PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Navigasyon hakkında yardım

ademtahir
18/10/2010, 14:02
arkadaşlar navigasyon alıyım diye düşüncem var ama bazı telefonlarda bu özellikte varmış heralde çok fazla anlamam bu işlerden bu konudaki fikirlerinizi beyan edermisiniz ?
hem telefon hem navigasyon olması iyi bişey gibime geliyor :)

SpyHunter33
18/10/2010, 14:10
:) sevgili abicim :)))

ben tek bir şey söyliyim bir cihazın ne kadar çok özelliği olursa o kadar problem. Bir çok telefon artık GPS özelliğine sahip nokia samsung vs bir çok marka GPs li telefonlarını satışa çıkardı...

Ben nokia 5800 da gps kullandım bağlantı hızları tatmin edici değil. Sonra şimdiki cihazım samsung i900 omnia onda da pek memnun deilim. En güzeli çin malı ( :) ) bile olsa 150 liraya bir GPS alarak tek amaçlı kullanmak.
Bir çok kullanıcı markalaşmış gps cihazını tercih etmeni söyler. ama ben pek markalara takılmıyorum açıkcası bundan önceki patlayan GPS cihazım X markalı bir cihazdı cihazı sadece paralel konumda kaldığı sürece sinyal alabilen bir anteni vardı :) ama şimdi kullandığım cihaz gittigidiyordan 150lira verilmiş 4,3" lik bir cihaz torpidodan bile yol tarifi yapıyor :D

Hem telefon hemde GPS cihazlarında yolda kullanımı pek kullanışlı olmayacaktır. Özellikle hem gps de hemde telefonda 3,5"lik jak varsa aracının aux çıkışını buraya takacaksın aracın içinden hem mp3 hemde yol yardımı alacaksın ama her telefon çaldığında karışıklığa uğrayacaksın :)

benim tavsiyem telefonunu ayrı Gpsini ayrı al :D benim telefondada var gps ama ben sadece yürüyerek giderceğim yerlerde kullanıyorum...

ademtahir
18/10/2010, 14:17
seninkinin markası nedir erkancım

SpyHunter33
18/10/2010, 14:20
telefonun mu yoksa GPS cihazının mı abi ?

SpyHunter33
18/10/2010, 14:23
4.3" DOKUNMATİK GPS MP3/MP4 - FM TRANSMİTER GittiGidiyor.com'da #31542397 (https://urun.gittigidiyor.com/4-3-quot-DOKUNMATIK-GPS-MP3-MP4-FM-TRANSMITER_W0QQidZZ31542397)

Aynen budur abi :)

Kriminal
18/10/2010, 14:29
Telefonla bu iş olmaz cihazını almak en dogru karardır...

koyublack
18/10/2010, 14:30
bu konuda erkana katılıyorum. hem ekran olarak daha büyük kullanma avantajı var ayrıca telefondaki navigasyon uyduya çok geç bağlanıyor.

ademtahir
18/10/2010, 14:31
telefonlu olandan vazgeçtim sayenizde :D

Kriminal
18/10/2010, 14:33
Abi bendede navigasyonlu telefon var ama baglantı hızı yavas işlemcı yavas ekran kucuk vs..Al bıtane piranha 5 inç ohh degme keyfıne

zafermutlu
18/10/2010, 14:34
adem ikiside boş şeyler. naviyi elektirigi takılı duracak şekilde sabitlenmezse ortalarda kablo oluyor adamın eli kolu takılıyor. cep telefonu bende var gps hiç kullanmadım adama kaza yaptırır. navi ise navitech in var geçen lazım oldu samsunda şarjı bitikmiş..

oguzhan ozcan
18/10/2010, 14:35
Hem telefon hem navi istersen 5800 al abi hem fiyatıda uygun ama navigasyon olarak geç bağlanıyor ondan en iyisi sadece navigasyon cihazı almak.

ademtahir
18/10/2010, 14:43
adem ikiside boş şeyler. naviyi elektirigi takılı duracak şekilde sabitlenmezse ortalarda kablo oluyor adamın eli kolu takılıyor. cep telefonu bende var gps hiç kullanmadım adama kaza yaptırır. navi ise navitech in var geçen lazım oldu samsunda şarjı bitikmiş..
zafer seninkide şans be kardeşim :D
kırk yılda bir lazım olmuş şarjı yokmuş :D

zafermutlu
18/10/2010, 14:45
zafer seninkide şans be kardeşim :D
kırk yılda bir lazım olmuş şarjı yokmuş :D

ademcim dur yolun kenarında sor birine:) ama resim yüklüyorsun şarja takılı durabilse digital çercevelik olarak kullanabilirsin:D

ademtahir
18/10/2010, 14:48
ademcim dur yolun kenarında sor birine:) ama resim yüklüyorsun şarja takılı durabilse digital çercevelik olarak kullanabilirsin:D
luzümsuz yere para verme diyorsun yani :)
o kadar parayla kaç akşam rakı içilir dimi :D

zafermutlu
18/10/2010, 14:49

yani ademcim kargo işine filan girmeyeceksen gereksiz bişey bence...:D

koyublack
18/10/2010, 14:50
ben sürekli şarza takılı kullanıyorum. cihazı dasol kelebek camının yanına yerleştirdim. Adem abi navigasyon cihazı alacak olursan bluetoothlu olanlardan tercih et.

eexelanss
18/10/2010, 17:45
Bence asıl amacı için üretilmiş bir ürünü alırsanız sizin için daha faydalı olur..
Bırakın telefon sizi konuşturma görevini görsün. Nevigasyonda gideceğiniz yere götürsün :)

Kriminal
18/10/2010, 17:48

Rakı ile avigasyonu nasıl bırbırıne bagdastırdın helal olsun :D

Ama guzeldi...:surrende:

GRDEDE
18/10/2010, 18:41
Adem kardeşim bu konudaki karar biraz da ne sıklıkta kullanacağına bağlı,kırk yılda bir lazım olur diye düşünüyorsan telefonda işini görür.Arabanın her yerinde cihazlar vs gereksiz ama sık kullanıyorsan kesin hemde geniş ekranlı bir navi cihazı al.Bende samsung var kırk yılda bir lazım oluyor ve işmi görüyor.

fortune
18/10/2010, 23:56
Adem abi bende navigasyonu bi süredir düşünüyordum bugün ucuzundan 3.5 inçlik aldım takdım çokta hoşuma gitti.Fm transmitter özelliği ile navigasyonun sesini radyodan frekansı ayarlayp bangır bangır duyabilirsinde :D bikaç tane film attım,klip attım,resim bile atabiliyorsun :D

fortune
18/10/2010, 23:59

Şarjı çakmaklığa bağladım tabi kablosunu yaklaşık 1.5 metre daha uzatarak.Navigasyonuda ön cama vakumlu zımbırtısı ile tutturuyorsunuz zaten.O tutturdunuz kısımdan ön canım alt kısımlarından gizleyerek kapı kenarından çakmaklığa kadar getirdim.Bi tanede çakmak soketi çoklayıcı aldım hem mp3 çalar çalışıyor hemde navigasyonu şarj ediyo.Yavaş yavaş ozan gibi olmaya başladım bende :D :D

KaMiKaZe
19/10/2010, 00:05
Adem bey uzun süredir coğrafi bilgi sistemleri üzerine çalışan, yazılımlar geliştiren birisi olarak navigasyon cihazları az sıklıklada kullanıcak olsanız kullanıcağınızda yanınızda olması çok fayda sağlayacak bir ekipman.

Asıl soruya gelince cep telefonumu external gps cihazımı derseniz burda telefonların tek dez avantajı gps antenlerinin daha ufak olması onuda en azından ilk bağlantıda uydulara odaklanmayı gprs bağlantısı ile sağlarsanız telefonun dezavantajı kalkıcak sürekli yanınızda olmasıda bir avantaj olucaktır. Şahsen ben route66 ile samsung i550 kullanıyorum biraz sabır gerektirsede çok yerde işimi görüyor.

pdr42
19/10/2010, 01:44
abicim benden tavsiye al bi tane cin malı kullan telefonda navi kullanılmıyor olmuyor tat vermiyor. ben cin malı kullanıyorum aliyyül ala fevkal beser hic dusunme al hicc dusunme e-baydan al hatta
bu arada sahibinden comda gordugun alet ebayda 50 55 dolara alacagın bir alet ben ugrsamam cin le minle diyosan adam ugrasmıs getrimsi oda ekmek yesin dersen al bu adamdan ilandaki aleti ben kullanıyorum cok memnunum

Du Hast
19/10/2010, 02:21
Adem bey uzun süredir coğrafi bilgi sistemleri üzerine çalışan, yazılımlar geliştiren birisi olarak navigasyon cihazları az sıklıklada kullanıcak olsanız kullanıcağınızda yanınızda olması çok fayda sağlayacak bir ekipman.

Asıl soruya gelince cep telefonumu external gps cihazımı derseniz burda telefonların tek dez avantajı gps antenlerinin daha ufak olması onuda en azından ilk bağlantıda uydulara odaklanmayı gprs bağlantısı ile sağlarsanız telefonun dezavantajı kalkıcak sürekli yanınızda olmasıda bir avantaj olucaktır. Şahsen ben route66 ile samsung i550 kullanıyorum biraz sabır gerektirsede çok yerde işimi görüyor.
5800 var bende.
garmin mobile attım mis gibide crack yaptım. sağ olsun o kadar işimi görüyorki. arabaya telefon tutacağı aldım bide. zaten telefonun ekranı büyük ve dahili gps i mevcut. garmin bence bu sektördeki en iyi cihazları ve yazılımları üretiyor ve telefonlada güzel uyum içerisinde çalışıyor.
dezavantajları:
- Orhan hocamın dedği gibi gps anteni ufak olduğundan uydu bulurken biraz zaman geçiyor.
- şarjı çok yiyor. arabada şarj aleti bulundrmak gerekiyor.
- gps açıkken telefon çalarsa ve bluetooth kulaklık yoksa sıkıntı oluyor.

bence çok güzel iş çıkartmış nokia. 480 liraya cebinizde navigasyon dahil birçok zımbırtı gezdiriyorsunuz. HTC HD2'ye de garmin atıp gps ini kullandım oda çok güzeldi ve ekranı yayla gibi olduğundan navigasyon cihazı gibiydi.

ha navigasyon alacak olursam gidip paraya kıyar iyi bir garmin alırım kesin.

Moosty
19/10/2010, 10:06
Bu tür cihazlar üzerinde program geliştiriyorum, GPS işi bende hobi gibi bir şey oldu artık.

İş yerinde çalışan bir çok arkadaşım da bu tür oyuncaklardan hoşlanan insanlar.

Öncelikle navigasyon kesinlikle çok yararlı bir cihaz ve verdiğiniz parayı kısa bir sürede kurtarıyor:

- Daha önce hiç gitmediğim şehirlerde bile yol sormaya ihtiyaç duymuyorum, nokta atışı ile hedefime ulaşıyorum
- Gideceğim yerdeki en yakın otoparkları bulup direk oraya arabamı park edebiliyorum.
- Sık kullanılan radar noktaları ve trafik kamera bilgilerini düzenli olarak güncellerseniz ceza yemekten kurtarıyor, sadece bu özelliği bile verdiğim parayı çoktan kurtardı. (Alarm verdiği her noktada radar var diye bir şey yok, ama bu güne kadar polis radarı ile karşılaştığım noktalar cihazda kayıtlıydı)
- Şehirlerarası yollarda bile kullanıyorum, bazen keskin viraj tabelaları yanıltıcı olabiliyor, çok keskin olmayan virajlar tabelalarda abarttılabildiği gibi, tabelasız keskin virajlar da olabiliyor, haritada bunu önceden görebildiğim için hızımı ona göre ayarlayabiliyorum. Daha az fren kullanıyorum dolayısı ile daha az benzin harcıyorum.

'Navigasyonlu telefon mu' sorusunun cevabını ise 'henüz değil' olarak verebilirim. Neden?
- Antenleri daha küçük ve uydu bulma süreleri daha yüksek.
- Navigasyon telefonda ek bir enerji harcamaya neden oluyor, telefonun şarjı daha çabuk bitiyor.
- Telefon arka planda başka programlar da çalıştırdığı için navigasyon programı daha yavaş tepki verebiliyor, kafa karışıklığına neden olabiliyor. Örneğin siz zaten kavşakta haritaya bakıp sağa dönmüş olsanız bile telefondan bir kaç saniye gecikme ile gelen bir 'sağa dön' diyebiliyor.

Navigasyonlu telefonlar iş görüyor, ama tat vermiyor. Bu yüzden işyerinde tanıdığım bazı arkadaşların telefonunda navigasyon olmasına rağmen gidip bir de navigasyon cihazı aldılar.

GPS kullanmanın zorlukları da var:
- Türkiyede son zamanlarda bol miktarda yol çalışması yapıldı, bu yüzden haritaları sürekli güncellemek gerekiyor.
- Aletlerin şarjı çok uzun gitmediği için araç çakmağına kablo ile bağlamak gerekiyor, vites değiştirirken falan insanın eline dolanıyor.
- Cihazın menülerine iyice hakim olmak gerekiyor, ne zaman hangi ayar tercihini kullanacağını iyi bilmek gerekiyor, aksi taktirde sizi kısa mesafeden götürmek için daha dar yollara yönlendirebiliyor, veya cihazın hesapladığı yoldan gitmemeniz durumunda eğer ayarı doğru yapmazsanız yol tarif etmeyi kesebiliyor.
- Bir süre bildiğiniz yollarda da GPS kullanıp cihazın yol tarif ederken kullandığı dile alışmak lazım. Örneğin sizin 'kavşaktan dümdüz geç' olarak tarif edebileceğiniz yolu GPS 'kavşağa girin ve ikinci sağa dönün' diye anlatabiliyor.

Bir de navigasyon cihazında bluetooth özelliğinden bahsetmek istiyorum. Bluetooth + FM verici özelliği olan cihazlarda telefonun seslerini de araç radyosundan dinleyip araç kiti gibi kullanma imkanı var, böyle bir cihazı hiç denemedim ama deneyen arkadaşlarımın yorumlarını iletiyorum:

"Karşı tarafın sesi çok net bir şekilde arabanın radyosundan duyulabiliyor, bu açıdan çok güzel ama navigasyon cihazının mikrofonu küçük ve uzaktaki sesleri algılamadığı için navigasyon cihazına doğru eğilmek ve bağırmak gerekebiliyor, bu şekilde güvensiz bir sürüştense telefonu alıp direk telefonla konuşmak bile daha güvenli. Bazen de telefon ve navigasyon cihazı arasındaki eşleştirmede problemler yaşanabiliyor"

Umarım açıklamalarım yardımcı olmuştur.

Benim tavsiyem, Çin malı (piyasadaki bütün GPS ler aslında Çin malı, Piranha, Next, Navking vs. Hatta Aselsan bile gördüm, 'Made In China' ) bir GPS alın arabanın torpido gözünde dursun.

Aldığınız cihazda IGO8 yazılımı olursa daha iyi çünkü en detaylı Türkiye haritası onda var. Aynı haritayı Garmin de kullanıyor ama ilk defa GPS alacaksanız Garmin biraz pahalı gelebilir. (Garminin bir çok cihazı da Çin üretimi)

Elimde satılık bir GPS var, ilanlar bölümünde ilanım yayınlanmış, moderatör arkadaşlara teşekkür ederim:

https://forum.grandepuntotr.com/ilanlar/20966-satilik-gps-gercek-windows-ce-isletim-sistemi.html

evolodi
19/10/2010, 10:11
izmir de şakir var adem abi hani forumda bulusmustuk toshiba da çalişan en iyisini o anlar bence ona daniş :)

ademtahir
19/10/2010, 10:15
gurur abi bu işi uzmanı olarak gereken açıklamayı yapmış tşk ederim abi..
elindeki cihazın marka model cinsi cibiliyeti nedir abi bilgi verirmisin :)

Moosty
19/10/2010, 10:56
Adem Abi ilanın linkini güncelledim:

https://forum.grandepuntotr.com/ilanlar/20966-satilik-gps-gercek-windows-ce-isletim-sistemi.html

Elimde bir de eski GPS cihazım var, küçük ekranlı 3.5 Inch.

1.5 yıl önce Media Market den 199 liraya almıştım, Navking. Onun fazla bir özelliği yok, malzeme kalitesi daha iyi.

Özelliklerini başka bir sitede buldum:
TEKNOCITY - NAVKING 300 NAVIGATOR MP3+VIDEO+JPEG 512MB 3,5" WİNCE.NET5,0 (https://www.teknocity.com.tr/urundetay.asp?ProductID=24483)

Burada bahsedilen özeliklerin haricinde SD kartı 2GB yapıp kapasitesini arttırdım. Bir de üzerindeki Route 66 yazılımı ve haritası çok kötüydü, IGO 8 yükleyip kendi yazdığım programla her iki programı da çalışabilir hale getirdim.

Hatta onun görüntüleri de var:
Picasa Web Albümleri - Mustafa Özkan - GPS Crack (https://picasaweb.google.com.tr/mustafaozkan77/GPSCrack#)

Bu cihaz 2. el, uzun bir süre kullandım herhangi bir arızası yok, bunu da kargo size ait olacak şekilde 90 liraya verebilirim.

ademtahir
19/10/2010, 11:14
mustafa maşallah öyle çok şey yazmışınki okurken yoruldum sen yazarken yorulmadınmı :D
mantıklı gibime geldi bu cihaz özelden görüşürüz..

zafermutlu
19/10/2010, 11:16
navilerde gördügüm sürekli elektirige takılı kalma sorunu dışında birde buna uzaktan kumanda yapsalar iyi olur arabayı ben koltugun en gerisinde kullanırım naviyle aramda ki mesafe ön camdan çok fazla oluyor .bir kumandası olsa iyi olurmuş. ben okurken bile heveslendim ilk bindigim de açacam naviyi:)

navigasyon aletlerini kullanmak yani benim gibi sadece açmak degil bilinçli kullanmak gerekiyor. benim gibi teknoloji arızası olan bir adam için degil yani. ben daha kullanmayı bilmiyorum. kullanma kılavuzuna bile bakmadım.merakla aldım öyle duruyor arabada. varmı var:) araç kitide var. o yine işe yarıyor:) navitechde de blutooth var ama benim teli tanımıyor. zor iş bunlar yani.

sonuç benim gibi kullananlar için gereksiz birşey. ama sadece navi degil ben çok teknolojik ürün almışımdır ama hiçbir özelligini bilmem:)

Moosty
19/10/2010, 11:30
mustafa maşallah öyle çok şey yazmışınki okurken yoruldum sen yazarken yorulmadınmı :D
mantıklı gibime geldi bu cihaz özelden görüşürüz..

Tamamdır Adem Abi ne zaman istersen.

İnsan bütün gününü bilgisayar başında geçirince konuşma hızına yakın bir hızda yazabilir hale geliyor :)

Abi yanlış yazdığım bir şey farkettim, bendeki eski cihaz 4.3 inch değil, 3.5 inch, gerçi verdiğim linkte 3.5 inch olarak görünüyor, oradaki bilgiyi de düzeltiyorum.

Hepsiburada da biraz araştırdım, aşağıdaki cihaz da uygun görünüyor:
Hepsiburada.com : Piranha Escalade 4.3 İnç Üç Boyutlu (3D) Navigasyon Sistemi + 81 İl Destekli 2009 Harita | Oto Aksesuar (https://www.hepsiburada.com/Liste/piranha-escalade-43-inc-uc-boyutlu-3d-navigasyon-sistemi-81-il-destekli-2009-harita/ProductDetails.aspx?productId=mrrprd_otpirescalade&categoryId=371052)

FM vericisi yok, sadece GPS - 4.3 Inch.

Piranha nın malzeme kalitesi iyidir, en azından 2 yıl garantisi var.
Next de iyidir, Next in de müşteri hizmetleri için çok iyi diyorlar. Karar vermeden önce piyasayı iyice araştır içine sinen bir şey olsun.

ademtahir
19/10/2010, 11:33
mustafacım tşk ederim..
senin cihazı ve bir kaç cihaz daha var inceleyim görüşelim inş.

@zafer senin teknoloji ile aran hep bozuk zaten sana asistan lazım yanında gezsin sürekli sarışın mavi gözlü uzun boylu yakışır sana :D

Du Hast
19/10/2010, 12:06
navilerde gördügüm sürekli elektirige takılı kalma sorunu dışında birde buna uzaktan kumanda yapsalar iyi olur arabayı ben koltugun en gerisinde kullanırım naviyle aramda ki mesafe ön camdan çok fazla oluyor .bir kumandası olsa iyi olurmuş. ben okurken bile heveslendim ilk bindigim de açacam naviyi:)

navigasyon aletlerini kullanmak yani benim gibi sadece açmak degil bilinçli kullanmak gerekiyor. benim gibi teknoloji arızası olan bir adam için degil yani. ben daha kullanmayı bilmiyorum. kullanma kılavuzuna bile bakmadım.merakla aldım öyle duruyor arabada. varmı var:) araç kitide var. o yine işe yarıyor:) navitechde de blutooth var ama benim teli tanımıyor. zor iş bunlar yani.

sonuç benim gibi kullananlar için gereksiz birşey. ama sadece navi degil ben çok teknolojik ürün almışımdır ama hiçbir özelligini bilmem:)
ön cama değilde, şöför tarafı önceki minik kelebek camına vantusu yapıştırıp kullanın. hem güzel görünüyor hemde pratik oluyor :)

zafermutlu
19/10/2010, 12:09
ön cama değilde, şöför tarafı önceki minik kelebek camına vantusu yapıştırıp kullanın. hem güzel görünüyor hemde pratik oluyor :)

oraya olmuyor ki bunun vantuzu can kardeşim. bir tane aparat buldum oda cama yapışmıyor dandik bişey. neyle takacam onu oraya?

fatihhhh
20/10/2010, 13:14
bende ist gezisi öncesi bu konuda baya bi kafa patlattım, araştırma yaptım
navigasyon+tlf olarak nokia 5800 da karar kılmıştım.
sonra sadece bu iş için bir navigasyon aleti almaya karar verdim
navitech in en ucuz modelini aldım
hayatımda ilk kez ist a gittim
araç kiraladım ve navigasyon yardımıyla her yere kolayca gittim
kesinlikle navigasyon cihazını tavsiye ederim.
geçenlerde başka sebebten dolayı nokia 5800 aldım
ama navigasyona bağlanmayı başaramadım, muhtemelen tlf u kullanmayı bilmememdendir.
aslında zaman ayırıp öğrensem
navitech navigasyon mu yoksa nokia 5800 ın navigasyonumu diye güzel bir karşılaştırma yapmış olurdum.
tekrar yazıyorum, en güzeli basit, bir navigasyon cihazı almak olacak.
çok faydasını görürsünüz.

Du Hast
20/10/2010, 17:56
oraya olmuyor ki bunun vantuzu can kardeşim. bir tane aparat buldum oda cama yapışmıyor dandik bişey. neyle takacam onu oraya?
daha küçük vantuslu bir ayak bulmaktan başka çare yok abicim o zaman :)
benim 5800 tutturacağı oraya oluyor