PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri vites sorunsalı !

peter_tagtgren
20/02/2011, 10:27
Merhaba,

1-2 kere başıma geldi pek umursamadım ama artık kronik bir hale gelen bu sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

2011 Grande Punto 1.3 75hp Mjet aracım kapalı otoparkta bulunuyor. Arabayı yokuş ağaşı bulunan bir noktadan ters olarak park ediyorum. Yalnız bu bir kaç haftadır başıma gelen olay; vitesi geri alıp hareket haline geçerken vitesin bir anda kötü bir sesle boşa kaçması ve arabadan inanılmaz kötü bir koku gelmesi...

Neden olabilir neden kaynaklanır bilmiyorum ama araç henüz ; 1845 km de. Servise götürsem mi acaba? Gerçekten canım sıkılıyor.

abulbul08
20/02/2011, 12:24
Geçmiş olsun. baskı balatadan olabilir.
size servis yolu görünmüş

byspayn
20/02/2011, 12:27
O kmdeki ve o modeldeki araçta normal bir durum değil bu. Muhakkak servise gösterin..

takres
20/02/2011, 12:36
araç daha sıfır sayılır normal değil bence servise götürmek de fayda var...

izoci
20/02/2011, 13:04
Geçmiş olsun...

peter_tagtgren
20/02/2011, 13:27
Cevaplar için teşekkür ediyorum.

Acaba araç yokuşun eğimi sebebiyle fazla zorlanıyor ondan mı oluyor ya da vites tam geçmiyor diyeceğim ama ?

Öyle ki geri viteste yaşadığım bu sorun diğer vites aralıklarında ve eğimli yollarda olmuyor.

gurik
20/02/2011, 13:58
geri vitesi ağır yükte bırakıyorsunuz. senkromeçte sorun olabilir. baskı balata zor bir ihtimal ama koku da buradan geliyor olimalı. siz servise bir götürün aracı. sadece geri viteste tutmak sakıncali yokuşta. el freni asıl tutucu olmalı vites emniyet için ikinci derece önlemdir.

peter_tagtgren
20/02/2011, 14:12
Serhat Bey, ben de çok fazla zorladığımı düşünüyorum ... Zaten normal de geri viteste böyle bir sorun hiç yaşamıyorum.

Du Hast
20/02/2011, 14:22
Serhat Bey, ben de çok fazla zorladığımı düşünüyorum ... Zaten normal de geri viteste böyle bir sorun hiç yaşamıyorum.
vitesin boşa kaçmasının tek nedeni tam geçmemesi (vites kutusu sağlam ise). tam geçmeyince yani yarım geçiş gibi bir durum olduğunda siz vitesi debriyaja tam bassanız bile baya gacırtlı bir ses çıkar. bu sesin çıkmaması için vitesi önce 1. e atın sonra tekrar geriye atın tıkını çıkartmadan geçecektir
ama koku gelmesi olayı sadece yarım debriyaj şeklinde çok zorlanırsa olur başka türlü olmaz.

görkem koçsan
21/02/2011, 03:42
bencede çok doğru tam geçmeyince küt diye vitesten çıkıyo tam gaza basarken yaşamışsınızdır.arkadaşın dediği gibi tam geçmemesinden kaynaklanıyor.vitesin tam geçtiğine emin olun.

fatihtemizer
21/02/2011, 12:40
araç motoru muhtemelen yağlamayı tam yapamadığı için yeni çalıştırdığınızda ve üstelik yokuş yukarı geri vitesle kalklmak çok iyi bir kullanım değil..o koku baskı balatadanda geliyor olabilir buyuk ihtimalle..siz bence aracı düz bir zemine parkedin servise falan gitmenize gerek olmayacaktır..bu şekilde dişliyide bozarsınız...