ve yol tutuş biraz iyileşir.
Ama unutmayın yay kullanınca biraz daha hassas olmanız gerek yollarda. Bu sizi biraz yorabilir.

+10000

wepster
12/03/2011, 22:30
Ben bugun aracıma eibach sportline 5 cm yay taktım...

Acaba cok düşürürmü diye endişelerim vardı sürterim diye veya amortisörler sorun cıkartırmı diye.

acıkcası ben evonun orjinal yaylarınıda cok sert ve konforsuz buluyordum.

Yayları taktıktan sonra ki fikirlerim;

1. Araç cok güzel düştü ne öle lastikler dablumbazların üstüne oturuyor yada yüksek kalıyor tam istediğim gibi.

2. yol tutuş muhteşem. Eğer biraz hızı seviyorsanız arabanız sanki herşeyiyle değişmiş gelicek.

3. Bugun baya bozuk yollarda gittim. Avcılar sahil yolu vs bir cok tümsekten geçtim ilk başlarda yan geçiyordum sonra deneme amaçlı düz gidiyim dedim. genede vurma olmadı.

Tabi araç 2 kişiydik 4 5 kişi de olsa sanırım sadece daha dikkatli geçmem gerekicek..

Uzun vadede zararlarını bilemem ama bence herkesin en azından 1 kere yay takılmış bir aracı kullanmasını tavsiye ederim fark bariz.

ayhan1
13/03/2011, 05:02
ben bugun aracıma eibach sportline 5 cm yay taktım...

Acaba cok düşürürmü diye endişelerim vardı sürterim diye veya amortisörler sorun cıkartırmı diye.

Acıkcası ben evonun orjinal yaylarınıda cok sert ve konforsuz buluyordum.

Yayları taktıktan sonra ki fikirlerim;

1. Araç cok güzel düştü ne öle lastikler dablumbazların üstüne oturuyor yada yüksek kalıyor tam istediğim gibi.

2. Yol tutuş muhteşem. Eğer biraz hızı seviyorsanız arabanız sanki herşeyiyle değişmiş gelicek.

3. Bugun baya bozuk yollarda gittim. Avcılar sahil yolu vs bir cok tümsekten geçtim ilk başlarda yan geçiyordum sonra deneme amaçlı düz gidiyim dedim. Genede vurma olmadı.

Tabi araç 2 kişiydik 4 5 kişi de olsa sanırım sadece daha dikkatli geçmem gerekicek..

Uzun vadede zararlarını bilemem ama bence herkesin en azından 1 kere yay takılmış bir aracı kullanmasını tavsiye ederim fark bariz.

+10000

style07
13/03/2011, 08:39
Dikkatli kullandıktan sonra sorun olmaz ben 2007 den beri kullanıyorum sadece birkere z rot değişti bide sol amortisör takozu önemli olan kullanım şekli.