PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Babacan sonunda itiraf etti benzin zammı sebebi belli!

narkoz30
20/01/2011, 11:08
https://img.internethaber.com/news/186387.jpg
Aldığnız her 100 liralık benzinin 65 lirasını neden vergi olarak ödediğinizi biliyor musunuz?

Bu sorunun yanıtı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan geldi. Ancak Babacan'ın açıklamaları devletin vergi toplamadaki acizliği ortaya koyan türden. Lafı hiç dolandırmayan Babacan, devletin gelir vergilerini toplayamadığını itiraf etti. Hal böyle olunca devletin toplamayı başaramadığı vergilerin acısıda sade vatandaşın omzuna ek vergi olarak yüklendi.

Devletin içinde bulunduğu durunu Babacan, "Bütün işadamları doktorlar, avukatlar topu topu 2 milyar lira gelir vergisi ödüyor. Oysa sadece sigaradan tıkır tıkır 15 milyar geliyor" diye özetledi.

Yani devlet gelir verilerini toplamayamadığı sürece vatandaşa 'tıkır tıkır' vergi ödetmeyi sürdürecekler.
Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2010 yılının ekonomik verilerini değerlendirdiği bir televizyon programında dolaylı vergilerde indirim olup olmadığı ve KDV ile ÖTVE oranlarıyla ilgili soruları yanıtladı.

Vergilerde indirim olmasının mümkün olmadığını "2011 yılının bütçesini yaptık. 2011 yılında yani plan, program dışı, bütçe dışı herhangi bir şey yapmamız mümkün değil. Bütçemizi yaptık, oradan belli bir gelir beklentimiz var. Dolayısıyla KDV ve ÖTV ranlarında gelirimizi azaltıcı etki doğuran bir adımı atmamız mümkün değil" bu sözlerle açıkladı ve ekledi:

"Akaryakıt fiyatlarının üzerindeki ÖTV'nin yüksek. Ama bu Avrupa'daki her ülkede var. Az ya da çok her ülkede var. Biz yüksek birkaç ülkeden biriyiz Avrupa'da o doğru. Ama öte yandan gelir vergisi biz toplayamıyoruz. Türkiye'deki bütün iş adamları, avukatlar, iş dünyası, mühendisler, doktorlar topu topu ne kadar vergi ödüyorlar 2 milyar gelir vergisi."

Babacan, sadece sigaranın ÖTV'sinden her yıl "tıkır tıkır" gelen verginin 15 milyar lira olduğunu açıklamayı da ihmal etmedi.

"ÇOK ÇOK İYİ BİR NOKTADAYIZ"

Vergilerle ilgili durumu açıklamasının ardından Babacan, Türkiye'deki ekonomik durumun 'çok cok iyi' olduğunu söylemekten de çekinmedi

Kaynak : Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, akaryakıttaki verginin yüksekliğinin nedenini açıkladı (https://www.internethaber.com/ali-babacandan-sok-eden-itiraf-322500h.htm#ixzz1BZ41ycYo)

ademtahir
20/01/2011, 11:18
ne yazsam boş
bu adamlar isterse küfretsin yüzümüze yine aynı şey olacak
aslında bu sözleride küfürden başka bişey değil

duu
20/01/2011, 11:18
bunların topu ********

Kriminal
20/01/2011, 11:22

Özetlemiş gercekten

farukileri
20/01/2011, 11:53
çok çok iyi bir noktada mıyız?Pardon ama cebimizden paraları sökmeye uğraşacağınıza vergileri toplamaya bakın daha iyi.Görünen o ki hayvanlar gibi vergi kaçıyor devletten,e doğru düzgün takip edilemiyor mu bu?Niye kaba etlerinden ter akıtan vatandaş koltuğunda oturup purosunu yakan işadamının vergisini versin ki? Ha kapitalistiz dese eyvallah ama...
Daha fazla bişey yazmak istemiyorum bunlara açıkçası,yoksa hakikaten kötü olacak

style07
20/01/2011, 11:58
Şerefsizlik bu ya utanmadan sizi bu yüzden yoluyoruz diye açıklamış yazıklar olsun bu hükümeti hala tahtlarında oturtuyoruz ya bu milletede yazıklar olsun.

Kriminal
20/01/2011, 12:06
ADam 1994 yılında gazetecılere başbkan olacagım demıs...

Neye dayanarak kımın golgesınde dedı bılmıyorum..

olduda sonunda ve karanlıga dogru emın adımlarla goturuyorlar..

Yoksula zaten bakmak zorunda oldukları şeyleri,biz verıyoruz dıye oy aracı olarak kullanıyorlar..

Yeter artık yeter iliğimizi sömürdünüz yeter...

takres
20/01/2011, 12:15
daha petrolün varil fiyatından diyen bakanlar var...

ibrahim06
20/01/2011, 20:19
Geçen gün de yazdım. Devlet vergi almamak şartıyla zenginden borç, fakirden vergi alıyooooooooooooooooooooor.

Murat Gürakan
20/01/2011, 20:39
vergi kaçıranada, alamadığı vergiyi bizim üstümüzden kapatmaya çalışanada KAFAM GİRSİN.

TORnADO
20/01/2011, 20:43
vergi kaçıranada, alamadığı vergiyi bizim üstümüzden kapatmaya çalışanada KAFAM GİRSİN.

Kesinlikle....:clapping:

uzuncocuk
21/01/2011, 10:33
dolaylı vergısını kımse tam vermıyor ulkede.... ınsanlar suclu bence ... devlet buyuk sırketler akaryakıt otv mtv kdv yı dırekt aldıgı otomotıv, cep faturası,su faturası, ınternet faturası gıbı kalemlerde olmasa para bulamayacak .... devletten sıkayet edecegımıze cevremızde vergı kacıranı sıkayet edelım... mesela benım cewremde her yıl sonu sırketın hesaplarını denk getırcem dıye yırtınan muhasebecıler mevcut, her yıl sonu vergıden dusulmek ıcın ıhtıyac olmadıgı halde arac satın alıp bunu on gun sonra satanlar mevcut....... gece yatarken rahat uyuyabılen ser meslek calısanlarını bu grubun dısında tutuyorum......

uzuncocuk
21/01/2011, 10:43
vur abalıya yaklasımı kacıs yaklasımıdır bence ve kafam gırsın yaklasımını da kınıyorum ayrıca... ewet sorun var ama cozum yolları aramalıyız bence fahrı vergı mufettıslıgı mesela:) yolda ceza keseceklerıne gıdıp gızlıden yada acıktan sırket ısyerı denetlesınler yakaladıklarındanda pay alsınlar....

GRDEDE
21/01/2011, 10:51

Özetlemiş gercekten

Deniz'im Babacan kendi adına söylemiş onu halk adına değil....:D

USTA
21/01/2011, 11:50
Canım Türkiyem...

Moosty
24/01/2011, 10:51
Mühendisler mi? Mühendisi biraz lafın gelişi söylemiş anlaşılan. Hani 'Bizim kızı ne doktorlar ne mühendisler istedi de...' cümlesindeki doktorluk mesleğinin tümleyeni gibi.

Yahu ben mühendisim, vergi kaçırma gibi bir durumum yok. Maaşım hesabıma yatmadan vergim devletin eline geçiyor zaten.

Benim Aralık ayında verdiğim bir aylık vergiyi kuyumcular bir yılda vermiyor, bazen eşe dosta düğün diye altın almaya giriyoruz gözüm mutlaka vergi levhasına takılıyor.

Yok yok, koskoca bakan 'mühendis' deyip boş konuşmuş olamaz. Eğer öyle dediyse ben de kabzımalım zaten, o yüzden vergimi tam veriyorum.

Zaten ekonomik durum da çok çok iyiymiş. Kesin kabzımalım ben.