PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiorino emotion yakıt tüketimi

pilotender
03/11/2010, 14:54
Merhabalar. Alalı yaklaşık 3000 km olan Fiorino Combi 1,3 lt dizel 75 bg aracımın yakıt tüketim değerlerini nasıl kullanırsam kullanayım düşüremiyorum. Neden olur bu? Bana yardımcı olabilecek olan var mı arkadaşlar? Servis 10000 bakımında düşeceğini söylüyor. 20000 de daha da düşeceğini söylüyor. İyi ama 20000 oluncaya kadar önümde bir sene var neredeyse. O arada yakıttan yediğim kazıklar ne olacak? Sizce değerlerde anormallik var mı aracımda? 3000 km çoğunluk şehiriçi olmak kaydıyla ortalama 7,4 lt/100 km gösteriyor yol bilgisayarı. Trip B verilerine bakacak olursak, en son depoyu doldurup sıfırladığımdan bu yana 500 km yol gitmişim tamamı şehiriçi ve ortalama 8,1lt/100km gösteriyor. Bu değerler bana inanılmaz yüksek geldi dizel bir araba için. Çünkü sattığım 1,4 fire Puntomda bile burada en fazla 9 lt/100km şehiriçi yakıt tüketimi görüyordum. Normal şartlardan biraz daha yüksek olmasını normal olarak görüyorum çünkü yaşadığım yer çok engebeli. Sürekli yokuş çıkıp iniyorum ama yine de benzinli araba 9 gösterirken, dizel arabam 8,1 göstermesi garip değil mi?

taneren
03/11/2010, 14:58
benim arkadaş geçen sene almıştı, şuan 10,000 bakımını yeni yaptırdı,tüketim değerleri 6,2 civarı şuan. 1 depo ile ş.içi 700-750 km arası gidebiliyormuş.

Ziyaretçi049
03/11/2010, 15:00
Diğer aracım benzinli diyordun bu aracıda benzinli araç gibi kullanıyor olabilirmisin?
Ben benim araçta vitesleri genelde 2000-2500 devirleri arasında değiştiriyorum ve ortalama yakıta bakarak 2200 devir civarında sabitlemeye çalışıyorum aracı az yakıyor.
20000km olayı hikayeden ibarettir :) benim bildiğim araç 5000 km'den sonra rodaj süresini tamamlamış olur az uz değil 5000km bu.

SpyHunter33
03/11/2010, 15:01
bu fiorinolarada chip istiyor anlaşılan :) puntodan sonra düşündüğüm bir araç :D

pilotender
03/11/2010, 15:02
benim arkadaş geçen sene almıştı, şuan 10,000 bakımını yeni yaptırdı,tüketim değerleri 6,2 civarı şuan. 1 depo ile ş.içi 700-750 km arası gidebiliyormuş.

Eğer bahsettiğiniz Mersin şehiriçi ise o bile çok değil mi? Acaba arkadaşınızın arabası ilk bakıma girene kadar ortalama ne gösteriyordu?? Yani bakımdan önce ve bakımdan sonraki değerlerde nasıl bir değişme olmuş öğrenmeniz mümkün mü acaba?

taneren
03/11/2010, 15:09
Eğer bahsettiğiniz Mersin şehiriçi ise o bile çok değil mi? Acaba arkadaşınızın arabası ilk bakıma girene kadar ortalama ne gösteriyordu?? Yani bakımdan önce ve bakımdan sonraki değerlerde nasıl bir değişme olmuş öğrenmeniz mümkün mü acaba?

evet,oda mersin şartlarında bu değerin çok olduğunu düşünüyor. tüketim 7 küsürlerden 6,2 ye kadar düşmüş.
10,000 bakımını daha dün yaptırdı,bakım sonrası dahada düşmesini ümit ediyor.

benim 77 lik evo ş.içi 7,2 civarı yakıyor,buna kıyasla sizin dizel değerleri yüksek kalıyor.

mismailtr
05/11/2010, 16:47
bende de 4.000 de fiorino combi emotion var.hemen hemen yakıt tüketim değerleri sizin araç ile aynı.umarım 10.000 km' den sonra yakıt tüketim değerleri düşer.Bir de mevsim ve kullanıcıya göre değerler değişiyor sanırım.

sabanci
05/11/2010, 19:40
dizel araca göre 7_8 litre ortalama çok yüksek bence...

EvoKoray
06/11/2010, 01:25
şirketteki fiorino(combimix) yazın klimayla 6.9 a kadar çıkıyodu yol bilgisayarına göre,normal kullanımda 5.7-5.8 den aşağı düşmedi :) (şehir içi kullanım)

karakushasan
06/11/2010, 01:46
bence daha kurum bağlamamış ve yeni motor olduğu için normal ama tabiki normal şartlarda dizel için yüksek sarfiyat...

pilotender
06/11/2010, 03:11
dizel araca göre 7_8 litre ortalama çok yüksek bence...

Valla bence de çok yüksek değerler arabamın gösterdiği değerler :(( Bu durumda pek de memnun değilim.ç Ne yapacağım ben yahu? Sıfır araba aldım ne acı bir tecrübe oluyor bu böyle? Az önce eve gelirken Trip B ortalama 7,7 idi yine :)

EvoKoray
06/11/2010, 14:41
sizinki gerçekten çok yakıyor bi baktırın servise :)

taneren
06/11/2010, 16:40
sizinki gerçekten çok yakıyor bi baktırın servise :)

servis 10.000 kmden sonra düşmeye başlar diyecek,çünkü benim arkadaşa aynı cevabı vermişlerdi.

yalnız punto ile fiorinoları karşılaştırmamak lazım,motorları aynı olabilir ama kasa farkı var,yakıt tüketimleri illaki farklı olacaktır.

dgn
06/11/2010, 16:47
ilk 5000km normalin biraz üstünde yakar dizeller
Birde şehir içi kavramı çok önemli mesela 5km gidip istop ediyorsanız zaten yakıt namına bir şey beklemeyin.Diğer aracımız dizel fabiada böyle yakıyor kısa mesafede ama yol uzayınca çok rahat 5l değerlere düşüyor.Sürekli dur kalk yapıyorsanızda çok yakar.

EvoKoray
06/11/2010, 17:54
dur kalk yapıp şehir içi kullansada 7.7 normal değil bence

taneren
06/11/2010, 19:52
dur kalk yapıp şehir içi kullansada 7.7 normal değil bence

doğrudur,ama genelde fiorinocular hep yakıttan muzdarip.ben fiorinonun yeni 95 lik motorunun o araca daha uygun olacağının kanaatindeyim.

bu sorun chevrolet cruz dada yaşanmıştı,kullananlar arabanın hantal kaldığından ve çok yaktığından şikayetçilerdi.firma yakın bir zamanda motor gücünü 124 bg yükseltti.

pilotender
07/11/2010, 23:16
doğrudur,ama genelde fiorinocular hep yakıttan muzdarip.ben fiorinonun yeni 95 lik motorunun o araca daha uygun olacağının kanaatindeyim.

bu sorun chevrolet cruz dada yaşanmıştı,kullananlar arabanın hantal kaldığından ve çok yaktığından şikayetçilerdi.firma yakın bir zamanda motor gücünü 124 bg yükseltti.

Ben Fiorino'nun hantal kaldığını düşünmüyorum. 1,4 fire motor puntom vardı bundan önce . Hantal diye tabir ettiğiniz olay tam olarak o arabada yaşanıyor hepiniz bilirsiniz arkadaşlar. Ancak o araba bile bu kadar anormal yakıt tüketmiyor. Ben cidden benim araçta mı bir sorun var acaba diye düşünmeye başladım. Geçen gün servise gittim. Onlar da bu değerlerin normalden fazla olduğunu söyledi. Yol bilgisayarı verilerinde hata olabilir bilgisayara bağlayalım yeniden yükleyelim isterseniz dediler. Ama, ben daha öncesinde yol bilgisayarı verilerine önemsemeden, aldığım yakıt ve gittiğim kilometre bazında hesaplama yaptım. Tam dolu bir depo mazot üzerinden hesaplayınca bahsettiğim yüksek değerler çıkıyor ortaya. Zaten yol bilgisayarına bakınca benim hesaptaki değerle aynı rakamları verdi. Sizce ne yapmalıyım ben :( 10 Kasım günü Tokat-Aydın yolunu gideceğim. Bayramda, Aydın-İzmit, İzmit-Aydın ve tekrar Aydın-Tokat yollarını gideceğim. Bakalım bu kadar uzun yolda ne kadar tüketecek? Sizlerle sürekli paylaşım içerisinde olacağım. Fikirleriniz benim için değerli.

eexelanss
08/11/2010, 19:57
Ender geçen sene babama 0 fiorino emition aldık... Şuan aracı 5000 km civarında ve tüketim değerleri aynı seninki gibi...Fakat git gide düşüyor...Ama ne kadar düşsede puntonun multijet değerlerini yakalayabileceğini sanmıyor... Bence o kiloya motor küçük geliyor... Ve tahminimce de bunun için fiorinonun 95 liğini piyasaya sürdüler... Reklamlarda dönüyor şuan...

pilotender
08/11/2010, 20:07
Ben böyle olacağını bilseydim 95 liğini alırdım. İstersen 95 lik verelim hocam dediler. Ama ben istemedim. Çünkü aralarında 2000 lira fiyat farkı vardı...Bilmiyorum ki 95 lik almamakla hata mı ettim acaba? 75 ve 95 lik motor seçeneklerinin yakıt tüketimleri arasında acaba ne kadar fark vardır? Düşününce 2000 lirayı çoookk uzun zamanda amorti edecekse zaten değmez.Çünkü bence performansı gayet yeterli arabanın.

eexelanss
08/11/2010, 20:18
Ama aracın daha çok yeni Ender... Zamanla tüketimin düşücek emin olabilirsin...

muratx41
08/11/2010, 20:24
Ben böyle olacağını bilseydim 95 liğini alırdım. İstersen 95 lik verelim hocam dediler. Ama ben istemedim. Çünkü aralarında 2000 lira fiyat farkı vardı...Bilmiyorum ki 95 lik almamakla hata mı ettim acaba? 75 ve 95 lik motor seçeneklerinin yakıt tüketimleri arasında acaba ne kadar fark vardır? Düşününce 2000 lirayı çoookk uzun zamanda amorti edecekse zaten değmez.Çünkü bence performansı gayet yeterli arabanın.
bende yeni aldım motor 10000 devirsin ona göre bakarsın yeni arac fazla yakar

zafer murat
08/11/2010, 21:01
Fiorino bendede var 1.3 mjet 75bg sıfır aldığımda yakıt inanılmaz yüksekti.Servisin dediğine bakmayın 10000de yakıt düşmez 20.000 kmden sonra hissediceksin yakıtın düştüğünü 30.000 geldimi yakıtta cimrilik o zaman yapıyor.Aracı fazla sıkıştırmadan sakin kullandınmı bir depo ile şehir içi şehir dışı karışık 600-650Civarı km yapabilirsin.30.000Kmden sonra bir depo ile en fazla 750-850Km yol yapabilirsin.Tabi önümüz kış olduğu için ve araç yeni olduğu için senin bir depo ile en fazla yapıcağın km 450-500Km arasında olacaktır.

pilotender
08/11/2010, 21:21
Fiorino bendede var 1.3 mjet 75bg sıfır aldığımda yakıt inanılmaz yüksekti.Servisin dediğine bakmayın 10000de yakıt düşmez 20.000 kmden sonra hissediceksin yakıtın düştüğünü 30.000 geldimi yakıtta cimrilik o zaman yapıyor.Aracı fazla sıkıştırmadan sakin kullandınmı bir depo ile şehir içi şehir dışı karışık 600-650Civarı km yapabilirsin.30.000Kmden sonra bir depo ile en fazla 750-850Km yol yapabilirsin.Tabi önümüz kış olduğu için ve araç yeni olduğu için senin bir depo ile en fazla yapıcağın km 450-500Km arasında olacaktır.

Hocam valla karalar bağladım şimdi senin bu yazdıklarını okuyunca. Keşke puntoyu satmasaydım..

zafer murat
08/11/2010, 21:34
Satarken bayi anlatır bir depo ile 1000KM yakın yol alırsın yalan onu alabilmek için kmnin ilerlemesi ve aracı sürekli 80-90 geçmeden sürmek gerekir kim onu uygular sorgulamak lazım :)

alicanveliy
08/11/2010, 21:36
Yakıttan tasarruf etmenin en etkili yolu sağ ayağına hakim olmak. Gaza her zaman hafifçe dokunmak çok ekonomiktir. Aynı şekilde freni de az kullanmak ekonomi sağlar. Çok kimse gaza yüklenip ani manevralarda bulunuyor önedeki arabayı veya yanan kırmızı ışığı gördüğü halde hızlanıp aniden frene basıyor. Arabayı hareket ettirmek için yakıt harcayarak elde ettiği enerjiyi fren disklerine boşaltıyor.
Eğer dizel aracı 1750-2000 devirleri arasında kullanırsanız az yakar. 2500 devirde vites değiştirmek de en ekonomik olanı. Böyle kullanırsanız asgari 900km yol gidersiniz bir depoya. Yalnız bu sabır işidir, herkesin harcı değildir. Denerseniz görürsünüz.
Anlık yakıt tüketimine bakarak aracınızı biraz kullanırsanız, size en ekonomik yolun bu olduğunu da gösterir. Veriler gerçeğe de uyuyor. Deneyin görün.
Böyle kullanarak karmada bi depoya 1050km nin aşağısında gittiğimi bilmiyorum.

zafer murat
08/11/2010, 23:23
Sayın alican aracınız kaç kmde birde araç fiorinomu puntomu ?

mgraf
09/11/2010, 00:01
box takın %15 düşer yakıtınız

pilotender
09/11/2010, 02:51
box takın %15 düşer yakıtınız

Sıfır aldım arabayı..Herhangi dışarıdan müdahale ne kadar doğru olur o tartışılır bence. Araba henüz garantide sonucta. Box nedir, nasıl takılır ve tam olarak ne yaparak motorda yakıt tasarrufu sağlar bir türlü anlamış da değilim sürekli duymama rağmen. Bu konuda bizi biraz aydınlatsanız. Tabi konuşmalar, verilen rakamlar Fiorino üzerine olursa daha iyi olur.. Yukarıdaki arkadaş önerilerinde haklı olabilir ama ben Fiorino ile 1000 km/1 depo sarfiyatı ben hiç duymadım.

zafer murat
09/11/2010, 11:46
Fark edildiği anda serviste ki tabi fark edilir araç garantiden çıkartılır.

alicanveliy
09/11/2010, 15:03
Sayın alican aracınız kaç kmde birde araç fiorinomu puntomu ?
Aracım grande punto 86bin km'de. Fiorino uzun yolda GP'ye göre biraz daha fazla yakar. Ama karmada aynı...
Bu fiorino çok yaktığı kilometreleri çoktan geçmiş. Normal yakması lazım ama kullanım tarzından veya başka bir sorundan fazla yakıyor.

taneren
09/11/2010, 15:19
aracım grande punto 86bin km'de. Fiorino uzun yolda gp'ye göre biraz daha fazla yakar. Ama karmada aynı...
Bu fiorino çok yaktığı kilometreleri çoktan geçmiş. Normal yakması lazım ama kullanım tarzından veya başka bir sorundan fazla yakıyor.

fazla yakma sebebi aracın ağırlık farkı ve tasarım.

alicanveliy
09/11/2010, 16:33
Aralarında 20 Kg fark var. Hava sürtünme katsayıları arasında da pek fark yok. Fiorino karmada daha bile az yakıyor çünkü yazılımı ona göre yüklenmiş, şehiriçinde de... Çok kişi kağıt üstündeki yakıt ortalamalarına inanmaz ama eğer bahsettiğim gibi kullanırsanız daha ortalamanın bile altında yakarsınız.
Hatta çok seri araç kullansanız dahi gaza ve biraz da frene nasıl basacağınızı bilirseniz rahatlıkla yüzde 10 tasarruf edebilirsiniz.

pilotender
09/11/2010, 23:58
Aralarında 20 Kg fark var. Hava sürtünme katsayıları arasında da pek fark yok. Fiorino karmada daha bile az yakıyor çünkü yazılımı ona göre yüklenmiş, şehiriçinde de... Çok kişi kağıt üstündeki yakıt ortalamalarına inanmaz ama eğer bahsettiğim gibi kullanırsanız daha ortalamanın bile altında yakarsınız.
Hatta çok seri araç kullansanız dahi gaza ve biraz da frene nasıl basacağınızı bilirseniz rahatlıkla yüzde 10 tasarruf edebilirsiniz.

Aracın 1750-2000 devirler arasında kullanılması, 2500 devri geçirmeden vites büyültülmesi, 80-90 km hızla sabırla gidilmesi, frene basmak yerine daha önceden ayağın gazdan çekilmesi gibi gereklilikleri zaten biliyorum ve bunları harfiyen uygulayan birisiyim ben Alican Veli Bey. Tüm bunlara rağmen aracımın yakıt tüketimini düşürememekten bahsediyorum ben. Arabayı aldığım yer olan Tokat'taki Fiat servisi Dinç Otomotiv'e de gittim gösterdim. Sorun yok hocam 10000 den sonra yakıt düşer biraz dediler. Pek inandırıcı gelmedi bana. Geçen sene Doblo alan arkadaşım, ilk aldığı günden bu yana yakıtının söylenilen gibi düşüşe uğramadan şehiriçinde 800 km çok rahat gittiğini söylüyor. Doblo aynı motor ama daha ağır kasa olmasına rağmen böyleyse, cidden benimkinde sorun var galiba diye endişeleniyorum ve Tokat'taki servisin bana yardımcı olamamasını da garipsiyorum. Ne dersiniz bu konuda yorum olarak? Araç kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalara uyamayan birisi olsaydım daha önceki aracım olan 1,4 Fire GP ile 1100 km olan Kuşadası-Tokat arasında 5,1 ortalama yakıt tük. yakalayamazdım herhalde. O halde, aynı, sabırlı sürüş tarzımla neden bu aracımda ekonomiyi yakalayamıyorum sizce? Somut düşünecek olursak, mesela fren balatalarım diskleri fazla sıkıyor olabilir mi acaba?? Benim aklıma gelen nedenlerden birisi bu. Nasıl farkedilir ki bu ?

zafer murat
11/11/2010, 18:35
Bugün servisteki usta başı ile telde görüştük servise gelen araçlar ortalama şehir dışı kullanırsan 750-800Km arası rakam verdi aracı bakıma getirirken getir bilgisayara bağlıyalım bir kontrol edelim dedi normal bir durum değilmiş araç 18.000Kmde şuanda 20000bakımında baktırcam ilk olarak enjektörlerden mazot pompasından şüpheleniyorlar ne çıkarsa halletsinler yoksa satıcam bu aracı geçen sene kasım ayında almıştım aracı geçen bir hesap ettim 1 senede 5Bin Liralık Yakıt almışım bir araba parası :(

alicanveliy
11/11/2010, 22:38
Aracınızı gerçekten sakin, ekonomik kullanıyorsanız araçta bir sorun var demektir.
Aracınızı çok az hareket ettirip frene basmadan debriyaja basın araç boşa alınır alınmaz duruyorsa, meyilli bir yerde boştayken hareket etmiyorsa fren diskleri fazla sıkı olabilir.
İstanbulda olsanız İzmite kadar denerdik, ne kadar çok yaktığını iyice anlardık. Bu konuda çok tecrübe ettim.
Yalnız benzinli ve dizel arabaların kullanımı biraz farklıdır. Benzinliye alıştığınız gibi kullanmayın. Dizel daha düşük devirde kullanılır, torku yüksektir. Aracınız 1750 devirde azami torka ulaşıyor.

Zafer murat arkadaş kilometrede 250bin liradan fazla yakıyor. Anlaşılan arabasında bi sorun var. Bu kadar yakabilmek için çok uğraşması lazım. El freni çekik olarak gitse ancak bu kadar yakar.

pilotender
12/11/2010, 01:02
Evet ilk ciddi anlamda uzun yolumu yaptım arkadaşlar. Depomu doldurup yola çıktım Tokat'tan Kuşadası'na doğru. Tekrar benzin istasyonuna girdiğimde 43 litre mazot aldı depo. Gittiğim yol 923 km idi... Arabanın bagajı tam dolu idi. Ben hariç iki yolcu daha vardı ve arka koltuğum üzerinde 50 kg kadar yük vardı ekstra olarak. Bu durumda arabamda hiçbir sorun yok galiba öyle değil mi??? Bayramın birinci günü Kuşadası'ndan İzmit'e gideceğim. O zaman yapacağım ölçümü de burada sizlerle paylaşırım.

zafer murat
12/11/2010, 13:12
Ender bey

yanlış anlamıyorum değilmi bir depo ile 923KM gittiniz ?

muratx41
12/11/2010, 18:36
Evet ilk ciddi anlamda uzun yolumu yaptım arkadaşlar. Depomu doldurup yola çıktım Tokat'tan Kuşadası'na doğru. Tekrar benzin istasyonuna girdiğimde 43 litre mazot aldı depo. Gittiğim yol 923 km idi... Arabanın bagajı tam dolu idi. Ben hariç iki yolcu daha vardı ve arka koltuğum üzerinde 50 kg kadar yük vardı ekstra olarak. Bu durumda arabamda hiçbir sorun yok galiba öyle değil mi??? Bayramın birinci günü Kuşadası'ndan İzmit'e gideceğim. O zaman yapacağım ölçümü de burada sizlerle paylaşırım.

tokatlımısınız hocam yakıtınız gayet güzel

pilotender
12/11/2010, 18:49
Evet arkadaşlar bir depo mazotla 923 km gittim. Daha giderdi tabi ki ama bittiği yerde yolda kalmamak için girdim benzinliğe ve doldurdum depoyu. Doldurduğumda gördüm ki 43 litre mazot yakmışım geçen 923 km'de. Ben beğendim bu yakıt tüketimini şahsen. Demekki ben şehiriçinde biraz spor filan kullanıyor olmalıyım ya da dizel kullanımına alışamadığım zamanlar olsa gerek ki fazla yakıyor diye başlık açmıştım... Şu anda sorun yok servisin ve tanıdıkların 10000 km den sonra yakıt daha da düşer dediklerini de hesaba katarsak herşey mükemmel gözüküyor.

pilotender
12/11/2010, 18:51
tokatlımısınız hocam yakıtınız gayet güzel

Murat Bey ben Niksar/TOKAT'ta çalışıyorum. Ama, işe başladığımdan beri Niksar'da yaşadığımı söyleyebilirim. Niksar'da doğduktan sonra, annemin memleketi olan Aydın'a yerleşmişiz. Büyüdüğüm yer Söke'dir yani. Doğumum sadece Niksar. İngilizce öğretmeniyim orada. Hayırdır sizde mi Tokatlısınız?

muratx41
12/11/2010, 19:09
Murat Bey ben Niksar/TOKAT'ta çalışıyorum. Ama, işe başladığımdan beri Niksar'da yaşadığımı söyleyebilirim. Niksar'da doğduktan sonra, annemin memleketi olan Aydın'a yerleşmişiz. Büyüdüğüm yer Söke'dir yani. Doğumum sadece Niksar. İngilizce öğretmeniyim orada. Hayırdır sizde mi Tokatlısınız?

evet ben tokatlıyım ama gebzede otuyorum tokat niksar hasan köyü olarak geçiyor köyümüz basçiftlik in aşagısında kalıyor

pilotender
12/11/2010, 19:14
evet ben tokatlıyım ama gebzede otuyorum tokat niksar hasan köyü olarak geçiyor köyümüz basçiftlik in aşagısında kalıyor

Biliyorum oraları...Kaynar'a filan mangal yapmaya gittik birkaç sefer. Başçiftlik'e de gittim. Çok memnun oldum. Sizdeki Fiorino nasıl tüketiyor yakıtı? Ne zaman aldınız? Sıfır mı aldınız? İzlenimlerimizi paylaşalım her konuda lütfen.

muratx41
12/11/2010, 19:28
Biliyorum oraları...Kaynar'a filan mangal yapmaya gittik birkaç sefer. Başçiftlik'e de gittim. Çok memnun oldum. Sizdeki Fiorino nasıl tüketiyor yakıtı? Ne zaman aldınız? Sıfır mı aldınız? İzlenimlerimizi paylaşalım her konuda lütfen.
bende memnun oldum yeni aldım daha 100 km oldu mazot alıp deneyemedim daha sizin gibi yol blg sehir içi ortalaması 6.5 görünüyor ama en kısa zamanda denecegim

zafer murat
12/11/2010, 23:23
O zaman benim aracımda ciddi bir anlamda sorun var ne bagajı kaç kere kendim çıktım uzun yola 550Km geçemedim bir depo ile akşam akşam canım sıkıldı :(

pilotender
13/11/2010, 17:18
O zaman benim aracımda ciddi bir anlamda sorun var ne bagajı kaç kere kendim çıktım uzun yola 550Km geçemedim bir depo ile akşam akşam canım sıkıldı :(

Daha öncesinde siz de ben gibi hiç dizel araç kullanmamış biriyseniz ondan kaynaklanıyor olabilir aracınızın çok yakması. Ben şu anda yakaladığım tüketim değerlerini değerlendirince, demekki kendi sürüş sitilimden kaynaklanmış diyorum. Başka bir açıklama yapamıyorum bu duruma. Ya da birdenbire sihirli bir parmak değdi arabaya :)

uzuncocuk
13/11/2010, 18:58
arkadaslar bende 3 gun once aldım aracımı...475 km de su an dun tatvan van gıtgel 290 km kı yaklasık 50 km bol vırajlı tırmanıs ve 45 km sehir içi... toplam 335 km gitti depom 140 tl ye dolmustu... yenıden doldurdum gelınce 70 tl aldı ve ayrıntı duzde sureklı 120 130 gittim... bu esnadan anlık tuketım 7-8 lt cıvarında gezdı hafıf yokuslardada 12.3 e kadar cıktı...100 110 km ve parmakucu gaz basımıyla bırde 3000 devır vıtes degısımı ıle aracın 45 tl ıle cok rahat 750 km yı bulabılecegını dusunuyorum. ben cok yuklenmeme ragmen bu degerlerı yakaladım.... bırde rodaj yakıt falan bunların max artısı yakıta yarım lıtreden fazla olmayacaktır .....

pilotender
13/11/2010, 19:11
arkadaslar bende 3 gun once aldım aracımı...475 km de su an dun tatvan van gıtgel 290 km kı yaklasık 50 km bol vırajlı tırmanıs ve 45 km sehir içi... toplam 335 km gitti depom 140 tl ye dolmustu... yenıden doldurdum gelınce 70 tl aldı ve ayrıntı duzde sureklı 120 130 gittim... bu esnadan anlık tuketım 7-8 lt cıvarında gezdı hafıf yokuslardada 12.3 e kadar cıktı...100 110 km ve parmakucu gaz basımıyla bırde 3000 devır vıtes degısımı ıle aracın 45 tl ıle cok rahat 750 km yı bulabılecegını dusunuyorum. ben cok yuklenmeme ragmen bu degerlerı yakaladım.... bırde rodaj yakıt falan bunların max artısı yakıta yarım lıtreden fazla olmayacaktır .....

yaptığınız bir hesapta büyük hata mevcut olsa gerek ki inanılmaz rakamlar elde ediyorsunuz. ya da tamamen yazım hatasından kaynaklı buradaki hata.. 45 TL ile 750 km demişsiniz. Bu demek oluyor ki sizin depo 140 TL ye dolduguna göre, siz 140 lira ile 2333 km yol almanız gerek :))) Akıl sır ermiyor... Lakin, siz 45 litre yazmak yerine 45 TL yazdıysanız o zaman anlaşılır herşey;) 45 litreyle 750 gitmek normal çünkü sizin srüş tarzınızla çok fazla bile gitmişsiniz. Normalde o şekilde kullanarak daha erken biter yakıt.

uzuncocuk
13/11/2010, 19:21
45lt.....bı yazım yalnıslıgı olmus......yakıt durumu bu..... normalde once bıtmedı cunku normal olan bu ne yasadıysam ve ne aldıysam yazdım.... ayrıca ben aracı ılk aldıgımda 29 tl yakıt ıle 159 km yol yaptım sehır ıcınde.... ve vanda heryer dogalgaz kazısı ve yol calısması yuzunden delık desık..... yakıt bıterken bıp sesı gelıyo.. bayıden cıkarken o sesı duydum... o sesı 159 km sonra tekrar duydum... sehır ıcı 20 tl cıwarı yaktı yanı..sen demıssınya araca bır sıhırlı degnek degdı dıye ben o sıhırlı degnegı aracı alırken bayıden hedıye aldım:)))))

pilotender
13/11/2010, 19:26
süpersin ümit bey... o bayilerden bizim oraya da lazım :)) Tokat Fiat Bayii Dinç Otomotiv kadar kalitesiz hizmet anlayışı olan, sahtekar ve müşteriyi her şekilde çarpmaya çalışan bir bayii daha yoktur. servis kısmından da hiç memnun olanı duymadım şimdiye kadar.... bana yaptıklarını bir anlatsam size, onların bayisinden çıkarken sihirli değnek değemeyeceğini siz de anlarsınız..

uzuncocuk
13/11/2010, 19:37
ben van senguller fıattan cok memnunum arac satısı sırasında olsun sonrası ıcın olsun benı cok sasırttılar.... ikinci ele bıraktıgım aracı bır galerıcı edasıyla almadılar mesela... bana bır musterı ayarladılar.... sonra bulusturdular fıyatta anlastırdılar... o fıyat ustune kredıde yardımcı oldular.... oldurmedıler puntomu...şimdide cok muhabbet takılıyoruz kendılerıyle.... guleryuzlerı bıle yetıyor.... servıs olsun satıs olsun cok memnun kaldım cok... tesekkurler erkan beye.... sıgortacı kızlara:)

muratx41
15/11/2010, 21:01
ortaklasa chip takalım 400 tl yakıt da düser hemde 95 bg olur dert kalmaz

pilotender
16/11/2010, 00:14
chip olayını iyice inceleyip, ne oldugunu anladıktan sonra gerçekten aklıma yatarsa ben de düşünebilirim. Ancak, garanti bittiği gün :)) O saatten sonra da arabayı satmaz hala biniyor olursam yaparım bu masrafı... ben orjinalin üstüne yapılan herşeyin olumsuz bir yanı olduguna inanan birisiyim.

alicanveliy
16/11/2010, 00:19

Deponuz delik olmasın? :) Şaka bir yana, sizinki çok yakıyor... Sorunu tespit etseniz iyi olur.

TORnADO
17/11/2010, 08:26
Ender geçen sene babama 0 fiorino emition aldık... Şuan aracı 5000 km civarında ve tüketim değerleri aynı seninki gibi...Fakat git gide düşüyor...Ama ne kadar düşsede puntonun multijet değerlerini yakalayabileceğini sanmıyor... Bence o kiloya motor küçük geliyor... Ve tahminimce de bunun için fiorinonun 95 liğini piyasaya sürdüler... Reklamlarda dönüyor şuan...

Evet,motor araca zayıf geliyor biz de basıyoruz tabi gitmesi için ve sonuç çok yakıt oluyor malesef.

TORnADO
17/11/2010, 08:37
Ben de ilk aldığımda bir depo ile şehiriçi 550 km gidiyordu.Şimdi aracım 12000 km'de ve en son ölçümde şehir içi 625 km gitti ama yazın.Şimdsi yakıt arttı havaların soğuması sebebiyle.Araç beklenenden fazla yakıyor ama çok inişli çıkışlı yollarda çok daha fazla yakıyor.Bir de motor geç ısınıyor zaten.Kısa mesafeli yolculuklarda yakıt çok artıyor.Bu araç şehirdışı için ideal aslında.Ben Konya-Beyşhir yolunda 3.9 km'yi gördüm ama şöyle:80 km hız,sadece ben ve düz yol.Bu şartlaar dışında artıyor yakıt.Benim ağırlıklı ortalama tüketim de 7 lt'den aşağı düşmez.Bence de çok yakıyor araç ama 20.000 km'den sonra daha da düşer.Arkadaşım aracını değiştirdi 75 bg'den 95 bg'e transfer oldu.75 bg olanın yakıtının 20.000 km'den sonra düştüğünü söyledi bana.95 bg olanın yakıtı da aynı diyor ama araç daha yeni mutlaka 10.000 km'den sonra daha da düşer. Çok da canınız sıkmayın.Yazılım olayına gelince de yaptırın,zaraı olmaz ama iyi bir yerde yaptırın.Ben arkadaşa yaptırtmıştım baya bir fark etti aracı ama şimdiki 95 bg kadar performanslı değildi o da bu yüzden sattı."Şimdi yazılım yaptırmam buna,bu motor yetiyor." diyor.

uzuncocuk
17/11/2010, 16:11
yenı yakıt sarfıyatı tablom..... fıorıno 1.3 emotıon 2011 726 km sehır ıcı gıdılen yol 297 km... yakıt fıyatı 3.26 tl. ver van. depo 65.26 tl ye doldu

uzuncocuk
17/11/2010, 16:12
bu da demekkı aracla sehır ıcınde 6.67 lıtre yakmısım 100 km de daha ne beklıoz anlamadım kı:))))))))))))

TORnADO
17/11/2010, 21:45
Sizinki iyi düşmüş benim araba 12500 km oldu ama hiç göremedim o yakıtı değerlerini.7 lt'den aşağı düşmedi hiç benim.

uzuncocuk
18/11/2010, 00:49
kullanma seklım de cok ılgınc:) arac taş catlasın 5 km yol yapıyor her marşta....

pilotender
18/11/2010, 01:08
kullanma seklım de cok ılgınc:) arac taş catlasın 5 km yol yapıyor her marşta....

Neredeyse ben gibi kullanıyorsunuz. Ama, ben sizden daha fenayım şehir içinde ortalama yakıt tüketimim 7,9-8,0 ları çok rahat görüyor. Benim yaşadığım ilçede, madem ki marşa bastım gideceğim yere gitmeden önce bütün şehri bir tur atayım desem 5 km etmiyor :)) Her marşa basışımda en fazla gittiğim yol 2 km oluyor ki varacağım yere varıyorum. Ehh havalar da buz gibi oldu, benim arabam yakmasın da hangisi yaksın?

TORnADO
18/11/2010, 13:50
Neredeyse ben gibi kullanıyorsunuz. Ama, ben sizden daha fenayım şehir içinde ortalama yakıt tüketimim 7,9-8,0 ları çok rahat görüyor. Benim yaşadığım ilçede, madem ki marşa bastım gideceğim yere gitmeden önce bütün şehri bir tur atayım desem 5 km etmiyor :)) Her marşa basışımda en fazla gittiğim yol 2 km oluyor ki varacağım yere varıyorum. Ehh havalar da buz gibi oldu, benim arabam yakmasın da hangisi yaksın?

O şekildeki kullanımlarda bizim araba içiyor mazotu. :)

zafer murat
18/11/2010, 19:57
19000 km geldi hala düşmedi yol bilgisayarına göre şehir dışı yaptığım ortalama tüketim 6,6/100Km şehir dışı 7,2/100Km bir depo anca 550KM götürüyor beni servis zamanı geldi servise gitttiğimde baktırcam :)

muratx41
18/11/2010, 20:01
17000 km su an ortalamam 6,2 karısık olarak otoban yok yalnız

zafer murat
18/11/2010, 21:21
sanıyorum fiatta bu fiorinoların çok yaktığını anladı beygir gücü yükseltilmiş fiorinoları üretmeye başladılar.

TORnADO
18/11/2010, 23:16
Aynen öyle oldu,herkes şikayetçi yakıttan yani çoğunluk. :) Onlar da gelen şikayetleri değerlendirip 95 bg çıkardılar.

zafer murat
19/11/2010, 10:36
hee biz ne olacaz akaryakıt şirketlerinemi çalışıcaz aracı alalaı henüz 1 sene oldu 5bin liraya yakıt akaryakıt harcamışım bir senede bir araba parası yazık vallah şimdi bunu satıp 95lik alsak yine zarar çekicez.

uzuncocuk
19/11/2010, 21:00
yeni yakıt tablom: van-sarıkamıs.... 423 km 25 km ıvarı yol ınsaatı gerısı otalama 110 km hız.... depo 92 tl ye doldu....3.18 tl lıte fıytı art yakıt tuketımı 6.72lt _ 21.55 tl 100 km de.... bu arada yaklasık 100 km taban gaz gıttım.... yarın aynı yolu 90 100 gerı donecegım baklım ne olACAK.....

uzuncocuk
19/11/2010, 21:04
Birde yakıt fıyatından sıkayetcı olan akadaslarıma: Depomuz 130 tl ye doluyo ve 45 lt.... Aynı orada benzınlı aacımızla yaksaydık depo basına 50 tl zaar edecektık kı lpg lı puntomla yokuslarda bayıla bayıl gıderek:) sehırler arası 17.5 tl 100 km gıdıyodum bununla her yokusta allah ne werdıyse gıdıyorum....ben20 tl 100 km yakıt tuketımıne sehırler arası aracım daha 1000 km de ıken ulasıyorum..... ılerdede 170 kurus cıwarına dusecegımı umuyorum ve hatırlatıyorum yolda hıc az yakıcam dıye ugrasmıyorum.... Saygılar

zafer murat
20/11/2010, 16:32
Yeni depoyu fullledim bakalım ortalama bu sefer kaç km yapıcağım :)

uzuncocuk
20/11/2010, 19:33
yeni yakıt sarfiyatı tablom: sarıkamıs van.... 385 km .... yakıt fıyatı.... 3.26 tl... toplam depo 62.01 tl ye doldu..... anlık tabloyla gaz pedalı arasında bi yolculuk oldu... ortalama hız tablosunda 78 yazıo genelde 100 ciwarı gittim... 120 den yukarıya cıkmadım.... hesap sonucu: 4.94 LITRE 100 KM DE YAKMISIM... 3.26 TL LITRE FIYATINDAN 16.10 TL YAPAR 100 KM DE.... COOOOOOOOOK YAKIYOR DIYENLERE DUYURULUR:) FIORINO 1.3 75 BG 2011 MOD. KM 1580

TORnADO
20/11/2010, 21:34
yeni yakıt sarfiyatı tablom: sarıkamıs van.... 385 km .... yakıt fıyatı.... 3.26 tl... toplam depo 62.01 tl ye doldu..... anlık tabloyla gaz pedalı arasında bi yolculuk oldu... ortalama hız tablosunda 78 yazıo genelde 100 ciwarı gittim... 120 den yukarıya cıkmadım.... hesap sonucu: 4.94 LITRE 100 KM DE YAKMISIM... 3.26 TL LITRE FIYATINDAN 16.10 TL YAPAR 100 KM DE.... COOOOOOOOOK YAKIYOR DIYENLERE DUYURULUR:) FIORINO 1.3 75 BG 2011 MOD. KM 1580

Sizin araçların yazılımları farklı demek ki,biz zor görürüz bu oranları. :)

uzuncocuk
20/11/2010, 22:11
yazılım farkı olacagını dusunmuyorum.... kullanıcı farkı kesın ama :) kardesım bugun bırseye dıkkat ederek kullandım aracı max torku 1750 dew alıyoruz ve 5 vıteste bu yaklasık 75 km gıbı bır hıza tekabul edıyor...aracı benzınlıden alıskanlık olarak 5 vıteste yokusta 80 cıwarına dusunce 4 wıtese cekıyordum ve 4 le yokus bıtıyordu... bugun 5 ten hıc cekmedım aracı anlık tuketım max 9 lt cıwarı oluyor boyle... 4 e cekersem 13.5 lerı goruyorum .... anı hızlanmamaya calıstım ( bi kac kapısmaya yeltenen 75-90-110 luk oldugunu kestıremedıgım conncet harıcınde:) ) hafıften muzık... yokus asagı gaza hıc yuklenmedım.... 100 cıwarı..... 4.94 lıtre.... bunu gordumya bu benım ıcın mılattır kı km 1560 cıwarı daha... agresıf kullanıp bır gun once kı yazmıstım 100 km de 21.55 yakarken ( kı bu yakısta yakıt 3.18 dı) sakın kullanımda 3.26 tl lık yakıtla 100 km de 16.10 yaktım eger yakıtı wandada 3.18 e alabılsem 100 km de 15.70 tl yakacaktım... AYAKLARINA HAKİM OL TORNADO :)

TORnADO
20/11/2010, 22:26
Abi Megane'den alışkanlık olmuş.Bastın mı gitsin istiyorum ama olmuyor malesef. :) Şaka bir yana ben şehirler arası 3.9 Lt bile görüyorum dediğin şartlarda ama şehiriçi beceremedim. :)

uzuncocuk
20/11/2010, 22:40
o gordugun bı anlı hayal:) ş. içi 7 lıtrede cok normal gelıo bana

TORnADO
20/11/2010, 22:50
o gordugun bı anlı hayal:) ş. içi 7 lıtrede cok normal gelıo bana
3-4 km görüyorum ama o süratle de gidilmiyor ki.Şehiriçi bence fazla 7 Lt bu aracın daha az yakması lazım.En fazla 6 Lt olmalı bence.

uzuncocuk
20/11/2010, 22:52
sehır ıcı deyımı cok gorecelı bı kawram ben en dusuk 6.67 gordum buda normal... dusersede sansımıza... bu kadar kafana takma mudur altı ustu 1 lıtre....

TORnADO
20/11/2010, 23:08
Yok abi artık alıştım ne yaktığına bile bakmıyorum ki.Basıyorum gittiği kadar gidiyor.Artık yenisine bakacağız nasıl olacak yakıt?İyi geceler...

uzuncocuk
20/11/2010, 23:10
yakıttanda fıorıno degısmezkı be tornado elektrıklı bak sen o zaman..... ondanda sıkayet edersen fururum senı:)

TORnADO
20/11/2010, 23:36
yakıttanda fıorıno degısmezkı be tornado elektrıklı bak sen o zaman..... ondanda sıkayet edersen fururum senı:)

Yok abi yakıt değil asıl sebep performans sebebiyle değiştiriyorum.İlk aldığımda karşı yola geçecektim ara yoldan,bir kamyon geliyordu ben de o gelene kadar çıkarım dedim.Ama araba hantal kalkışta tabi,motor da soğuktu ben geçinceye kadar kamyon ortamdan vuruyordu.Ta o zaman karar verdim ben.Araba 2 aylıktı o zaman.Fiat'a çok şikayette bulundum bana 10 ay sonra yenisinin çıkacağını,şikayetlerin değerlendirildiğini söylediler.Ben de o zaman bu motorun çıkacağını tahmin etmiştim zaten.

uzuncocuk
20/11/2010, 23:39
anladım kardes..... senınkı farklı bır durum.... ben bugun bısı duydum bırmotta garantılı chıp yapıyorlarmıs oda 95 bg oluyo sonrasında aracını satıp zarar edecegıne garantını bozmadan boyle bır yol deneyebılırsın tum zararın chıptunıng parası olur boylece ne dersın????

TORnADO
20/11/2010, 23:47
anladım kardes..... senınkı farklı bır durum.... ben bugun bısı duydum bırmotta garantılı chıp yapıyorlarmıs oda 95 bg oluyo sonrasında aracını satıp zarar edecegıne garantını bozmadan boyle bır yol deneyebılırsın tum zararın chıptunıng parası olur boylece ne dersın????

Abi serviste yapmıyorlar benim bildiğim.Ben Konya'dan alacağım aracı ama orada yapmıyorlar bildiğim kadarıyla.Eğer yapıyorlarsa da çok fayda etmiyor çünkü bizimkilerin turbosu düz ve küçük.Bende power box var o da aynı değerleri veriyor neredeyse ama yetmiyor.Ben yenisinde değişken geometrili turbo olduğu için de değiştireceğim.O ayrı bir şey.Eğer serviste yapılıyorsa yenisini yaptırayım o zaman ben.115 bg,240 nm tork... :) Tam benlik,inşallah yapıyorlardır. :)

uzuncocuk
20/11/2010, 23:50
modifiye baslıgı altında bugun bır konuda okudum bu ayrıntıyı bır araştır derım...
bu arada box olayı nedır ne kadara yapılır ne işe yarar:)
son sorunun cewabını bılıom sanırsam:)

TORnADO
21/11/2010, 00:00
Box aracın rail sensörlerine bağlanır.Gönderilen yakıt miktarını arttırır ve daha güçlü yanma ve patlama sağlar.Aracın gücü ve torku artar.Bunu kendin takıp çıkarabilirsin.Fiyatı da 300 TL.Ben 8 aydır kullanıyorum ve performans fark ediyor gerçekten.Çıkarınca anlayabiliyorum farkı.Ben gayet memnunum.Servise giderken çıkarabilirsin,hoş ben servise çıkarmadan gittim,test sürüşü yapan servis şefi:"Aracın ivmelenmesi gayet iyi olmuş."dedi.Ben de arabada box olduğunu söyledim.O da "Baya fark etmiş gerçekten."dedi.Yasak masak filan demedi yani. :)

uzuncocuk
21/11/2010, 00:02
garantıyı etkılemedı yanı.... o zaman aracı satarken o boxı bana wer:))))))))))))

TORnADO
21/11/2010, 00:07
Abi boxu ben kullanacağım yenisinde de.O olmazsa olmaz yani. :) Ama al ben tavsiye ederim.

uzuncocuk
21/11/2010, 00:07
bakalım..............

pilotender
21/11/2010, 10:26
Birmot'ta garantili chip tuning yapıyorlarsa madem bu işin kesin blgilerini alsak ya arkadaşlar. Gerçekten böyle birşey varsa kaç paraya yapılıyor, nasıl oluyor değerler?? Yakıt tüketimi ve performansta tam olarak neler değişiyor nasıl bilgileniriz acaba?

TORnADO
21/11/2010, 13:41
Vallahi arkadaşlar bizim buralarda yok Birmot.Bizim servis de yapmıyor bildiğim kadarıyla.Birisi yapıyorsa da diğerlerinin de yapması lazım değil mi? Performans artar bu kesin bir şey en az 20 bg ve 40 nm tork artışı olur.Kullanıma göre de yakıt artabilir de düşebilir de.

uzuncocuk
22/11/2010, 12:23
arkadaslar modıfıye baslıgı altında bır forumu ınceleyın.... orda gormustum ben bırı yazmıs... olursa seneye yaza yaptırabılırım ancak:)

muratx41
22/11/2010, 19:49
AZ YAKIT ÇOK GÜÇ-CHİP TUNİNG *GARANTİLİ * sahibinden.com'da (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-chip-tuning-te-kampanya-garantili-31490932/detay)

mesaj attım 350 tl garantili yapıyor

fiorino için
25 hp
50 nm tork güçlendirebiliriz.
%6 ile 9.7 arasında normal kullanımda yakıtta düşme olasıdır

zafer murat
24/11/2010, 15:23
Bugün tam 606 KM gitti 120TL depo doldu.şehir dışı şehir içi karışık ama çoğunluk şehir dışı kullanım şehir içisi en fazla yapsın 15-20km şehir içi belki o kadar bile değildir.

TORnADO
24/11/2010, 16:36
15 km şehiriçi gittiysen 606 km çok az değil mi?Şehirdışı daha fazla gitmesi lazım.

zafer murat
24/11/2010, 18:47
15 km şehiriçi gittiysen 606 km çok az değil mi?Şehirdışı daha fazla gitmesi lazım.

az tabiyki var bir yerde hata ama çözemedim hızım 90 en fazla 120 ile sürerim motoru yormam yüksek devirde sürmem ama yine aynı aldığımdan beri aynı değerler hep servis yakın olsa gidicem hemen göstericem ama yakın değil neyseki 1.000km sonra 20.000Bakımına gireceğim o vesile ile göstericeğim.

uzuncocuk
24/11/2010, 19:13
benzınlı bır aracınız olsaydı 180 tl ye o kılomrtreyı yapacaktınız fark burda... anlık yakıt tuketımı ekranı acık yolculuk yapın ve sureklı werıyı asagılara cekmek ıcın gaz pedalına basıs oranınızı ayarlamaya calısın... benım oncekı werılerım ortada... kı burda depo 140 tl ye doluyor... 385 km 62 tl( yakıt 3.26 dikkat) yormadan sruslerde elde edıyorum... sızın yakıt fıyatlarınızla 100 km de 15.5 tl ye gelıyor ve arac 1650 km de daha... aynı yolu yakıtı dusunmeden gıttıgımde ıse 92 tl ye gıttım..... OLAY TAMAMEN SIZLE ALAKALI YANI.... SERVISIN SIZE WERECEGI CEWAP STANDART OLACAKTIR... NE KENDINIZI NE SERWISI YORUN DERIM... DİKKATLI KULLANIN YETERLI. kı 120 tl ye 600 km gıtmekte pek degıl bence... 6 lt cıwarı yakmıssınız buda cok normal takıntı yPMAYA GEREK YOK DERIM

uzuncocuk
24/11/2010, 19:18
Anlık werıyı 4.5 -6 lt cıwarı tutabılırsenız kı ben tutyorum 412 km de yarım depoya ındı yakıtım..... Sorun bence sızde bu aracı 90 la surmek az yakıyorsunuz anlamına gelmıyor.... 120 ıle surmekte cok yakıyorsunuz anlamına gelmıyor... Bıras yokus asagı suruslerde arac 120 km hızla 3lıtre yakıyor ama yokusta 4 vıteste 90 km hızla 13.5 lıtre yakıyor... Tekrar edıyorum surus stılınız yalnıs aracı aldınız alalı bırsey degısmedı ıse bence sızın surusunuzle ılgılı bır problem war...

zafer murat
04/12/2010, 13:15
Bugün 20.000 Km bakımı yapıldı bizzat belirttim problemi ve bakımdan sonra denememi söylediler denenedim ve sonuç mükkemmel aracı hiç bugüne kadar 5,4 görmemiştim ve görmüş oldu 72KM yol yaptım bugün 4Litrelik mazot aldı.Servisin dediğine göre dahada düşücekmiş.

TORnADO
04/12/2010, 16:42
Hadi hayırlı olsun.Darısı başımıza...

mukoistanbul
08/12/2010, 00:30
Herkese Selam ,

Bu mesajı yazmak için üye oldum . Fiorino 1.3 multijet . Bu araçtan 3 adet aldım . Araçlar 4000 - 5000 km de .
Ortalama 5.8 - 6.3 litre yakıyor ve bu inanılmaz bir sarfiyat . Bu değerlere ulaşmak için aracı inanılmaz dikkatli kullanıyorum . Normal bir sürüşte bu değer 7- 8 aralığına rahat ulaşır bu zaten hiç bir koşulda kabul edilemez .

Sorun şu , www.fiat.com.tr (https://www.fiat.com.tr) den aracın teknik bilgilerine bakınız , Şehirler arası 3,7 Şehir içi 5.5 ortalama 4.4 değer vermiş değerleri Sorsanız bu değerler bilmem ne standartlarına göre alınır diyecekler . Aynı değerler Reno Cilio dada var . O farklı bir satandartmıda tutuyor sizinki tutmuyor . Aracın 10 000 km 20 000 km olayı tamamen hatalı bir kavram . Aracı alırken teknik verilere bakarsınız ve alırsınız 10 000 olacak kurum bağlayacak buna bakılmaz zaten oradada yazmaz .

Kısacası araç 5 para etmez . Kaliteli bir Dizel dediğin araç koşul ne olursa olsun 4- 5 litre aralığında yakar .

Bu durumu Fiyata mesaj attım . Mesajımda bir beklentim olmadığı açık sadece tüketicileri yanıltıyorsunuz bundan sonraki tercihim Fiat olmayacak vs vs yazdım . Yani sadece düşüncelerimi ilettim . Bu mesaja motorun M sinden anlamayan bir bayan döndü ve aracınızı servise götürğün dedi belki bir arızası vardır :) kardeşim bu sıfır araç ve 3 adet ne arızası araç böle işte ...

Henüz bu arabadan almayan ve almak isteyen birileri var ise 95 Bg de dahil sakın almasın . Tercihi farklı olabilir ve en önemlisi test sürüşü yapsın . Bu test sürüşünü ise kendi kullanımında ve aracı zorlamadan 100 - 200 km yol yaparak yapsın . dönüştede depoyu fulleyip ne yaktığını bulsun ve karar versin .

Saygılar ..

uzuncocuk
08/12/2010, 01:12
Herkese Selam ,

Bu mesajı yazmak için üye oldum . Fiorino 1.3 multijet . Bu araçtan 3 adet aldım . Araçlar 4000 - 5000 km de .
Ortalama 5.8 - 6.3 litre yakıyor ve bu inanılmaz bir sarfiyat . Bu değerlere ulaşmak için aracı inanılmaz dikkatli kullanıyorum . Normal bir sürüşte bu değer 7- 8 aralığına rahat ulaşır bu zaten hiç bir koşulda kabul edilemez .

Sorun şu , www.fiat.com.tr (https://www.fiat.com.tr) den aracın teknik bilgilerine bakınız , Şehirler arası 3,7 Şehir içi 5.5 ortalama 4.4 değer vermiş değerleri Sorsanız bu değerler bilmem ne standartlarına göre alınır diyecekler . Aynı değerler Reno Cilio dada var . O farklı bir satandartmıda tutuyor sizinki tutmuyor . Aracın 10 000 km 20 000 km olayı tamamen hatalı bir kavram . Aracı alırken teknik verilere bakarsınız ve alırsınız 10 000 olacak kurum bağlayacak buna bakılmaz zaten oradada yazmaz .

Kısacası araç 5 para etmez . Kaliteli bir Dizel dediğin araç koşul ne olursa olsun 4- 5 litre aralığında yakar .

Bu durumu Fiyata mesaj attım . Mesajımda bir beklentim olmadığı açık sadece tüketicileri yanıltıyorsunuz bundan sonraki tercihim Fiat olmayacak vs vs yazdım . Yani sadece düşüncelerimi ilettim . Bu mesaja motorun M sinden anlamayan bir bayan döndü ve aracınızı servise götürğün dedi belki bir arızası vardır :) kardeşim bu sıfır araç ve 3 adet ne arızası araç böle işte ...

Henüz bu arabadan almayan ve almak isteyen birileri var ise 95 Bg de dahil sakın almasın . Tercihi farklı olabilir ve en önemlisi test sürüşü yapsın . Bu test sürüşünü ise kendi kullanımında ve aracı zorlamadan 100 - 200 km yol yaparak yapsın . dönüştede depoyu fulleyip ne yaktığını bulsun ve karar versin .

Saygılar ..
hosgeldın öncelıkle . soru 1 100 km test surusu yaptıran bayı nerededır?
soru 2 clıo dıesel ıle punto yada lınea karsılastırması daha ıyı sonuc wermez mı?
soru3 hangı hafıf tıcarı arac 100 kmde 6lıyrenın altında yakıt tuketır? ? yenı kangoo? caddy? combo? ? gelelım cewaplara
1: oyle bır bayı warsa paylasın test suruslerıne ooraya gıdelım
2: clıo dıesel ıleyakıt konusunda punto ve lınea 1.3 multıjet motorla hem cok daha serı olarak hem aracın kalıtesı olarak hemde yakıt olarak catır catır savasır.
3: ıle( ısyerımde war ortalama 8.5 lıtrenın altına hıc dusmedı. suan 90000 de. caddy zaten 40000 tl fıyatıyla ve 1.9 motoruyla( yenıler harıc) hıcbırzaman 7 tl cıwarlarının altına dusurulemez ortalamada. combo zaten fıorıno ıle aynı motoru kullanıyor. en yakın arkadasımda var 2010 model 90 lık 12000 km de su an tum zamanların ortalaması 7.2 gorunuyor... fıorıno da bu deger benım aracım su an 2226 kmde olmasına ragmen 6.42 lt.
gelelım en onemlı cevaba: SU AN FIORINO EMOTION 28750 TL... AYNI OPSIYONLARA VE YAKIN TORKA SAHIP 32000 TL , KANGO 34000 TL, CADDY 44000 TL.
ARAC BES PARA ETMEZ DEMISSINIZ VE KALITELI DIZEL 4-5 LITRE YAKMALI DEMISSINIZ ... 4.94 YAKIYOR SEHIRLER ARASI DAHA NE YAPSIN... BEN BU DEGERI YAKALIYORUM... BUGUN IBREYI DAYAYIP GAZ PEDALINI PASPASLA AKRABA YAPARAK HIIIIIIICBIR ARACTA GOREMEZSINIZ 5 LITREYI SIZ PEDALLARA NARIN DAWRANACAKSINIZ MOTORDA SIZE NARIN DAVRANACAK.. BU BES PARA ETMEZ DEDIGINIZ MOTOR YAKLASIK 7 SEZONDUR HIZMET EDIYOR TUM TURKIYEYE TICARISINDEN BINEGINE SPOR VERSIYONDAN PALIO VAN I NA KADAR...
5.8 LITRE YAKAN ARACLARINIZ ACABA HANGI YOLLARDA KM YAPIYOR... BU BENCE COK IYI BIR TUKETIM ORTALAMASI.
BIR GUN BIR KIZ SEWDIM ANASI DEDIKI KIZ SUPER HAMARAT IYI GUZEL IYI YEMEK YAPAR IYI UTU YAPAR BIR BAKTIM KI BUNLARIN YARISI ANCA VAR KIZDA. BU MEZIYETLER KIZI KOTU YAPMAZ......
BIZIM KIZDA EN ARIZASIZ MOTORA SAHIPTIR. HAFIF TICARILERIN EN AZ YAKANIDIR. BAKIM PERIYOTLARI VE FIYATLARI UYGUNDUR. NERDEYSE KOYDE BILE SERVSI WARDIR. ALIMLI GORUNUR... SIRINDIR TICARI OLARAK DEGIL SEKIL OLARAK BILE ALINABILIR. OPSIYONLARI YERINDEDIR..... FIYATI EMOTION DONANIMLI OLARAK PIYASANIN EN UYGUN FIYATIDIR... ORTADIREK ARACIDIR.. 28750 TL YE ISTANBUL RIVA DAN ALAMADIGIMIZ KIZI CORUM OSMANCIK TAN ALDIK... AMA KIZ AYNI . HA SIZ RIVADAN ALIN KIZI AZ YAKSIN. MAKYAJINA PARFUMUNE PARA WERIRKENDE AGLAMAYIN ... LUKS LOKANTALARDA HAWYAR YERKEN HATUN ELINIZ CUZDANA GIDINCE MIDENIZ BURULMASIN... HATUNU HASTANEYE GOTURMEK ICIN AMERIKALARA UCMAYIN...... KOMSU KIZINI ALIN NAZINA KATLANIN..... BIRAKIN BIKAC SEY EKSIK OLSUN... AMA KIZI ORTALIK YERDE KOTULEYIP KIZIN BASKA NASIPLERINI DE KAPATMAYIN...... BU KADAR AGLADIKTAN SONRA BENIM BAHSETTIGIM KIZDAN UC TANE ALDIGINIZIDA UNUTMAYIN... ELDEKI KIZI KUSTURECEGINIZE ONDAN VERIM ALMAYA BAKIN ..... IYI UYKULAR...............

pilotender
08/12/2010, 02:02
fikrinize saygı duyuyorum ama ben uzun yolda 4,7 litre ortalamayı gördüm kendim... Şehiriçinde, arkadaşımda olan clio 3 dizel ile kıyaslayınca daha fazla yaktığını ben de gördüm ama clio ile fiorinonun aerodinamik yapısı da kilosu da aynı değil... şahsen arabamı asla bir clio ile değişmem..

uzuncocuk
08/12/2010, 02:04
fikrinize saygı duyuyorum ama ben uzun yolda 4,7 litre ortalamayı gördüm kendim... Şehiriçinde, arkadaşımda olan clio 3 dizel ile kıyaslayınca daha fazla yaktığını ben de gördüm ama clio ile fiorinonun aerodinamik yapısı da kilosu da aynı değil... şahsen arabamı asla bir clio ile değişmem.. ender senın arabanı ık saattır delı gıbı sawunuyorum bır tesekkur bıle yok .... taşlarım bak camlarını:)

pilotender
08/12/2010, 02:12
Abicim benim arabam senin arabandırr....ben de bir saattir sana teşekkür edeyim diyorum nedense teşekkür butonu cıkmıyo...Ama, var ya anlatımın, hele de havyar muhabbetine koptum gülmekten gecenin bu saatinde :)Abicim arabalarımızın aynı olması da değil olay sadece, yazdığın her mesajı okuyorum takipteyim ve anlatım şeklin çok hoşuma gidiyor. Daha yüzyüze tanışmadan kanım kaynadı sana ne diyim :)Allah ailenle birlikte kazasız belasız binmeyi nasip etsin yakışıklı fiorino'na. Valla şimdilik ben de memnunum arabamdan. Çok teşekkür ederim yorumların için de. Saygılar. Ben bir sigara içip yatar artık. Malum yarın mesai var.

otomobilibo
08/12/2010, 02:13
arkadaslar selam daha yenı uye oldum ve kısmetse fiorino alıyorum 10gun ıcınde. yakıt tuketımı gercekten başarılı gibi. benzınlısıne baktım ama 77hp puntoya bıle hafıf kalırken 73hp fıorınoyu zorlar sanırım?.

pilotender
08/12/2010, 02:17
Bir de söylemeden edemeyeceğim. Foruma üye olup önce kendini tanıtmayanlara; tanıtmadıkları gibi ilk mesajlarında buradaki insanları cahillikle suçlayanlara ve/veya milletin arabalarını karalayanlara nedense hiç ısınamıyorum. Forumun moderatörleri nerede ve ne iş yapıyorlar onu da anlayamıyorum.

uzuncocuk
08/12/2010, 02:20
yat bakalım.... ender tesekkur ederım ıbrahım bey bg degıl torklara bakın o zaman 77 bg ın 75 ı yanında cuce oldugunu cozersınız....

pilotender
08/12/2010, 02:20
arkadaslar selam daha yenı uye oldum ve kısmetse fiorino alıyorum 10gun ıcınde. yakıt tuketımı gercekten başarılı gibi. benzınlısıne baktım ama 77hp puntoya bıle hafıf kalırken 73hp fıorınoyu zorlar sanırım?.

Hayırlı olsun şimdiden.. Fiorino çok güzel araç ufak tefek eksikleri tabi ki var ama fiyat/performans açısından kesinlikle tercih edilesi bir araba. Kesinlikle benzinlisine yanaşmayın derim. 1,4 punto kullandığım için öncesinden biliyorum o motor puntoya bile yetmiyordu ki 73 beygirli Fiorino'yu herhalde ben ortalama bir atın çektiği at arabasıyla geçerim yokuşlarda :))

uzuncocuk
08/12/2010, 02:29
Hayırlı olsun şimdiden.. Fiorino çok güzel araç ufak tefek eksikleri tabi ki var ama fiyat/performans açısından kesinlikle tercih edilesi bir araba. Kesinlikle benzinlisine yanaşmayın derim. 1,4 punto kullandığım için öncesinden biliyorum o motor puntoya bile yetmiyordu ki 73 beygirli Fiorino'yu herhalde ben ortalama bir atın çektiği at arabasıyla geçerim yokuşlarda :))
yatsana sen yawrum:)

TORnADO
08/12/2010, 11:38
Fiat Fiorino fiyatına göre donanım bakımından çok iyi bi araç.Multijet motor ödüllü bir motordur.Dizel araçlarda odaj denen olay vardır ve bu uzun km'ler sürer.Bu araçlar 20.000-30.000 km'lerde asıl performansını ve ekonomisini konuşturur.Bu kadar yerden yere çarpılacak bir araç değil.Diğer ticarilerden daha az yakan yok Fiorino'dan.Ayrıca 95 bg yakıt tüketimi olarak daha iyi.Şehiriçi 20 Krş yakar performanslı kullanımda.Normal kullanırsanız da daha az yakar.Arkadaşın 1.8 aracı var.Şehiriçi 35-40 krş civarı yakıyor.Caddy'si olan bir arkadaş da yakıtın çokluğundan bahsediyor.

zafer murat
08/12/2010, 21:35
fatih bey sizin aracınız 95bglik olan fiorinomu ?

TORnADO
08/12/2010, 22:27
fatih bey sizin aracınız 95bglik olan fiorinomu ?

Şimdiki 75 bg 20-25 Aralık tarihinde inşallah 95 olacak.

zafer murat
08/12/2010, 22:51
benim yakıt yine eskisine geri döndü gibi şehir dışı 6,2 yakan aracım şehir içinde ise 6,1 yakıyor usta ile görüştüğümde beni kenara çekip bu araçlar yakıyor dedikleri değerler palavra demişti şehir dışında kmde 200 kuruşun aşşağısına inemeyeceğimi söylemişti bende bu kışı atlattıktan sonra değiştirmeyi düşünüyorum artık citroen pejo vw tarzı bakıcam

uzuncocuk
08/12/2010, 23:01
benim yakıt yine eskisine geri döndü gibi şehir dışı 6,2 yakan aracım şehir içinde ise 6,1 yakıyor usta ile görüştüğümde beni kenara çekip bu araçlar yakıyor dedikleri değerler palavra demişti şehir dışında kmde 200 kuruşun aşşağısına inemeyeceğimi söylemişti bende bu kışı atlattıktan sonra değiştirmeyi düşünüyorum artık citroen pejo vw tarzı bakıcam
zafer kardesım tıcarı arac olarak bu aracatan daha az yakan bır arac yok.... bunu kafana ıyıce sok...:) ordakı ustalarda senın gıbı musterılere ,30 kr dan asagı yakmaz dıyorlar kenARA CEKIP... 6.1-5.3- 8.9 takılıp kalmısın lıtrelere koy yakıtı gıt kardes yada surus tarzını degıstır.... benım aracta hıcbır sıkıntı yok. DUN DEPOYU FULLEDIM. BIR DEPO ILE TAMAMI SEHIR ICI 650 KM GITMISIM.... ARACINI BEYNINDE KOTULUYORSUN VE ISTEMEDEN SOGUYORSUN ARACTAN.... BASKA YOK BOLE ARAC KARDESIM.... ISTERSEN ARA ..... AMA TICARILERLE KIYASLA BINEKLERLE DEGIL...

zafer murat
08/12/2010, 23:10
arkadaşım araba kullanmayı yeni öğrenmedim evvelden pejo parner 1 9 arac kullandım ortalama 700 800km yapabiliyordum onunla şehir içi karışık bunda 1.3 motor var zayıf geliyor bunlara dobloda aynı motor var adamlar 850 900Km yol yapan oluyor.

TORnADO
08/12/2010, 23:11

Yalnız onların yakıtı da çok düşük değil,iyice araştır bence.Binek alacaksan bir şey demem. Ama 1.6 90 Bg Peugeot Tepee da az yakmıyor mesela.Caddy'ler de az yakmıyor. 95 bg daha az yakar yalnız.Bizim arkadaş 20 krş yakıyor şehiriçi.Şehiriçi de normal gitmez,90-100-110 gibi hızlarla gidiyor.Normal kullanımlarda daha da düşer.Arabası daha 1700 km'de.

uzuncocuk
08/12/2010, 23:45
arkadaşım araba kullanmayı yeni öğrenmedim evvelden pejo parner 1 9 arac kullandım ortalama 700 800km yapabiliyordum onunla şehir içi karışık bunda 1.3 motor var zayıf geliyor bunlara dobloda aynı motor var adamlar 850 900Km yol yapan oluyor.
de deposu 60 lt arkadasım bu aracın deposu 45 lt. ben sehırlerarası 800 km gıdıyorum bu yakıtla, 60 lt olsa 1067 km gıdecektım... hem ayrıca doblo 1270 kg fıorıno 1190 kg. ıkısndede aynı motor var nasıl doblo az yakar.... aracının degerını bıl derım... hıkaye anlatanlar cıkıyo ara sıra ama sen kendıne bak. depoları farklı araclar bıle senın kafanı celıyor bak yazmıssın... arabana ıyı bak 190 mn tork ve sehırıcı 6 lıtre yakıtı bazıları ruyasında goruyor: orn: yan komsum 2009 cıvıc sahıbı 40 tl ye 100 km sehırıcı gıdıyor....NE ALIRSAN AL TICARI OLDUKTAN SONRA SEHIRICINDE 20 TL YE 100 KM GITMEK COK ZOR.... YINE SOYLUYORUM BUNU... 1.3 MOTOR BU ARAC ZAYIF GELIYOR TEZINEDE SONUNA KADAR KARSIYIM... TICARI BIR ARAC VE BIZ BINEK GIBI KULLANMAK ICIN ALDIK FIORINO EMOTIONU VE BILEREK ALDIK..SENI TATMIN ETMIYOR OLABILIR AMA SADECE SUNU DERIM O 1.9 D ARACINI BARI FIORINO ILE KIYASLAMA TRAKTOR SESI CIKARAN TURBOSUZ DIZEL BIR MOTOR VAR ONDA VE HICBIR ZAMAN FIORINO GIBI OLAMAZ.... yETERSIZLIGI NEYLE KIYASLAYARAK FIKIR YAPIYORSUN? YANI FIORINO YA MOTOR KUCUK GELIYOR GITMIYOR DIYORSUN... PEKI HANGI ARAC CEKIYOR LUTFEN CEWAP:)

uzuncocuk
08/12/2010, 23:55
Yalnız onların yakıtı da çok düşük değil,iyice araştır bence.Binek alacaksan bir şey demem. Ama 1.6 90 Bg Peugeot Tepee da az yakmıyor mesela.Caddy'ler de az yakmıyor. 95 bg daha az yakar yalnız.Bizim arkadaş 20 krş yakıyor şehiriçi.Şehiriçi de normal gitmez,90-100-110 gibi hızlarla gidiyor.Normal kullanımlarda daha da düşer.Arabası daha 1700 km'de.
arkadasım benım fıorıno 75 bg.dun depomu doldurdum 650 km gıtmısım sehir ıcı ve burda heryer dogalgaz kazısı araba bırak 100 km hızı 10 km hızı bıle gormuyor ve burası acayıp soguk yanı van. 130 tlye 650 km sehır ıcı 100 km de 20 tl yapar ve daha arac 2226 km de....

pilotender
09/12/2010, 01:37
arkadasım benım fıorıno 75 bg.dun depomu doldurdum 650 km gıtmısım sehir ıcı ve burda heryer dogalgaz kazısı araba bırak 100 km hızı 10 km hızı bıle gormuyor ve burası acayıp soguk yanı van. 130 tlye 650 km sehır ıcı 100 km de 20 tl yapar ve daha arac 2226 km de....

Abicim sen de benim gibi deli kilometre yapıyorsun haa :)) Maaşallah bana yetişecen bu gidişle :) Ben 40 gün gibi bir sürede 7000 i geçtim :) Ha gayret haa yetişecen bana :) Ya boşver fazla yakıyor diyenler alsınlar pejo filan. Nasıl olsa yakıt masrafının yanında servis ve yedek parça masrafları da girdiğinde işin içine, keşke satmasaymışım fiorinomu diyecekler. Sonuçta aklın yolu birdir. Ben bunu satınca ya otomobile geri dönerim ya da Doblo alırım herhalde :)

pilotender
09/12/2010, 01:38

Şehiriçinde çok az süre ikinci viteste kullanabiliyorum arabayı. Benim de şehiriçi yakıt tüketimim bir depoyla 600-700 arasında oluyor. Demekki arazi şartları da kullanım sitillerimiz de benziyor birbirine.

TORnADO
09/12/2010, 17:15

Benim Fiorino'da 75 bg,ben de en fazla 625 km yaptım şehiriçi. Arkadaş 20 krş'u şehiriçi 90-100-110 km hızla ve spor kulllnarak yakıyor."Normal kullansam 18-19 krş'a çok rahat düşer." diyor kendisi.

uzuncocuk
09/12/2010, 18:02
Şehiriçinde çok az süre ikinci viteste kullanabiliyorum arabayı. Benim de şehiriçi yakıt tüketimim bir depoyla 600-700 arasında oluyor. Demekki arazi şartları da kullanım sitillerimiz de benziyor birbirine.
ender sana amca dıyebılr mıyım bundan sonra:) :) :)

pilotender
10/12/2010, 00:56
ender sana amca dıyebılr mıyım bundan sonra:) :) :)

+1000 :) hiç güleceğim yoktu valla:) aradaki yaş farkı ne olcak? :)))

taneren
10/12/2010, 09:35
YAKIT TÜKETİM DEĞERLERİNİZİ PUNTO ,LİNEA VEYA DOBLO İLE KARŞILAŞTIRDIĞINIZ ZAMAN YANILIRSINIZ ÇÜNKÜ AYNI DEĞERLERİ YAKALAMANIZ ÇOK ZORDUR.

FİAT M.JET MOTORU KULLANAN OPEL'DE DE DURUM AYNIDIR,CORSA,ASTRA VE COMBONUN YAKIT TÜKETİM DEĞERLERİ TAMAMEN FARKLIDIR.TEKNİK TABLOLARI KARŞILAŞTIRIRSANIZ GÖREBİLİRSİNİZ.
COMBO'NUN TÜKETİM DEĞERLERİ AYNI MOTOR OLMASINA RAĞMEN FİORİNODAN BİLE YÜKSEKTİR.

Opel Teknik Özellik Broşürleri - Opel Türkiye (https://www.opel.com.tr/tools/teknik-ozellik-brosurleri.html)

zafer murat
11/12/2010, 12:54
bugünkü gazete ilanında fiorino var idi ilanda ortalam yakıt tüketimi 4/1 ile 6,7 arasında değişir yazmışlar Fiatta anladı sonunda gerçek yakıt değerini :)

alicanveliy
11/12/2010, 15:09
Gazetelerde yazan değerler motor seçenekleri arasındaki en yüksek ve en düşük yakıt tüketimi ortalamasını gösteriyor. Mesela en az yakan dizel modeli 4.5L, en çok yakan benzinli modeli 6.8L ise ortalamaya sahipse bu değerler arasında değişir yazıyorlar.

zafer murat
21/12/2010, 21:17
30TL mazot almıştım ortalama 200km gibi götürdü kmye 150 kuruşa filan geliyor

predator_ant
21/12/2010, 23:23
30TL mazot almıştım ortalama 200km gibi götürdü kmye 150 kuruşa filan geliyor

En sonunda t-jet i benzin döküp yakacam o olacak. Gerçi döküp yakmak için bile pahalı ya benzin neyse.Bu nedir arkadas km de 150 kr. Valla tebrik ediyorum sizi ,bu tüketimle gezmek çok keyifli olmalı.

GPS2
22/12/2010, 00:38
En sonunda t-jet i benzin döküp yakacam o olacak. Gerçi döküp yakmak için bile pahalı ya benzin neyse.Bu nedir arkadas km de 150 kr. Valla tebrik ediyorum sizi ,bu tüketimle gezmek çok keyifli olmalı.Vallahi az kalsın bende t-jet sahibi olacaktım...ipten döndüm yani...yarıım depoyla Bursa-Antalya yapınca inesin gelmiyor açıkçası ...ileri sürüş(ekonomik) teknikleri ile kullanman lazım t-jet...çok sık kalkışa uçuşa geçmemek lazım...yoksa :pepsi000:

predator_ant
23/12/2010, 00:28
Vallahi az kalsın bende t-jet sahibi olacaktım...ipten döndüm yani...yarıım depoyla Bursa-Antalya yapınca inesin gelmiyor açıkçası ...ileri sürüş(ekonomik) teknikleri ile kullanman lazım t-jet...çok sık kalkışa uçuşa geçmemek lazım...yoksa :pepsi000:
kalkışa uçuşa geçmemenin tek çaresi satıp kurtulmak.Yoksa duramıyor insan,yani sen sabretsen bile biri gelip kaşınıyo.İllaki :pepsi000: benzini.

pilotender
23/12/2010, 00:40
Bende de fiorino var. Ancak ben arkadaşın hesabında bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Depo doldurulduktan sonra kilometre sıfırlanmalı, kırmızı ışık yanıncaya kadar binilmeli ve tekrar doldurulmalıdır. İkinci dolumda alınan yakıt ile gidilmiş olan yola bakılıp tüketim hesaplanırsa daha net bir sonuç elde edilir diye düşünüyorum. Tamam, fiorino abartı rakamlar yakan bir araç değil ama, eurodizelin litre fiyatı 3,30 TL iken kilometre başına 15 kuruş yakmak bana biraz namümkün görünüyor. Şehiriçinde kullanarak zaten asla mümkn değil ama Fiorino uzun yolda da bu kadar düşük değerleri görebilen bir araba değil. Belki benim arabam henüz 7500 km olduğu için midir bilmem ama benimki kesnilikle daha fazla yakıyor.

uzuncocuk
23/12/2010, 00:40
kalkışa uçuşa geçmemenin tek çaresi satıp kurtulmak.Yoksa duramıyor insan,yani sen sabretsen bile biri gelip kaşınıyo.İllaki :pepsi000: benzini.
üstad: benım fıorıno vanda sehır ıcı kmde 25 kr yakmaya basladı... t jete mı gecsem ne:)

pilotender
23/12/2010, 00:42
üstad: benım fıorıno vanda sehır ıcı kmde 25 kr yakmaya basladı... t jete mı gecsem ne:)

Hey sen Fio'cu!!! :) T-JEt filan bizi bozar. Sen devam et Fiorino'ya :) O boy ile Punto'ya sığamadığını söylememiş miydin?

predator_ant
23/12/2010, 19:27

Valla ben de tatvan da kullanıyorum kardeş, şehiriçi 35 kr gibi yakıyor. Bence yap bi yiğitlik, km de 10 kr'un lafı mı olur? :-)

uzuncocuk
24/12/2010, 11:04
[QUOTE=predator_ant;435499]Valla ben de tatvan da kullanıyorum kardeş, şehiriçi 35 kr gibi yakıyor. Bence yap bi yiğitlik, km de 10 kr'un lafı mı olur? :-)[/Qfiorinomu satarsam pılot ender keser benı.... cok tırsıyorum ondan satamam:) ayrıca bınek arac alırsam kesınlıkle bu fıat olmayacak...... bu aralar favorım kopekbalıgı.... esp lı full u 35000 tl.... ruyalarıma grıyor her gece her gece...

zafer murat
24/12/2010, 13:14
az evvel yeni testimi yaptım güncel mazot fiyatı ile depoyu fulleyip 50Kmlik yol yaptım tekrar doldurdum 8Tl mazot aldım buda 16-17 kuruşa denk geliyor

TORnADO
24/12/2010, 14:20
Bundan iyisi can sağlığı derim.Hayırlı olsun...

uzuncocuk
24/12/2010, 14:30
az evvel yeni testimi yaptım güncel mazot fiyatı ile depoyu fulleyip 50Kmlik yol yaptım tekrar doldurdum 8Tl mazot aldım buda 16-17 kuruşa denk geliyor
fıorınom benım az yakar cok kacar:) bu arada su egılmıs cin aliye kacan pompa fıgurunu arabaya astım ....:) talep patlaması yasıyorum vanda ...... polıs arkadas ısıkta arkama yanastı sonra yan tarafıma kırdı abı dedı sundan werde polıs aracına yapıstırım ısıkta bı mıktar sohbet ettık numaramı aldı gıttı.... :)

zafer murat
24/12/2010, 20:20
sizler yakıt istasyonu olarak neyi tercih ediyorsunuz ben sürekli opetten alıyordum sanki opet biraz daha fazla yakıyor şimdi shellden doldurdum test edelim bakalım gerçi ilk depoda belli etmez ama

uzuncocuk
24/12/2010, 21:21
sizler yakıt istasyonu olarak neyi tercih ediyorsunuz ben sürekli opetten alıyordum sanki opet biraz daha fazla yakıyor şimdi shellden doldurdum test edelim bakalım gerçi ilk depoda belli etmez ama
YAKIT GUVENCE SISTEMINDEN DOLAYI opetten alııyorum baska bırseyde deneme fırsatım olmadı pAYLasırsın bakalım yaktıkca:)

predator_ant
25/12/2010, 00:02
fıorınom benım az yakar cok kacar:) bu arada su egılmıs cin aliye kacan pompa fıgurunu arabaya astım ....:) talep patlaması yasıyorum vanda ...... polıs arkadas ısıkta arkama yanastı sonra yan tarafıma kırdı abı dedı sundan werde polıs aracına yapıstırım ısıkta bı mıktar sohbet ettık numaramı aldı gıttı.... :)

Bizim millette bi hastalık var hani Hrant Dink öldürülünce ''Hepimiz Hrant'ız '' diye pankart açıyorlardı. Galiba bu aralar ''Hepimiz Cin Ali'yiz'' :dribble0:

pilotender
25/12/2010, 02:21

Valla ben arabayı aldığımdan beri Opet'ten alıyorum..Diğerlerini denemeyi şimdilik düşünmedim. Opet kartında da 11 lira birikmiş. Onu da kullandım baya hoş oldu bedavaya alınca 3 litre bile olsa :)

uzuncocuk
25/12/2010, 15:25
Valla ben arabayı aldığımdan beri Opet'ten alıyorum..Diğerlerini denemeyi şimdilik düşünmedim. Opet kartında da 11 lira birikmiş. Onu da kullandım baya hoş oldu bedavaya alınca 3 litre bile olsa :)
bır reklam vardı kadın bırsuru alısverıs yapıyordu hedıye olarak k kartı, kol saatı verıyordu sssenınkı de o hesap kac mılyara 11 tl bırıkmıs::=)

pilotender
25/12/2010, 15:47
her yüz liraya 1 TL veriyorlarmış galiba..bu durumda demek oluyor ki arabayı aldığım 20 eylülden beri 1100 liralık mazot almışım :) Arabayı aldığımdan bu yana yaptığım toplam kilometre ve toplam aldığım akaryakıtı hesaplayınca ortalama tüketim olarak yuvarlak 16 kuruş yakmışım kilometrede. Bence gayet güzel sonuçlar alıyoruz ne dersin komutanım?

uzuncocuk
25/12/2010, 17:24
ben daha bu sekılde bır hesap hıc yapmadım...... ama cokıyı bır werı..........

ahocan
17/02/2011, 23:49
Valla bence de çok yüksek değerler arabamın gösterdiği değerler :(( Bu durumda pek de memnun değilim.ç Ne yapacağım ben yahu? Sıfır araba aldım ne acı bir tecrübe oluyor bu böyle? Az önce eve gelirken Trip B ortalama 7,7 idi yine :)
2011 fiorino emotion kullanmaya başladım, şehiriçi ort. 6,9 gösteriyor.bir dizel araç için çok fazla...

uzuncocuk
18/02/2011, 00:17
2011 fiorino emotion kullanmaya başladım, şehiriçi ort. 6,9 gösteriyor.bir dizel araç için çok fazla...
o nekı ben vanda 7.7 lerde gezıyorum.... 6.9 ıyı bır rakam ...

GPS2
18/02/2011, 01:35
2011 fiorino emotion kullanmaya başladım, şehiriçi ort. 6,9 gösteriyor.bir dizel araç için çok fazla...:scooter0: şunun ortalama hızını yazın bi bakalım ...+ bazı arkadaşlar kutup soğuklarına yakın bir bölgede kullanıyor bu mazot sobalarını...yaaa...:)

pilotender
18/02/2011, 09:52
benim ki şehiriçinde 6,4 lere kadar indi artık ben memnunum bu durumdan. çünkü ortalama hızım genelde 26 larda oluyor. uzun yolda çok denedim. biraz dikkatli kullanınca 4,7 ortalama ile Tokat'tan Kuşadası'na gittim.

zafer murat
15/03/2011, 14:04
Yeni emotion aracım ile daha 1000 km olmamasına rahmen ortalama 6,3/5,9 değerlerini gördüm üstelik havalar soğuk ve kış lastiği takılı olmasına rahmen

grandemont
13/04/2011, 10:25
ya eco drive diye bir teknoloji var, fiorino emo da var mı bilmiyorum ama güzel bir şeye benziyor, hangi modellerde vardır acaba? videosu şu: YouTube - Fiat Eco Drive (https://www.youtube.com/watch?v=cNI7W3jsp-w)

mustafaakilli
01/03/2012, 12:14
Arkadaşlar konu baya eski ama bende yeni fiocu olarak forumu gezerken gözüm takıldı, bende verilerimi yazayım ve siz tecrübeli kullanıcılarımızın fikrini alayım dedim,

aracım 2010 emotion, 41 km de, 40 bin bakımını yeni yaptırdım, çoruma gittim geldim, gerede istanbul arası ölçüm yaptım hep otoban yol, 5,5 gösterdi, yaklaşık 300 km kadar bir yolda ölçümüm. şehir içinde su anda kullanıyorum, 5,9- 6.0 larda gösteriyor,, bu değerler normalmi..

ikinci konuya gelincek kafama takılan bunda B.ortalama ve A ortalama var bunlar ne oluyor bunu anlayamadım, Aot. mada 5.8 kene- Bot. mada 10.4 leri gösteriyor.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bi açıklama yaparsa memnun olurum...şimdiden teşekkürler..

Kastor
04/12/2012, 22:32
Diğer aracım benzinli diyordun bu aracıda benzinli araç gibi kullanıyor olabilirmisin?
Ben benim araçta vitesleri genelde 2000-2500 devirleri arasında değiştiriyorum ve ortalama yakıta bakarak 2200 devir civarında sabitlemeye çalışıyorum aracı az yakıyor.
20000km olayı hikayeden ibarettir :) benim bildiğim araç 5000 km'den sonra rodaj süresini tamamlamış olur az uz değil 5000km bu.

1.3 fiat fiorinolar için 2000-2500 devirde motor yüksek güç tüketir. 2000 devirin üstü sadece acil sollamalarda kısa süre kullanılmak için motorun performansı kullanılır. Çünkü bu araçların motoru, maksimum güçlerini 4000 devirde sağlarlar. Bu yüzden fiat fiorino 1.3'ler için en ekonomik devirler her viteste 2000 devirin altında kullanılmasıyla, mümkün olduğunca yüksek vites ve gaz pedalının yumuşak kullanılmasıyla olur. Çünkü 2000 devirin altında araç düşük motor gücüne sahip olduğu için motor az güç tüketir. Böylelikle azami yakıt tasarrufu sağlanır. Dizeller her zaman benzinlilerden daha düşük devir çevirdiği için benzinli gibi 2000-2500 devirde ekonomi sağlamaz. Elbette 1000 devirin altında da kullanılmaması şartıyla. :)

ugurokan01
05/12/2012, 10:59
benimaracımda75hp punto bende de tüketimdeğerleriaynı bence normal