PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PARDUS 2011 milli işletim sistemimiz çıktı

byspayn
21/01/2011, 19:14
Millli işletim sistemimizin merakla beklenen sürümü 2011 çıktı forumdaşlar. Vatana millete hayırlı olsun... :)

Pardus 2011 Hazır!

20 Ocak, Perşembe
Heyecanla beklenen Pardus 2011 kararlı sürümü duyuruldu.

Heyecanla beklenen Pardus 2011 kararlı sürümü duyuruldu. 2003 yılında TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) bünyesinde başlayan projenin beşinci kurulan sürümü 2011 pek çok yeniliğin yanında daha kararlı bir çalışma ortamı sunuyor.
Proje Yöneticisi Erkan TEKMAN, yeni sürümün beklemeye değer özelliklerle geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:
“Türkiye özgür yazılım dünyasının göz bebeği Pardus, ilk sürümünden bu yana sürekli gelişiyor, güçleniyor. Geride bıraktığımız süre boyunca yüz binlerce kullanıcının ve birçok kurumun tercihi olmayı başardık. Pardus 2011 ile bu çıtayı daha da yükseltmek istiyoruz. Kısa bir süre önce yayımladığımız sürüm adayı Hasankeyf ile çok olumlu tepkiler aldık, yeni özellikler, güncel yazılımlar LibreOffice gibi tercihlerimiz de kısa sürede benimsendi. 2011 yılı bizim açımızdan hem bugün tanıttığımız yeni sürüm, hem de kısa süre sonra kamuoyuna tanıtacağımız Kurumsal 2 sürümümüzle dolu dolu geçecek, herkesi bu heyecan ve başarıyı paylaşmaya davet ediyoruz. Bu arada ‘Mor Dağlar’ adlı muhteşem parçayı Pardus 2011 ile sunmamıza izin verdikleri için Erkan Oğur’a ve Kalan Müzik’e, tüm Pardus camiası adına teşekkür etmek isterim.”

Erkan Oğur’dan Pardus kullanıcılarına sürpriz

Perdesiz gitarın mucidi, usta müzisyen Erkan OĞUR Pardus 2011’de kullanıcılara bir sürpriz yapıyor. Erkan OĞUR’un en sevilen parçalarından olan Mor Dağlar, Kalan Müzik ve Oğur’un desteği ile Pardus 2011’de yüklü olarak geliyor. Pardus kullanıcıları Erkan Oğur’un notalarında Anadolu müziğinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarken, müzik dinlemek için yeni bir program keşfetmek isteyen yeni Pardus kullanıcıları Clementine ile tanışıyor.

Pardus LibreOffice ile daha da özgür

Pardus 2011 sürüm adayı Hasankeyf ile birlikte OpenOffice.org yerine, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen ve ilk kez tamamen topluluğun mülkiyetinde dağıtılan LibreOffice tercih edilmişti.
Pardus, daha önceki dil desteklerine 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca'yı da ekledi.
Pardus 2011 depolarında kurulumla gelen yüzlerce uygulamanın yanında Skype, Google Chromium ve VLC gibi platform bağımsız popüler uygulamaların da aralarında olduğu 3.500'den fazla pakedi kullanıcılarına sunuyor. Tüm bu uygulamalar TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen ve 1.0 sürümünden beri kullanıcıların beğenisini toplayan PiSi ile tek tuşla kuruluyor.

Tüm yenilikleri öğrenmek için sürüm notlarına başvurabilir,
Topluluk portalı Özgürlükİçin.com (https://www.ozgurlukicin.com/)'u ziyaret edebilir,
İndirip (https://www.pardus.org.tr/indir/), hemen denemeye başlayabilirsiniz...

pdr42
21/01/2011, 22:01
Hep kulaktan dolma bilgilere sahibim biraz pardus hakkında bilgi verebilirmisiniz arkadaşlar

takres
21/01/2011, 22:11
bende pek bilmiyorum açıkcası...

abulbul08
21/01/2011, 22:43
Pardus güzel bir işletim sistemi fakat windows yaygın olarak kullanıldığı için fazla tercih edilmiyor. Hiç olmazsa virüs derdi yok.

Punto_Can
21/01/2011, 22:52
ben az önce kurulum iso dosyasını indirmeye başladım, merak ettim doğrusu, win7'nin üzerine kurucam, arada değişiklik yapmak iyidir ;)
bu arada paylaşım için teşekkürler oğuz...

byspayn
22/01/2011, 00:05
Rica ederim abi... Bir pardus kullanıcısı daha kazanmak beni mutlu etti :)

Pardus Linux tabanlı bir işletim sistemi arkadaşlar. Ahmet Abi'nin dediği gibi virüs derdi de yok linux tabanlı olduğu için. Pratik, güzel yönleri var Windows'dan daha iyi olduğu kanaatindeyim. Zamanınız varsa muhakkak indirip bir kurmanızı öneririm. Benim bilgisayarımda hem PARDUS hem Windows var. İnternette falan gezerken Pardusdan takılıyorum. Sadece oyun oynayacağım zaman Windows'a geçiyorum. Aslında bende yeni sayılırım Pardusta.

2011 sürümünü indirdim şu an 2009.2 sürümünü kullanıyorum. Yükleyince izlenimlerimi belirtirim ;) :)

OzzY
22/01/2011, 00:40
daha çok yolu var ama kullanmak lazım tabii :)

ben linuxa işim düşünce ubuntu kullanıyorum

femoli
22/01/2011, 00:49
Kullananlar izlenimlerin arasindaki farklari anlatirsa iyi olur bakariz hep beraber gecis yapariz..:)

WiSTaRiA
22/01/2011, 01:07
evet arkadaşlar pardus hakkında hiç bilgim yok şahsem bilgilendirilirsek sevinirim...

serkankucuk
22/01/2011, 16:13
şöyle anlatayım orçun abim:
Pardus, Tübitak tarafından geliştirilen bir projedir. Bu proje yani Pardus, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Linux tabanlı diyorum çünkü Linux zaten bir işletim sistemi çekirdeğidir ve farklı firmalar, kuruluşlar bu çekirdeğin üzerine uygulamalar ve tasarım ekler farklı işletim sistemleri yapar ama hepsinin çekirdeği aynıdır. Pardus da bu şekilde Linux tabanı geliştirilen bir işletim sistemidir. İşletim sistemi nedir? İşletim sistemi de, bilgisayarımızı kullanmamızı sağlayan ana yazılımdır mesela Windows XP, Windows 7, Pardus, Ubuntu, MAC OS vb...

Punto_Can
23/01/2011, 03:28
serkan gayet güzel açıklamış ancak bu da benim dün geceki deneyimim, dün pardus 2011'i kurdum, bugün kendimi windows 7'ye zor attım. pardus'a hiçbir windows programını yükleyemiyosunuz, kendine has programları var ancak ne kadar tatmin edici, tartışılır. en son kablosuz ağ da bağlantı sorunu yaşadım ve hemen windowsa tekrar döndüm, bana sorarsanız şimdilik tavsiye etmem...

abulbul08
23/01/2011, 09:12
serkan gayet güzel açıklamış ancak bu da benim dün geceki deneyimim, dün pardus 2011'i kurdum, bugün kendimi windows 7'ye zor attım. pardus'a hiçbir windows programını yükleyemiyosunuz, kendine has programları var ancak ne kadar tatmin edici, tartışılır. en son kablosuz ağ da bağlantı sorunu yaşadım ve hemen windowsa tekrar döndüm, bana sorarsanız şimdilik tavsiye etmem...

yukarda yazdığım yazıda bunu anlatmak istemiştim.
windowsa alıştığımız için pardus çok zor geliyor. aslında daha kullanışlı ve çok daha hızlı. bir ara kullandım ve eski bilgisayarımın pardusta bir kere bile donduğunu hatırlamıyorum. ama windows ta sık sık donma oluyordu aynı bilgisayarda

Scottie
23/01/2011, 10:14
nerden buluruz nerden indiririz... bizim netbooklarda çalışır mı..

OzzY
23/01/2011, 10:50
nerden buluruz nerden indiririz... bizim netbooklarda çalışır mı..

ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Installation/2011/Pardus-2011-i686.iso

çalışır tabii

pdr42
23/01/2011, 11:33
bende bir ara slax diye bir programı kullanıyordum usb ye kaydeettim usb den boot ediliyor bilgisayarla cok ugrasıyorsunu çöken bilgisayra boot edip giriyorsunuz belgeleri de usb ye kopya edebiliyorsunuz

serkankucuk
23/01/2011, 12:17
e tabi sizin şu anda kullandığınız bütün programlar Windows tabanlı işletim sistemleri için yazılmış .exe uzantılı uygulamalar.. Linux tabanlı işletim sistemleri .exe uzantılı programları/dosyaları açamaz çalıştıramaz, bazı .exe'ler çalışır o da şöyle Wine denen bir uygulama var bazı .exe'leri çalıştırabiliyor.
eğer illa ki Linux tabanlı bi işletim sistemi kullanayım diyorsanız tavsiyem Ubuntu olacaktır, bütün Windows işletim sistemlerine göre çok daha hızlı açılır kapanır, az kaynak kullanır yani bilgisayarınızı az yorar... ve en önemlisi Linux tabanlı işletim sistemleri arasında en iyi client işletim sistemi diyebilirim...

byspayn
23/01/2011, 13:58
Arkadaşlar açık konuşayım ben de dün pardus'un yeni sürümünü yükledim ve ekran kartı sorunuyla uğraşmaktayım birkaç gündür. Şu an Windows'dan yazıyorum foruma. 2009.2 için konuşmak gerekirse çok sağlam bir sistemdi. Hiç sorunsuz kullanıyordum. 2011'in daha iyi olmasını beklerken hüsrana uğradım. Tabi bu beni Pardus kullanmaktan vazgeçiremez bence sizde vazgeçmeyin hemen ;)

PARDUS'la ilgili olarak Windows uygulamalarını çalıştırmıyor denmiş ama "Wine" isimli bir program var. Pardustaki Paket Yöneticisi (PiSi)'ni açarsanız göreceksiniz. wine yazın direk yükleyin.. Çoğu uygulamayı açıyor (ÖRN:Autocad'in çalıştığını söylüyorlar,ben denemedim). Yine paket yöneticisinden bahsedeceğim çok güzel bir sistem.. 2 tık yaparak programları yüklemek mümkün. Zahmetsiz ve uğraştırıcı değil...

İnanın ilk kullanmaya başladığımda ben de önyargılıydım ama insan zamanla alışıyor. Hemen pes etmeyin bence üzerine gidin :)

@Punto_Can nasıl bir problem yaşadın kablosuz da? Driver'ı falan mı tanımadı yoksa kopmalar mı yapıyordu?

@serkankucuk Abi Ubuntu da iyi tabi de PARDUS yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı diyorum :)

Eser Abi netbooklarda sorunsuz çalışır..

Punto_Can
23/01/2011, 15:36
oğuz ilk başta sorunsuz nete bağlanıyodum, ancak birkaç saat sonra kablosuz ağı görmesine ve bağlanmasına rağmen internete girmiyodu... ne yaptıysam beceremedim, bende geri win7 ye döndüm :)

byspayn
23/01/2011, 15:48
Üzüldüm Abi. 2009.2 yide deneyebilirsin. Çoğu kişi memnun değil zaten şu an için 2011den.

Pardus Forumunda da şikayetler oldukça fazla... Aşağıdaki sadece bir örnek:

Forum - Boşuna heyecan yapmışım - Özgürlük için... (https://www.ozgurlukicin.com/forum/ekran-karti-ve-monitor/20022/?page=1)

Punto_Can
23/01/2011, 19:44
neyse sağlık olsun :)
düşüncem windows daha iyisini yapana kadar en iyisi win7 :)

Moosty
24/01/2011, 09:25
Kurmadan da deneyebilirsiniz, ben genellikle pardus sürümlerini Virtual Box sanal makine üzerine kuruyorum, %100 performansını görme imkanı vermese de neler yapılmış onu görme şansı oluyor.

serkankucuk
24/01/2011, 09:29
mustafa abicim haklısın da o zaman bi de insanlara sanal makine nedir onu anlatmak gerekir :D
nasıl yani 2 işletim sistemi mi aynı anda mı? gibi sorular eminim gelecek :D

byspayn
24/01/2011, 14:09
serkan abi mustafa abi üçümüz erdi abiden rica edelim bi teknoloji köşesi açsınlar şuraya :D fare kullanımından başlarız ileri programlamaya kadar :P :D

serkankucuk
24/01/2011, 14:10
:D yok yaaa... forum puntolarımızın forumu.. arada böyle bilgilendirme konuları olur tabi ama bölüm açılması uygun olmayabilir, bana sorarsan...

byspayn
24/01/2011, 14:16
şakaydı zaten :) haklısın tabiki abi..

KaMiKaZe
24/01/2011, 14:35
boşu boşuna linux kurup tatlı canınızı sıkmayın linux tabanlı işletim sistemleri ev kullanıcıları için halen daha çileden başka birşey değil. İlla ihtiyacınız varsa linux tabanlı bir işletim sistemine ubuntu kurun.