PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bagaj su doluyor

sadece_erhan
27/02/2011, 01:19
Merhaba arkadaşlar, 2 gün önce fark ettim, arka sol yolcu koltuğunun yerlerini süpürüyordum, paspasın altının göl olduğunu farkettim. arka koltuğu kaldırıp kontrol ettim, suyun bagaj tarafında geldiğini keşfettim. bagaj örtülerini vs kaldırdım, oralarında küflendiğini farkettim. sonra birde ne göreyim, stepnenin olduğu yere balık at 1 hafta canlı kalır. suyla dolmuş. aracı ilk aldığım zmanlar bi temizleyim demiştim. orda azcık su vardı yine, ama bişeyden şüphelenmeyip, su falan dökülmüştür deyip suyu temizşlemiştim. su, sol tarafdan davlumbaz mı desem stop lambalarını altından mı desem biryerden geliyor ama bulamadım. kaportaya gittim, vakit dardı tabi, döşemeyi sökmek lazım falan deyince sonra uğrarım deyip çıktım. sizce sorunun kaynağı ne olabilir?

(amma çok "farkettim" kullanmışım di mi :) )

(https://forum.grandepuntotr.com/475922-post12.html)

ozdem
27/02/2011, 01:24
bir arkadaş da daha olmuştu sanırım,
arka silecek hortumu kopmuştu ve oradan bagajına su doluyordu
belki aynı şey olabilir...

operatormurat
27/02/2011, 01:45
öncelikle özdem hanımın dediği gibi arka cama silecek kolu vasıtasıyla su verin gelen suyun miktarına bakın az veya hiç gelmiyorsa ek yerinden hortum çıkmış olabilir.yüzde 90 sağ sol stoplarrdan alıyordur,bagaj kapağını kaldırıp stopların üstüne hortumla yavaş yavaş su tutun,tabi şüphelendiğiniz başka ye varsa orayada tutun,stopların iç kısmındaki döşeme kumaşını ayırarak su geliyormu diye takip edin,büyük ihtimal bulursunuz.buarada bagaj fitili ve muhtemel su alabilecek ek yerleri ve megeslerde çatlama varmı bunuda gözlemleyin...

turker
27/02/2011, 02:07
aracın yapımı sırasında kasa uzerındekı parcaların bırlestıgı yerlere mastık cekılerek ıcerıye su gırısı ve ses ızalasyonu saglanmakda bu mastıklerde bır catlama veye ılk yapıldıgı zaman mastıkde delık olması gıbı durumlarda ıcerıye su gırısı olabılıyor dedıgınız gıbı kaportacıya gıdeceksınız sorunlu yerı bulunca sanayıde mastık ceken dukyanlar bulunuyor onlara yaptırabılırsınız garntınız varsa servıse gotursunuz aynı işlemı onlarda yapar

santiago
27/02/2011, 05:33
arka cam ve bagaj kapağının birleştiği yere silikon çektir sorun çözülür iki gün sonra stoplarda buğulanma sorunuda görürsün sebebide budur

hilmiusta
27/02/2011, 08:35
arac daha once kaza yapmısmı arkadan ben de gp den once ıkı tane arac degıstım ıkısıde honda ıkısıde su alıyordu meger ıkısıde aradan kazalıymıs sonra kaportacıda yaptırmıstım cok sınır bozucu bı durum

StrawBeeRy
27/02/2011, 08:56
bendede aynı şekilde oluyor ama yağmurlu havalarda oluyor dün bitüselfle komple kapladım bakalım su alıcakmı

sadece_erhan
27/02/2011, 13:25
cevaplar için tşkler. pazartesi çalıştığım kurumun garajında iyice söküp bakıcam, yanıma siyah silikonumu da alayım bari, uğraşıcak şeyler hiç eksik olmuyor. bigün yüzü göremedik :)

ahocan
27/02/2011, 16:46
aracın yapımı sırasında kasa uzerındekı parcaların bırlestıgı yerlere mastık cekılerek ıcerıye su gırısı ve ses ızalasyonu saglanmakda bu mastıklerde bır catlama veye ılk yapıldıgı zaman mastıkde delık olması gıbı durumlarda ıcerıye su gırısı olabılıyor dedıgınız gıbı kaportacıya gıdeceksınız sorunlu yerı bulunca sanayıde mastık ceken dukyanlar bulunuyor onlara yaptırabılırsınız garntınız varsa servıse gotursunuz aynı işlemı onlarda yapar

bence stoplardan.siena' da ne çektim yahu.bagaj zeminini kevgire çevirmeyi bile düşünmüştüm...

tayfux
27/02/2011, 17:04
erhan hocamın yazısı üzerine bagajımı kontrol etmek istedim çok şükür bi sıkıntı yok..erhan hocam inşallah en yakın zamanda çözersin..

murat26
27/02/2011, 19:02
Birde bagaj üzerindeki fren lambasına dikkat et tam oturmuyorsa oradanda su alır

sadece_erhan
27/02/2011, 21:12
hanıma ev temizliğinde yardım ettikten sonra (keşke o da arabanın temizliğine yardım etse :)) havanın soğukluğuna aldırmadan çıktım dışarı bagajı boşaltıp bir güzel söktüm herşeyini :) ararken tararken iç tarafı daha net görebilmek için kullandığım lambanın ışığının dışarıya sızdığını farkettim. baya baya fabrikasyon, kaynak olması gereken birleşim yerinde hiç bişey yok. diğer tarafda kaynak varama sol tarafda yok. tavandan gelen, stopların ordan aşşağıya doğru süzülen su direk bagaja giririyor. tamamı kaynakla kapatılması gereken birleşim yerinde sadece 2 mm lik bir yerde kaynak yok o da tam su yoluna denk gelmiş.. arabam 2 yaşında, trafiğe çıktığından beri hergün hergün o delikden içeri su alıyor. içeri giren su parketme şeklime göre farklı biyere doluyor. mesela yokuş aşşağı park edersem, arka yolcu ayak altına akıyor. sol iki tekerlek kaldırıma gelecek şekilde park edersem stepnenin oraya doluyor. stepnenin orası zaten depo gibi olmuş. frene falan bastğımızda çalkalan su yine yolcu ayak altlarına geliyor. neyse ben deliği bulup saç kurutma makinesiyle iyice kuruttuktan sonra siyah silikonla kapattım. stop lambalarının altında conta olmasına rağmen onuda birazcık silikonladım. eğer başka delik yoksa problemi çözdüm. bazı fotolar çektim. paylaşayım ;)
1) arka sol emniyet kemeri makarısının tarafındaki döşemeyi tamamen söküyoruz. orda profilden içeri baktığımızda göreceğimiz birleşim yeri. su sızdıran yeri kırmızı daireye aldım.
https://img839.imageshack.us/img839/9457/270220111323.jpg (https://img839.imageshack.us/i/270220111323.jpg/)

2)bu fotoyu da deliğin dışarıdan nereye denk geldiğini görmeniz açısından çektim. deliği kırmızı daire içerisine aldım. (o fitilin kenarlarında görülenler pas değil kirdir arkadaşlar, fitilin altı temizlenmediğinden kirlenmiş, biraz pasaklıyım heralde :) )

https://img571.imageshack.us/img571/7135/270220111318.jpg (https://img571.imageshack.us/i/270220111318.jpg/)

tayfux
27/02/2011, 21:21
vay bea 2 yaşında araba..ilginç hocam şans işte inşallah sorun kalmamıştı çok kıl sorunlar bunlar insanı soğutuyor araçtan sinef ufak ama mide bulandırır hesabı..

izoci
27/02/2011, 21:23
teşekkürler güzel paylaşım....

turker
27/02/2011, 22:13
vay bea 2 yaşında araba..ilginç hocam şans işte inşallah sorun kalmamıştı çok kıl sorunlar bunlar insanı soğutuyor araçtan sinef ufak ama mide bulandırır hesabı..

bu sorunlar sadece bızım arabalarımızda degıl dıger marka araclardada oluyor o mastıkler elle cekıldıgı ıcın ceken ınsanın bı an dalgınlıgı lıe unutulabılıyor ılgın olan fabrıkada yapılan sızıntı testlerınde nasıl yakalanmadgı ısın ılgınc olan tarafı bu

sadece_erhan
27/02/2011, 23:06
bende peugeot 206 vardı, onunda kalorifer redyatörü patlamıştı, sürücü paspasının altı göl oluyordu :) bütün konsolu indirmişlerdi radyatörü değiştirmek için :)

evden korkuyorum, bu şansla evide su basacak :D

tayfux
27/02/2011, 23:26
bende peugeot 206 vardı, onunda kalorifer redyatörü patlamıştı, sürücü paspasının altı göl oluyordu :) bütün konsolu indirmişlerdi radyatörü değiştirmek için :)

evden korkuyorum, bu şansla evide su basacak :D
sularla ilgili bi sıkıntı var sanırım :):boat0000:

ozgurege
24/03/2013, 13:32
selamlar arkadaşlar, bagajın sol tarafından su alma olayı benimde başıma geldi, arka sol stop lambasının oradan şüphelendik ve slikon çektik kabloların geçtiği deliğe, fakat hala yoğun yağmurlu günlerde su alıyor, çözüm önerisi olan var mı acaba?

mywzz
24/03/2013, 18:16
aynı problemı bende yasadım az ust tarafdaydı hıc bı yer ıslanmıyordu stepme oldugu yer gol oluyordu

sadece_erhan
24/03/2013, 21:25
Ben çözmştüm fotoğraflarla anlatmıştım ama bulmak laZım

Sent my iPhone 4s using

rafetyildiz
24/03/2013, 21:27
arkadaslar bendede aynı sorun vardı arka ust fren lambasının kenarından gırıomus sorunu cozduk bıde oraya bakın ıstersenız

sadece_erhan
24/03/2013, 21:30
Anaaam, burda anlatmışım Zaten :)

Sent my iPhone 4s using

rafetyildiz
24/03/2013, 21:34
evet fren lambasında gırıyor ve kenardan akıp bagajın ıcıne doluyor tanzıklı su vurun zaten bellı oluyor bı camcıya goturdum adam guzelce söktu kuruladı sılıkon cekıp taktı lambayı bıdahada su falan gırmedı su gırenler oraya baksınlar