PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç satışında

61TS61
16/09/2010, 16:49
Aracımızı satarken alıcı kişiyi kendi yerimize koyarakmı aracınızı satmaya çalışırsınız örneğin alıcı tek başına yanınızda ve kesin aracınızı alacak size güvendi hemen satış yapılmasını istedi.Araçla ilgili şeyleri fiyatı,aksamında,motorunda,yürüründe şuyu var diyemi satmaya çalışırsınız yoksa bazı bilinmedik şeyleri saklayıpta satmayamı çalışırsınız.

Scottie
16/09/2010, 16:52
valla ne varsa söylemek gerekir.. sonuçta vicdan meselesi...

dgn
16/09/2010, 16:53
motorunda aracımın bir sorun varsa saklamam ama kapartasında görünmeyen bir yerde önemsiz bir şey varsa saklarım:D

Kriminal
16/09/2010, 17:00
Vicdan meselesidir..Fakat ılerde ona eksı kazandıracak seyler mutlaka soylenmelıdır..O kişi sana eger guvenmışse bunu çürütmemek gerekır...

ademtahir
16/09/2010, 17:02
yok ben şöyle derim böyle derim diye yalan söylemeyecem..başımdan geçen bir olayıda aktarıyım2002 mdel 307 aldım araba full hasta oldum arabaya aldığım adamda binlerce yemin şart etti arabada bişey yok diye hakkettende bişey yokmuş ama iyilik adına bişey yokmuş araç pertten çıkmış bilmen ne olmuş her gün her yeri arıza veriyor falan filan arabayı satışa çıkardım arayan oluyor söylğyorum kimse almıyor araba başıma bela oldu 1 ayda 1500 tl masraf ettim daha 5000 tl daha etsem yiyecek :D
baktım olmuyor arayanlara dedimki bilmiyorum ben göstermeden aldım götürün gösterin dedim yine satamadım :D en son antalyalı biri aradı allem kullem dedim arabayı göstermeye fırsatı kalmadan satışını verdim parayı aldım memleketine gönderdim arabadan kurtuldum dedim ama vicdani yönden çok rahatsız oldum ama yapacak bişeyde yok daha sonra antalyalı aradı beni eyvahh dedim adam şimdi küfredecek açmadım tlf daha sonra tekrar aradığında açtım adam dediki çok tşk ederim abi beni bu fyata böyle bir araba sahibi yaptın sıkıntısız biniyorum dedi :D rica ederim iyi günlerde kullan dedim :D kaç defa dua etti bir dahada aramadı..işin doğrusunu gelecek olursak ne varsa söylemek lazım ama biz alırken söylemeyen ********leri ne yapcaz..........

OzzY
16/09/2010, 17:13
neyse o.

zafermutlu
16/09/2010, 17:39
ben birşey söylemem . sonuçta tamircimiyim. almaya niyeti varsa istedigi yere gösterir aracı..
0 aldıysam boya ve degişenleri konusunda dogruyu söylerim. gerisini servislere bırakırım..

krakercocuk
16/09/2010, 17:57
neyse o.

+1000

byspayn
16/09/2010, 18:07
kullanırken sorun çıkartan ya da çıkartabilecek önemli şeyler söylenmeli kesinlikle ama diğerleri keyfe kalmış diye düşünüyorum...

alpimmm
16/09/2010, 18:37
her ne kadar daha önceki araçlarda kazıklansamda, o araçları satarken servisin söylediklerinden bile daha fazlasını söyledim alacak kişiye. Ozzy nin dedği gibi neyse o.

hakanyilmaz
16/09/2010, 19:55
aracımı servis aracılığıyla satın almıştım. bakımını düzenli olarak kendileri yapıyordu. "çok temiz araba" "dosta gidecek bir araç" gibi klasik söylemlerle tarif ettiler ben de güvenerek aldım. sıfır almak amacıyla takasa girdim. satışında aracın arka kısmının (kapı-tampon) boyalı olduğunu, düzeltme işleminin yapıldığını öğrendim.yetkili servis hiçbir işleminin olmadığını, boya veya kusurunun bulunmadığını belirtmişti. Servisler bunu yapıyorsa şahıslar da çok rahat yapabilirler diye düşünüyorum. O sebeple hiçkimseye güvenmemek lazım. ben yapmam demek çok kolay. kimse aracının puan kaybetmesini göze alamıyor. ya çok temiz araba diyor ya da olanı gizlemeye çalışıyor. hiç olmadı ortaya çıktığında haberim yoktu diyor. itiraf edelim ki gizlenebilecek birçok şeyi ortaya çıkmadığı sürece saklamaya çalışırız.
Vicdanımız kısmen görmezlikten geliyor bazı şeyleri...

SKELETER
17/09/2010, 00:04
İkinci el araç bakarken Ankara Volvo servisinin elinde bir araç vardı. Aynı şekilde çok temiz ıvır zıvır konuştular. İkinci sahibi siz olacaksınız dediler. İnternetten bir baktım araç 6 ay önce el değiştirmiş ki 6 yıllık araçtı. Yani kaçıncı kullanıcı olduğun belli değil. Aslında benim için o da önemli değildi. Temiz olsun yeter diyordum. Ama Volvo servisinin yalan söylemesi çok canımı sıktı ve vazgeçtim.

pilotender
17/09/2010, 00:31
Ben eğer arabada bir kusur varsa ve bunu biliyorsam söylerim. Daha önce bana söylenmediği için bir keresinde çok büyük kazık yedim ve arabayı aldıktan sonra aylarım tamircilerde geçti. satarken de bir o kadar zorlandım. ne kadar kötü bir his oldugunu biliyorum. dolayısıyla söylerim. ama net olarak söylemem. arabada boya varmış bazı parçalarda, değişen varmış öyle dediler ama ben nereleri oldugunu bilemem gösterin derim. işine gelirse alır gelmezse almaz. motor aksamında sorun olan araba zaten satılmaz. illa ki satarken sağlam olur. sattıktan sonra da arıza yaparmış araba ondan da banane...

GrandeTalha
17/09/2010, 11:42
Bir insan araba alırken nasıl temiz araba almak istiyorsa satarkende kendini alıcı yerine koymalı bence, mutlaka dürüst satıcılar vardır ancak yine de tedbiri elden bırakmayıp servise göstermekte fayda var. Uygun diye veya araba gösterişli extraları var diye hemen yapışmamak lazım yoksa pert arabayı allayıp pullayıp kakalıyolar. Bilmeden alan adamda napsın elinde kalcağına o da yalan söyleyip satıyo.
Böyle bir durumla karşılaşmamak için alınmasında kesin karar kılınan aracı mutlaka servise sokmakta fayda var 100-150 lira paranız gider ama hem içiniz rahat olur hemde araba hakkında detaylı bilgi sahibi olursunuz...

ademtahir
17/09/2010, 11:45
Bir insan araba alırken nasıl temiz araba almak istiyorsa satarkende kendini alıcı yerine koymalı bence, mutlaka dürüst satıcılar vardır ancak yine de tedbiri elden bırakmayıp servise göstermekte fayda var. Uygun diye veya araba gösterişli extraları var diye hemen yapışmamak lazım yoksa pert arabayı allayıp pullayıp kakalıyolar. Bilmeden alan adamda napsın elinde kalcağına o da yalan söyleyip satıyo.
Böyle bir durumla karşılaşmamak için alınmasında kesin karar kılınan aracı mutlaka servise sokmakta fayda var 100-150 lira paranız gider ama hem içiniz rahat olur hemde araba hakkında detaylı bilgi sahibi olursunuz...
servise göstermek mantıklısı ama ben o bahsettiğim aracı aldığım yer kasaba 4 tane boyacıya 5 tanede kaportacıya gösterdim hepsinin tek dediği sol çamurluk boyalı bende eyv. dedim önemli boyalı olması ama nerden bilirimki hepsini ayarlamış üçkağıtçı kandırıldım mecburen kandırdım...:S

onderbaki
17/09/2010, 18:22
şu ana kadar 1 kere araba sattım.
araba çizikten dolayı komple boyalıydı. hiç saklamadım. polis tutanakları fotoğraflar vb.aracın iyi tarafaflarını da kötü taraflarınıda artılarını eksilerini hep söyledim ve söylemek gerektiğini düşünüyorum. alan arkadaşla ahbap olduk söylediklerinde fazlası var eksik yok diyor.

bilerek bazı şeyleri saklamak biraz ağır olacak ama "********lik" tir.

pilotender
17/09/2010, 22:13
Arkadaşlar. Ben de sizinle iki gün önce yaşadığım bir olayı anlatayım. Kullanmakta olduğum 2006 model GP aracımı geçen Kasım ayında Tokat'tan Fiat Yetkili Bayisi Dinç Plazadan almıştım. Hep diyorsunuz ya araba alırken mutlaka servise 50-100 neyse verilip ekspertiz raporu alınmalı öncelikle diye; ben bunun da hikaye olduğunu anladım. Sözün özüne gelecek olursak, arabamı takasa girerek sıfır bir araçla değiştirmek istiyordum ve Tokat'ta bulunan Ford, Peugeot ve Citroen bayilerine sırasıyla gittim. Ford bayisi arabamı inceledikten sonra sağ arka çamurluk ve sağ arka kapıda boya olduğunu söyledi ve 17500 lira değer biçti. Peugeot bayisine gittim max 16000 lira verdiler. Nedenine gelince arabamın yine sağ arka çamurluk ve kapısında boya olduğunu ve hatta ön sağ kapının da değişmiş olduğunu söylediler. Oradan da çıkıp Citroen'e gittim. Onlar da sağ taraf komple boyalı ve bagaj kapağı da değişmiş dediler. Yine de 18000 liraya sayacaklarını söylediler. Ben ilk duyduğumda Ford'dayken şok oldum hadi oradan deyip inanmamıştım. Diğer bayiler de inceleyince aynı hataları bulduğunda beynimden aşağı kaynar sular döküldü resmen. Neden derseniz, ben bu arabayı Tokat Fiat Yetkili Bayii ve Servisi olan Dinç Plaza'dan imzalı, kaşeli ekspertiz raporu ve tüm servis bakım kayıtlarıyla beraber almıştım. Kesinlikle en ufak bir hata yok arabada diyerek bana sattılar. Bakın dedim bana yalan söylemiyorsunuz değil mi demiştim. Olur mu abi hiç biz burada yetkili bayii ve servisiz, biz yalan nasıl söyleriz dediler. Sözlerine inanıp aldım ve gönül rahatlığıyla biniyordum. Satmaya çalışınca bunlar karşıma çıkınca. Fiyatta anlaşmış olduğum Citroen Bayisine dedim ki; kusura bakmayın ama benim bu başıma gelen bugün beni inanılmaz sinirlendirdi ve ben öncelikle Fiat'a gidip onlarla sağlam bir kavga edeceğim. Kendimi rahatlamış hissedince size döneceğim dedim ve çıktım. Fiat Bayi'sine gittim ve siz nasıl bir müessesesiniz diye saydım sövdüm. Benim arabamı 19000 liraya saycaksınız ve bana buradan sıfır araba vereceksiniz dedim. Önce bana söyledikleri yalanı bilmez gibi nasıl olur dediler. Sonra makineyle filan da bakınca boya kalınlığına, çıktı bütün herşey ortaya. 1,3 Multijet Fiorino aldım oradan çıktım. Ama onlara karşı bir türlü içimdeki nefret, sinir geçmiyor. Bir yetkili servis nasıl olur da ekspertiz raporunda yalan dolan işine girer ve müsteriyi kandırır??? Bu konuda bana yapılana karşılık yasal yollardan neler yapabilirim bana akıl verebilecek var mıdır aranızda?

ZV 007
18/09/2010, 01:03
aynısı banada oldu.musterı hızmetlerınden arayıp ozur dılıyorlar ve aracı tekrar expertız ıcın gerı cagırıyorlar tabı sattıgınız kısı kabul ederse.cok rezıl edıcı bı durum.resmen yalancı konumuna dusuyosunuz.350 lıra eksıgıne satmıstım aracımı sırf bu yuzden ve bı dolu da ozur dıledım.gecmıs olsun oluyor malesef fıat bu konularda guvenır degıl.

lionT-JET
18/09/2010, 08:51
ender gecmıs olsun.acıkcası ben arac alırken hem kaportacı ustama gosterırım,hem yetkılı servıse gosterırım.hemde sıgortacımdan pert mı?kazası vs durumunu sorup oyle alırım.acıkcası bu konuda kurumsal fırmalardan 2.el arac almak daha mantıklı adamlar en azından 4 parca degısen var,komple boyalı dıyebılıyorlar.ınsanlara boyasız deyıp 2 parca boya var dedıklerınde yerınızde olmak ıstemem,cunku ben yerın dıbınde olurum.gecen sene puntomdan oncekı aracımda 3 parca boya vardı,alan kısı gecenlerde benım aracı satıyordu.adam boyasız dıye lanse etmıs!!neyse en guzelı servıs ve ustaya gostermek..

zafermutlu
18/09/2010, 10:22
bu boya işi komik ya.. göçük oluyor çizik oluyor dünya para verilen arabalara boyasız demek için öyle biniliyor.. parça boya olan arabayı boyatılmadan önce resimleri olupta komple boyanan arabayıda alırım.. çogu şeyine bakmadan hemen boya varmı bir gösterelim diyolar. bence arabada boyadan çok daha önemli masraflı işler var...

mix
18/09/2010, 13:44
bu boya işi komik ya.. göçük oluyor çizik oluyor dünya para verilen arabalara boyasız demek için öyle biniliyor.. parça boya olan arabayı boyatılmadan önce resimleri olupta komple boyanan arabayıda alırım.. çogu şeyine bakmadan hemen boya varmı bir gösterelim diyolar. bence arabada boyadan çok daha önemli masraflı işler var...

tamamen katılıyorum 1 karış yer boyalı diye o araç - puan alıyorsa böyle dolandırıcılık yapanlar da her zaman olacaktır

emin tahir
18/09/2010, 14:14
Bu konuda Zafer'e tamamen katılıyrum boya işini halledince araba tamamdır ya bunun motoru var yürürü var ön düzeneği var hepsi sıkıntılı şeyler yeri gelince motordaki anlaşılmayan bi sorun araç sattırıyor adama ya.
Gerçi şunu da duyuyoruz boyasız araç alıyo,sonra da motorda şurda burda arıza çıkınca araç ii çıkmadı diyo,sen alırken bamadın ki hiçbişeyine...