PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akaryakıta Neden Sürekli Zam Geliyor? Buyrun Okuyun

sundown
08/02/2011, 19:02
Değerli arkadaşlar;
Hepimizin canını sıkan akaryakıt zamlarının nedenleri ve gerçeklerini size sunmak istedim. Hükümeti keyfi zam yapmakla suçlamak yerine vatandaş olarakta vazifemizi toplum yararı için yerine getirmemiz gereken süreçteyiz.

Devlet topladıgı verginin Çogunu Az kazanan vatandaştan topluyor,Güneydoguda Sigara,Akaryakıt,içki,çay,şeker,hayvan kaçakcılıgı,Su,elektrik….Faturası 20 milyar $ oldugu tahmin ediliyor,Zenginlerin Kaçırdıgı vergi Miktarı,kayıt dışı ekonomi,Doktorlar,Avukatlar,Esnaflar,İşadamları,Ze nginler Listesinde Olup vergi vermeyenler, Ali babacan da Açıkladı :gelir vergisi toplayamıyoruz.
Türkiye’de sigaraya ödenen paranın yüzdeAkaryakıt fiyatlarının üzerindeki ÖTV’nin yüksek. Ama bu Avrupa’daki her ülkede var. Biz yüksek birkaç ülkeden biriyiz gelir vergisi toplayamıyoruz. Türkiye’deki bütün iş adamları, avukatlar, iş dünyası, mühendisler, doktorlar topu topu ne kadar vergi ödüyorlar 2 milyar gelir vergisi

Babacan, sadece sigaranın ÖTV’sinden verginin 15 milyar lira olduğunu açıkladıSigara Kaçakcılıgının Maliyeti 4 milyar tl,

Devletin içinde bulunduğu durunu Babacan, “Bütün işadamları doktorlar, avukatlar topu topu 2 milyar lira gelir vergisi ödüyor. Oysa sadece sigaradan tıkır tıkır 15 milyar geliyor” diye özetledi.
Yani devlet gelir verilerini toplamayamadığı sürece vatandaşa ‘tıkır tıkır’ vergi ödetmeyi sürdürecekler.

Kaçakçılığın en fazla yapıldığı sektörler: akaryakıt, sigara, içki, çay, şeker, büyükbay ve küçükbaş hayvanlar.
* Kaçakçılığın Türkiye’ye maliyeti yıllık 20 milyar dolar.
Türkiye’de satılan akaryakıtın yüzde 20′si kaçak
* Kaçak sigara girişleri nedeniyle Tekel, pazar payını ülke genelinde yüzde 40, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise yüzde 70 oranında kaybetti.
* Türkiye’de içilen her 6 sigaradan biri kaçak.
* Sigara kaçakçılığının Türkiye’yi uğrattığı vergi kaybı 2 milyar dolar
Batılı ülkelerdeki tiryaki sayısı nüfusun yüzde 15′i iken, yoksul ülkelerde bu oran yüzde 85′lere kadar çıkıyor.
Türkiye’de, yetişkin nüfusun yarısını oluşturan 17 milyon kişi tiryaki.[
Yakalananlar devede kulak

ALINTI

hsncck26
08/02/2011, 20:35
tamamen eğitimle olcak iş bunlar.
paylaşım için çok teşekkürler.

bvulgari
08/02/2011, 20:42
Böyle bahanemi olur..Böyle bi sebep var diye akaryat fiyatlarını kabullenecek memnun olacak değilim..Böyle bişey varsada bunu ben değil kimin vazifesiyse o çözecek..Gelir vergisi toplayan milletler nasıl topluyo ona göre bi sistem yapsınlar öyleyse..Kaldı ki vergi topluyorlar diyelim, 2 TL mi olacak acaba benzin fiyatı!!..Hiç sanmıyorum.

Kronokrator
dünyanın hangi ülkesinde %65 vergi uygulanıyor akaryakıta? önce onları bir sıralayın sonra X Y Z'yi tartışalım.

Riddle
"Hükümeti keyfi zam yapmakla şuçlamak "

Verigiyi adaletli toplaması gereken kim ? ? ?

Devlet memururn maaşından kesmeyi biliyorlar gelir vergisini diğer yandan özel sektörde çalışan adam asgari ücretle çalışıyo gibi görünüp ,a8 ile dolaşıp yakıtından kdv düşürmeyi biliyor + bir sürü örnek .

Bunu yaptırmaması gereken kim ? ? ? . . .

faktis
08/02/2011, 21:20
konunun detayına inince bu yönden de haklısınız ancak, büyük holdingler, büyük firmalar, a, b, c kişileri vergisini düzgün ödemiyor diye, hükümetin bu alamadığı vergileri kendi vatandaşına ödetmesi adil bir çözüm değil aksine burada yandaşcılık yatıyordur. büyük holding sahibi bir kişi neden düzgün vergisini ödemez? neden her sene milyarlarca kar ettiği halde zarar gösterir? tabi ki düzgün yönetilemeyen devletin sırtından geçinebilmek, kârına kâr katabilmek içindir. anayasa da her sene vergilere zam yapılacak diye bir hüküm yok, gelen bütün hükümetler sağolsunlar vergininde vergisini aldılar ve alıyorlar. sen doğru düzgün, insanların vergilerini ödemeleri için yasa çıkarmazsan vergi kaçağı, 2 milyar değil 20 milyar da olur. o yüzden benzin olmuş 4 lira suç bizde demek doğru değil. rafineriden 56 kr a çıkan benzini bize 3.98 tl den pompalıyorlar.
dünyanın en pahalı benzinini kullandığımız için ilgili sorumluları tebrik eder, sorumluların seçimine destek olan vatandaşlarımıza da Allah'tan niyaz dilerim. :)

silentscream
08/02/2011, 21:20
Akaryakıta gelen zamlardan sorumlu olan devlettir.Zamlar için önce petrol varil fiyatlarını öne sürdüler o sırada varili 160 $ ı geçmişti.Benzin 3.2 TL yi geçti.E sonra noldu varil fiyatı 65$ a geriledi.Peki akaryakıt fiyatları noldu 3.5 TL yi geçti.Kusura bakmayın da akaryakıta gelen zammı bana kimse savunamaz. Bu bilgileri bilen ilkokul öğrencisi bile garipliği anlar...Hem neden hep biz vergi verenlerden vergi alınmaya devam ediyor.Elektriği suyu kaçak kullananı neden takip etmiyor.Efendim biz takip edemiyoruz size yaslıyoruz mantığıyla devlet büyüklüğü olmaz.Asgari ücretlinin 650 TL alan çalışanın her aldığından vergi kesiliyorda ayda 8500 TL alıp tüm faturalarını tüm harcamalarını tüm giderlerini bizim karşıladığımız milletimin vekillerinden neden alınmıyor.Nereye temaslarda bulundukları pek belli olmayan milletimin vekilleri bak(amay)anları hiç bilet parası veriyorlar mı?Benzin istasyonuna gidip 30 TL mazot diyorlar mı?
Kimse kusura bakmasın orta direk 20 yıl önce öldü alt tabaka can çekişiyor.Ben ve eşim birlikte çalışıp bir aracı kredi ile zor alırken haşmetleri 1milyon$ lık zırhlı mercedesleri beğenmeyip 2milyonluklardan istiyorlar..
Enflasyon eksi çıktı yaşasın nidaları atılırken ekmeğe zam da nesi oluyor?Kusura bakmayın benim matematiğim yetmiyor.
Saygılar.

faktis
08/02/2011, 21:23
bu konu biraz; bir dokun bin ah işit oldu :D
:smartass:

Değerli arkadaşlar;
Hepimizin canını sıkan akaryakıt zamlarının nedenleri ve gerçeklerini size sunmak istedim. Hükümeti keyfi zam yapmakla suçlamak yerine vatandaş olarakta vazifemizi toplum yararı için yerine getirmemiz gereken süreçteyiz.

Devlet topladıgı verginin Çogunu Az kazanan vatandaştan topluyor,Güneydoguda Sigara,Akaryakıt,içki,çay,şeker,hayvan kaçakcılıgı,Su,elektrik….Faturası 20 milyar $ oldugu tahmin ediliyor,Zenginlerin Kaçırdıgı vergi Miktarı,kayıt dışı ekonomi,Doktorlar,Avukatlar,Esnaflar,İşadamları,Ze nginler Listesinde Olup vergi vermeyenler, Ali babacan da Açıkladı :gelir vergisi toplayamıyoruz.
Türkiye’de sigaraya ödenen paranın yüzdeAkaryakıt fiyatlarının üzerindeki ÖTV’nin yüksek. Ama bu Avrupa’daki her ülkede var. Biz yüksek birkaç ülkeden biriyiz gelir vergisi toplayamıyoruz. Türkiye’deki bütün iş adamları, avukatlar, iş dünyası, mühendisler, doktorlar topu topu ne kadar vergi ödüyorlar 2 milyar gelir vergisi

Babacan, sadece sigaranın ÖTV’sinden verginin 15 milyar lira olduğunu açıkladıSigara Kaçakcılıgının Maliyeti 4 milyar tl,

Devletin içinde bulunduğu durunu Babacan, “Bütün işadamları doktorlar, avukatlar topu topu 2 milyar lira gelir vergisi ödüyor. Oysa sadece sigaradan tıkır tıkır 15 milyar geliyor” diye özetledi.
Yani devlet gelir verilerini toplamayamadığı sürece vatandaşa ‘tıkır tıkır’ vergi ödetmeyi sürdürecekler.

Kaçakçılığın en fazla yapıldığı sektörler: akaryakıt, sigara, içki, çay, şeker, büyükbay ve küçükbaş hayvanlar.
* Kaçak sigara girişleri nedeniyle Tekel, pazar payını ülke genelinde yüzde 40, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise yüzde 70 oranında kaybetti.
Batılı ülkelerdeki tiryaki sayısı nüfusun yüzde 15′i iken, yoksul ülkelerde bu oran yüzde 85′lere kadar çıkıyor.

ALINTI

Murat Gürakan
08/02/2011, 21:35
eeeee? Toplayamadıkları vergiyi benzine yüklemeleri mantıklı yani???
allah akıl fikir versin...

acRep
08/02/2011, 21:53
Büyükbaşlar vergi kaçırmaya devam ettikçe akaryakıtada sigarayada dolayısıyla garibanada daha fazla yük binecek binmeye devam edecek..
Bu böyle biline..

PLaTiNuN
08/02/2011, 21:57
iktidarda oldukları zaman içerisinde "bal tutan parmağını yalar" misali iş imkanı verdikleri, o zamanlar normal ama şimdilerin multi milyonerleri Allah Allah deyip diğer taraftan Estağfurullah diyerek vergi vs.. kaçırıp devleti zarara uğratmasalardı şimdi gölge oyunları oynatmak zorunda kalmazdı sayın bakanlar...Ama her zamanki gibi kolayına kaçıp vergiyi vatanını seven millete yüklediler...Sonrada vergi toplayamıyoruz derler...e sen toplamak istemiyosun ki neden versinler...

uraaal
08/02/2011, 22:08
BİRAZ MANTIKLI DUSUNUN PETROLE GELENE KADAR HER AY MAASIMDAN 62 TL DAMGA VERGİSİ KESİLİYOR.NEYİN DAMGASI YA BU ???BU AY MAASIMDAN KESİLEN YASAL KESİNTİLER TOPLAMI 490 TL.YAZIKTIR GUNAHTIR YA NERDEYSE ASGARİ ÜCRET KESİORLAR MAASTAN..BENZİNE GELİNCE HEP 50LİK ALDIGIM İCİN ZAM BENİ ETKİLEMİO GİBİ BANAL Bİ ESPRİ YAPİM :d

femoli
08/02/2011, 22:30
Bahane ye bak evet sayin babacan boyle bir aciklama yapti ama ben cok guldum canli yayina baglanip vergi vermeyen firmalarin listesini isteyip devletin alamadigi vergileri rica edip toplayacaktim belki faydam dokunurdu hani dvlet toplayamiyorya :) bizden kucuk esnaf ( aman devlete borcum olmasin ) diyerekten tum vergilerini zamaninda ve sorgusuz oder muhasebeci getirir ve sen sorgu sual soramazsin odersin hatta oyle kuzuyuzki muhasebeci arada kendi elektrik ve suyunu verse odetse ruhun duymaz , damga vergisinin vergisini odeyen birtek biz varizdir :)

SKELETER
08/02/2011, 22:32
Devlet suçu vatandaşına atamaz böyle bir hakkı yok. Devlet güçlü olmalıdır. Yeri geldiğinde aile babası gibi cezayı kesebilmelidir. Ne demek vergi kaçırıyor o yüzden akaryakıttan fazla vergi alıyorum. O zaman kaçağı önle. Güneydoğu anadolu bölgesinde marketlerde bile kaçak mazot satıyorlar. Her markette kaçak sigara. Hatta marketlerde kaçak telefon bile satıyorlar. Hakkari, Şırnak, Mardinde kontrolü tamamen kaybetmiş Vergi idaresi. Kimse vergi vermiyor. Daha elektrik su parası vermiyorlar. Gittim gördüm. Devletimiz ne diyor Ankara İstanbul İzmir gibi büyük kentlerde herkes vergi versin. Vergisini tam vermek isteyen bir avukat masraflar hariç kazandığı paranın %45 ini aşan bir miktarı vergi vermek durumunda kalıyor. %45 ne demektir arkadaş bu ne biçim vergi. Bu %45 in dışında dolaylı vergilerde var. Doktarlar vs de farklı değil. O zaman biz devletin köleleri olalım, devlet temel ihtiyaç maddelerimizi versin öyle yaşalım.

hsncck26
08/02/2011, 22:36
konunun detayına inince bu yönden de haklısınız ancak, büyük holdingler, büyük firmalar, a, b, c kişileri vergisini düzgün ödemiyor diye, hükümetin bu alamadığı vergileri kendi vatandaşına ödetmesi adil bir çözüm değil aksine burada yandaşcılık yatıyordur. büyük holding sahibi bir kişi neden düzgün vergisini ödemez? neden her sene milyarlarca kar ettiği halde zarar gösterir? tabi ki düzgün yönetilemeyen devletin sırtından geçinebilmek, kârına kâr katabilmek içindir. anayasa da her sene vergilere zam yapılacak diye bir hüküm yok, gelen bütün hükümetler sağolsunlar vergininde vergisini aldılar ve alıyorlar. sen doğru düzgün, insanların vergilerini ödemeleri için yasa çıkarmazsan vergi kaçağı, 2 milyar değil 20 milyar da olur. o yüzden benzin olmuş 4 lira suç bizde demek doğru değil. rafineriden 56 kr a çıkan benzini bize 3.98 tl den pompalıyorlar.
dünyanın en pahalı benzinini kullandığımız için ilgili sorumluları tebrik eder, sorumluların seçimine destek olan vatandaşlarımıza da Allah'tan niyaz dilerim. :)

çok güzel açıklama tbr ederim :)

zaferdurukan
08/02/2011, 23:58
bi dönem tansu çiller zamanı en kötü yönetilen,devalüasyon olan vs vs krizlerde benzinin dolara endeksleneceği söylenmişti ve fırtınalar kopmuştu:) 90 kuruş civarı idi o zaman benzin,keşke dolara endekslense imiş..
demek ki eski hükümetlerde kanımca başka çıkış çareleri aranıyormuş açıkları kapatmak için pekde başarılı olamamışlar. şimdik ise o kadar kolay ve halk için cana alıcı çözümler buldular ki. halkın asla vazgeçemeyeceği ve zaafı bulunan konularda korkunç vergilere gittiler; yakıt,tütün,alkol vb gibi ürünler. bu bile ekonomik olarak korkunç açığı kapatamıyor. sfır üretim ve çok düşük tüketim sayesinde enflosyon dahi sıfırlara yakın seyrediyor. bu da halkımızın gözünü boyuyor bi çeşit ilizyon

mix
09/02/2011, 00:03
bu devlette maliye çalışanları efendime söyleyim mali polis nie maaş alıo vergi kaçırılıyorsa kaçırtma kardeşim ... Adam resmen namusluyla dalga geçio...En sonunda şener şen in namuslu filmine dönecek olay bende dellenecem

pose744
09/02/2011, 00:22
Böyle bahanemi olur..Böyle bi sebep var diye akaryat fiyatlarını kabullenecek memnun olacak değilim..Böyle bişey varsada bunu ben değil kimin vazifesiyse o çözecek..Gelir vergisi toplayan milletler nasıl topluyo ona göre bi sistem yapsınlar öyleyse..Kaldı ki vergi topluyorlar diyelim, 2 TL mi olacak acaba benzin fiyatı!!..Hiç sanmıyorum.
:thumbup1: +1000

fawori
09/02/2011, 01:02
Sadece akaryakıt değil, internetin maliyeti ayda sade 2.50 TL. adamlar bize en ucuzunu Adsl olarak 29 TL. ye + telefon hattından da alğını parayla şöyle bir 50 TL. gibi geçiriveriyorlar. Lafın kısası dünyanın en pahalı adsl tarifesine bize nasip enlerin ülkesindeyiz.

reddragon
09/02/2011, 01:27
Kısa ve öz olarak söylüyorum. Bize benzin, internet, alkol lüks. Sadece ekmek vs yiyeceğiz ve yaşayacağız. Bunun dışındakiler lükse giriyor. Bunu sorumlusu sadece hükümetler mi değil mi bilmem.Siyaseti de sevmem. Ha halkın genelinin fakirliğine bakınca, otobüste tıklım tıkış insanları görünce hakkaten lüks gibi görünebiliyor bu ülkede araç sahibi olmak ....

HakanSogucak
10/02/2011, 05:03
Unakıtanın oğlundan başlayarak toplasınlar vergileri. Adamlar milyar dolarlık şirket kurup ondan sonrada devleti borçlu çıkarttılar. (Konuyla ilgili internette ve basın organlarında bilgi bulabilirsiniz.)
kendilerinin kurduğu şirketlerden vergi toplasalar benzini promosyon dağıtırlar :)))

Bu arada vergilendirme %20 stopaj ve %18 KDV dir. Vergiyi kesecekken %20 stopajı ekleyip üzerine %18 den 2. vergiyi alarak aldığı vergiyide vergilendirmektedir. Bu şartlarda da hizmet sektörünün net vergisi %41lerin üzerinde çıkmaktadır. Bunlarda yetmiyormuş gibi, kestiği her evrağa 20 TL damga vergisi ödetiyorlar oda ayrı bir terane. (Stopaj için, KDV için vs...) Verginin vergisini ödeyen tek millet olarak kendimizle gurur duyalım. (Yukarıdaki örnek aldığınız tüm ürünlerde geçerlidir!Bazı ürünlerde de bunlara ek ÖTV ve benzeri diğer vergiler ekstradan uygulanmaktadır!)

kaptan_ahab
10/02/2011, 10:42
En kötü sigara 4,25-TL olursa kaçak tabiki artar. Umudumuz kaçak yakıtında aynı hızda artması yönünde.

arillius
10/02/2011, 10:58
:merhaba:asıl sebep vergi + artan üretime bağlı kaynak yetersizliği;

1.türkiye de vergi payı 70 % akaryakıtta
yani 100 tl benzinde 70 tl devlete gidiyor.
:war00000:bu resim yakıştı...derim..

2.artan üretim;çin ,hindistan da artan üretim petrole talebi tırmandırdı.kaynak yenilemesi petrolde söz konusu olmadığı için opec ülkeleri petrol üretimini arttırmayıp,üstelik diğer sorunları(kriz,sabotaj,arıza) bahane ederek üretimi az yapıyorlar.petrolde sıçramanın asıl nedeni bu.
:smartass::smartass:

3- gerek tunus,mısır krizleri;gerek te araştırma raporları 87 $ den 100 $ seviyesine gelen petrol varili için 150-200 $ revizelerinden bahsediyor.
:smartass::smartass:

buradan çıkarımla;yeni bir durgunluk ya da kriz olmadan benzinde ucuzlama beklemeyin.

hatta bir an önce benzinli aracınızı az yakan ama inanılmaz güçlü multijet motorlu bir fiat İLE DEĞİŞTİRİN :)))))

arada bir reklam iyi gider :):notworth::notworth::notworth:

iletişim bilgilerime forumda ulaşırsınız.

saygılar

cenk bugdayci

cenk@enrikoaliberti.com

fiat pazarlama uzmanı

smartmavi
10/02/2011, 13:17
Kimse kızmasın arkadaşlar;

yazı son derece haklı gelir vergisi toplanamıyor bu ülkede! Esnafın, doktorun, avukatın ser muhasebecisi ne iş yapar?? Cevabını vereyim; hesap kitap yapıp geliri düşürüp en düşük verginin nasıl ödeneceğini bulur.

Daha önce de söylemiştim, Amerika'da vergi kanunu anayasanın temelini oluşturuyor ve vergi kaçırmanın cezası çok büyük. Türkiye'de sabit maaşlılar dışında kim GERÇEKTEN vergi ödüyor?

Devletin suçu yok mu derseniz, EVET var. Nedir? Dünyanın bilmem kaçıncı ekonomik gücü, bölgenin en güçlü silahlı gücü olacaksın, sınırlarında vuku bulan kaçakçılığı engelleyemeyeceksin, toprakların içinde vergi toplayamayacaksın.... İşte bu kabul edilemez. Sistemi kur ve işlet devlet baba! ne demek vergi toplayamıyorum....

projist
10/02/2011, 14:39
vergi denetimini beceremezsen, cezaları artırmazsan tabiki dibimizde çıkan petrole bu kadar çok hatta dünyadaki en çok parayı biz veririz. diğer her şeyde de olduğu gibi.

ama cevap basit, vergi kaçıran sensen yada akranın ise tabiki bunları yapmazsın, ucu sana dokunur. o yüzden ne cezaları ağırlaştırır nede denetimi artırırsın. bizde böyle açıklamalarla karın doyurur, kendimizi avutur, paşa paşa en kazığı yemeğe devam ederiz.

aydintap
10/02/2011, 22:04
Değerli arkadaşlar;

ALINTI

spain
Bleifrei Super gasolina sin plomo 95 1,260 € 1,260 €
Diesel gasóleo -1 1,210 € 1,210 €

Deutschland
Bleifrei Super 95 1,467 € 1,467 €
Diesel - 1 1,357 € 1,357 €

Turkiyem
Bleifrei Super Süper Kursunsuz 95 3,990 TL 1,947 €
Diesel Motorin oder Dizel -1 3,420 TL 1,669 €

Tanken im Ausland Datenbank (https://www1.adac.de/Auto_Motorrad/Tanken/Tanken_Ausland/default.asp?TL=2)

benim tek istediğim bu gibi ülkelerden akaryakıtı daha pahalı kullanmamak. birde kişi başına gelirlere baktığımızda olay daha vahim hale geliyor kardeşim. avrupanın gelirine göre en az Türkiye'den 2 kat daha pahalıya kullanması gerekir akaryakıtı.

samoslu
10/02/2011, 22:19
Devlet neden var? Biz neden onlara oy verip bişiler bekliyoruz? Biz mi önleyeceğiz kaçağı? Biz en fazla aldığımız hizmetten ötürü fiş alabiliriz. Devlet bazı şeyleri kontrol edemiyorsa bu bizim suçumuz mu? Neden meydanlarda atıp tutuyorlar o zaman? Bugün 3,46 dan aldık benzini. Maliye denetimlerini adam gibi yapsın, rüşvet yemeyi bıraksınlar delikanlı gibi kessinler cezayı, korkmasınlar kimseden bak o zaman kaçak nasıl engelleniyor. Ama bu devleti yöneten iç ve dış etkenler var maalesef....

sundown
12/02/2011, 11:31
En kötü sigara 4,25-TL olursa kaçak tabiki artar. Umudumuz kaçak yakıtında aynı hızda artması yönünde.

Bu arkadaş gibi konuya yaklaşan bir çok vatandaş var.

Benim anlatmak istediğimde bu yönde idi. Biz önce vatandaş olarak görevlerimizi yerine getirelim, sonrasını siyasi iradeden bekleyelim. Sonuçta bir partiyi hükümet yapmakta bizim elimizde, meclis dışında bırakmakta.

SKELETER
12/02/2011, 12:18
Ama o zamanda ben benzin 10 TL de olsa veririm arkadaş anlamına geliyor. Bu kadar faiş fiyat olursa tabi ki de vatandaş kaçağa yönelir.

Şimdi bir özeleştiri yapmalı herkes. Hizmet sektöründe çalışan birisisiniz. Aylık 3000TL kazanıyorsunuz. Şimdi ben gider mutlulukla bunun 1350 Lirasını devlete vergi diye veririm, kalan 650 lira yı da masrafdan düşelim 1000 lira ile geçinmeye çalışırım diyebilen var mı aramızda!

Üstelik akaryakatın, telefonun, sigaranın, alkolün %50 sinden fazlasının zaten vergi olduğu bir ülkede yaşıyorsun. Bu vergi değil, böyle de vergi politikası olmaz zaten. Bu ya hiç boşuna çalışma nasılsa herşeyini ben alacağım demek yada vergi kaçır demek. Emin olun vergiler adam gibi bir seviyede olsa kimse uğraşmaz tenezzül etmez vergi kaçırmaya.

Birde şu husus var %70 olan akaryakıt vergisi yüzünden kaçak kullanan insan emin olun bir nebze bile rahatsızlık hissetmez vicdanen. Ama bu oran %30 olsa her insan evladı az da olsa haram mal deyip huzursuz olur.

predator_ant
12/02/2011, 17:22
Zenginlerin Kaçırdıgı vergi Miktarı,kayıt dışı ekonomi,Doktorlar,Avukatlar,Esnaflar,İşadamları,Ze nginler Listesinde Olup vergi vermeyenler, Ali babacan da Açıkladı :gelir vergisi toplayamıyoruz.

Mesajın bu kısmını okuduktan sonra daha söyleyecek bişey yok bu konuda. Bir devlet bakanı cümlelerinde
-ebilememek,
-abilememek
terimlerini kullanıyorsa durumudaki acziyet gayet net ortadadır. Resmen kaçakcılığa teşvik eden bi söylem. He demekki bunlardan alınamıyor vergi,o zaman ben de bu sektörlere yöneleyim demez mi insan şimdi? Yazık çok yazık.

AYM
12/02/2011, 18:23

Burada devletin özrü kabahatinden büyük Bütün işadamları doktorlar, avukatlar az vergi ödüyor diye birşey yok biz hükümet olarak görevimizi yerine getiremiyoruz vergi toplayamıyoruz var devlet dediğinin yaptırım gücü olur saçma sapap konularda anında kanun çıkarmayı biliyorlar adam gibi kanunlar çıkar vergi açığını hangi yoldan kapatırım değil vergi kaçağının önüne nasıl geçerimi sorgula vergini doğru düzgün topla madem devletsin önce kayıt dışı ekonominin tamamını kayıt altına al nasıl mı? parayı reel olarak tedavülden kaldır paran sanal kalsın işlemlerin tamamı bugün herkesin cüzdanında en az bir adet olan bankamatik kartlarıyla yapılsın umumi tuvaletlerde bile pos cihazı olsun bunu zorunlu hale getirirsin toplu iğne bile alacak olsan banka kartıyla almak zorunlu olsun çünkü alış veriş sırasında verilecek para diye birşey olamasın herkesin maaşı internet bankacığı üzerinden gercek maaşı üzerinden yatsın tüm ödemeler bankalar üzerinden olsun bence bunu uygulamaya koymak bir devlet için hiçte zor değil istenilse 1 yıl içinde geçilebilir kimsede 1 tek kuruş vergi kaçıramaz herkesin geliri gideri kayıt altında olur dağdaki çobanda şehirdeki holding sahibide 1 tek kuruş harçasa devletin bundan haberi olur