PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ilk bakım hakkında

akbiyik
10/02/2011, 11:49
Arkadaşlar 17 aralıkta aldım arabayı 1750km oldu arabayı alırken servistekiler 5000 km de geliniz dediler sizce çok değilmi yorumlarınızı bekliyorum

zafermutlu
10/02/2011, 11:51
5000km çok degil tabiki zaten bişey yapmıcaklar sagına soluna bakacaklar, tamam diyecekler..

TORnADO
10/02/2011, 12:02
Aynen öyle, eksilen sıvı varsa tamamlayacaklar fakat genelde eksilen sıvı olmuyor.Ya da yağ eksildiyse onu tamamlarlar başka da bi rşey yapmayacaklar. :) Benimki de bir aylık,1970 km oldu.Ben de 5000 km olunca yağını ve filtreleri değiştirteceğim inşallah.

Scottie
10/02/2011, 12:05
geçen bir arkadaş yazmıştı 5000 de yağını ve filtreleri değiştirttim diye.... motorun içindeki pislikleri vs. gitsin diye..

TORnADO
10/02/2011, 12:09
geçen bir arkadaş yazmıştı 5000 de yağını ve filtreleri değiştirttim diye.... motorun içindeki pislikleri vs. gitsin diye..
İlk yağ değişimini erken yapmanın iyi olacağını düşünüyorum. 120 Tl civarı bir şey gider en fazla,motor,yakıt,performans açısından da yararlı olur.

zafermutlu
10/02/2011, 12:11
çok gereksiz bence, gerekli olsa arabayı üreten 5000 de bir degiştirin derdi. bir kaç gün önce servisteydim. hava filtresine bir bakın yollar tozlu ne halde diye onu bile degiştirmeye gerek kalmadı. km öncesi yagını yag filtresini degiştirmem. yazık verilecek paraya.. bu sıfır araca verilen önemden kaynaklanıyor. km yükseldikce kimse umursamıyor..

TORnADO
10/02/2011, 12:17
çok gereksiz bence, gerekli olsa arabayı üreten 5000 de bir degiştirin derdi. bir kaç gün önce servisteydim. hava filtresine bir bakın yollar tozlu ne halde diye onu bile degiştirmeye gerek kalmadı. km öncesi yagını yag filtresini degiştirmem. yazık verilecek paraya.. bu sıfır araca verilen önemden kaynaklanıyor. km yükseldikce kimse umursamıyor..

Ben de 0 km olduğu için bir defa yaparım her aldığım 0 km araçta.Sonraki km'lerde gerek yok zaten.Motor yeniyken yağ daha çabuk tamamlar görevini.O bakımdan aşınmaların önüne geçmesi için faydası var ilk değişimi yaptırmanın.

zafermutlu
10/02/2011, 12:27
tam bilmedigim için fazlada yorum yapmayayım. ama bana tam tersi gibi geliyor km çok yükselmiş arabada aşınma fazla oldugundan yagın vede filtrenin durumu daha önemli olur gibime geliyor..

fatihtemizer
10/02/2011, 12:40
benim bildiğimde şudur..sıfır araçta motor silindir subap ilişkisi çok fazla haşır neşir olurlar..yeni evli bir çift gibi..aracın ilk yağı incedir..yeni motordaki bu ilişkiden doğan pislikleri motor parçalarını materyalleri çok olur aşınma çok olur o yuzden ve ilk bakımları normalden daha erken olur..bu süreçte siz motora ne verirseniz o şeklini bulur..yani yapılması gereken neyse ona uyulmalıdır.motoru zorlanmamalıdır.yada gereksiz düşük devirdende kaçınılmalıdır..belirtilen hız ve devirlerde kullanırsanız çok daha sağlıklı bir motor oluşturmuş olursunuz..
ilk bakıma gidincede yağ kalınlaşır..filtre falan değişir..artık geris sze kalmış..ondan sonra ister gidin istyer gitmeyin...

akbiyik
10/02/2011, 12:45
Beyler ayar yapılmayacak mı bakıma girilirken ????

opexturk
10/02/2011, 13:45
benim evo da 6.500 km geçen gittim servise sordum ne zaman geleyim diye 10 bin 'de gelcen dediler valla aldığımdan beri de motora hiç bakmadım bile sadece 1 kere cam suyu koymak için açtım kaputu

SeaMaN
10/02/2011, 14:05
benim evo da 6.500 km geçen gittim servise sordum ne zaman geleyim diye 10 bin 'de gelcen dediler valla aldığımdan beri de motora hiç bakmadım bile sadece 1 kere cam suyu koymak için açtım kaputu

mutlaka yağ eksiltmiştir. yağına bakın...

aydintap
10/02/2011, 22:09
bana da 10000 dediler 10000 de gideceğim. o kadar ince düşünmeye gerek olmadığı kanaatindeyim. araç 1600 de geçenlerde yağını kontrol ettim daha yağ renklenmemiş ilk günkü gibi duruyor rengi. ama yarın gidip yağına suyuna baktıracağım. yarımın hafif üstünde gibi idi. biraz eklesinler :)