PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağmurda otomobil sürmek ! Bu yazı hayatınızı kurtarabilir..

VooDoo
25/11/2010, 11:53
SAĞANAK YAĞIŞTA ETKİN GÖRÜŞ
Yoğun bir sağanak altında otomobil kullanırken nasıl iyi bir görüş elde edilir?
Neden bu kadar etkin olduğundan emin değiliz; bu metodu yoğun yağmur altında sadece bir deneyin.
Bana bu metodu, deneyen ve gerçekten işe yaradığını tespit eden bir polis arkadaşım verdi.
Çok yararlı, hatta gece sürüşünde dahi..
Bu metod yıllarca Kanada Askeri Sürücüleri tarafından kullanılmış.

Bir çok sürücü yoğun sağanak sırasında silecekleri yüksek ya da en hızlı konumda çalıştırır, ve buna rağmen ön camdaki görüntü netliği yeterli olmaz.
Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen güneş gözlüklerinizi takın (modeli farketmez), ve mucize!!! Aniden görüşünüz, yağmur yağmıyormuşcasına mükemmel bir netlik kazanacak.
Aracınızda her zaman bir güneş gözlüğü bulundurduğunuzdan emin olun.
Sadece net bir görüşle emniyetli bir sürüş gerçekleştirmekle kalmayın, bu fikri arkadaşınızla paylaşarak onun da hayatını kurtarın.
Deneyin ve arkadaşlarınızla deneyiminizi paylaşın.
İnanılmaz, cam üzerindeki damlaları hâlâ görüyorsunuz ama yağmur suyunun oluşturduğu tabakayı görmüyorsunuz.
Yağmurun yoldaki sıçramasını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda, sollanan ya da takip edilen aracın sıçrattığı sudan kaynaklanan körlüğü de bertaraf edebiliyorsunuz (ya da güneş gözlüğü kullanmayıp şikayet edeceksiniz).
Sürücü eğitimlerinde bu küçük ipucunu mutlaka öğretmeliler. Gerçekten de işe yarıyor.

Yoğun BEYAZ ışık veren sis farlarının, işe yaramamasının nedeni de benzerdir. SARI ışık veren sis farları ise gece, tipi ve kar yağışlı havalarda çok işe yarar, kar taneleri hemen hemen görünmez olur.
Ama SARI sis farları YAĞMUR ve SİS'te hiç işe yaramaz.

Sıradaki uyarı da çok önemli! Kaç kişi bunu biliyor merak ediyorum.

36 yaşındaki bir kadın sürücü, birkaç hafta önce bir kaza geçirdi ve araç pert oldu.
Kinburn, Ontario'da yaşayan sürücü, Kinburn ile Ottawa arasında seyahat etmekteydi.
Her ne kadar aşırı değilse de, hava yağmurluydu. Araç aniden kızaklama yaptı ve kelimenin tam anlamıyla havada uçtu...
Kadın ciddi bir şekilde yaralanmadı ama aniden meydana gelen bu durum karşısında çok şaşkındı.
Durumu otoyol polisine anlattı ve memur, herkesin bilmesi gereken şeyler söyledi:
YAĞMURLU HAVADA ARACINIZI ASLA CRUISE KONTROL KONUMUNDA SÜRMEYİN.

Aslında kadın cruise kontrol konumunda sürerek ihtiyatlı davrandığını ve tutarlı bir hızla sürerek emniyetli bir davranış sergilediğini düşünüyordu.
Ama memur ona yağmurlu havada aracının cruise kontol konumunda olmasının, kızaklama yapmasına ve lastiklerin asfaltla temasının kesilmesi ile aracın yüksek oranda hızlanmasına ve tıpkı bir uçak gibi kalkışa geçmesine neden olabileceğini anlattı.
Kadın başına gelenin aynı memurun anlattığı gibi olduğunu söyledi.
Memur tüm araçların güneşliklerinde hava yastığı uyarısı ile birlikte şu uyarının da yazılı olması gerektiğini söyledi:
YOL ZEMİNİ ISLAK YA DA BUZLU İSE KESİNLİKLE CRUISE KONTROL KONUMUNDA SÜRMEYİNİZ.

Bizler genç çocuklarımıza cruise kontrol konumunda güvenli bir hızda sürmelerini söylüyoruz, ama cruise kontrolünü sadece yol zemini KURU iken kullanın demiyoruz.

NOT: Bazı araçlarda (Toyota Sienna Limited XLE gibi) silecekler çalışır durumdayken Cruise Kontrol Modu' nu devreye almanıza izin vermeyen bir sistem bulunmaktadır.
Eğer bu bilgiyi diğerleri ile paylaşırsanız ve paylaştığınız kişilerden sadece bir kişi bile bilmiyor olsa, herşeye değecektir!... Bir hayat kurtarmış olabilirsiniz!...

sabanci
25/11/2010, 12:14
paylaşım için teşekkürler... en kısa zamanda güneş gözlüğünü denicem...

emrequzel
25/11/2010, 12:18
Bilgiler için teşekkürler Tuncay.Şu güneş gözlüğünü ilk yağmur yağdığında denicem bakalım işe yarıcakmı harbiden.Çünkü cidden sıkıntı oluyor özellikle öndeki araçlardan gelen su damlacıkları görüş açısını çok düşürüyor.

Kriminal
25/11/2010, 12:19
Diyosunkı en temızı hıc bıyerı gormeyın ..Walla deneyelım bakalım hoş ben gunduzlerıde görmuyorum :D

VooDoo
25/11/2010, 12:20
bende merak ediyorum :D yalnız bize çok gülerler :D kıroya bak yağmurlu havada gözlük takmış diye :D

Kriminal
25/11/2010, 12:27
bende merak ediyorum :D yalnız bize çok gülerler :D kıroya bak yağmurlu havada gözlük takmış diye :D

Harbiden derler ama ankarada fazla göze batmaz :D:D:D

Engin_T
25/11/2010, 12:28
Cok yararlı bilgiler tesekkürler

ademtahir
25/11/2010, 12:32
bunları denemek lazım
hacı tuncay gece gözlüğü takınca zifir karanlıkta hiç bişey göremeyip bi yere bindirmeyelim :D

unluturkbuura
25/11/2010, 12:38
paylasım için tesekkurler en yakın ve yagmurlu zamanda deneyecegim=)

VooDoo
25/11/2010, 12:39
bunları denemek lazım
hacı tuncay gece gözlüğü takınca zifir karanlıkta hiç bişey göremeyip bi yere bindirmeyelim :D

geceleyin güneş gözlüğü takmak sadece onur kardeşime aittir hatta kendisi bazen kaynakçı gözlüğüylede gezebiliyo :D

vek66
25/11/2010, 12:44
paylaşım için tesşekkürler geröekten çok ilginç özellikle bu yagmurlu havalarda hız sabtileyecisinin kullanılması konusunu cok şaşırdım ama mantıklı.ilk yagmurlu havadada güneş gözlüklerini deneyecğim

alperyonar
25/11/2010, 15:13
Güzel paylaşım için teşekkürler. Şu güneş gözlüğün bir denemek lazım...

Misafir
25/11/2010, 15:17
:-)

takres
25/11/2010, 15:33
paylaşım için sağolun en kısa sürede deneyeceğim...

LeoN48
25/11/2010, 16:20
Acilen denemek lazım, çok enterasan.

magic
25/11/2010, 16:43
Güzel paylaşım, teşekkürler :)

Kriminal
25/11/2010, 16:45
Güzel paylaşım, teşekkürler :)

Tolgacım sen dene cnm banada bı haber et:hotornot:

sundown
25/11/2010, 18:03
paylaşım için teşekkürler

Cruise contorlu tırlar-kamyonlar için de uygulamasınlar
Adam cruise’ye alıyor gidiyo kamyonun içinde abuk subuk hareketler yapıyo yan tarafa geçiyo falan.
Binlerce insanın ölüm sebebi oluyor bazen.

Kriminal
25/11/2010, 18:16
Cruise contorlu tırlar-kamyonlar için de uygulamasınlar
Adam cruise’ye alıyor gidiyo kamyonun içinde abuk subuk hareketler yapıyo yan tarafa geçiyo falan.
Binlerce insanın ölüm sebebi oluyor bazen.

Saatlerce gunlerce gaza frene basmakta zor be abıcım...

Du Hast
25/11/2010, 18:57
Tolgacım sen dene cnm banada bı haber et:hotornot:
Deniz abi ben denedim :D
bu yazıyı buradan önce Donanım haber forumda okudum ve bugun kırıkkaleden ankaraya gelirken saat 15:00 sularında elmadağ mevkinde yağmurla karşılaştım. aklıma hemen bu yazı geldi güneş gözlüklerini taktım ancak bir fayda göremedim :) yağmurun görüş kısıtlaması neyse gözlüklede oydu.

ucs33
25/11/2010, 19:03
biraz önce eve gelirken yağmur yağıyordu. aklıma geldi ve denedim, şehir içinde zaten yol aydınlatmaları olduğundan zifiri karanlık değildi. böyle bir ortamda karşıdan gelen araç farları, öndeki araçların stopları ve aydınlatma ışıkları ıslak zeminin de katkısıyla ön camda dağılıyor ve gözü yoruyordu. gözlüğü taktıktan sonra yol görüşüm beklediğim gibi azalmadı, aksine dağılan ışığı yok etti ve gözü yormayan bi hale geldi. esasen bu olay gündüz daha yararlı olabilir, ancak gece de iyi bi sonuç gösterdi. zifiri karanlıkta belki istenilen performansı gösteremeyebilir, yolu göremeyebilirsiniz! trafik yoğun olmadığı bir zamanda denemekte fayda var ;)

fortune
26/11/2010, 00:22
adem abi mükemmelsin :D :D

alpimmm
26/11/2010, 00:35
2 gün yağış var, yarın deniyorum Tuncay :D (güneş gözlüğünü)

WiSTaRiA
26/11/2010, 00:47

Ne o yani Ankarada çokmu kıro var diyosun deniz?? :D:D Memleket ayrımı yapmıyalım hepimiz bu vatanın çocuklarıyız... Ankaralı arkadaşlar fark etmedi herhalde yazını...

GP COSKUN
26/11/2010, 02:45
sanırım güneş gözlüklerinin gerçek güneş gözlüğü olması gereklidir yoksa piyasada satılan 10 tl lik gözlüklerele kör ebe oynarsınız
ayrıca sürüş güvenliğine destek açısından zamanında hella sarı camlı sürücü gözlüğü piyasaya çıkartmıştı avrupada halen yaygın halde kullanılıyor

cruse control ile ilgili yazılan tavsiyede tamamen doğru yağışlı zeminde kızaklamaya sebeb olabiliyor sebebi ise fren yaptığınızda devreden çıkar ise motor freni etkisi sıfır olduğu için kızaklama oluyor

Kriminal
26/11/2010, 08:12
Deniz abi ben denedim :D
bu yazıyı buradan önce Donanım haber forumda okudum ve bugun kırıkkaleden ankaraya gelirken saat 15:00 sularında elmadağ mevkinde yağmurla karşılaştım. aklıma hemen bu yazı geldi güneş gözlüklerini taktım ancak bir fayda göremedim :) yağmurun görüş kısıtlaması neyse gözlüklede oydu.
Orjinal ray-ban olacakmış..İşin şakası belkı ışık suzmelerınden kurtara bılır bizi fakat sonucta sıyah bır camdan bakmak pek mantıklı degıl bırde otoyol aydınlatması yok ıse cok zor olur gorus mesafesı

Ne o yani Ankarada çokmu kıro var diyosun deniz?? :D:D Memleket ayrımı yapmıyalım hepimiz bu vatanın çocuklarıyız... Ankaralı arkadaşlar fark etmedi herhalde yazını...

Bende doğma buyume ankaralıyım Orçun rahat ol sen ...Hepsi karizmatik manasında ama sen dırek kıro demısın ne kadar ayıppppppppp :P

exixiz
26/11/2010, 08:19
Güneş gözlüğü ile uğraşacağımıza 2 numara film çektirsek ön cama. :D

Kriminal
26/11/2010, 08:53
Yıllardır kullanıyoruz yagmurlu karlı sislı havalarda işi bilen tecrubelı sofor onden ne geldıgını gorur ne gozlukle ne gozluksuz..

samprik
26/11/2010, 17:48
kolpa guneş gözluğu de işe yarıyomu :blush000:

16 CSE 79
26/11/2010, 21:07
kolpa guneş gözluğu de işe yarıyomu :blush000:
Samet o gözlükler bırak yağmuru güneşte bile işe yaramaz hatta göz sağlığınıda olumsuz yönde etkiler.
Coşkun bu konuda çok haklı eğer güneş gözlüğü kullanacaksanız iyi bir gözlük almanız gerekir.
Bu arada Tuncay sanada çok teşekkürler faydalı bilgiler için.

samprik
26/11/2010, 21:26
Samet o gözlükler bırak yağmuru güneşte bile işe yaramaz hatta göz sağlığınıda olumsuz yönde etkiler.
Coşkun bu konuda çok haklı eğer güneş gözlüğü kullanacaksanız iyi bir gözlük almanız gerekir.
Bu arada Tuncay sanada çok teşekkürler faydalı bilgiler için.

:D napalım be abi maddiyat meselesi

erosistanbul
26/11/2010, 21:34
Bilgiler çok güzel ve tatminkar.Aslında biz ne kadar doğru ve hatasız kullansak da etrafımızda acemi sürücü çok.daha geçen ay yoğun yağmurlu havada bi kaza atlattım.e5 de arkamdaki araç tamponuma takın seyrederken trafik aniden duracak gibi oldu, bende arkamdaki yakın mesafede olduğu için hafif fren yaptım.Dikizden bi baktım ki araç kızaklamış bana doğru geliyor.ben zor aradan çıktım.ve arkamdaki araç, önümdeki araca arkadan çarptı.Eleman şükürki yara almadan araçtan indi ve paniklediğini ve ani fren yaptığını söyledi.

Bence en sağlıklısı yağmurlu ve sisli havalarda zorunlu olmadıkca araçlarımızı çıkarmamak ve otobüslere yönelmek.

34VP1694
27/11/2010, 18:16
Arkadaslar yagmurlu havalarda CRUISE KONTROL kullanilmamasi konusunda arkadasim cok iyi bir paylasimda bulunmus.
Benim ayrica tavsiyem aracinini mumkun oldugunca devirli surun 90 kmde 5 ile gitmek varken siz 4. viteste kalin donen lastik yagmurda kaymaz ve suyu ancak dondugu zaman taliye eder yuksek su birikintisine girdiginizde aricinin devirli olursa lastik donmeye calisir ama yuksek viiteste devirsiz olursa lastik motor torku zayif oldugu icin donemeyecek ve kayacaktir. Unutmayin gaz pedali ayaginizin altinda dolu oldugu surece kontrol sizdedir.

usermm1
27/11/2010, 18:31
belki gözlüğün polarize olması gerekebilir. bendeki öyle denerim ilk fırsatta.

akrepanaroma
28/11/2010, 16:53
merhaba. belki arkadaşın dediği o sarı camlı gözlüklerdir. amerikada kamyon şoförleri geceleri sarı camlı özel gözlüklerden kullanıyorlar. daha iyi görüş açısı için...