PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sözleşme yenilemek için SMS'le çağırıyorlar, sakın bankaya gitmeyin

narkoz30
04/11/2010, 17:43
Tüketiciler Birliği'nden uyarı: 'Sözleşme yenilemek için SMS'le çağırıyorlar, SAKIN BANKAYA GİTMEYİN'

https://hn.cdn.md/Nethaber.Statics/Images/news/m/m/maasikonikmaas464tl46450tllersayliliyor.jpg

Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Dinç'in AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) oranın artırılmasıyla ilgili SMS gönderilerek bankaya çağrılan ve yeni sözleşmeyi imzalaması istenen tüketicilerden yoğun şikayet almaya başladıklarını belirterek, “Sözleşme yenileme çağrısı yapılan tüketicilere, 'sözleşmenizi asla yenilemeyin' çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Dinç yaptığı açıklamada, toplumun fazla borçlanmasını önlemek amacıyla kredi kullanımında kredinin faizi üzerinden KKDF vergisi aldığını, bu oranın kısa süre öncesine kadar yüzde 10 olarak uygulandığını belirtti.

KKDF'nin örneğin 20 bin lira kredi kullanan ve 2 bin lira ödemek durumunda olan tüketiciden, faiz oranın yüzde 10 yani 200 lira KKDF ödediğini ifade eden Dinç, “Bu oran 28 Ekim itibariyle Bakanlar Kurulu kararı ile yüzde 15'e çıkarıldı. Böylece 200 lira KKDF ödeyen kişiler artık 300 lira ödeyecek” dedi.

KKDF oranın artırılmasıyla ilgili yeni sözleşmeyi imzalamaları için bankaların müşterilerine SMS gönderdiğini anımsatan Dinç, bu kişilerin artan KKDF oranlarına göre düzenlenecek yeni sözleşmeyi imzalamaları için bankaya çağrılmaya başlandığını, bu çağrıya muhatap olan tüketicilerden kendilerine şikayet telefonları yağmaya başladığını ifade etti.

Mevcut kanunlara göre, tüketici kredilerinde yeni uygulamalar ve şartların geriye doğru yürütülemeyeceğini vurgulayan Dinç, şunları kaydetti:

“Bakanlar Kurulu 28 Ekimden itibaren bu oranı artırırken, Bankalar Birliği Maliyeye 'Bunu geçmiş kredilere uygulayabilir miyiz?' diye bir soru
soruyor. Maliye de vergi usul hukukuna göre geriye yürütülmeme esası ve

Tüketiciyi Koruma Kanunu'nun 10. maddesini hiçe sayarak, geçmiş kredilerden de bunun alınmasını istiyor. Aynı Maliye 2004 yılında söz konusu benzer değişikliklerin geçmiş kredilere uygulanamayacağı yönünde görüş bildirmişti. 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu'nun tüketici kredilerini düzenleyen 10. maddesi, '...taraflar arasında atfedilen sözlemede öngörülen kredi şartları, sözleşme süresi içinde tüketici aleyhine değiştirilemez' diyor, yani hüküm çok açık. Ayrıca Vergi Usül Kanunu'na göre mükellefin lehine olmayan uygulamalar geriye yürütülemez.”

“SÖZLEŞME YENİLEMEYE GİTMEYİN”

Bu aşamada tüketicilerin SMS'ler gönderilerek bankalara davet edilip sözleşmelerin yenilenmek istendiğini dile getiren Dinç, “Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 10'dan 15'e çıkarılan KKDF oranı sadece yeni kredi talep edenler için uygulanabilir. Sözleşme yenileme çağrısı yapılan tüketicilere, 'sözleşmenizi asla yenilemeyin' çağrısında bulunuyoruz. Bu hukuksuzluğu dikkate almayın. Bankalar, altında tüketicinin imzası olmadan yapılacak sözleşmenin hükümlerini uygulayamaz, tüketiciden bu farkı tahsil edemez” dedi.

Dinç, eğer banka yine de sözleşme imzalamadan bunu yaparsa, tahsil edilen fark miktarı için vatandaşların, “fazla tahsilat yapıldığı” gerçekçesiyle Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabileceklerini sözlerine ekledi.

isuldor
04/11/2010, 17:48
benim kredi ödemem var direk olarak msg geldi bukadar ödeyeceksiniz diye koç fiat finanstan

ödemek daha mantıklı daha sonra itiraz edilebilir neticede faiz maiz iptal vs. vs. daha uzun sürebilir ama daha sonra fazla tahsil edilen paranın ilerki ödemelere mahsubu daha kolay olur

narkoz30
04/11/2010, 17:52
Benim kredim de var 435 lira ödüyorum sanırım 440 liraya çıkacak ama iptal olursa bankam iade eder hesabıma yanlız niye hukuksuz davranıyorlar onu anlamıyorum geri dogru zam yapmak hukuksuzluktur adamlar faizin bile faizini alıyorlar sinekten yağ çıkarmak da böyle bişi olsa gerek.

Kriminal
04/11/2010, 17:56
28 Ekim 2010 tarih ve 27743 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2010/974 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile; 28 Ekim 2010 tarihinden itibaren, Bankalar ve Finansman Şirketlerince kullandırılan tüketici kredilerinde (ticari amaçla kullanılmamak kaydı ile gerçek kişilere kullandırılan krediler) Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) oranı %10'dan %15'e çıkartılmıştır.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Bankalar Birliğine gönderdiği 28.10.2010 tarih, 97121 sayılı görüşünde ise “Öte yandan Türk Lirası kredilerde fon kesintisi faiz tahakkukunda doğduğundan bu kredilerle ilgili olarak kredi kullanım tarihine bakılmaksızın 28.10.2010 (bu tarih dahil) tarihinden sonra tahakkuk ettirilecek faizler için fon kesintisi oranının % 15 olarak uygulanması gerekmektedir.”ifadesine yer verilmiştir

isuldor
04/11/2010, 17:58
devlet ile ilgili bir sorun neticede KKDF bir fon
ama geriye dönük olması evet hukuki değil-bkz VUK

ama elimizden gelen bir şey yok
devlet bizi kendinden korumuyor:S

isuldor
04/11/2010, 17:59
maliyenin ne dediği çok önemli değil kanunun üstünde değil
mukteza ile kanunu ezemez

dava açılması gerekiyor ama yine banka aidatı gibi örnek teşkil etmiyor herkesin tekil olarak dava açması gerekiyor gibi bir zırvayla gelebilirler

Kriminal
04/11/2010, 18:43
maliyenin ne dediği çok önemli değil kanunun üstünde değil
mukteza ile kanunu ezemez

dava açılması gerekiyor ama yine banka aidatı gibi örnek teşkil etmiyor herkesin tekil olarak dava açması gerekiyor gibi bir zırvayla gelebilirler

Davayı bankaya açmayı dusunuyorsanız bır daha okuyu kesıntının nereye gıttıgıne...

narkoz30
04/11/2010, 18:46
Bu işte bankanın suçu yok kanunsuz uygulama çıkaranlarda hata.

smartmavi
04/11/2010, 21:17
Benim banka yeni sözleşme imzalamaya çağırmadı!!!!!

"Taksit tutarınız yeniden düzenlenmiştir" şeklinde mesaj attı!

Bu artışın sebebi sözde milletin aşırı borçlanmasını engellemekmiş....

İNANAN VAR MI?

isuldor
04/11/2010, 21:54
Davayı bankaya açmayı dusunuyorsanız bır daha okuyu kesıntının nereye gıttıgıne...

fon olduğunu söyledim zaten devlete gıttıgını bılıyorum
dava acılmasını gerektırır bır durum yok zaten
ben bankaların kestıgı kart aidatı olayını ornek verdım sadece

ugyulama hatası var sadece

isuldor
04/11/2010, 21:57
Benim banka yeni sözleşme imzalamaya çağırmadı!!!!!

"Taksit tutarınız yeniden düzenlenmiştir" şeklinde mesaj attı!

Bu artışın sebebi sözde milletin aşırı borçlanmasını engellemekmiş....

İNANAN VAR MI?

KKDF nın amacı o evet
borc almanıza engel olusturur cunku malıyetı artırır
cok kredı enflasyon demektır devlet bunu engellemek amacıyla kredı uzerınden bır oranda fon alır

ama uygulamada sadece banka karını azaltır
:popcom00:

nurtepeli
04/11/2010, 22:20
bende bankaya ödeme yapmaya gittiğimde banada banka aynı sözleşmeyi tekrar imzalamamı gerektiğini vurguladı.bende imzalamadım bu sefer oradaki çıtır kız bana kredi birdaha alamazsınız dedi .bende içimden büssürü çaktım tabi kıza izalamadım tabi bilmiyorum ne olacak .ama sanırsam bu devlet bize bu parayı her türlü gecirir.

EFEOGLU
05/11/2010, 00:06
Sözleşme yenilemek gibi bir prosedür yok bildiğim kadarı ile ama yeni ödeme planı alabiliyorsunuz ödenen kkdf zaten kredi faizini %10 nu ama kanununun çıkış tarihinden önceki kredileride kapsaması pek hoş ve adil değil zaten bankaların her zaman kredinin faiz artırma yetkisi var ancak ticari ahlak gereği bunu hiç bir banka uyğulamak istemez parası olanlar ve paradan para kazanalar bankaları kullanır parası olmayanı ve hesabını bilmeyeni ise bankalar kullanır.

ibrahim06
05/11/2010, 00:28
benim kredi ödemem var direk olarak msg geldi bukadar ödeyeceksiniz diye koç fiat finanstan

ödemek daha mantıklı daha sonra itiraz edilebilir neticede faiz maiz iptal vs. vs. daha uzun sürebilir ama daha sonra fazla tahsil edilen paranın ilerki ödemelere mahsubu daha kolay olur

Banada geldi aynısından. yani sizin gelmenize gerek yok biz gerekeni yaptık dediler

erosistanbul
05/11/2010, 00:33
Ben bu sistemi bir türlü anlamış değilim. sen kafana göre oranı arttıyorsun, sonra beni çağırıp gel şunu imzala diyorsun. madem oranı arttırmada kanuni hakkın var imzayı neden atıyoruz.bu kendilerini aklamaktan öte birşey değil.

ERDEM1907
06/11/2010, 11:36
bakanlar kurulu kararı ve resmi gazetede yayınlandı. bankalar bilgilendirme yapıyor.

erosistanbul
06/11/2010, 20:35
dün tkd(tüketici koruma derneği) başkanı açıklama yaptı. bankalar çağırsada gitmeyin diyor.sizden habersiz keserlerse tkd ye itiraz edin diyor.10. madde gereğince imzalamayın diyor.ne yapacağimızı bizde şaşırdık.

kaptan_ahab
07/11/2010, 14:12
İki farklı bankadan ihtiyaç kredisi kullandım, ikisinden de aynı konu ile ilgili mail ve mesaj geldi.Ödemeleriniz %15 KKDF ye göre yeniden düzenlendi denildi.

onorom
07/11/2010, 20:13
Delimi dürttü beni hiç gidermiyim... Bu ne saçmalıktır doğalgaza o na buna zam yapamadılar sıra bunlara geldi... Daha çok çekecez çoookk...

42hg498
07/11/2010, 21:07
arkadaşlar gitsenizde gitmesenizde o tutar eklenir hangimiz sözleşmeyi okuduk ki? sözleşmede lehte aleyhde kkdf oranları değiştirilebilir bunu herşekilde kabul ediyorumn diye madde var sordum öğrendim.

ysariusta
07/11/2010, 22:15
Arkadaşlar; bankacı olarak söz alayım... 2000 Tl taksitin 200 tl si kkdf değildir. Her taksitte belli oranda anapara ve faiz tahsil edilir. Örneğin 2000 tl taksitse, 1000 TL anapara 1000 TL faizdir. KKDF faiz bakiyeye gelir, yani 100 lira olur, artışla 150 olur. Ayrıca 12 aylık kredi almışsanız ilk 6 ayda zaten faizin önemli miktarını ödemiş olursunuz. Kalan taksitlerde anapara fazla faiz azdır. Dolayısıyla kkdf farkı az olacaktır. Rakamları örnek veriyorum. Ödeme yapmadan itiraz etmeyin. Geçmiş taksitlerinize KKDF eklenmesine itiraz etmeniz yerinde olacaktır. Ancak kararname kesin olduğundan bankalar mecburen bunu yansıttı. İyi akşamlar

erkansass
19/11/2010, 23:21
bankacı olarak ben de bir iki kelam edeyim.. KKDF oranı kriz öncesinde zaten %15'ti. Kriz döneminde bakanlar kurulu oranı %10'a çekti. şimdi ise tekrar eski haline geldi. burada önemli olan kkdf'nin hesaplanacağı faizlerin tahakkuk edip etmediğidir. geçmiş taksitlerin faizi tahakkuk etmiştir, dolayısıyla o taksitlere oran artışı uygulanamaz. ancak ödenecek tasitlerin faizi henüz tahakkuk etmediğinden, Bankalar bu taksitler için kkdf oranını güncellemek zorundadırlar. güncellemezse o farkı banka devlete kendi kasasından ödemiş olur. sonuç olarak itirazla mahkemeyle bir yere varılamaz. bu durum sanıldığı gibi geçmişe dönük bir güncelleme değildir. gelecek taksitler içindir. karıştırılmaması için söylüyorum, bankacılık kanununa göre bireysel kredilerin faiz oranı, kredi kullandırıldıktan sonra bankaca değiştirilemez. buradaki değişiklik faiz oranı ile ilgili olmayıp, devletin tahsil ettiği vergi ile ilgilidir.

SRDR KRKC
19/11/2010, 23:23
Bu Hikaye Yha Olan Oldu Nasıl Ödemeyeceksin Bunlarda Ne Dediğini Bilmiyor. Neden İlk Gün Böyle Bir Açıklama Yapmadılar Madem...