PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xenon taktım kendime resmen dert aldım

zafermutlu
28/10/2010, 13:07
arkadaşlar serviste xenon taktırdım ilki mtec ti. güzel göstermiyordu vede karşıdan gelenin gözünü alıyordu. phılıps dediler iyidir 6000k aldım dün takıldı. güzel gösteriyor ama karşıdan gelenler selektör yapıyorlar vede ayıp oluyor. ayar yaptırsamda olmuyor. ikinciside selektör yapmıyor bu xenonlar direk uzunları yakmak gerekiyor..

ademtahir
28/10/2010, 13:12
zafercim xenonlar ışığı dağıtır karşıyı biraz rahatsız ediyor çok düşük ayarda kullanırsan problem olmuyor tabi ondada ileriyi görmüyorsun körü körüne devam :D
uzunlar sellektör yapar lakin biraz kısık yanar biliyorsun xenonlar ısındıkça fazla elektrik verir

zafermutlu
28/10/2010, 13:18
adem bunlar nasıl ayar yaptılar bilmiyorum artık. karşıdan gelen arabanın içini rahatlıkla görüyorum:) yine gidip bir ayar yaptırayım..

evolodi
28/10/2010, 13:21
6000k da normal olmasi lazim siyah araç için lazar falan mi taktilar senin arabana :D

Ziyaretçi049
28/10/2010, 13:26
Mercekli far taktırt o zaman karşıdakinin gözlerini almaz dostum ;)

evolodi
28/10/2010, 13:30
evonun angel farlari çikmadiki daha çiksa bir an önce süper olacak :)

ademtahir
28/10/2010, 13:34
zafer sen bi ayar yaptır biraz düzelir öyle kullancan bende öyle kullanıyorum :D

evolodi
28/10/2010, 13:37
zafer sen bi ayar yaptır biraz düzelir öyle kullancan bende öyle kullanıyorum :D
senin farlar göz almiyor ama :)

ademtahir
28/10/2010, 13:38
senin farlar göz almiyor ama :)
kaç defa ayar yaptırdım bıktım ayarlatmaktan ayar oldum gayri :D

femoli
28/10/2010, 13:47
Ah zafer ah ta en baştan dinleyecektin beni başkasından çıkan don giyilmemmiş her ürünün ikici eli işe yaramaz .. ikinci taktığının bir problemi vardır ayar yaptırdıysan sorun olmamalı birde nasıl sellektör yapmıyor..

zafermutlu
28/10/2010, 14:59
Ah zafer ah ta en baştan dinleyecektin beni başkasından çıkan don giyilmemmiş her ürünün ikici eli işe yaramaz .. ikinci taktığının bir problemi vardır ayar yaptırdıysan sorun olmamalı birde nasıl sellektör yapmıyor..

dogru söylüyorsun mtec den hemen kurtuldum zaten göstermiyordu. benim xenon takdırmamın sebebi benim farların iyi göstermemesiydi. şimdi phılps aldık güya bide photon olanı da degil görüş iyi fazla iyi karşıdan gelenin üstünde ne marka ne var görebiliyorum:) işte sorun burda başlıyor bunlar takamadı bu xenonları bence. 3 saatten fazla sürdü. ayar hiç olmadı . selektöre gelince kolu hafif çekince selektör yapması lazım yapmıyor tam çekince yani uzunlara alınca yanıyor..

NyhatShu
28/10/2010, 15:02
cok tuhaf bende hiç bi sorun yok far ayarı bile yaptırmadım ayarım bozuk :D MFK ama benm ki.

zafermutlu
28/10/2010, 15:10
cok tuhaf bende hiç bi sorun yok far ayarı bile yaptırmadım ayarım bozuk :D MFK ama benm ki.

karşıdan gelenler selektör yapmıyorsa iyiymiş aydınlatma nasıl peki. bende mi mfk mıdır nedir ondan alsam..

NyhatShu
28/10/2010, 15:26
valla bi sıkıntı yok gibi abi şimdilik bi sellektör yapıyorum flaş patlıyomuş gibi otobanda yanlış sinyal verenler mi aramazsın. :P ama femoli abiden bence uzunlar sarı olandan alsan tam süper olur. :S gerçi sen almışın simdilik benimde 3 saat sürdü montajı zor ya :S indirdiler ön tarafı :)

femoli
28/10/2010, 16:01
Montaj 3 saatmi surdu cok Enteresan en fazla 45 dakika uzun kisali olanlar 20 dakikada kisa xenon uzun hologen olanlar.. Bir yanlislik olmasin :)

zafermutlu
28/10/2010, 16:03
Montaj 3 saatmi surdu cok Enteresan en fazla 45 dakika uzun kisali olanlar 20 dakikada kisa xenon uzun hologen olanlar.. Bir yanlislik olmasin :)

valla 3 saat sürdü montaj bitti bizim uzunlar kısa kısalar uzun oldu. sonra kablolardan degiştirdiler akünün yerinden kaynaklanıyor diye teşhis kondu...

ademtahir
28/10/2010, 16:07
femoli senin elinin değmediği işten hayır gelmez kardeşim bir kaç ilimize daha şubemi açcan ne yapacaksan yap rezil kepaze edip durma bizi canım :)

Genius
28/10/2010, 16:57
Xenonların şapkaları takılmadıysa daha fazla dağıtır, senin xenon ampüllerinin üzerinde şapka yok mu?

maxisezer
29/10/2010, 19:44
arkaslar bende h4 xenon 8k lık olandan ve sisler için de daha basit bişey taktırdım.selektör yapanım olmadı gayet güzel oldu ama bahsettiginiz üzere şapka war üstünde. :) bazen uzunları açıp gelenler oluyordu :@ onlara çok kızıyordum ben uzun devre açınca kapatıyorlar artık yeterince rahatsız ediyor :D

Yakında resimlerimi paylaşıcam eminim sis ve farları çok beyeneceksiniz. !!

EvoKoray
29/10/2010, 19:51
ben Osram ın breaker ampül taktırmayı düşünüyorum farlara h4,sislere h11

OSRAM|TÜKETİCİ|Otomobil Lambaları|Ürünler|Farlar| BREAKER|index (https://www.osram.com.tr/osram_tr/TUeKETC/Otomobil_Lambalar/Ueruenler/Farlar/_BREAKER/index.html)

zafermutlu
02/11/2010, 09:33
konuyu hallettim sanırım. hala şüphelerim var. selektör yapmaması gibi. en azından göz almıyor. diger zenonlar gibi fazla beyaz yanmıyor.

serdar2362
02/11/2010, 12:37
İlk başta o şapka dediğiniz şeyin ismi osküratör. Osküratör ışığın geri yansıyarak farın parabol eğrisine çarpmasına ve prizmalar yardımıyla belirli bir doğrultuda ışık vermesine yarar. Aksi takdirde ışık her yöne dağılır. Coşkun da Osküratörü söktürmüştü.:D
Benim farlar da 6000k xenon. Fakat xenonların asıl kullanılma yeri mercekli farlar olduğu halde biz normal farlara da uyguluyoruz. Bende mercekli far var fakat memnun olmadığımdan değiştirdim. Şimdi karşıdan gelenler sellektör yaparak yada önümden giden araçlar dörtlüleri kısa süre yakarak sürekli ikaz ediyorlar. Bende sellektör yapınca sesleri kesiliyor. Çok aracın olduğu yerlerde yada uzun yolda sabaha karşı kullanımlarda farın seviyesini en aşağıya indiriyorum.

Ziyaretci046
02/11/2010, 13:02
bizim arkadaşa akşam xenon var diye ceza yazmışllar vizeden xenonla geçti bizim arabalar bilmiyorum

sabanci
02/11/2010, 13:03
serdar abi sende şu an angel mı var normal far mı?

zafermutlu
02/11/2010, 13:10
benim xenonlarda o yüzden göz alıyormuş o şapka denen şey üste olması gerekirken tam ters yapmışlar. ayar da yaptılar ama nafile oldu tabiki. karşıdan her gelen selektör yapıyor. o şapka ters çevrildi. şimdi o kadar çok aydınlatmıyor ama gözde hiç almıyor. ama dedigim gibi hala montajdan şüphem var.

seysey37
02/11/2010, 13:11
valla xenon a karşıyım :) normal orjinal farlarımı bile 2 de kullanıyorum şehir içinde.. ondan polis amcaları seviyorum bu konuda keşke daha duyarlı olsalar..çok güzel duruyor ama çok göz alıyor..hele bide arka sisleri yakıyolar allaaahhh :) tattan yenmiyo :D

beyaz evo80
02/11/2010, 15:07
abi nasıl yani 3 saat montaj sürmesi imkansın ben 20 dakıkada taktım ve hiç bir ayar yaptırmadım HID MARKA H4-3 ne karsıdan gelenın gözünü alıyor nede aydınlatma sıkıntısı var siz ampul ucundakı krom şapkayı çıkarmadınız değilmi?? eğerki çıkardıysanız problem yaşarsınız

NyhatShu
02/11/2010, 15:22
abi nasıl yani 3 saat montaj sürmesi imkansın ben 20 dakıkada taktım ve hiç bir ayar yaptırmadım HID MARKA H4-3 ne karsıdan gelenın gözünü alıyor nede aydınlatma sıkıntısı var siz ampul ucundakı krom şapkayı çıkarmadınız değilmi?? eğerki çıkardıysanız problem yaşarsınız

zafer abi sisler'de xenon muydu senn ? 20 dk'da nasıl taktırdın yav ? sis + farlar 2 saat falan sürdü ön tampon indi. ?

serdar2362
02/11/2010, 15:24
serdar abi sende şu an angel mı var normal far mı?

Daha önce mercekli far vardı. Angel'li. Şimdi normal far var. Üzerinde de xenon takılı. Eski mercekli farlarım xenon ampulleriyle beraber duruyor.

beyaz evo80
03/11/2010, 10:41
zafer abi sisler'de xenon muydu senn ? 20 dk'da nasıl taktırdın yav ? sis + farlar 2 saat falan sürdü ön tampon indi. ?

farlar 20 dakıka sislerde 25 dakıka da taktım bizim servisde bu arada sisler için tamponu sökmeye gerek yok sis farı çercevesi çıkartıp sısleri sökebiliyorsun kardeşim:)sen işi baya baya uzatmışsın:):)

zafermutlu
03/11/2010, 10:43
benim sadece farlar 3saatte takıldı.sol ampulu bir türlü takamadılar. sonra bişeyler yapıp taktılar.

beyaz evo80
03/11/2010, 11:13
benim sadece farlar 3saatte takıldı.sol ampulu bir türlü takamadılar. sonra bişeyler yapıp taktılar.

adaş o zaman takan ustalarda bır sıkıntı var baksana ampüllerini bile tam anlamıyla takamamışlar:) sen bence ustanı değiştir yada bu tarafdan gecersen bızım servıse ugra hemen hallederiz:)

smartmavi
03/11/2010, 14:43
Yapmayım arkadaşlar, takmayın şu zenonları... Zaten farlarda mercek yok, hem kendinize hem başkasına eziyet etmeyin..

emtue
04/11/2010, 20:38
arabayi aldigimda uzerinde xenon farlar vardi, ruhsati cikardim 500 m otede eliftuning te sokturdum halogen lambalari geri taktirdim.

ne trafik polisinin artistligini cekerim, ne gorme sikintisi yasarim ne de karsidakini taciz ederim. Goruntu guzel de konforlu kullanana denk gelmedim daha..

uraaal
05/11/2010, 01:03
arabayi aldigimda uzerinde xenon farlar vardi, ruhsati cikardim 500 m otede eliftuning te sokturdum halogen lambalari geri taktirdim.

ne trafik polisinin artistligini cekerim, ne gorme sikintisi yasarim ne de karsidakini taciz ederim. Goruntu guzel de konforlu kullanana denk gelmedim daha..
+1903 sonuna kadar.

OzzY
05/11/2010, 01:09
mercekten daha önemlisi otomatik yükseklik ayarı ve far yıkama. avrupada bunlar yasal zorunluluk... daha dicek bişey yok...

Du Hast
05/11/2010, 01:13

mevzu budur :)

nerhal61
05/11/2010, 15:45
Ucuz malın eti yenmezmiş, tam fiyatlarını bilmesem de gecenlerde bi oto elektrikçi 200 liraya xenon takalım dedi...Göz alıyor mu dedim yok almaz abi dedi..Neyse taktırmadım..Neden, çünkü herkesin aksine ben evonun farlarından cok memnunum..

Diğer konu ; ayarsız xenonlular göz alıyor cok dogru, cok kötü bir durum, gecenin bis aati ş.arası bölünmemiş yoldasını ve karşınızdan biri yakmış geliyor. Ama bence daha kötü iki durum var. Bir tanesi ön sislerini yakarak gezenler diğeri de arka sisler. Hangisine daha cok iyi dileklerde bulunuyorsun derseniz arka sislerini yakanlara acayip iyi dileklerim oluyor. Hadi karsıdan gelen gecip gidecek diyorsunuz az iyi dilekte bulunuyosunuz ama önünüzde seyreden ve siste görünmek amacıyla ısıgı kıpkızıl dagıtan o sisler yok mu, aracı durdurup iyi dilekleri bizzat iletmek istiyorum. Haftaya yola gidicem ve gece gidicem insallah arıza cıkartmadan giderim. Bu arada, arka sislerini gündür yakanlar da var...Çok ilginç bi toplumuz ya...

Honda aracım varken (sisli modellerden) bir forumda adamın biri abi bu sisler kısalar yanmadan yanmıyor. Kısaları yakmadan, parklar yanarken nasıl yakabiliriz demişti. İşte 97 model Honda euro civic araçtaki durum bu. Adamlar sadece sis varken yansın diye kısalarla bagımlı üretmişlerdi aracı. Ama bizde? Sis her türlü yanmalı...Yarış arabası gibi oluyoruz ya :)

OzzY
05/11/2010, 16:34
açıkçası ön sis rahatsız etmiyo beni ama arka sis için deli oluyorum. ya hızlanıp önüne geçip arayı açıyorum yada bi 5 dk durup bekliyorum gitsin diye...

zafermutlu
05/11/2010, 16:42
arka sis açana deli olmam deli ederim:) ne kadar arka camı filmli de olsa. yakarım uzunları sisleri dörtlüleri bulursam el feneri bile yakarım.:) girerim dibine ya kapatır ya durur yada gaza basıp gider...

16 CSE 79
05/11/2010, 21:24
Yapmayım arkadaşlar, takmayın şu zenonları... Zaten farlarda mercek yok, hem kendinize hem başkasına eziyet etmeyin..

Aynen Sertaç sadece kendi görüşünü düzeltebilmek için takılan xenonlara bende kızıyorum.Mercek olmadan ne kadar ayar yaptırsanızda ne kadar şapka taksanızda nafile.Kuvvetli olan xenon ışıgı far tepsisinden orantısızca yansıyarak karşı yönden gelen ve önünüzde giden araçlar için bazen düşünemeyeceğiniz kadar önemli tehlikelere sebep olabiliyor.
Bence xenon takacakların iki alternatifi var(1.şık evocular hariç).
1)Angel far alıp xenon takmak ki ben öyle yaptım ve çok memnunum.Ama bunda far ayarı düzgün yaptırmak çok önemli.İyi bir ayarla hem güzel bir görüş hemde iyi bir aydınlatma sağlayabiliyorsunuz.Bence tek kusuru uzunları.Orjinal farlara göre gerçekten kötüler.
2)Forumdaki bazı arkadaşların yaptığı orjinal farlarına uyguladıklarıbixenon mercek.Bence en mantıklı olan uygulamada bu.Hem uzun hemde kısalarda hiçbir sorun yaşamadan farlarınızı kullanabiliyorsunuz.Aynı zamanda far yükseklik ayarınıda kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

edelsang
05/11/2010, 22:29
evonun angel farlari çikmadiki daha çiksa bir an önce süper olacak :)
çıksın ilk almazsam ne olayım :)

nerhal61
06/11/2010, 01:12
arka sis açana deli olmam deli ederim:) ne kadar arka camı filmli de olsa. yakarım uzunları sisleri dörtlüleri bulursam el feneri bile yakarım.:) girerim dibine ya kapatır ya durur yada gaza basıp gider...

Tebrikler zafer, müstehaktır bunlara...

cnykrdnz
20/05/2011, 14:02
benim aracı aldığımda üzerinde uzun kısa ve sislerde xenon vardı bende ellemedim ama karşıdan gelenler şimdi selektör yaptıkça çok mahcup oluyorum ki zamanında bende bu duruma çok kızardım.İşin kötü tarafı benm açımdan görüntü kalitesi çok güzel ama bi de insanları rahatsız etmesem neyse bulucaz bi çözüm

krm1983
20/05/2011, 14:11
Aynen Sertaç sadece kendi görüşünü düzeltebilmek için takılan xenonlara bende kızıyorum.Mercek olmadan ne kadar ayar yaptırsanızda ne kadar şapka taksanızda nafile.Kuvvetli olan xenon ışıgı far tepsisinden orantısızca yansıyarak karşı yönden gelen ve önünüzde giden araçlar için bazen düşünemeyeceğiniz kadar önemli tehlikelere sebep olabiliyor.
Bence xenon takacakların iki alternatifi var(1.şık evocular hariç).
1)Angel far alıp xenon takmak ki ben öyle yaptım ve çok memnunum.Ama bunda far ayarı düzgün yaptırmak çok önemli.İyi bir ayarla hem güzel bir görüş hemde iyi bir aydınlatma sağlayabiliyorsunuz.Bence tek kusuru uzunları.Orjinal farlara göre gerçekten kötüler.
2)Forumdaki bazı arkadaşların yaptığı orjinal farlarına uyguladıklarıbixenon mercek.Bence en mantıklı olan uygulamada bu.Hem uzun hemde kısalarda hiçbir sorun yaşamadan farlarınızı kullanabiliyorsunuz.Aynı zamanda far yükseklik ayarınıda kullanmaya devam edebiliyorsunuz.
bixenon dışındakiler işe yaramıyor maalesef

tayfux
20/05/2011, 14:13
merceksiz xenon a hayır :D

krm1983
20/05/2011, 14:13
kesinlikle hem görüş için hem de karşıdakileri ve öndekileri kör etmemek adına :)

omer06
20/05/2011, 14:17
yükseklik ayarını aşağı doğru baktıraiblirsiniz

ultraslan33
02/06/2011, 20:29
merceksiz olan farların hiçbiri ama hiçbiri xenon değil sadece beyaz ışıktır çünkü xenon teknolojisi mercekle kullanılan bi teknolojidir gerisi ise bizi tatmin etmek için türemiş olan bi endüstridir...ben önceki aracımda kullandıgımdan ağzım dilim yandı ve şu an sarı klasik farla gidiyorum..en azından karşımdan geleni tehlikeye atmıyorum. değiştircek olsam en iyisi osram breaker...

Backer
02/06/2011, 20:44
Bence herşey montaj ve ayarda bitiyor aracı alır almaz 15. km de taktırdım hemde 30.000 K takdırdığım anda bir ayarsızlık vardı gece taktırdığım için ayar yaptıramadım 3. kademeye indirerek gezdim kimsedende selektör yemedim ertesi sabah boya korumaya servise gittiğimde far ayarlarınıda yaptırdım kendi arabamla karşı karşıya geldiğimde bile rahatsız olmadım.. Xenon gibi bir güzelliğin varoluşunu kızmak yerine far ayarımızı düzgün yaptıralım yeter :)

ultraslan33
03/06/2011, 10:17
Bence herşey montaj ve ayarda bitiyor aracı alır almaz 15. km de taktırdım hemde 30.000 K takdırdığım anda bir ayarsızlık vardı gece taktırdığım için ayar yaptıramadım 3. kademeye indirerek gezdim kimsedende selektör yemedim ertesi sabah boya korumaya servise gittiğimde far ayarlarınıda yaptırdım kendi arabamla karşı karşıya geldiğimde bile rahatsız olmadım.. Xenon gibi bir güzelliğin varoluşunu kızmak yerine far ayarımızı düzgün yaptıralım yeter :)
güzellik doğuştan gelir sonradan yapılan estetikler asla orjinali gibi olmaz üzerinde bravonun ki gibi mercekli xenon varsa eyvallah ama geri kalanları sadece kişisel tatmin

mert35
03/06/2011, 10:30

30000k mavı yanıyor degıl mı bnde sıslerı 30000 yapmayı dusnuorum

Backer
03/06/2011, 10:56
30000k mavı yanıyor degıl mı bnde sıslerı 30000 yapmayı dusnuorum

İlk yanış anı mor ısındıkça mavileşiyor :)

mert35
03/06/2011, 10:58
İlk yanış anı mor ısındıkça mavileşiyor :)

bir foto olsaydı kararsız kaldım mavı yansın ıstıorum goruntusu guzel olsun ama bırı bana 12000k tak mavı dedı 30000k kafam karıstı

Backer
03/06/2011, 11:02
Akşam fotoğraf çeker atarım fikir olur :) profesyonel çekimi bekliyordum ama sorun değil bu akşam hallederim :)

mert35
03/06/2011, 11:05
Akşam fotoğraf çeker atarım fikir olur :) profesyonel çekimi bekliyordum ama sorun değil bu akşam hallederim :)

tamam aksam bakıcam sağolasın