PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil destek!!! Motor ısınması

altuntach
17/09/2010, 13:25
Arkadaşlar merhaba 1.3multijet 75 sahibiyim. iki gün önce aracımın yağını castrol edge 5w40 ile değiştirdim ve motor silk uygulattım aracımın çekişi hissedilir bir biçimde arttı(psikolojikte olabilir) Ancak aracım çok fazla ısınıyor hararet 90ı geçmiyor ancak içeriden motor kısmından gelen bir sıcaklık hissediyorum ve hiç soğutma fanı sesi duymuyorum. Araç mekaniğinden pek anlamam ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz? Saygılarımla ii paylaşımlar

ademtahir
17/09/2010, 13:30
hararet 90ı geçmemesi lazım zaten seninkide geçmiyor burda garip bir durum görünmüyor bence fan çalışmıyor olsa zaten hararet yapar sen duymuyor olabilirsn çünkü bende hiç duymuyorum :D

berkeraaa
17/09/2010, 13:32
eğer hararet ibresi yükselmiyorsa kafaya takılacak birşey yok ancak hararet göstergeside artıyorsa mutlaka acilen servise yada bir ustaya danışmalısınız....bu şekilde kullanmak motoru aşırı yıpratacak ve daha ağır sonuçlar almanıza neden olabilir....

femoli
17/09/2010, 13:33
Gösterge normalse sıkıntı yapacak bişi yok , nasıl yağı koyduktan sonra pskolojik çekiş arttıysa buda psikolojik ısınıyor fan açmıyor önsezisidir ;)

altuntach
17/09/2010, 13:34
Abi haklısın ama içeride ayaklarımda bi sıcaklık hissediyorum biraz pinpirikli biriyim ne bileyim

Kriminal
17/09/2010, 13:36
Havalar sıcak ondandır...

altuntach
17/09/2010, 13:37
çok sağolun arkadaşlar hararet 90ı geçmiyor aynen sadece içeri gelen sıcaklık kafamı kurcaladı ve ilk kez dizel bi araç aldığımdan kaygı seviyem yükseldi.

zafermutlu
17/09/2010, 13:45
servise göster için rahat etsin..

SpyHunter33
17/09/2010, 14:03
İçerde ayaklarının ordan bir sıcaklık hissediyorsan aracının klima paneline bir bak bakalım üfleyici ayarı ayak larımı gösteriyor. Eğer öyle ise motorun sıcaklığının bir kısmını içeriye üflemesi normalde bana da bazen yüzüme sıcaklık geliyor :)

ZAK1980
17/09/2010, 14:22
Hararet gostergesınde olsun gozun tam ortada oluyor ıbre zaten artmıyor kolay kolay alttan gelen hava normal dun aksam benımde ayaklarım hıssettı sıcaklıgı baktım hararet gostergesınde mılım sapma yok arkadasların dedıgı gıbı sıcak havalardandır .bu arada fan cıdden sessız dun aksam ılkkez calıstıgını fark ettım oda motorda bıseye bakıyordumda ondan hatta bır ara fanın bozuk oldugunu dahı dusunmustum bu fan hıcmı calısmaz dıye son olarak sıvılarını kontrol et

Kriminal
17/09/2010, 14:24
Ben araba boştayken fanın calıstıghını anlıyorum rolantı dusuyor bıraz

erdta
17/09/2010, 14:50
Hararet göstergesinde bir oynama olmuyorsa sıkıntı yoktur şayet bir sensör arızası mevcut değilse. Buda düşük bir ihtimal çünkü sensörün yağ değişimi ile aynı anda bozulması gerekirdi ve aynı zamanda hararet göstergesi mühtemelen orta kısma geliyordur ki buda sensör arızasının olmadığının göstergesidir. Fan konusunda ise, fanın çalıştığını daha önce rahat olarak anlayabiliyormuydunuz? Femolinin dediği gibi psikolojik :) canınızı sıkmayın bence.

mehmetsafran
17/09/2010, 17:58
faredir fare :) hararet artmıyosa problem yok suyunu kontrol et sen yine de

GP COSKUN
17/09/2010, 18:39
hasancım kusura bakmada hangi akıllı diyeceğim daha kötüde söyliycemde şimdili sadece hangi akıllı diyorum castrol edge yağ koyduktan sonra motor silk uygulamasını
önerdi veya yaptırmanı söyledi
edge üstün nitelikli tam sentetik bir motor yağı ve kesinlikle katkı kabul etmez
edge kendi kutusunun üzerindede kırmızı yazı ile kesinlikle katkı kullanmayın yazar
şu anda senin 70-80 tl olan edge yağın 20 -50 gibi kalın bir yağa dönüşmüş durumda
kim nerede nasıl bu işlemi yaptıysa ona git yağını yenisiyle değiştirt
motor silk normal motorlara değil daha çok aşınmış motorlara uygulanan bir teflon kaplama yönteminden ibarettir
senin aracına bir yarar sağlamaz

Murat Gürakan
17/09/2010, 21:08
castrol edge kullanıpta bor yada motor silk tarzı şeyleri kullanmak çok yanlış. Üstünde kocaman yazıyor kesinlikle katkı maddesi kullanmayım etmeyin diye. NEden fiyatı pahalı?
çünkü o katkı maddelerini zaten içinde barındırıyor siz motor silk kullanarak yağın yapısını tamamen bozdunuz.

aeron
17/09/2010, 22:28
gaz pedalının orda sağda beyaz plastik kaloriferle ilgili bi parca var, bununla ilgili bir başlık açmıştım ısınıyor diye, benimkindede ısınma belirgin ama normal hali buymuş arkadaşların dediğine göre, benim çözümüm havaların soğumasını beklemek, şaka bi yana siz yazıncaya kadar unutmuştum :)

altuntach
18/09/2010, 11:32
çok sağolun hocam valla koydurmamı söylediler, internetide araştırdım bazıları koydur bazıları koydurma diye söyleyince tereddütte kaldım ve umarım sorun çıkarmaz

smartmavi
18/09/2010, 16:24
Coskun'a katiliyorum, guzelim sentetik yagini mahvetmissin!

M@GIC
18/09/2010, 17:51
hasancım kusura bakmada hangi akıllı diyeceğim daha kötüde söyliycemde şimdili sadece hangi akıllı diyorum castrol edge yağ koyduktan sonra motor silk uygulamasını
önerdi veya yaptırmanı söyledi
edge üstün nitelikli tam sentetik bir motor yağı ve kesinlikle katkı kabul etmez
edge kendi kutusunun üzerindede kırmızı yazı ile kesinlikle katkı kullanmayın yazar
şu anda senin 70-80 tl olan edge yağın 20 -50 gibi kalın bir yağa dönüşmüş durumda
kim nerede nasıl bu işlemi yaptıysa ona git yağını yenisiyle değiştirt
motor silk normal motorlara değil daha çok aşınmış motorlara uygulanan bir teflon kaplama yönteminden ibarettir
senin aracına bir yarar sağlamaz

+1