PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic Şanzuman "Debriyaj Isısı" Uyarısı !!!

sinturese
26/11/2010, 19:56
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün Kadıköyden köprüye doğru giderken trafikte 20 dk kadar dur kalk yaptıktan sonra "DEBRİYAJ ISISI" uyarısı aldım yol bilgisayarında ve arabada 1. vitesteyken silkelenmeler başladı durmaya yakın, ayrıca ekranda sürekli Start&Stop sistemi devrede ve devredışı uyarısı gidip geldi düğmesini kapalı tutmama rağmen. Bende dualogicin beyni karıştı heralde dedim emniyet şeridine çektim,biraz bekledim,stop edip tekrar çalıştırdım sorun düzeldi ama o sırada trafikte açılmıştı. Böyle bir durumla karşılaşan bir arkadaş var mı acaba, sizce servise bir götürüp göstermeye gerek var mı, araba daha 1500 km'de,çok şaşırdım bu arıza üzdü beni, çünkü İstanbul trafiği yoğun her yoğun trafikte böyle yaparsa yandık demektir. Baskı balatada bi sorun mu var acaba anlayamadım.

brkprlk35
26/11/2010, 20:17
Sonuçta yepyeni araba servise baktırmanızda bir yarar var. Hem aklınızda kuşku kalmaz.

takres
26/11/2010, 21:04
bencede bir servise başvurun

samprik
26/11/2010, 21:28
sende benim gibi düşünüosun bence fırsatın olduğun git servise baktır için rahat olsun

USTA
26/11/2010, 21:46
Servisin yolu görünmüş size,umarım büyük birşey çıkmaz,bizim aracı daha teslim alamadık ama şimdiden tırsmaya başladım...

usermm1
27/11/2010, 01:05
istanbulda sayısız trafiğe girdim yağmurda vs saatlerce dur kalk yokuştu bayırdı ama hiç ısı uyarısı almadım.

sadece jant taktırmaya gittiğimde, hıyar bi eleman arabayı servisin içine çekicem diye kaşla göz arasında nası yaptıysa başardı. heralde 2 ile kalkmaya zorladı diyorum.

GP COSKUN
27/11/2010, 01:15
sevgili sinan puntoların kronik hastalığı baskı balatanın aşırı ısınması
sıkışık trafikte çok dur kalk yapınca maalesef balata fazla ısınıp bu uyarıyı veriyor

bigcagi
28/11/2010, 10:23
dün akşam da köprü trafiğinde benim başıma geldi. ben 2 saat kadar kaldım malesef. kenara çekip boş vitese aldım. 5 dakika sonra problem kalmadı. hemen servisi aradım. uzun süreli trafikte kalmalarda durduğunu anda vitesi boşa almakta fayda var dedi. bu konuyu daha sonra konuşalım diyip kapattım :)) zırt pırt boşa almak zorunda kalacaksam otomatik vitesin ne güzelliği kaldı di mi??

USTA
28/11/2010, 10:29
zırt pırt boşa almak zorunda kalacaksam otomatik vitesin ne güzelliği kaldı di mi??
+ 1 5 0 0

Du Hast
28/11/2010, 12:43
dün akşam da köprü trafiğinde benim başıma geldi. ben 2 saat kadar kaldım malesef. kenara çekip boş vitese aldım. 5 dakika sonra problem kalmadı. hemen servisi aradım. uzun süreli trafikte kalmalarda durduğunu anda vitesi boşa almakta fayda var dedi. bu konuyu daha sonra konuşalım diyip kapattım :)) zırt pırt boşa almak zorunda kalacaksam otomatik vitesin ne güzelliği kaldı di mi??
robotize vites kutularının genel özelliği budur, hepsinde bu sorun vardır.
uzun süreli dur kalklarda otomatik debriyajı rahatlatmak için sürekli boşa almak gerekiyor
yapacak birşey yok :)

mobidik64
03/04/2011, 10:21
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün Kadıköyden köprüye doğru giderken trafikte 20 dk kadar dur kalk yaptıktan sonra "DEBRİYAJ ISISI" uyarısı aldım yol bilgisayarında ve arabada 1. vitesteyken silkelenmeler başladı durmaya yakın, ayrıca ekranda sürekli Start&Stop sistemi devrede ve devredışı uyarısı gidip geldi düğmesini kapalı tutmama rağmen. Bende dualogicin beyni karıştı heralde dedim emniyet şeridine çektim,biraz bekledim,stop edip tekrar çalıştırdım sorun düzeldi ama o sırada trafikte açılmıştı. Böyle bir durumla karşılaşan bir arkadaş var mı acaba, sizce servise bir götürüp göstermeye gerek var mı, araba daha 1500 km'de,çok şaşırdım bu arıza üzdü beni, çünkü İstanbul trafiği yoğun her yoğun trafikte böyle yaparsa yandık demektir. Baskı balatada bi sorun mu var acaba anlayamadım.

bu sorun bu gün benim başıma geldi aynen dur kalk dualogic

şunu test ettim ne kadar doğrudur. 5.vitesde giderken 90km hız ve 3000 devir gelirken yine bu deviri korudu.. umarım bir problem yoktur.

bu arada senin sorun ne oldu ?

tayfux
03/04/2011, 11:50
elinizde garanti varken gidin servise..

sinturese
03/04/2011, 12:32
bu sorun bu gün benim başıma geldi aynen dur kalk dualogic

şunu test ettim ne kadar doğrudur. 5.vitesde giderken 90km hız ve 3000 devir gelirken yine bu deviri korudu.. umarım bir problem yoktur.

bu arada senin sorun ne oldu ?

beklemelerde boşa alın, sorun kalmıyor.

yunus kahraman
03/04/2011, 13:14
bende 1 sefer olmuştu. Yaklaşık 2 saat boyunca traficte kalmıştım. Lakin seninki gibi start stop yanıp sönmedi. Sadece uyarı verdi. Kenara çekip 30 dk balatanın soğumasını bekledim, problem kalmadı. Bu uyarının verilmesi harika birşey..

gurik
03/04/2011, 13:35
İstanbula özel araç üretmek lazım. standart dışı bir durumu var.

guguk
03/04/2011, 14:12
ilginç valla okadar istanbul trafiğinde köprü trafiğinde kaldım ama hiç bu uyarıyı almadım ama taktir ettim böyle bir uyarı vermesi çok güzel hiç arabadan anlamayan birisi bile bu uyarılar sonucunda arabada oluşabilecek arızaların önüne geçebilir.

GRDEDE
03/04/2011, 14:55
Boşa almadığınız zaman sizin yerinize sistem debriyaja basıyor dolayısıyle debriyaj bilyası devamlı çalışıyor ve aşınıyor.Sıkışık trafikte dur kalklarda kullanım şekli de önemli;eğer freni fazla kullanmadan gaz pedalı ile bu işi yaparsanız balata doğal olarak ısınır.Birde şunu düşünün aracınız manuel olsa debriyaj balatasının ısındığını çok daha geç farkedersiniz.En azından iş işten geçmeden sizi uyaran bir sistem var.

mobidik64
03/04/2011, 15:46
şimdi olay aynen böyle 200 metre yokuş fazla dik değil yağmur var malum sınav araç kuyruğu var.. bugün sabah son 50 metrelik yokuşta DEBRİYAJ ISI DERECESİ demeye başladı. yokuşun bitmesine yakın DEBRİYAJ ISI DERECESİ ÇOK YÜKSEK demeye başladı zaten onu söylediğinde arabayı park edip stop ettim. valla bir hafif beyzımsı mavimsi bir duman vardı ortalıkta ama bendenmi geldi öndeki arabaların egsozumuydu tam anlamadım nihayetinde arababadan indikten sonra hafif bir koku vardı. 40 dakika sonra çalıştırdım yürüdüm şu an için bir problem yok yarın bir servise uğrayayım km 140 :)

ozgurse
23/10/2011, 19:04
Aynı sorun geçen hafta benimde başıma geldi..Anadolu yakasından avrupa yakasına geçiyordum 1.köprüden. 10-15 dk kadar sıkışık trafikte gitmiştimki "debriyaj ısısı" uyarısı verdi. Trafik yavaşta olsa ilerliyordu ve hafif rampa yukarıydı. Tahmin ettim aslında kesin bir uyarı vericek bu şanzıman şimdi diye. Dememe kalmadı 2 dk sonra uyarı çıktı zaten. Aralarda durabilsem vitesi boşa alıcaktım ama durucakta bir pozisyon yoktu.

Sonuçta aracı emniyet şeridine çektim. Yarım saat bekledim. Ama trafiğin durumunda bir değişiklik yoktu. Bende mecburen emniyet şeridinden gittim. Yol üzerinde 3 defa polis ekiplerine sorunu anlatmak zorunda kaldım. Sonuçta eve gelebildim ama bir dünya sıkıntı tabii.

Bu sorunu yaşayanlar farklı bilmediğimiz bir çözüm yolu bulabildilermi acaba. Servisin bu soruna çare bulacağınıda sanmıyorum. Yazılanlardan bunu anlıyorum doğrumudur ? Yani servise gitsem değişen bişey olacak mı ?

Syg,

SKELETER
23/10/2011, 19:11
Garantilik bir durum olduğunu ben zannetmiyorum. Çok dik yokuşlarda araç çok yeniyken bendede yapıyordu. Artık yapmıyor. Birazda aracı tanımakla alakalı. Yokuşta çok zorlamamak gerek

hayalci79
23/10/2011, 19:57
Yoğun dur kalklarda Dualogic robotunun kafası karışabiliyor gerçekten. Hiç böyle bir uyarı ile karşılaşmadım, ama en azından arıza ortaya çıkmadan uyarması güzel.

Yanlış hatırlamıyorsam kullanma kitapçığında dur-kalklı trafikte vitesi manuele alıp kullanın yazıyordu.

Bu tür trafikte, durduğumuzda Start&Stop sisteminin devreye girmesi şanzımanı biraz rahatlatıyordur sanırım, değil mi? O zaman boşa alıyor galiba..

ozgurse
23/10/2011, 21:31
Garantilik bir durum olduğunu ben zannetmiyorum. Çok dik yokuşlarda araç çok yeniyken bendede yapıyordu. Artık yapmıyor. Birazda aracı tanımakla alakalı. Yokuşta çok zorlamamak gerek

Yoğun dur kalklarda Dualogic robotunun kafası karışabiliyor gerçekten. Hiç böyle bir uyarı ile karşılaşmadım, ama en azından arıza ortaya çıkmadan uyarması güzel.

Yanlış hatırlamıyorsam kullanma kitapçığında dur-kalklı trafikte vitesi manuele alıp kullanın yazıyordu.

Bu tür trafikte, durduğumuzda Start&Stop sisteminin devreye girmesi şanzımanı biraz rahatlatıyordur sanırım, değil mi? O zaman boşa alıyor galiba..

Bendeki uyarıda dur kalk şeklinde değildi trafik. Yavaş yavaş ilerliyordu ve de yokuş yukarı bir yoldu. Mecburen gaza çok çok ucundan dokunarak gidebiliyordum. Yani yokuşta zorlamamak lazım diyorsunuz ama ne yapmak lazım , yokuş ve trafik olunca çekelim sağa kullanmayalım aracı öyle mi :)

hayalci79
23/10/2011, 21:39
Bendeki uyarıda dur kalk şeklinde değildi trafik. Yavaş yavaş ilerliyordu ve de yokuş yukarı bir yoldu. Mecburen gaza çok çok ucundan dokunarak gidebiliyordum. Yani yokuşta zorlamamak lazım diyorsunuz ama ne yapmak lazım , yokuş ve trafik olunca çekelim sağa kullanmayalım aracı öyle mi :)

Haklısınız :)

asil
23/10/2011, 21:39
benim fiorino 75 bg 6 ileri triptonik 30 saniye sonra otomatik olarak kendini boşa alıyo :D

gemlikli_55
23/10/2011, 22:01
uzun süreli durmalarda aracı n almak lazımmış servis dedi ben baskı balata ve volan değişen biri olarak özellikle trafık ısıklarında beklerken veya calısır vazıyette dururken hep n alınmalı araç kendini boşa alsa bile baskı ve balata bırbırınden ayrılması için n alınması sart baskı ve balatayı ayırmaz isek ısınırr

hayalci79
23/10/2011, 22:16
uzun süreli durmalarda aracı n almak lazımmış servis dedi ben baskı balata ve volan değişen biri olarak özellikle trafık ısıklarında beklerken veya calısır vazıyette dururken hep n alınmalı araç kendini boşa alsa bile baskı ve balata bırbırınden ayrılması için n alınması sart baskı ve balatayı ayırmaz isek ısınırr

Yani Start&Stop'un bir faydası olmuyor mu o zaman?

reddragon
23/10/2011, 23:47
bu yarı otomat vitesleri uzun süreli beklemelerde boşa almak lazım. diğer yarı otomatiklerde de bu böyle...

levan34
24/10/2011, 02:52
yahu sonuçta "debriyaj ısısı" uyarısı vermiş,dünyanın sonu değil...manuel arabalarda da ısınıyor..ille uyarımı verecek diğer markalar...fiat koymuş işte...ya kafayı uyarıya takarsın,elinden bişey gelmez,yada boşa alıcan rahatlatıcan robotu...servis bişey yapamaz bu konuda.

SKELETER
24/10/2011, 10:26

Hillholder' in verdiği süreyi kullanarak çok yavaş kalkıyorum ben dik yokuşlarda. Bende start/stop hep açık durur belki de onunda etkisi vardır. Kalkmadan önce start/stop u devre dışı bırakırım vites e dokunarak

faku
24/10/2011, 14:59
Bu aracımı almadan önce Triptonik şanzımanlı 2006 DİZEL fiestam vardı. Aynı sorunu onda sık sık yaşıyordum. Derdimi Ford Otosana anlatamadım. Normaldir dediler. Mahkemeye verdim ve kazandım. Aracı aldığım fiyata forda verip alırken ödediğim parayı ve mahkeme masraflarını aldım. O parayla da şimdiki aracımı aldım. Alırken de servis müdürüne konuyu anlattığımda kesinlikle derbiyajda ısınma problemi olmaz dedi. Aynen Fiestayı kullandığım şekilde kullanıyorum. Onun problem çıkardığı yerlerde/durumlarda hiç sorun çıkarmadı. İnşallah böyel devam eder.

ozgurse
24/10/2011, 16:48
Arkadaşlar genelde start&stoptan ve arabayı boşa almaktan bahsetmişsiniz. Evet bunlar zaten benimde daha önceden forumdan okuyarak öğrendiğim bilgiler zaten. Demek istediğim sanırım tam anlaşılamamış. Çok yavaş ilerlerleyen yokuş yukarı bir trafikte bu başıma geldi demiştim. Yani arabanın start&stop ile durmasını sağlayıp veya trafik durduğunda boşa alıp rahatlamasını sağlayabileceğim bir pozisyon yoktu. Sonuç olarak bunun bir çözümünün olmadığını anlıyorum. Herkese çok teşekkürler.

venomtigris
24/10/2011, 21:34
Arkadaşlar genelde start&stoptan ve arabayı boşa almaktan bahsetmişsiniz. Evet bunlar zaten benimde daha önceden forumdan okuyarak öğrendiğim bilgiler zaten. Demek istediğim sanırım tam anlaşılamamış. Çok yavaş ilerlerleyen yokuş yukarı bir trafikte bu başıma geldi demiştim. Yani arabanın start&stop ile durmasını sağlayıp veya trafik durduğunda boşa alıp rahatlamasını sağlayabileceğim bir pozisyon yoktu. Sonuç olarak bunun bir çözümünün olmadığını anlıyorum. Herkese çok teşekkürler.

sizin durumunuzda duologic vites aracı yarım debriyaj kullanmış olabilir, yada ikinci viteste düşük devirde gitmekten saçmalamış olabilir. vitesin programı koşullar için programlanmış olmalı diye düşünüyorum. söylenenler gibi uzun süreli dur kalklar yada düşük devirde uzun süreli gidişler ayarını bozuyor duologic in

ozgurse
24/10/2011, 21:51
sizin durumunuzda duologic vites aracı yarım debriyaj kullanmış olabilir, yada ikinci viteste düşük devirde gitmekten saçmalamış olabilir. vitesin programı koşullar için programlanmış olmalı diye düşünüyorum. söylenenler gibi uzun süreli dur kalklar yada düşük devirde uzun süreli gidişler ayarını bozuyor duologic in

Evet bencede yarım debriyaj yapmıştır diye düşünüyorum. Ancak 1.vitesteydi ondan eminim.

erosistanbul
25/10/2011, 00:15

kesinlikle doğru.

aynı köprü yolunu bende arasıra kullanırım. aynı sorunu bende yaşıyordum. kalkışda aşırı titreme uyarı yazıları falan. tesadüf vitesi N ye alarak titremenin azaldığını farkettim. ve mümkün olduğunca çabuk 2 ye almaya çalıştım. bu şekilde sıkışık trafikte bile balatam buz gibi.Ümit in dediği gibi bu kronik.

mustaface74
09/11/2011, 00:29
İkinci araba olarak multimode corrolla var. Aynı dert o arabalarda da var. Yokuş yukarı dur kalklarda koku yapıyor. En iyi çözüm durduğunda arabayı hemen boşa almak. Arabayı yokuşta da el freni ile kaldırıyorum.Nasıl hillholder var hala anlamış değilim. (Serviste manuel 1. viteste hillholder devreye giriyor dediler ama bence değişen bişi yok)

SKELETER
09/11/2011, 04:07
İkinci araba olarak multimode corrolla var. Aynı dert o arabalarda da var. Yokuş yukarı dur kalklarda koku yapıyor. En iyi çözüm durduğunda arabayı hemen boşa almak. Arabayı yokuşta da el freni ile kaldırıyorum.Nasıl hillholder var hala anlamış değilim. (Serviste manuel 1. viteste hillholder devreye giriyor dediler ama bence değişen bişi yok)

O kokuyu duyduğum an tırsıyorum. Birkaç kez benimde başıma gelmişti. Malesef bu yokuşlar dert. Servis yada otomobil üreticilerinin tipik politikası arızayı kabul etmemek.

ozgurse
10/11/2011, 12:57

Bende evo almadan önce multimode yaris'e bakmıştım. Yokuşta geri kaydırır el freni ile kalkmak zorundasınız demişlerdi. O nedenle vazgeçmiştim.

Misafir047
10/11/2011, 14:52
peki 2011 gp lerde oyle uyarı ışığı falan varmı veriyormu öyle uyarı