PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : OGS cihazını farklı araçta kullanmak

Nejionea
03/02/2011, 12:55
Selamlar acilen İstanbula gitmem gerekiyor , abime ait İşbankası OGS cihazı var elimde 2008 de almıştı iş bankasından bir sefer yalovaya gidiş geliş kullandı yeterli bakiye vardır diye tahmin ediyorum , ancak şuan abim yurt dışında ve cihazı kendi aracıma devir ettiremiyoruz bu yüzden ben bu şekilde geçiş yapsam bir sıkıntı yaşarmıyım farklı araç yüzünden birde bu cihazların pili ne kadar dayanıyordur halen çalışır mı cihaz ? . Yardımcı olabilirseniz sevinirim .

OzzY
03/02/2011, 13:03
2003te aldığımız ogsnin pili geçen yaz bitti. sorun olcağını sanmıyorum.

eğer ogs okursa içinde bakiye varsa, sorunsuz geçersiniz. ama okumazsa(ben tutarken bazen okumuyo) yada içindeki bakiye yeterli değilse ceza yersiniz. oda toplamda normal ücretin 11 katı.

Kriminal
03/02/2011, 13:35
İş bankasından aldıgınız ogs nın ıcınde bakıye bıtmez..Çünku kredi kartına bağlıdır cihazınız o yuzdende bakıye bıtme sorunu yoktur...

Başka bır araçta kullanabılırsnız fakat araç sınıfı aynı olmak kaydıyla..

Mesele otomobil=kamyonet olmaz

acRep
03/02/2011, 13:43
Bende Ogs'leri plakaya ait diye biliyorum amaa..

Kriminal
03/02/2011, 14:00
Sonuçta kgs ler ilede başka araçlarla gecebılıyorsunuz..Usülsüz bir işlem sözkonusu olmadıgı için ,geçişlerde aynı ücret yansıdıgı için sorun teşkil etmemektedir...

Sertac.Ustaoglu
03/02/2011, 14:04
Garanti OGS'lerde internetten Plaka değişim yapabiliyorsunuz. Yapmadığınız taktirde gişelerden geçerken okursa sorun yok, okumassa daha öncede söylediği gibi 11 kat ceza gelir...

takres
03/02/2011, 14:06
bankayı arayıp plaka olayını sorun bence sonunda 11 kat ceza yemek var..

Kriminal
03/02/2011, 14:13
İnternet bankacılığından degişiyor plaka...

Serhat ogs biterse(dolum yapılabılenler) ceza kaçınılmaz..

Fakat yine tekrar edıyorum iş bankasından aldıgınız ogsler kredı kartlarına baglıdır..

Ancak kredı kartını ıptal edersen ve limiti kalmaz ise o zaman kara yolları plaka takıbıne gıdıyor..
Karayolları geçen aracın Ogs cihazı arızalı olabılecegını dusunerek ,plaka okuyarak bankaya yazı yolluyor ve banka otomatıkmen geçiş ücretini ogs cihazınızdan düşüyor..

Fakat bunu 10 kez aşarsanız ceza kesiyorlar...

OzzY
03/02/2011, 19:12
İnternet bankacılığından degişiyor plaka...

Serhat ogs biterse(dolum yapılabılenler) ceza kaçınılmaz..

Fakat yine tekrar edıyorum iş bankasından aldıgınız ogsler kredı kartlarına baglıdır..

Ancak kredı kartını ıptal edersen ve limiti kalmaz ise o zaman kara yolları plaka takıbıne gıdıyor..
Karayolları geçen aracın Ogs cihazı arızalı olabılecegını dusunerek ,plaka okuyarak bankaya yazı yolluyor ve banka otomatıkmen geçiş ücretini ogs cihazınızdan düşüyor..

Fakat bunu 10 kez aşarsanız ceza kesiyorlar...

bazen tutmadan kaynaklı okumama durumu oluyo, yani cihaz sağlam olsa bile okumayabiliyo elde tutulunca. bu durumda ogs olmadan ceza kesiyolar.

yalnız önceki mesajda aklıma gelmeyen şöyle bi durum var: böyle bi cezada bir kaç gün(bazı kaynaklarda daha fazla) içinde OGS/KGS alınca ceza olmuyo sadece normal geçiş ücreti düşülüyo.

Ersal
03/02/2011, 22:58
bazen tutmadan kaynaklı okumama durumu oluyo, yani cihaz sağlam olsa bile okumayabiliyo elde tutulunca. bu durumda ogs olmadan ceza kesiyolar.

yalnız önceki mesajda aklıma gelmeyen şöyle bi durum var: böyle bi cezada bir kaç gün(bazı kaynaklarda daha fazla) içinde OGS/KGS alınca ceza olmuyo sadece normal geçiş ücreti düşülüyo.

Ozan araçta karayollarında kayıtlı olan OGS cihazı varsa istersen OGS yi sök kaçak geçiş yap bakiyen yeterli ise ceza gelmiyor cihazdan düşüyorlar..Geçen sene başıma geldi Karayolları Genel Müdürlüğü nü telefon ile aradım ve yetkilinin bana verdiği cevap aynen şu şekilde..Otoban çıkışı kaçak geçiş yapan araçlar sisteme kayıtlı OGS cihazları varmı diye plakadan sorgulanıyor.Kayıtlı OGS var ise pilide bitse okumasada makina mevcut bakiyeden düşer.

ozdem
04/02/2011, 00:00
Arkadaşlar OGS cihazı plakalara kayıtlı olarak işliyor.
KGS gibi kullanılmıyor ve farklı araç da kullanılırsa
kaçak geçiş olarak ceza kesiliyor... ;)

OzzY
04/02/2011, 00:16
Ozan araçta karayollarında kayıtlı olan OGS cihazı varsa istersen OGS yi sök kaçak geçiş yap bakiyen yeterli ise ceza gelmiyor cihazdan düşüyorlar..Geçen sene başıma geldi Karayolları Genel Müdürlüğü nü telefon ile aradım ve yetkilinin bana verdiği cevap aynen şu şekilde..Otoban çıkışı kaçak geçiş yapan araçlar sisteme kayıtlı OGS cihazları varmı diye plakadan sorgulanıyor.Kayıtlı OGS var ise pilide bitse okumasada makina mevcut bakiyeden düşer.
bende onu diyorum :) ogs plakaya kayıtlı olmadığından herhangi bir nedenden okumazsa 11 katı ceza ödenmesi gerekir. ödedim ordan biliyorum :)

Arkadaşlar OGS cihazı plakalara kayıtlı olarak işliyor.
KGS gibi kullanılmıyor ve farklı araç da kullanılırsa
kaçak geçiş olarak ceza kesiliyor... ;)
okursa sorun olmuyo :)

Ersal
04/02/2011, 00:56
bende onu diyorum :) ogs plakaya kayıtlı olmadığından herhangi bir nedenden okumazsa 11 katı ceza ödenmesi gerekir. ödedim ordan biliyorum :)

okursa sorun olmuyo :)

budur..

bbya
04/02/2011, 05:11
OGS plakaya ait değilse geçmeyin yoksa 110 lira ceza kesin yersiniz.Ben yeni arabamın plakasını işletmeden geçtim 110 lira yazdı kaçak geçiş diye.Demedi demeyin.

Muhendis06
05/02/2011, 10:57
https://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Otoyollar/OGS/OgsSikcaSorulanSorular.pdf

scarrow
05/02/2011, 13:00
Gerekli sorunun cevabı muhendis06 isimli üyemizin verdiği linkte mevcut. Ola ki linki açamayanlar, açmaya üşenenler olursa diye ilgili soruyu ve cevabını burada paylaşıyorum.

SORU 3: OGS cihazı birden fazla araçta kullanılabilir mi? Kullanılırsa sorun teşkil eder mi?
CEVAP 3: OGS cihazı sözleşme gereği sadece beyan edilen tek bir araçta kullanılmalıdır. Aksi durumda cihazın okunamadığı her geçişte normal geçiş ücretinin 11 katı cezalı geçişlere maruz kalınabilir.