PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Park Cezası yemişim haberim yok :(

kolombo
21/12/2010, 17:54
Arkadaşlar dün itibariyle evime, Trafik denetleme şube müdürlüğünden trafik para cezası tutanağı geldi. Olayın olduğu zaman 11.12.2010 cumartesi saat: 15.29 .... caddesinde sol tarafa park cezası kesilmiş. Birde fotoğraflandı demiş. O tarih ve saatte ben orada olmadığımdan eminim. Ogün çalışmıyordumda zaten. Ben başka bir semtteydim. Plakam yazılmış tutanağa, fakat araç markasına Fiat Fiorino yazmış. Modeli 2009, rengi Gri yazıyor.. Zannedersem
plakayı yanlış okumaktan dolayı bana geldi bu ceza. Fotoğraflandı diyor fakat bana gönderilen zarftan fotoğraf çıkmadı. Ceza tutarı 62 tl. 15 gün içinde % 25 iniyor. Uğraşmaya değmez dicem ama niye başkasının cezasını ben ödüyeyim. Trafik denetleme şube müd.gitsem fotoğrafa bakma şansım varmı. İptalini sadece mahkemeye giderekmi yaptırıcam. Ne yapmalıyım.

takres
21/12/2010, 17:58
madem fotoğraflandı neden yollamamışlar fotoğrafı...
bence en yakın trafik şubeye gidip şikayet edin...

kolombo
21/12/2010, 17:59
madem fotoğraflandı neden yollamamışlar fotoğrafı...
bence en yakın trafik şubeye gidip şikayet edin...
uğraşmayıp ödesinler diye yapıyorlar heralde. Kafaya göre tutanak tutuyorlar polisler.

sabanci
21/12/2010, 18:01
benim bildiğim bağlı olduğunuz trafik şube müdürlüğüne gidip elinizdeki belgeyi gösterdikten sonra fotoğrafı görebilirsiniz daha sonrada mahkeme yoluyla cezanın iptalini isteyebilirsiniz eğer o fotoğraftaki sizin aracınız değilse mutlaka kazanırsınız zaten...

kolombo
21/12/2010, 18:03
benim bildiğim bağlı olduğunuz trafik şube müdürlüğüne gidip elinizdeki belgeyi gösterdikten sonra fotoğrafı görebilirsiniz daha sonrada mahkeme yoluyla cezanın iptalini isteyebilirsiniz eğer o fotoğraftaki sizin aracınız değilse mutlaka kazanırsınız zaten...
yinede mahkemeyemi gidiyoruz yani. Avukat parasıdamı ödücez şimdi buna. Yüzü astarından pahalıya gelme durumu.

arkadaşlar ben şimdi dahada emin oldum. Ben o gün o saatte bir abimizin yanına gitmiştim. Oda ben yanına gittiğimde işe gidiyordu. Şimdi konuştum saat kaçta işe gidiyorsun diye 14.45 - 15.00 gibi gidiyorum dedi. Bende o gün zaten yanından ayrıldıktan sonra babamgile ziyarete gittim. Acaba sahte plaka falan olaylarıda olabilirmi?

izoci
21/12/2010, 19:03
:sapsal:ilginç

Kriminal
21/12/2010, 19:09
Plaka dogru ise yapacak bısey yok
fakat fotoyu gorup ceza tutanagını degıstırebılırsnız
Aracınızın çekılmıs goruntusu zaten herhangı bır ıtıraz halınde sıze karsı kullanılabılecek en buyuk delıldır.O bakımdan resmı mutlaka gorun zaten ınternet(polnet)ekranında muhtemelen goruntusu vardır..

kolombo
22/12/2010, 09:15
Plaka dogru ise yapacak bısey yok
fakat fotoyu gorup ceza tutanagını degıstırebılırsnız
Aracınızın çekılmıs goruntusu zaten herhangı bır ıtıraz halınde sıze karsı kullanılabılecek en buyuk delıldır.O bakımdan resmı mutlaka gorun zaten ınternet(polnet)ekranında muhtemelen goruntusu vardır..
deniz abi internetten polnet diye yazdım emniyet genel müd.çıktı..ama nereden sorgulatacağımı bulamadım.

Kriminal
22/12/2010, 09:18
Sen sorgulatamazsın zaten Emniyet teşkilatının kullandıgı kendi sistemi polnet...Zaman kaybetmeden derhal itiraz et günler senın ıcın cok onemlı...

USTA
22/12/2010, 10:35
Adliyede itiraz edebiliyorsunuz bu tarz tutanaklara,hatta 1 hafta içinde gelmeyen radar cezalarına da itiraz hakkınız var ve iptal oluyor.
7 iş günü içerisinde ulaştırmak zorundalar...

SKELETER
23/12/2010, 00:53
Ankara adliyesine git. Zemin katta trafik mahkemesini bul. Olayı anlat. Ne yapmam gerekli de, dava aç derlerse aç. Korkma. Er geç haklı çıkarsın.

Olay bir iki lira meselesi değil. Kotasını doldurmaya çalışan ****in birinin kafasına göre trafik cezası yazmasında. Uğraş hemde sonuna kadar. Bunlar yüzünden yemin ediyorum polisten emniyet teşkilatından soğudum.

Olay seni keriz yerine koymaya çalışmasında. Avukata ihtiyacın yok. Kendin halledebilirisin. Halledemediğin noktada bana ulaş yardımcı olurum.

kolombo
13/01/2011, 15:43
Ankara adliyesine git. Zemin katta trafik mahkemesini bul. Olayı anlat. Ne yapmam gerekli de, dava aç derlerse aç. Korkma. Er geç haklı çıkarsın.

Olay bir iki lira meselesi değil. Kotasını doldurmaya çalışan ****in birinin kafasına göre trafik cezası yazmasında. Uğraş hemde sonuna kadar. Bunlar yüzünden yemin ediyorum polisten emniyet teşkilatından soğudum.

Olay seni keriz yerine koymaya çalışmasında. Avukata ihtiyacın yok. Kendin halledebilirisin. Halledemediğin noktada bana ulaş yardımcı olurum.
Şafak 24.12.2010 tarihinde Antalya Sulh Hukuk Mahkemesine dilekçemi vermiş bulunmaktayım. Ama devlet şunu diyor bana gelirsen uğraşırsın..Onun için paşa paşa öde,sende kurtul bende diyor. Adliyeye gittim 2. kattan dosya al...kapıdaki evrakları tamamla, zemin kattan pul al..Hakime imzalat..yoksa diğerine...yoksa diğerine...dediler...Döndüm durdum Adliyenin içinde bir o tarafa bir bu tarafa. Dediğin gibi polisler bazı kota doldurmak için önüne gelene ceza yazıyorlar. Ben kendimden eminim o fotodaki benim olmadığımdan. Fotoyuda göremedim zaten. Beklemeye geçtik, bakalım sonuç ne zamana çıkacak.

gurik
13/01/2011, 17:08
yazık memleketin haline. eşkiyalık meşru hale geldi. Balık baştan koktu en sonunda.

kolombo
04/05/2011, 18:01
Arkadaşlar dün itibariyle evime, Trafik denetleme şube müdürlüğünden trafik para cezası tutanağı geldi. Olayın olduğu zaman 11.12.2010 cumartesi saat: 15.29 .... caddesinde sol tarafa park cezası kesilmiş. Birde fotoğraflandı demiş. O tarih ve saatte ben orada olmadığımdan eminim. Ogün çalışmıyordumda zaten. Ben başka bir semtteydim. Plakam yazılmış tutanağa, fakat araç markasına Fiat Fiorino yazmış. Modeli 2009, rengi Gri yazıyor.. Zannedersem
plakayı yanlış okumaktan dolayı bana geldi bu ceza. Fotoğraflandı diyor fakat bana gönderilen zarftan fotoğraf çıkmadı. Ceza tutarı 62 tl. 15 gün içinde % 25 iniyor. Uğraşmaya değmez dicem ama niye başkasının cezasını ben ödüyeyim. Trafik denetleme şube müd.gitsem fotoğrafa bakma şansım varmı. İptalini sadece mahkemeye giderekmi yaptırıcam. Ne yapmalıyım.
Antalya 5.Sulh Ceza Mahkemesinden Gelen Cevap: İdari yaptırım kararı ve dayanak belgeler celbedilip dosyaya konulmuştur.
Kararına itiraz edilen kurum, araç bilgilerinde bir çelişki bulunmadığını ve itirazın reddine karar verilmesinin talep etmiştir.
Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; .................. Trafik idari para cezası düzenledikleri, tutanak ile itiraz eden adına tescilli araç bilgilerinin birebir uyuştuğu ve herhangi bir çelişki bulunmadığı.....

Karar: Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere,
1-) 11/12/2010 tarih, Seri... NO.... sayılı 62 tl para cezası uygulamasına ilişkin Trafik İdari Para Cezası Karar tutanağının Hukuka uygun olarak düzenlenmiş olması nedeniyle itiraz başvurusunun REDDİNE,
2-) İtiraz eden tarafından karşılanan yargılama giderlerinin itiraz eden üzerinde bırakılmasına,
Dair, evrak üzerinde yapılan inceleme sonucu 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 28/10. maddesi gereğince KESİN olarak karar verildi. 27/04/2011

Bu ne biçim adalet anlamadım...Trafik polisi hiç yanlış yapmaz anlıyacağınız :) Ben arabamı ogün o tarafa kesinlikle götürmediğimden eminim.. Birde bilgilerin birebir uyuştuğu nasıl diyebilirler.. Trafik para ceza tutanağında Fiorino Yazıyor...benim araç punto... Bana fotoyuda göndermediler..bir katakulle oldu bitti... Benim dosyayı görme hakkım varmı Arkadaşlar...bu iş inada bindi..

ozay06
04/05/2011, 18:18
Fotoyu neden göndermediniz diye sorun Fotoyu isteyin Mutlaka dosyalıyorlardır Bir örneği sizde orjinali onlardadır diye düşünüyorum

kolombo
04/05/2011, 22:13
bende zaten dosyaya bakmayı düşünüyordum. adliyedeki arkadaşlarıma sorduğum zaman bana dosyayı görüp hatta dosyada taraf olduğum icin fotokopisini almaya hakkım olduğunu söylediler fakat kafamı karıştıran tarafı mahkemenin kararı KESİN olarak vermiş olması temyizi mümkün dese masraftan kaçınmaz temyizde ederdim bu kararı temyiz edip edemeyeceğimi bilmiyorum bilen varsa ve bu konuda bilgilendirilirsem sevinirim (mahkeme kararının en sonunda kesin olarak hüküm kurulmuştur diyor.)

armi
04/05/2011, 22:55
Merhabalar,

kendimce size yardımcı olmaya çalışayım. Pek bir şey çıkacağını sanmıyoum ama şansınızı deneyebilirsiniz ve bir Avukattan profosyenel yardım almanızı öneririm. Neler yapılabileceğine gelince;

1-Her ne kadar mahkeme kararında kararın kesin olduğu ve temyiz edilemeyeceği yazıyor olsa da yine de kararı temyiz etmenizi öneririm. Mahkemeye sunacağınız temyiz dilekçeniz üzerine, mahkeme temyiz yolunun kapalı olması nedeniyle red kararı verecektir. Siz bu kararı da temyiz edeceksiniz ve böylece dosyanız Yargıtay'a gönderilmiş olacak. Yargıtay sadece parasal sınırın altında kaldığı için temyiz edilemeyen ama gerçekte temyiz edilmesi gereken konuları inceliyor diye biliyorum. Dediğim gibi Avukat'tan profesyonel yardım alınız.

2- Diğer seçenek ise Kanun Yararına Bozma Kurumuna başvurabilirsiniz. Kanun yararına bozma başvurusu "Adalet Bakanlığı Hukuk veya Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilmek üzere" hüküm veren mahkemeye hitaben yazılan bir dilekçeyle oluyor. İlgili mahkeme dosyayı Bakanlığa postalıyor, böylece Adalet Bakanlığı, hükümdeki hukuka aykırılığı öğrenmiş oluyor.

Umarım yardımı olur. Kolay gelsin.

Armağan ÖZMEN

sezerism
05/05/2011, 00:35
arkadaşlar bu kadar uğraşmaktansa ceza kesilen araçın fotoğrafı mutlaka olmalı ,saygıdeğer hakimlerimiz ispatı ve kanıtı olmayan suçu yada cezayı nasıl onaylıyorlar . Ben bunu anlamadım . ARkadaşım senin aracına kesilen park cezasının mutlaka fotoğrafı olmalı size fotoğraf gösteremiyorlarsa emniyet burada hatalı eksik evrak meselesi var , Bu işin peşini bırakmayın derim . siz fotoğrafı hiç görmediğinizi söylüyorsunuz mevcut bir fotoğraf olsa zaten bunu size istemeden ve itiraz etmeyin diye gösterirlerdi . Büyük bir ihtimalle fotoğraf kayıp ellerinde yok .Saygılar.

kolombo
05/05/2011, 17:59
Arkadaşlar bir polis abimiz dediki...Sana cezayı yazan polis ya hakimin damadı yada savcının damadı dedi.. Taşa tosladık desenize :)

ZAK1980
05/05/2011, 18:12
Arkadaşlar bir polis abimiz dediki...Sana cezayı yazan polis ya hakimin damadı yada savcının damadı dedi.. Taşa tosladık desenize :)
Bende ruyamda park cezası yedım 1 saat önce polısle ıptal edersın etmezsın muhabbetı yapıyorduk burada okuyorum sonra ruyamda yasıyorum ne ıs anlamadım gıttı

kolombo
07/05/2011, 07:51
Bende ruyamda park cezası yedım 1 saat önce polısle ıptal edersın etmezsın muhabbetı yapıyorduk burada okuyorum sonra ruyamda yasıyorum ne ıs anlamadım gıttı
Malesef Türkiyenin gerçekleri Zeynel :)

playertr
08/05/2011, 03:47
İtrazda bulun bence
hem geç geldiğinden dolayı(7gün de cezanın size ulaşmadığından dolayı)
hem de resmi talep edin.

engin6264
10/05/2011, 19:46
Aynı şey 3 ay önce başıma geldi. Bende neden ödeyeyim dedim yanlış cezayı. Ama cezanın iki katı parayı sağa sola giderken benzine verdim. Ve 3 aydır sonuç çıkmadı. Eğer itiraz edeceksen önce cezxayı yatır mutlaka. Ve mahkemeye ceza makbuzunu verirken bi kopyasını almayı sakın unutma. Uzun hikaye anlatamıyorum şimdi ama bana sorarsan öde.

kolombo
12/05/2011, 18:31
Aynı şey 3 ay önce başıma geldi. Bende neden ödeyeyim dedim yanlış cezayı. Ama cezanın iki katı parayı sağa sola giderken benzine verdim. Ve 3 aydır sonuç çıkmadı. Eğer itiraz edeceksen önce cezxayı yatır mutlaka. Ve mahkemeye ceza makbuzunu verirken bi kopyasını almayı sakın unutma. Uzun hikaye anlatamıyorum şimdi ama bana sorarsan öde.
Engin bana cezayı ödeme dediler ve sulh kukuk mahkemesine dilekçe verdim. Cevabıda Kesin olarak karar verilmiş birşekilde aleyhimde sonuçlandı. Ama foto halen yok ortada. Avukat arkadaşıma evrakları verdim dosyama bir bakacak. Onu bekliyorum şu an. Birde 6111 sayılı kanun kapsamında 120 liranın altındaki trafik para cezaları siliniyormuş. Ama temmuz öncesi tebliğ edilenler diye duydum. (duyum) Eğerki 31.12.2010 a kadar geçerli olursa zaten otomatik silinir. Ayrıca Gib.gov.tr adresinde plakama ait halen bir ceza görünmüyor. Acaba silindimi diye düşünüyorum.

kolombo
12/05/2011, 18:32
İtrazda bulun bence
hem geç geldiğinden dolayı(7gün de cezanın size ulaşmadığından dolayı)
hem de resmi talep edin.
Kesin karar verildi diyor yasin. Elimi kolumu bağladı hakim. :(

engin6264
12/05/2011, 19:20
O cezalar sisteme çok geç işleniyo. Ben 3-4 ay önce vergi dairesine gidip ''cezayı ödemek istiyorum ama makbuz dava dosyasıyla büyükçekmeceye gitti sistemden göremezmsiiniz'' dediğimde biz şu an ekranda 2007 cezalarını görüyoruz. Sonrası işlenmemiş daha sisteme dedi. Ki bundan önce ödediğim iki radar cezası da makbuzlar fotoğraflı bi şekilde eve geldiği halde internette hiç gözükmedi. Bilgin olsun...

kolombo
13/05/2011, 10:28
O cezalar sisteme çok geç işleniyo. Ben 3-4 ay önce vergi dairesine gidip ''cezayı ödemek istiyorum ama makbuz dava dosyasıyla büyükçekmeceye gitti sistemden göremezmsiiniz'' dediğimde biz şu an ekranda 2007 cezalarını görüyoruz. Sonrası işlenmemiş daha sisteme dedi. Ki bundan önce ödediğim iki radar cezası da makbuzlar fotoğraflı bi şekilde eve geldiği halde internette hiç gözükmedi. Bilgin olsun... Benim cezada halen Gib.gov.tr adresinde gözükmüyor. Avukat bir dosyama baksında, ondan sonra bakacam bir çaresine.

kolombo
20/05/2011, 17:27
Benim cezada halen Gib.gov.tr adresinde gözükmüyor. Avukat bir dosyama baksında, ondan sonra bakacam bir çaresine.
Arkadaşlar 6111 sayılı Kanun kapsamında 31.12.2010 tarihine kadarki 120.00 tl nin altındaki trafik para cezaları iptal edilmiş. Yani bu demek oluyorki benim cezayı ödeme gibi bir mecburiyetim kalmadı. Hak yerini buldu. Ben uğraştığımla kaldım sadece. Avukat, dosyama bakmak istediğini belirtmiş, mübaşirin dosyayı çıkartmasını bekliyoruz.

kolombo
11/06/2011, 22:38
Antalya 5.Sulh Ceza Mahkemesinden Gelen Cevap: İdari yaptırım kararı ve dayanak belgeler celbedilip dosyaya konulmuştur.
Kararına itiraz edilen kurum, araç bilgilerinde bir çelişki bulunmadığını ve itirazın reddine karar verilmesinin talep etmiştir.
Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; .................. Trafik idari para cezası düzenledikleri, tutanak ile itiraz eden adına tescilli araç bilgilerinin birebir uyuştuğu ve herhangi bir çelişki bulunmadığı.....

Karar: Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere,
1-) 11/12/2010 tarih, Seri... NO.... sayılı 62 tl para cezası uygulamasına ilişkin Trafik İdari Para Cezası Karar tutanağının Hukuka uygun olarak düzenlenmiş olması nedeniyle itiraz başvurusunun REDDİNE,
2-) İtiraz eden tarafından karşılanan yargılama giderlerinin itiraz eden üzerinde bırakılmasına,
Dair, evrak üzerinde yapılan inceleme sonucu 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 28/10. maddesi gereğince KESİN olarak karar verildi. 27/04/2011

Bu ne biçim adalet anlamadım...Trafik polisi hiç yanlış yapmaz anlıyacağınız :) Ben arabamı ogün o tarafa kesinlikle götürmediğimden eminim.. Birde bilgilerin birebir uyuştuğu nasıl diyebilirler.. Trafik para ceza tutanağında Fiorino Yazıyor...benim araç punto... Bana fotoyuda göndermediler..bir katakulle oldu bitti... Benim dosyayı görme hakkım varmı Arkadaşlar...bu iş inada bindi.. Arkadaşlar Avukat dosyamı incelemek için arşivden çıkarttı. Ama belgeyi vermemişler. Oda not etmiş. Aynen şu kelimeler yazıyormuş
- Fotoğraf yok (1 ay geçtiği için üzerine yeni kayıtlar gelmiş )
- Polis memur tanıkmış.
- Davacı CELAL GÜNEŞ, o cadde üzerinde bulunmadığını bildirsede, yapılan araştırmada şahsın işyeri adresinin Hasan Subaşı cad.üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
- Araç ve tutanak özellikleri birebir uyuşuyor. Bilgisini öğrendim.

Bu ne perhiz, ne lahana turşusu :) Ben birşey anlamadım. Araç ve tutanak bilgileri birebir tutuyor diyorlar benim arabam FİORİNO değil PUNTO . Bu nasıl birebir uyuşma anlamadım. CELAL GÜNEŞ' in arabasına ceza yazayım derken benim plakaya yazıyor polis memuru hadi yanlış yazıldı anladımda, daha sonra ben dava açtığımda nasıl bu durum ortaya çıkmıyor onun anlayamadım. Ben bu işin arkasını bırakmayacağım. Her ne kadar HAKİM KESİN KARAR VERİLDİ DESEDE. Mahkemeye gidip Avukata vermedikleri belgeyi alabilirsem en azından elimde bir belge daha olur. E devlet şifremle Adalet bakanlığına bir yazı yazıcam. Belgelerde ekinde olacak. Bakalım ne sonuç çıkacak. Madem birebir uyuşuyor diyorlar demekki sahte plaka durumu var. Yarın birgün adam bir olaya karışacak o zaman benimi bulacaklar. Bu ne biçim adalat sistemi. :(

kolombo
13/06/2011, 13:38
Arkadaşlar Avukat dosyamı incelemek için arşivden çıkarttı. Ama belgeyi vermemişler. Oda not etmiş. Aynen şu kelimeler yazıyormuş
- Fotoğraf yok (1 ay geçtiği için üzerine yeni kayıtlar gelmiş )
- Polis memur tanıkmış.
- Davacı CELAL GÜNEŞ, o cadde üzerinde bulunmadığını bildirsede, yapılan araştırmada şahsın işyeri adresinin Hasan Subaşı cad.üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
- Araç ve tutanak özellikleri birebir uyuşuyor. Bilgisini öğrendim.

Bu ne perhiz, ne lahana turşusu :) Ben birşey anlamadım. Araç ve tutanak bilgileri birebir tutuyor diyorlar benim arabam FİORİNO değil PUNTO . Bu nasıl birebir uyuşma anlamadım. CELAL GÜNEŞ' in arabasına ceza yazayım derken benim plakaya yazıyor polis memuru hadi yanlış yazıldı anladımda, daha sonra ben dava açtığımda nasıl bu durum ortaya çıkmıyor onun anlayamadım. Ben bu işin arkasını bırakmayacağım. Her ne kadar HAKİM KESİN KARAR VERİLDİ DESEDE. Mahkemeye gidip Avukata vermedikleri belgeyi alabilirsem en azından elimde bir belge daha olur. E devlet şifremle Adalet bakanlığına bir yazı yazıcam. Belgelerde ekinde olacak. Bakalım ne sonuç çıkacak. Madem birebir uyuşuyor diyorlar demekki sahte plaka durumu var. Yarın birgün adam bir olaya karışacak o zaman benimi bulacaklar. Bu ne biçim adalat sistemi. :(Yokmu bu konuyla ilgili bir fikri olan :(

ErdmG
13/06/2011, 14:19
Artık plakaya ceza yazma dönemi bitti. Sonuna kadar hakkınız aramalısınız bence,adamların belli bi sınırları var onu doldurmak için ceza yazıyorlar kafalarına göre.

PUNTO EVO DYNAMİC 1.3 MULTİJET + POP KİT (EVO GİRİSİ)

PUNTO EVO 1.4 FIRE DUALOGİC DYNAMİC +ASIS KİT+S&S+SKYDOME (BEYAZ)