PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kasko yaptırmayanlar ve trafik sigortası kapsamı

PNT 34
06/02/2011, 12:00
sürekli arabama kasko yaptırıyorum fakat bir kere bile gidip kullanmadım..
yaptığım hesap ile kaskoya 5000 tl ye yakın bir para harcamışım ama kasko bana 1 tl bile harcamamış çünkü kaza yapmamışım..
benim yaptırma sebebim de zaten sadece hırsızlara karşı...
istanbul trafiğinde zaten kaç km süratle gidebiliyoruz ki kaza yapsak bile ne kadar masraf tutar..
kasko yaptırmadan sadece kaza anında trafik sigortasından faydalanan arkadaşların fikirlerini almak istedim..
trafik sigortası ile işlem nasıl işliyor ve biz bu kaskoculara niye dünyanın parasını kaptırıyoruz..?

ibrahim06
06/02/2011, 12:06
Trafik sigortası sizin değil kusurlu bulunmanız durumunda karşı tarafın hasarını karşılar. Kasko ise kusurlu bulunmanız durumunda trafik sigortanız karşı tarafın hasarını karşılamaya yetmez ise maddi anlamda devreye girer hem karşı tarafın hem ve hasarınızı da öder.

Du Hast
06/02/2011, 12:10
sürekli arabama kasko yaptırıyorum fakat bir kere bile gidip kullanmadım..
yaptığım hesap ile kaskoya 5000 tl ye yakın bir para harcamışım ama kasko bana 1 tl bile harcamamış çünkü kaza yapmamışım..
benim yaptırma sebebim de zaten sadece hırsızlara karşı...
istanbul trafiğinde zaten kaç km süratle gidebiliyoruz ki kaza yapsak bile ne kadar masraf tutar..
kasko yaptırmadan sadece kaza anında trafik sigortasından faydalanan arkadaşların fikirlerini almak istedim..
trafik sigortası ile işlem nasıl işliyor ve biz bu kaskoculara niye dünyanın parasını kaptırıyoruz..?
trafik sigortası bir kaza esnasında; kusur oranının çoğu size verildiği durumlarda, zarar verdiğiniz araç, taşınmaz eşya v.b. şeylerin zararlarını belli bir limit miktarında karşılar.
yani sizin suçlu olduğunuz durumlarda karşı tarafın hasarını karşılar, siz kendi hasarınızı cebinizden yaptırırsınız.

kasko ise sizin suçlu olduğunuz durumlarda ki oluşan hasarınızı karşılamak üzere hazırda bekleyen jokerdir. ayrıca Allah korusun bmw 760 a arkadan geçirdiniz araçta 50 bin tl lik hasar var haliyle trafik sigortası 50 Tl nin 15 bin tl lik kısmını karşılar bu durumda aradaki 35 bin Tl lik kısmın kasko tamamlama lüksü var.

rodopian16
06/02/2011, 12:19
bir kaç yıldan sonra zaten kaskoya verdiğin para 400 küsur liraya düşer.bu parayı o zaman kafanın rahat olması için vermiş olursun.tabi herkes kendi kesesinin hesabını kendi bilir tabi. ama otoparkta bile bir sürtüp kaçsa 400 liradan aşağıya mal olmaz masrafın...

ozay06
06/02/2011, 19:17
Bizim gibi sabah kalktığınızda aracınızı bulamazsanız kaskonun ne işe yaradığını anlarsınız

projist
07/02/2011, 09:30
Bizim gibi sabah kalktığınızda aracınızı bulamazsanız kaskonun ne işe yaradığını anlarsınız
kasko para ödemesinde zorluk çıktı mı bu arada?

ozay06
07/02/2011, 09:47
Kaskomuz yoktu Keşke olsaydı da zorluk çıkarsaydı Ama arabamız çalındığı sırada sağdan soldan sürekli duyumlarımız olmuştu Kaskoların 35-40 gün sonra ödeme yaptığını duymuştuk

HasanAliz
07/02/2011, 10:43
autoking mini onarımda oldukça işe yarıyor. 400 TL kaskoya veriyorum. geçen sene mini yama yaptırdım haliyle para çıkmış oldu + arabamı güvenle kullanabiliyorum

by_memur
07/02/2011, 10:58
2007 yılında 1999 model golf marka arabamla kaza yaptım kaskosu yoktu.
ben ana yolda giderken yan yoldan birisi bakmadan yola çıktı bana çarptı ve mahkeme %80 karşı tarafı suçlu buldu. karşı tarafın sigorta şirketi benimkinden farklı bir şirketti. arabayı sanayide kaportacıya götürdüm usta karşının sigorta şirketini aradı ve tam 1 ay sonra bilirkişi geldi hasar tespiti için masraf belirlendi sigorta şirketi masrafın %80'ini ödeyecekti nasıl oldu bilmiyorum ama ustanın sayesinde masraf biraz yüksek gösterildi ve tutarın tamamı olan 4200 TL masraf sigorta tarafından karşılandı. benden 1 kuruş para çıkmadı. tabiki bu olayın detaylarıda var ben kabaca anlattım.
tabiki karşılanmasının sebebi suç oranının karşıda çok olmasıydı .

ozay06
07/02/2011, 11:44
2007 yılında 1999 model golf marka arabamla kaza yaptım kaskosu yoktu.
ben ana yolda giderken yan yoldan birisi bakmadan yola çıktı bana çarptı ve mahkeme %80 karşı tarafı suçlu buldu. karşı tarafın sigorta şirketi benimkinden farklı bir şirketti. arabayı sanayide kaportacıya götürdüm usta karşının sigorta şirketini aradı ve tam 1 ay sonra bilirkişi geldi hasar tespiti için masraf belirlendi sigorta şirketi masrafın %80'ini ödeyecekti nasıl oldu bilmiyorum ama ustanın sayesinde masraf biraz yüksek gösterildi ve tutarın tamamı olan 4200 TL masraf sigorta tarafından karşılandı. benden 1 kuruş para çıkmadı. tabiki bu olayın detaylarıda var ben kabaca anlattım.
tabiki karşılanmasının sebebi suç oranının karşıda çok olmasıydı .

Sizin kaskonuz olsaydı aracınız hemen yapılır kasko şirketide karşı tarafın sigortasından tahsil eder siz beklemezdiniz Ayrıca trafikte hiç hız yapmamama ve sakin araba kullanmama rağmen bazen öyle hatalar yapıyorum ki kendim bile sonradan hayrete düşüyorum Her an bu kalabalık trafikte hata ve kaza yapmaya hazırız Yukarıdaki bir mesajda arkadaşın bahsettiği gibi pahalı bir araca çarpıp önemli bir hasar verdiğinizi ve tabiki kendinizde de bir o kadar hasar olduğunu düşünün Trafik sigortası bunun ne kadarını karşılayacak? Ne kadarını cepten karşılayacaksınız? Ayrıca çarptığınız kişi arabasında değer kaybı oluştuğunu ve bunuda karşılamanız gerektiğini söyleyecek Kabul etmezseniz size dava açacak ve bir sürü problem Kasko hem limit olarak yüksektir hem hukuksal konularda masrafınızı karşılar hemde aracınız yokken size araç temin eder Yinede "gerek yok ben zaten dikkatliyim kaza yapmam" diyorsanız diyecek birşey yok

kara kız
07/02/2011, 11:55
aracımı ılk aldığım gunder beri kasko yaptırdım..taki 210 mart ayında kaskom bıtene kadar ..bende aynen sızınki gibi bir hesap yaptım..4 senede kaskoya 3500 tl gibi bir rakam vermıştim..sadece mını onarım ve on camı değişmiştim 4 senede..sonra 2010 un aralık ayının 3 uydu sanırım..e-6 istoç mevkiinde 120 km hızla aracın sağından ondeki aracın sol arkasına çarptım..otobanda 3 tur dondukden sonra kaldırıma carparak anca durabildm..400 tlye kaskomu yenileseydim arabamı yaptırmak için verdiğim 4,500 tl su an benım cebımde kalmış olcaktı..arabamı satıp yenılemek ıcın ayırdığım parayı ne yazıkkı kasko yaptırmadığım için tamıratında kullanmak zorunda kaldım..oyuzden kucuk hesap yapmamakta vayda var...

hsncck26
07/02/2011, 12:01
şimdi benım anlamadıgım olay şu: mesela gitsem ben direğe vursam %100 benım hatam aracımda kaskoda var.şimdi kasko butun hasarı ödeyecekmı?

by_memur
07/02/2011, 14:25
Sizin kaskonuz olsaydı aracınız hemen yapılır kasko şirketide karşı tarafın sigortasından tahsil eder siz beklemezdiniz Ayrıca trafikte hiç hız yapmamama ve sakin araba kullanmama rağmen bazen öyle hatalar yapıyorum ki kendim bile sonradan hayrete düşüyorum Her an bu kalabalık trafikte hata ve kaza yapmaya hazırız Yukarıdaki bir mesajda arkadaşın bahsettiği gibi pahalı bir araca çarpıp önemli bir hasar verdiğinizi ve tabiki kendinizde de bir o kadar hasar olduğunu düşünün Trafik sigortası bunun ne kadarını karşılayacak? Ne kadarını cepten karşılayacaksınız? Ayrıca çarptığınız kişi arabasında değer kaybı oluştuğunu ve bunuda karşılamanız gerektiğini söyleyecek Kabul etmezseniz size dava açacak ve bir sürü problem Kasko hem limit olarak yüksektir hem hukuksal konularda masrafınızı karşılar hemde aracınız yokken size araç temin eder Yinede "gerek yok ben zaten dikkatliyim kaza yapmam" diyorsanız diyecek birşey yok

Yanlış anlaşılmasın lütfen ben kaskonun gereksiz olduğunu ve sigortanın yeterli olacağını savunmuyorum. elbettek kasko daha iyi.
ben arkadaşın sorduğu soru için bir örnek vermek istedim sadece.
ama o zaman 16.000 TL'ye aldığım arabaya 1200 TL kasko parası istedikleri için yaptırmadım :)

OzzY
07/02/2011, 14:46
şimdi benım anlamadıgım olay şu: mesela gitsem ben direğe vursam %100 benım hatam aracımda kaskoda var.şimdi kasko butun hasarı ödeyecekmı?

evet

ozay06
07/02/2011, 19:30
Yanlış anlaşılmasın lütfen ben kaskonun gereksiz olduğunu ve sigortanın yeterli olacağını savunmuyorum. elbettek kasko daha iyi.
ben arkadaşın sorduğu soru için bir örnek vermek istedim sadece.
ama o zaman 16.000 TL'ye aldığım arabaya 1200 TL kasko parası istedikleri için yaptırmadım :)

Yok yok kesinlikle yanlış anlamadım Sizden örnek vererek bir değerlendirme yapılsın istedim Kasko fiyatlarında özellikle daha önceden kaskonuz ve hasarsızlığınız yok ise gerçekten yüksek fiyat çıkarıyorlar Bu konuda tavsiyem hasarsızlık indirimi alana kadar uygun fiyat veren kasko şirketlerine yönelmektir Bir yılın sonunda hasarsızlık alındığında ise daha detaylı bir inceleme yapılabilir Bazen öyle şartlar oluyorki örneğin camınız çatlasa neredeyse kasko parasına yılda birkaç kez değişim yapıyorlar Ayrıca mini onarım hizmeti olması ufak tefek hasarların kasko indirimini bozmaması gibi artıları var
Asıl ben yanlış anlaşıldıysam özür dilerim :)

ozay06
07/02/2011, 19:31

Yeterki alkollü olmayın Öder