PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam filmi yüzünden ruhsatım çıkmadı

Kerasus
08/12/2010, 12:25
Selam Arkadaşlar,

Bugün yaşadığım olayı sizinle paylaşayım. Camlarına film çektirecek ve filmli olan arkadaşların dikkatine !

1 Ay önce 2006 Punto aldım. Noterde satışı yaptık ruhsatım 1 ay oldu hala gelmedi. Biraz önce aradım trafik şube md.'lüğünü anlattım ruhsatım gelmedi diye. Memur ne dese beğenirsiniz ? Aracınızın camlarında film var, bu nedenle ruhsat çıkmamış. Filmleri sökün, terkrar muayene yaptırın (filme dair bir ibare olmayacak şekilde) ve gelin ruhsatınızı verelim.

Artık ruhsat yenileme işlemlerinde hafif kusur dahi olsa muayene raporunda araçta film olduğu belirtilmişse ruhsatınızı vermiyorlar. Aynı durum ruhsatta muayene yeri bittiğinde yeni ruhsat çıkacağı zamanda problem olacak yani emniyette herhangi bir nedenle ruhsat değiştirmeniz gerekirse ve son muayene raporunuzda camda film var ibaresi varsa(hafif kusur dahil) ruhsatı alamayacağız gibi gözüküyor.

Çok fazlaca canım sıkıldı, arabanın belki en çok hoşuna giden kısmı filmli camlarının kattığı görüntü güzelliğiydi. Bundan vazgeçmek zor olacak ancak başka bir şansım yok. O kadar para verip film taktır, tekrar muayeneye gir v.s bir sürü masrafıda cabası :S (Gerçi ben aldığımda filmliydi camlar)

Anlamadığım olay madem bu yasak ve ruhsat verilmeyecek derece yasak neden muayeneden geçiriyolarlar arçları ve bu kadar film işi yapan firmaya çalışma ruhsatı veriliyor. Yanlış anlamayın lütfen firmlar işini yapacak ekmek parası sonuçta ama madem yasak neden buna müsade ediliyorda mağdur olan hep biz oluyoruz anlamıyorum. Çözüm bulmak bu kadar zor olmasa gerek.

Konuyu biraz dağınık anlatmış olabilirim, sürçü lisan eylediysem affola :(

Son olarak filmleri nasıl sökeceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Arka camda da var ve ısıtıcılara zarar vermeden sökmem gerekecek.

Herkese keyifli sürüşler... bende pek keyif kalmadı ama neyse :(

exixiz
08/12/2010, 12:30
Hiç kendin sökmeye kalkma gidip bir camcıda söktür. Profesyonel bir yardım alırsan daha iyi olur.
Bu arada benim anlamadığım Ruhsat neden gitti elinizden onu pek çözemedim.

Erdem Bozdağ
08/12/2010, 12:30
gerçekten can sıkıcı olay
ben en kalitesinden film çektirmiştim sonra polisten ceza yedim araç filmli diye
işin garibi geçen ay girdiğim muayane de hafif kusur bile yazmadılar filme
bu işlere pek kaıl ermiyo ama sizi iyi anlıyorum
okadar firma bunu faturalı olarak yaparken yasak olması garip gerçekten
cam filmi sökümünü takan yerlere götürün hallederler hemen ama en arka cama dikkat etsinler rezidanslara zarar verebiliyorlar bazen

Kerasus
08/12/2010, 12:33
Hiç kendin sökmeye kalkma gidip bir camcıda söktür. Profesyonel bir yardım alırsan daha iyi olur.
Bu arada benim anlamadığım Ruhsat neden gitti elinizden onu pek çözemedim.

Aracı 2. el satın aldığım için, yeni ruhsatı trafik gönderiyor o yüzden.

takres
08/12/2010, 12:39
ne saçma birşey ya o zaman muayeneden geçirmeyin arabayı

exixiz
08/12/2010, 12:49
Yok yav olamaz böyle birşey nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamadım.
İnsanların tamamen özgürlüklerini kısıtlıyorlar.

İnadına olacak film.. Bu kadar basit. :D

LeoN48
08/12/2010, 12:57
Geçmiş olsun öncelikle.. Ben de yakın zamanda film yüzünden ceza yedim, dediğiniz gibi filmden para kazanmak ser ama kullanmak ceza! Komediler ülkesinde yaşıyoruz. Film söküm işlemi için dışarda 50-75 tl arası bir fiyat isterler.

sabanci
08/12/2010, 14:35
allah allaaaahhh nasıl bir iş bu anlamıyorum gerçekten vizeden bile geçerken polisten geçmemesi çok saçma!

Kerasus
08/12/2010, 18:21
Teşekkürler arkadaşlar,
Şaka gibi ya hala inanamıyorum filmleri sökmek zorunda olacağıma...
Ya arkadaş mademki yasak geçirme muayeneden, hala aynı uygulama devam ediyor. Ne kadar çelişkili bir durum. Bir araba alıyorsun çıkan problemler insanı arabadan soğutuyor :( Olacak iş değil ya...

muratx41
08/12/2010, 18:33
ben aynı duruma düstüm yeni aldım aracı bendeki araç muayaneden flimli gecmiş bana ruhsat cıkartmadılar yeni muyene yaptırdım 126 tl flimleri kendim söktüm bisey olmaz korkmayın sökerken az kenarından kaldırın cam suyunu sprey sise yardımıyla kenarından kaldırmaya basladıgınız yere sıkarak hem sıkıp hemde filmi sökerek ilerletin çok kolay hemen cıkıyor

tutkuaydin41
08/12/2010, 18:55
gecmıs olsun sansız bır durum. eger filmlerı sokerken ız kalırsa jılet yardımıyla kazıyın ama en arka camdakını sokmeyın onu gormezler bıle ama sız yınede sorun bı

ersinjeofizik
12/12/2010, 12:03
Hocam gerçekten benimde anlamadığım şey, aracın muayenesi ile ne ilgisi var??
Muayene zamanı geçmiş bir aracın bile ruhsatını alabiliyoruz öyle değilmi?? Sadece vergi borcu ve Trafik sigortası durumları olumlu olduğu zaman ruhsat veriliyor..
Birde trafikten neden kendin almadınki? Tam 5 dakika sürüyor.. Ben Şişli gibi bir yerde 5 dakikada almıştım..

muratx41
12/12/2010, 12:46
araçta flim var ise böyle muayeneden geçerse ve kusurlu olarak geçiyor tabii egerki o aracı başkasına satarsanız alıcı ruhasatı cıkaramaz ve yeniden muayane girip tabii flimleri söküpte flim kusursuz olarak geçtiği takdirde ruhsat çıkar başka türlü çıkmaz

tutkuaydin41
12/12/2010, 13:02
bnde fılm war aracıda yenı aldım sayılır 1 sene olmadı daha muayene raporun hafif kusurlu yazıyo ama ruhsatın 2 sayfada deıstı sorun cıkartmadılar...

muratx41
12/12/2010, 13:11
şimdi artık çıkmıyor galiba benimde basıma geldi çünkü

Kerasus
12/12/2010, 16:21
Hocam gerçekten benimde anlamadığım şey, aracın muayenesi ile ne ilgisi var??
Muayene zamanı geçmiş bir aracın bile ruhsatını alabiliyoruz öyle değilmi?? Sadece vergi borcu ve Trafik sigortası durumları olumlu olduğu zaman ruhsat veriliyor..
Birde trafikten neden kendin almadınki? Tam 5 dakika sürüyor.. Ben Şişli gibi bir yerde 5 dakikada almıştım..

Kendimde alsam aynı sorun çıkacaktı, yaklaşık 20 gün önce bir genelge geldiğini ve uygulamaya koyduklarını söylediler. Hatta zarf attım ben söktüm aslında ama muayeneye girmesem olmaz mı diye, olmaz dedi memur biz sistemdeki TUV raporuna bakıyoruz önemli olan orada film konusunun geçmemesi dedi. Saçmalıktan öte birşey değil ama yapacak birşey yok gibi şuan. Aslında muayene istasyonunda tanıdık biri olsa hiç problem olmaz. Filmleri yazmasa rapora hiç sorun çıkmıyor. Bu işleri yapan birini bulsam olabilirdi ama ne yazıkki böyle birini tanımıyorum :(

Kerasus
12/12/2010, 16:25
İşin kötü tarafı bugün geçici ruhsatımın son günü yani yarın trafiğe çıkamayacağım. Filmleri sökecektim ama kar kış bu soğukta sökemedim. Sanırım sıcak uygulama ile daha rahat sökülüyormuş filmler. Ne yapacağımı bilmiyorum :S

kaptan_ahab
12/12/2010, 18:26
Aynı olay geçen yıllarda benimde başıma geldi.30-TL vererek damacıda filmleri söktürdüm.Muayeneden sonra yine taktırdım.İçler acısı bir durum.

Kerasus
17/12/2010, 00:18
Bugün bende bir oto cam firmasına 50 TL ödeyerek filmleri söktürdüm. Çok üzüldüm ama mecbur olunca yapacak birşey kalmıyor. Yarın muayene istasyonuna gidip muayenemi yenileyip ruhsatımı almayı planlıyorum. Aynı gün ruhsatı verirler umarım. Satıştan sonra 1 Ay içerisinde ruhsatı alma zorunluluğumuz vardı bu süreyi aştık umarım bir problem çıkarmazlar.
Bu arada filmleri söktüren bir arkadaş vardı başka bir forum sitesinde araştırma yaparken okumuştum. "Kendimi akvaryumda balık gibi hissettim filmler sökülünce, sanki herkes beni izliyormuş gibi geldi" demişti. Arkadaşa hak verdim şimdi bir ara balık gbi ağzımı bile oynattım desem yeridir :))

WiSTaRiA
17/12/2010, 02:50
İlginç bir ülkede yaşıyoruz...

samprik
17/12/2010, 03:07
çok üzüldüm be kardeşim polisler kendi özel arabalarına çektirdiklerinde hiç kimse söktürmüyo malesef bi masa başına oturanlar hep ben mantığıyla yönetiyolar.
birazda farklı yollardan dene istersen tanıdığın varsa.. arka camı sökerken dikkat et zarr verme

firars
21/12/2010, 17:51
arka cama dikkat et benim arka cam rezistansı çalışmıyor :F

Kerasus
21/12/2010, 18:23
Valla bi camcıda söktürdüm bir sıkıntı olmadı saolsun ısıtarak ve nazik bir biçimde söktü filmi, ruhsatmı aldım çok şükür. Ama filmsiz araba boş gözüküyor gözüme :(

erosistanbul
21/12/2010, 22:00
Yahu bu filmi sadece arka ve arkayolcu yanlarına yapsak yasakmı.

Kerasus
21/12/2010, 23:13
Yahu bu filmi sadece arka ve arkayolcu yanlarına yapsak yasakmı.

Ne yazık ki yasak !

golden3458
21/12/2010, 23:44
aynı durum benımde basıma geldı aracı yenı aldıgımda aracta cam fılmı vardı ve muayenesıne 2 sene vardı ama arac hafıf kusur olarak yazılmıs muayende bende ruhsatı alamadım 30 lıra verıp fılmlerı sokturdum ve tekrar muayeneye sokktuktan sonra ruhsatı alabıldım bu ıslemler 200 lıraya mal oldu aracı alırken sevınmıstım muayene 2 sene var dıye ama nafıle cok arastırdım muayenede hafıfı kusur olarak neden gecıyo madem yasak devır ıslemı yaparken sorun oluyo fılm cam fılmını sokmek ıcın fılmlerı ısıtarak cıkarmak lazım fon makınasıyla jıletle cıkarmayı denemeyın bence tesekkurler

Kerasus
21/12/2010, 23:57
Aynı işlemleri bende yaptırdım. Birde ben ruhsat kargoyla gelecek derken satışta verilen ruhsatın süresi geçti. Muayenede bu belgenin tarihi geçmiş o nedenle muayeneyi bununla yapamayız dedi TUVTURK. Ruhsat trafikte kaldı ben napıcam diyince Ek-1 formu doldurun ruhsatım kyıp diye o şekilde yapalım dediler. Hay Allahım dedim tam kabus oldu olaylar. Her neyse 15 TL'de Ek-1 için verdim. Yaptılar muayeneyi ve gidip aldım ruhsatımı ama ekstra 200 TL para gitti cam filmleride cabası :S

Ayrıca emniyette sıra beklerken bir muameleci vardı polislerle çok samimi ya abi bize gelseydin alırdık ruhsatını boşuna sökmüşsün filmleri dedi, iyice sinirlerim bozuldu. Bu işleri yapıyorlar ama işte adamını bulmak lazım. Olan bizlere oluyor valla...

AYM
29/12/2010, 20:48
geçmiş olsun ben sizden önceki sahibini filmlerden dolayı ceza yediğini düşünüyorum polis ceza kestiği zaman isterse muayne şerhi koyuyor ve tebligat tarihinden itibaren aracı muayne için 1 ayınız var eğer yaptırmazsanız birdahaki trafik kontrolünde aracınızı bağlıyorlar bu şerhi koymak tamamen polisin insiyatifinde isterse koymayabiliyor ama polise diklenirseniz veya film 3 numaraysa hemen koyuyor sizede birşey söylemiyor eğer eski sahibi böyle bir ceza yedi ve aracı muayne ettirmediyse başınıza böyle birşey gelebilir. Benimde araçtada film var ve çok hoşuma gidiyor inşallah böyle birşey kimsenin başına gelmez
bu arada filmleri sökmek isterseniz asetonla kolaylıkla sökebilirsiniz ayrıca aksarayda da 40 tlye film çekiyorlar ve gayet tatminkar sökmek zorunda kaldığınızdada parası çok gözünüze batmıyor

Kerasus
29/12/2010, 23:56
geçmiş olsun ben sizden önceki sahibini filmlerden dolayı ceza yediğini düşünüyorum polis ceza kestiği zaman isterse muayne şerhi koyuyor ve tebligat tarihinden itibaren aracı muayne için 1 ayınız var eğer yaptırmazsanız birdahaki trafik kontrolünde aracınızı bağlıyorlar bu şerhi koymak tamamen polisin insiyatifinde isterse koymayabiliyor ama polise diklenirseniz veya film 3 numaraysa hemen koyuyor sizede birşey söylemiyor eğer eski sahibi böyle bir ceza yedi ve aracı muayne ettirmediyse başınıza böyle birşey gelebilir. Benimde araçtada film var ve çok hoşuma gidiyor inşallah böyle birşey kimsenin başına gelmez
bu arada filmleri sökmek isterseniz asetonla kolaylıkla sökebilirsiniz ayrıca aksarayda da 40 tlye film çekiyorlar ve gayet tatminkar sökmek zorunda kaldığınızdada parası çok gözünüze batmıyor

Teşekkür ederim. Bu yeni bir uygulamaymış, zaten aracı iş arkadaşımdan aldım. 2008'den beri filmliydi araç ve hiç ceza yemedi. Bayan olduğu için zaten polisler pek dikkat etmiyorlar flmlere, Emniyete işiniz düşmediği sürece(plaka,ruhsat değişimi, satış v.s) sorun yok. Dediğiniz gibi polis ceza yazar ve muayeneye yollarsa o ayrı tabiki. Valla ben alışmaya çalışıyorum bu şekilde arabaya ama film çektirmeden duramayacağım sanırım. Aksarayda bildiğiniz güvenilir bir yer varsa isim, adres yada link verebilirseniz o fiyatlara film çeken kısa sürede çektiririm sanırım.

AYM
30/12/2010, 00:27
Teşekkür ederim. Bu yeni bir uygulamaymış, zaten aracı iş arkadaşımdan aldım. 2008'den beri filmliydi araç ve hiç ceza yemedi. Bayan olduğu için zaten polisler pek dikkat etmiyorlar flmlere, Emniyete işiniz düşmediği sürece(plaka,ruhsat değişimi, satış v.s) sorun yok. Dediğiniz gibi polis ceza yazar ve muayeneye yollarsa o ayrı tabiki. Valla ben alışmaya çalışıyorum bu şekilde arabaya ama film çektirmeden duramayacağım sanırım. Aksarayda bildiğiniz güvenilir bir yer varsa isim, adres yada link verebilirseniz o fiyatlara film çeken kısa sürede çektiririm sanırım.

benim anlamadım ceza kesilmedi ise araçta film olduğunu nerden biliyorlar çünkü alım satım ruhat işlerinde aracı görmüyorlar bile işlemleri kağıt üzerinde hallediyorlar
ben yaptırdığım yerin linkini vereyim eski aracımada aynı yerde yaptırmıştım 5 yıl garanti veriyorlar ve en ucuza bunlar yapıyor sokaktaki diğer firmalar 50 tl'ye çekiyorlar hatta eski aracımı yaptırırken sokakta rekabet vardı 23tl'ye çektirmiştim ve bir sorun olduğunda hemen filmi söküp yeniden çekiyorlar ama mutlaka randevu alarak git çok yoğun oluyorlar hatta fırsatın varsa hafta içi git derim

CANDER OTOMOTIV (https://www.canderotomotiv.com/index.php?do=static/contactus)

Kerasus
30/12/2010, 00:34
benim anlamadım ceza kesilmedi ise araçta film olduğunu nerden biliyorlar çünkü alım satım ruhat işlerinde aracı görmüyorlar bile işlemleri kağıt üzerinde hallediyorlar
ben yaptırdığım yerin linkini vereyim eski aracımada aynı yerde yaptırmıştım 5 yıl garanti veriyorlar ve en ucuza bunlar yapıyor sokaktaki diğer firmalar 50 tl'ye çekiyorlar hatta eski aracımı yaptırırken sokakta rekabet vardı 23tl'ye çektirmiştim ve bir sorun olduğunda hemen filmi söküp yeniden çekiyorlar ama mutlaka randevu alarak git çok yoğun oluyorlar hatta fırsatın varsa hafta içi git derim

CANDER OTOMOTIV (https://www.canderotomotiv.com/index.php?do=static/contactus)

Link için teşekkürler, sanırım emniyettekiler online olarak muayene sonuçlarını görebiliyorlar. en son muayenede araçta film var-Hafif kusurlu yazısını gördüklerinde ruhsatını vermeyip gidip muayene yaptırmanı istiyorlar. Muayene sistemine baktıklarında film olmadığını görürlerse ruhsatı veriyorlar. Umarım değişir ama inanılmaz saçma bir olay. Bakalım nereye varacak sonu :S