PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yıkatma İle İlgili Ufacık Bilgi :)

evo51
07/12/2010, 17:39
Teoride hiçbir zararının olmaması gerekir.Ancak basınçlı su zerrecikleri özellkile kontak noktalarında ve ECU kartının socketlerine sızan su iletken olduğu için kısa devre veya önceden tahmin edilemeyen arızalar yapabilmektedir.

Eğer illa ki motor yıkatılacak ise, elektrikli kabloların bağlantı kısınlarının izole edilmesi merkezibeyin tabiri kullnılan ECu , LPGvarsa buna ait kablolama aksamının İzole edilmesi gerekmektedir.Bütün bunlardan sonra aracın motor sıcaklığın düçmesi çarttır ve sıcka moptor asla yıkama yapılmaz (sıcak su harici), bir pronlem çıkmaması için kirlerin çıkarılması için genelede sıcak su ve mazot birlikte basınçlı su ile yıkanmaktadır.

Benim şahsi tavsiyem bu tür işlemlerin dış hava sıcaklığının 25 drece üstü ortamlarda yapılması , izole işleminin titizlikle uygulanması , sadece motor blok aksamı üzerinde yıkama için uğraşılması , diğer yan destek parçalarına mümkün olduğunca su değirilmemesi, Motor yıkama sonra basınçlı hava tutuarak kurutma işlemi yapılması , kontak basılmadan önce tüm bağlantıların gözle ve elle kontrol edilerek nem olmamasına dikkat edilmesi kaydıyla yıkanması uygundur .tabii ki bu kadar zahmete girmeyi göze alabilenler için yıkma işlemi ugundur.yoksa bu işler basit bir yıkamacıya emanet edilmeyecek kadar ciddi bir olaydır.alıntıdır.

evo51
07/12/2010, 17:49
Yararlı Oldu ise Teşşekür Etmeniz Yeterlidir.Şimdiden Teşşekkürler..
Saygılar.

ademtahir
07/12/2010, 17:53
tşk ederiz bilgi için..
konu daha öncede forumda konuşulmuştu okumayan arkadaşlar okur tekrardan :)

Kriminal
07/12/2010, 17:58
Saol

Misafir
Sürekli sıcak ve tozlu ortam içinde çalışmakta olan motor bu etkenler nedeniyle kötü bir görünüme sahip olur. Otomobilinizin motoru, özel Motor Temizleyici ve Motor Cilası ile tüm yağ ve kirden arındırılarak, koruma altına alınır ve daha güzel görünmesi sağlanır. Ancak biz bu işlemi dışarıda yaptırmanız taraftarı değiliz, çünkü dışarıda bizim ECU dediğimiz üniteye -bu aracın beynidir- basınçlı su uygulaması büyük zararlar veriyor. Bunun maliyeti konusuna girmeyelim bile.. Bu sebepten aracınızı servisinize bakım için bıraktığınızda motor yıkama talebinizde bulunun ki işin ehli çalışanlar tarafından motorunuz temizlensin.

takres
teşekkürler...

Kriminal
07/12/2010, 18:01
Walla ben sabunlu bır kova su ile sunger yardımıyla yıkıyorum hem zevklı hem guzel hem temız hem guzel kokulu :D

izoci
07/12/2010, 19:13
Teşşekkürler

samprik
08/12/2010, 02:07
katılıyorum