PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alkolsuz araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin

ZAK1980
20/10/2010, 00:13
Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin

Arkadaslar Hukuk forumlarında gezınır ıken ılgınc bır makale ıle karsılastım ''cihaza soket takmayı unutan Polıs!!

12.04.2008 günü saat 23h 00 de çalıştıgım şirketin bölge müdürü ben ve diğer bir çalışanla havaalanına gelen yolcuları karşılamak için giderken kontrol için arac durduruldu ehliyet ruhsat derken bana aracın yanına gelmem soylendi arabadan indim polis aracının arkasına memurun yanına gittigimde alkol muayenesi için uflememi soyledi o an için olayı pek garipsemedim ALKOLSUZ OLDUĞUMDAN gayet rahat ve okkalı bi şekilde üfledim. Hikayede burda başlıyor
üfleten polis yanındaki diğer memura cihaza soket takmayı unuttuğunu cihazın kapandığını tekrar açtığındada 0.72 promil alkollu olduğumu söylemesi üzerine hayatım film seridi gibi gozumun onunden geçti.

Fazla uzatmayayım polislere su an da işte olduğumu alkol kullanmayalı aylar olduğunu tekrar uflemek istediğimi soylememe rağmen cihazın okudugu değeri kimsenin değiştiremeyeceğini bana inansalar bile ehliyetimi almak zorunda olduklarını soylediler ve aldılar https://images.hukuki.net/smi/icon_smile.gif ( bu arada tutanağı imzalamadım)

23:20 den sabah 04:00 a kadar gitmedik hastane (devlet,özel) , bölge trafik , jandarma , emniyet mudurluğü , savcılık kalmadı hepside topu birbirlerine attılar kimse belge vermedi test yapmadı

Bundan yaklaşık 4 yıl once alkollu arac kullanmak gibi bir hata yapmıştım ve haklı oldukları için efendi gibi ehliyetimi verip başım onde evin yolunu tutmuştum ama bu sefer farklıydı

Hemen bir avukat tutarak idare ve sulh ceza mahkemesine dava açtım aynı zamandada gorevli polis memurları hakkında soruşturma açıkcası hiç ümidim yoktu ama bişeyler yapmalıydım

26.07.08 gazete haberleriyle biraz olsun umutlandım takip edenler bilir izmirde bir avukat benim olaya benzer bir olayda ehliyetini geri aldı örnek dava diye bişey cıkar diye umutlandım ama bekliyorum hala

Ehliyetimi vermeden öncede a 2 motor ehliyeti için kursa başvurmuştum
konuyla ne alakası var demeyin onuda anlatıcam polisler için açtığım soruşturmaya bakan polis müdürü kanunun değiştiğini ve haklılığımı ispat etmemin hiç bir yolu olmadığını boşuna uğraştığımı baştan üflememem gerektiğini kibarca söyledi eski bir trafik sube muduru olduğundan ona motor ehliyeti almamda bi sorun yaşarmıyım diye sorduğumda a 2 ehliyetini alabileceğimi ikisinin farklı ehliyet olduğunu soyledi

motor ehliyeti için gittiğim kursun hocaları aksine soylemesine rağmen ben eski bir trafik sube mudurune guvenmeyi sectim bu arada satın almak için uygun bir motor buldum ve tekrar müdürü aradım ona ehliyeti alıcağım kesinse motor almak istediğimi onun lafıyla hareket ettiğimi söyledim o da bana bu konuyla ilgili mahkeme kararları oldugunu merak etmememi soyledi.

Merak etmeliymişim cünki ehliyeti alamadım müdür beyi arayıp sordugumda trafik tescilin bu konuyu bilmediğini kendisi karışırsa etik olmayacağını soyleyerek benim 2 yıl boyunca kapının önünde bakarak her gün kendisini anacağım bir hediye bıraktı

geciken mahkeme kararı bu aralar sonuçlanır ben açıkcası örnek dava olmasına rağmen umutsuz olduğumdan tecrubelerinizi ve fikirlerini paylaşmak istiyorum

1- motor ehliyeti alabileceğim bir mahkeme kararı duyan veya bu konuda bilgisi olan varmı
2- bu konuyu gittiği yere kadar goturme niyetindeyim turkiye sınırlarını da aşsın istiyorum

alperyonar
20/10/2010, 00:24
Üflemedik diyelim. Sonrasında tam olarak nasıl bir prosedür işliyor??

evolodi
20/10/2010, 00:29
bazen polisler işin üçkağitçiliğina kaçiyor bu üfürükten teyyare işinde eğer alkol almadiysaniz ve promilizin yüksek çikarsa cezaya itiraz etme hakkiniz var çünkü kullandıkları aletlerde üçkağitçilik yapabiliyolar :)

Erdem Bozdağ
20/10/2010, 00:33

polisler eşliğinde kan vermeye gidiyorsunuz kan tahlili yapıyorlar

ZAK1980
20/10/2010, 00:47
Alper kısaca kardesım polıs cevırdıgınde ''Aleykum Selam Memur bey buyrun'' üfletmıyorlar gec dıyorlar :) Denenmıstır

serkankucuk
20/10/2010, 01:11
polisler eşliğinde kan vermeye gidiyorsunuz kan tahlili yapıyorlar
hayatta gitmem.... aşı bile vurdurmuorum ben...

Erdem Bozdağ
20/10/2010, 01:17
kardeşim ozaman üflüyecen ya da kan vercen başka kaçarın yok yani
tecrübeyle sabit:):):):)
ya da ben askerde kürek tutmuş adamım dersen belki işine yarar onu bilemem :):):):)

Kriminal
20/10/2010, 08:35
2.subeye goturuyoılar..
Alpercım adli tıpa gıdıp kan alıyolar yanlız cıkan sonuca %20 daha eklıyuolar dıye bılıyorum cunku aradan onca zaman gecmıs dıyerekten..

kardeşim ozaman üflüyecen ya da kan vercen başka kaçarın yok yani
tecrübeyle sabit:):):):)
ya da ben askerde kürek tutmuş adamım dersen belki işine yarar onu bilemem :):):):)

Üflemeyın evet orda 3 araç uflemese kılıtlenır o yol :D

ademtahir
20/10/2010, 08:38
daha o cihaza üflemedim hiç bundan sonrada üflemem inş. :)

Scottie
20/10/2010, 08:40
üflemeyeceksin.. kan tahlilinde çıkar... ne olduğu.

NyhatShu
20/10/2010, 09:10
hayatta gitmem.... aşı bile vurdurmuorum ben...

kan tutuo beni iğne gördüm mü küt bayılıorum :notworth:

StrawBeeRy
20/10/2010, 20:48
kan tutuo beni iğne gördüm mü küt bayılıorum :notworth:
:D:D

gitmede görelim paşa paşa nasıl gidiyorsun gerçi hiç başıma gelmedi ama arkadaşlarımı nezarette ziyaret ettiğim oldu :D:D:D

PANTOKRATOR
20/10/2010, 22:06
arkadaşlar savcılık izni olmadan onunda makul bi sebebi olmadan rızanız dışında kimse sizden kan alamaz kanun böyle diyor ama uygulamayla ilgili bişi diyemicem :) ayrıca üflemek en iyisi en dertsizi tabi alkol yoksa ama üflerken dikkat edeceginiz püf noktalar var mesala memurdan üfleteceği piteti değiştirmesini isteyebilirsiniz ve yeni pipetin jeletinini açarken bakın ve ayrıca cihazın ekranın alt kısmında yeşil ışığın yandığını görunuz tabi bu sırada ekranda hiç bişi olmayacak ve üfleme esnasında bip sesi gelene kadar ve yesil işık sönüp kırmızı ışık yanana kadar üflemeye devam edin ve üfledikten sonra cihazın ekranına memurla beraber bakın sayıyormu diye yada hiç bunlara girmeden zeynelin dediği gibi yapıp ''Aleykum Selam Memur bey buyrun'' diyebilirsiniz tabi bunu derken modifiyeli bi arabanın içinden demeyin ters tepebilir :)

Du Hast
20/10/2010, 23:43
totosu yiyen "selamın aleyküm tertip nasıl gidiyor nöbet" diye iner arabadan :D :D

narkoz30
21/10/2010, 11:51
Üflemem desen araçta çoluk çocuk varsa perişan olursun adli tıplarda en iyisi istanbulda gece 12 den sonra yola çıkmayacan bütün ayyaşlar o saatlerde dreksiyon başında oluyor ben hayatımda hiç içki içmedim ama bunu polise anlatamazsın ki. 3 kağıtçılık her meslekte var. Ülkemizdeki yaralardan biri de bu ne yazık ki.....

Du Hast
21/10/2010, 22:28
Üflemem desen araçta çoluk çocuk varsa perişan olursun adli tıplarda en iyisi istanbulda gece 12 den sonra yola çıkmayacan bütün ayyaşlar o saatlerde dreksiyon başında oluyor ben hayatımda hiç içki içmedim ama bunu polise anlatamazsın ki. 3 kağıtçılık her meslekte var. Ülkemizdeki yaralardan biri de bu ne yazık ki.....
tek başıma isem kesinlikle adli tıpa gidelim derim. 1 saat falan sürüyor işlem. gerçi orada da üflettiler aynı hesaba geldi. (ankara)

ZAK1980
21/10/2010, 23:49
arkadaslar Denız arkadasımızın bır yazısı vardı polısle makul olun ınatlasmayın cıdden olay boyle bugune kadar bır kez cevırmeye gırdım elfenerı ıle yolunortasında duran amcam saga cektırdı camı actım ıc lambayı yaktım iyi aksamlar buyrun memur bey dedım ruhsatı ıstedı cıkartır ıken memura bu arada yolun ortasında durur ıken dıkkatlı olun malum sarhos dolu trafıkte bırı gelır carpar falan dıye laf yetıstırıyordum amcam ruhsatı aldı sende alkol yoktur kesın dedı ufletırımeden ,ruhsata bakmadan ıyı aksamldar dedı yolladı gercı baksada bısey bulamaz tıtızım cunkı bazı konularda derlerya ıyı laf yılanı delıgınden cıkartır reel hayattada aynen oyle

makeles
22/10/2010, 18:43
acil serviste çalışıyorum.. hastanemizde kan ile alkol tayini yapan cihaz bulunmuyor..
üflemeyi reddeden yada yanlış ölçüyor diyenler kaşımıza geliyorlar..
bizde de trafik polisinin kullandığına benzer aletler var.. eğer üflemeyi kabul etmezler ise fizik muayene sonrasında belirttiğimiz koklamakla "hafif alkollü" "orta derecede alkollü" yada "aşırı derecede alkollü" olduğunu belirtir rapor düzenliyoruz.. bunun yanında "kas koordinasyonda belirgin yavaşlama" uyuklama, dengesizlik, taşkınlık, çift görme, saldırgan davranışlarda bulunma gibi alkol sonrası ortaya çıkabilecek tıbbi durumları gerek görüldüğünde yazıyoruz.. ben öyle yapıyorum.. :)
geçen ay üflemeyi reddeden taksi şöförüne yazdığım rapor sonrasıda ve 3. kez alkollü araç kullanırken yakalandığı için 5 yıl süre ile ehliyetine el konulmuştu..

ZAK1980
22/10/2010, 19:29
acil serviste çalışıyorum.. hastanemizde kan ile alkol tayini yapan cihaz bulunmuyor..
üflemeyi reddeden yada yanlış ölçüyor diyenler kaşımıza geliyorlar..
bizde de trafik polisinin kullandığına benzer aletler var.. eğer üflemeyi kabul etmezler ise fizik muayene sonrasında belirttiğimiz koklamakla "hafif alkollü" "orta derecede alkollü" yada "aşırı derecede alkollü" olduğunu belirtir rapor düzenliyoruz.. bunun yanında "kas koordinasyonda belirgin yavaşlama" uyuklama, dengesizlik, taşkınlık, çift görme, saldırgan davranışlarda bulunma gibi alkol sonrası ortaya çıkabilecek tıbbi durumları gerek görüldüğünde yazıyoruz.. ben öyle yapıyorum.. :)
geçen ay üflemeyi reddeden taksi şöförüne yazdığım rapor sonrasıda ve 3. kez alkollü araç kullanırken yakalandığı için 5 yıl süre ile ehliyetine el konulmuştu..
Ben olacam alkolludur dıye yazarım yeterkı koku gelsın

narkoz30
22/10/2010, 20:52
Helal hocam acımayacan böylelerine ama o arkadaş da gelip seni üzerse diye temkinli olman lazım malum psikopata denk gelirsen hiç iyi olmaz aman dikkat et en azından yannda emanet taşı. Meşru müdafaa gerekebilir böyle ** çakal dolu ortalık.

bozo114
23/10/2010, 02:08
arkadaşlar savcılık izni olmadan onunda makul bi sebebi olmadan rızanız dışında kimse sizden kan alamaz kanun böyle diyor ama uygulamayla ilgili bişi diyemicem :) ayrıca üflemek en iyisi en dertsizi tabi alkol yoksa ama üflerken dikkat edeceginiz püf noktalar var mesala memurdan üfleteceği piteti değiştirmesini isteyebilirsiniz ve yeni pipetin jeletinini açarken bakın ve ayrıca cihazın ekranın alt kısmında yeşil ışığın yandığını görunuz tabi bu sırada ekranda hiç bişi olmayacak ve üfleme esnasında bip sesi gelene kadar ve yesil işık sönüp kırmızı ışık yanana kadar üflemeye devam edin ve üfledikten sonra cihazın ekranına memurla beraber bakın sayıyormu diye yada hiç bunlara girmeden zeynelin dediği gibi yapıp ''Aleykum Selam Memur bey buyrun'' diyebilirsiniz tabi bunu derken modifiyeli bi arabanın içinden demeyin ters tepebilir :)

çok doğru anlatmışsın herşeyi, trafik polisi alkol cihazınının pipetini ker kişi için değiştirmek zorundadır, üflemek istemeyen vatandaşlar da savcının talimatıyla kan testine götürülür. alkol cihazları sağlıklı ölçüm yapamayabilir, portakal yiyip üfleyin aşırı alkollü çıkarsınız mesela. böyle durumlarda yani alkol almayıp cihazda alkollü görünürseniz en güzeli kan testini kendinizin talep etmesi ve bunun tutanağa bağlanması. adli rapor olursa, cihazdan çıkan sonuçların önemi kalmaz.