PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam filmi ruhsata işletme?

ademtahir
24/08/2010, 13:00
arkadaşlar,

duyduğum doğrumu bilmiyorum sizinle paylaşmak ve fikirlerinizi almak için konuyu açtım..

kamu hastaneleri cildiye bölümünden alınan sağlık raporuna istinaden filmleri ruhsata işletebiliyormuşuz
tabi bu raporu almak için ya ciltte güneş ışığına karşı allerji gibi durumların olması söz konusu veya ahbap cavuş ilişkisi lazım..

bkarahan61
24/08/2010, 13:12
bana saçma geliyor çünkü örneğin range rover vogue standart arka camlarda film war we bu ruhsata işli değil we film camlara işli waziyette geliyor fabrikadan. o arabayı alan tüm insanların cilt sorunu olduğunu sanmıyorum :) bazı araçlarda fabrikasyon olduğu için polis o araçları durdumuyor bile ( bmw mercedes rover alfa ) tabiki her model değil sadece bazı serileri.

we artık zamanla cam filmi standartmış gibi bi uygulama haline gelmeye başladı. onun için en fazla bir kaç sene sonra cam filmi çok normal olacvaktır diye düşünüyorum

StrawBeeRy
24/08/2010, 13:14
artık doblolarda bile var arka camlar karartılmış bencede bir iki seneye karışmazlar herhalde :)

ademtahir
24/08/2010, 13:16
kardeş mesele orjinal gelen araçlar değil zaten onların zaten fabrika çıkışı renkli cam öyle olduğu zaman problem olmaz...

mesele bizim gibi sonradan film yaptırmak..

StrawBeeRy
24/08/2010, 13:18
şu anada kadar çok çevirdiler ama hiç filmlerden kıllık yapmadılar 2 numara flim var gayette güzel ne çok siyah nede çok açık bence ideal tavsiye ederim doktor felan uğraşmaya değmez

ademtahir
24/08/2010, 13:20
bunca zamandır bendede problem olmadı hiç bir polis ne bu film demedi... ama böyle bir imkan varsa değerlendirmek lazım diye düşünüyorum raporu almak basit iş hastaneye gitmeden bile alınır..

cilem
24/08/2010, 13:34
:) beni bursa da hiç durdurmuyor polisler cam filmi için.
istanbulda durdurdular. camlarınız filmli,plakanızda mühür yok cezanız var dedi.
çıkarttırırım dedim. şimdi çıkartırsanız ceza yazmam dedi.. filmleri ben yapmadığıma göre ben çıkaramam su anda dedim.:) ceza yazmadan buyrun iyi yolculuklar dedi. durdursalar bile her defasında çok şükür cezasız geciyorum

zafermutlu
24/08/2010, 13:46
ben filmden bir kez çevrildim. ondada jip vardı siyah arkalar orjinal karartılmıştı önler filmdi emniyet müdürü ile karşılaştık eminiyet çıkışı anons geçmiş şehir merkezinde kaptılar beni.. ceza yazmadılar önleri söktürdüler.. siyahda çok kara göründügü için çok dikkat çektigi kanısındayım...

atom43
24/08/2010, 13:58
app ve filmli camlarım var sıkıntı yok kütahyada sıkıntı olmazda farklı sehire cıktıgımda olacagını soylediler app ler icin özellikle ama ruhsata işletme yalan yani ben o işin peşinden cok kosturdum olmadı

krakercocuk
24/08/2010, 14:03
valla cumartesi günü filmleri yeniledik zifiri karanlık...adamın ocağını söndürür..:D ama bi okadar da on numara yakışıyo

kaptan_ahab
24/08/2010, 14:17
Filmsiz araç eksik kalıyor, muayenede sorun çıkardılar, söktürüp yeniden çektirdim.Ruhsata işletme gibi bir durum var ise kesinlikle yaptırırım.

GünahsizSeytan
24/08/2010, 14:29
yaw suna bi çözüm bulunsa artık en arka 3nm yanlar ön boş boş kaldı söktürdüler cıplak hissediyorum arabadayken ayıptır günahtır :D

aeron
24/08/2010, 14:31
bence suistimal etmeyelimde gercekten güneş isigina alerjisi olanlar faydalansın bu uygulamadan(varsa tabi) :)

makeles
24/08/2010, 15:06
hagisi gerçek hangisi yalan bilemedim..

kimisi dermatolog raporu diyor..
kimisi savcılıktan "tehdi ediliyorum" de güvenlik filmi kullanabilir diye yazı al diyo..
kimisi kuyumcu ile ortak ol onlara film ser diyo..
kimisi lazerle çizdir karışamazlar diyo..

ben de hiçbirisini yapmadm yedim paşa gibi cezayı..
söktümedim keserlerse yerim tekrar.. :) 97.5tl
film parasından fazla ceza yemedikçe söktürmem..

GünahsizSeytan
24/08/2010, 15:17
Ceza yedikten sonra memurlar 3 - 5 gün izin kağıdı veriyolar , izin günü dışına cıkıldıktan sonra hala sökülmeyen filmle tekrar cevirme olursa aracı bağlıyolar diyebiliyorum ? 2. cevirmede aracınız bağlanabilir ?

makeles
24/08/2010, 15:42
2. çevirme olmadı ama trafik polisi arkadaşa sorgulattım..
herhangi bir men durumu yok..
2. cezayı da kestikten sonra sisteme düşebilir dedi..

trafik cezaları her sene sıfırlanıyor.. ocak 2011 e kadar ceza yemezsen sorun olmaz diye düşünüyorum.. :)

coolsea
24/08/2010, 15:51
geçmişte 206 xs aracımın ruhsat yenilemesinde otocamcı arkadaşıma renkli cam faturası kesitirip ruhsatıma işletmiştim.hiçte sorun çıkmadı

GünahsizSeytan
24/08/2010, 16:27
2. çevirme olmadı ama trafik polisi arkadaşa sorgulattım..
herhangi bir men durumu yok..
2. cezayı da kestikten sonra sisteme düşebilir dedi..

trafik cezaları her sene sıfırlanıyor.. ocak 2011 e kadar ceza yemezsen sorun olmaz diye düşünüyorum.. :)

Desene boşa söktüm güzelim filmleri :) Ama riskli iş en fazla 3. cevirmede bağlarlar. Cok gezen biri değilsen ve cevirmelere uzak biriysen problem olmaz ama onun dısında son pişmanlıkta fayda etmez ne yazıkki :d.. Tüvdü film muayenesiydi işkencee :)

emin tahir
24/08/2010, 19:58
Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkartılan “Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği” (MARTOY) kapsamında yürürlüğe konulan gerek “Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (92/22/AT)” ve gerekse eşdeğeri olan “Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun R43 sayılı Regülasyonunda” tüm camların uyması gereken teknik şartlar belirtilmiştir.

R43 Regülasyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70’in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Sanayi ve Ticaret Bakanlığından ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların “E” veya “e” işaretinin yanında “V” sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır.

Bu itibarla, araçlarda bulunan renkli camların yukarıda belirtilen teknik mevzuata uygun olması gerekmektedir.

2018 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Araçların teknik şartlara uygunluğu başlıklı 30. maddesinde;

“Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.

a) Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanan sürücüler para cezası,

b) Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullananlarla, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler para cezası ile cezalandırılırlar.

Bu maddenin (a) bendinde belirtilen eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlar, teknik şartlara uygun duruma getirilinceye kadar trafik zabıtasında trafikten men edilebilir. (b) bendindeki şartlara uymayan ve uyumsuzluğu trafik emniyetini tehlikeye düşürmeyecek nitelikte olan araçların şartlara uygun duruma getirilmesi ihtar olunur, ihtarda verilen süre içinde teknik şartlara uygun duruma getirilmediğinin tespiti halinde, araç trafik zabıtasında trafikten men edilir.”

Ayrıca 2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu’na bağlı Trafik Yönetmeliği’nin 63. Maddesinin son fıkrasında da, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerinde renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır. Hükmü bulunmaktadır.

Cam filmi yasaktır arkadaşlar ama olayın birde şu boyutu var bu bahsi geçen maddeler yönetmelikten alıntıdır.Yani bir fiilin suç olabilmesi için kanunda belirtilmesi gereklidir.Yönetmelikler kanun maddesinin nasıl uygulanacağını gösterir yazımlardır yani yönetöeliğe dayandırılırak ceza verilemez(para cezası da olsa) diye düşünüyorum.
Ancak polis cam filmli diye değil de araç içi görünmeyecek şekilde araçta değişiklik yapmış diyerek kanunu işletebilir buda ayrı bir konu bu durumda da film camları çok koyu olmayan yani 1-2 numara filmler sorun çıkarmaması lazım ki bazı yerlerde polisler bu şekilde olan araçları önemsemezler.

retrayt
24/08/2010, 20:11
app ve filmli camlarım var sıkıntı yok kütahyada sıkıntı olmazda farklı sehire cıktıgımda olacagını soylediler app ler icin özellikle ama ruhsata işletme yalan yani ben o işin peşinden cok kosturdum olmadı

atom sanki beni bilmiyorsun kanka xD la palioda 3 tane filmden ceza yedım 2si kütahyda :D

makeles
24/08/2010, 21:06
polis görünce ön camlar aşağı.. :)

biraz güler yüz, ilgili bakışlar %80 yırtma..

polislerin çoğu anlayışlı diye düşünüyorum..

bkarahan61
25/08/2010, 00:55
arakadas adam doktordan rapor alsak mı dedi konu taa emniyet mudurlugune dayandı. abicim sendoktordan rapor fln hiç ugrasma o iş yalan zaten bi kaç yıl içersinde yeni düzenlemelr yapılacak 2011 de ser olcak buyuk ıhtımalle. rapor için fln sakın ugrasma işletirim die. kesinlikle filmli camın hiç bir halii ruhsata işletemezsin.

aksini iddaa eden arkadaşlardan kanıt bekliyorum laf değil :) ;)

alpimmm
25/08/2010, 01:33
polis görünce ön camlar aşağı.. :)

biraz güler yüz, ilgili bakışlar %80 yırtma..

polislerin çoğu anlayışlı diye düşünüyorum..

bende aynen öyle yapıyorum, akşam çevirmelerinde iç lamba hemen yakılıyor tabi :)şu ana kadar bi sorun olmadı, inşallah olmaz da :)

berkeraaa
25/08/2010, 01:54
bana saçma geliyor çünkü örneğin range rover vogue standart arka camlarda film war we bu ruhsata işli değil we film camlara işli waziyette geliyor fabrikadan. o arabayı alan tüm insanların cilt sorunu olduğunu sanmıyorum :) bazı araçlarda fabrikasyon olduğu için polis o araçları durdumuyor bile ( bmw mercedes rover alfa ) tabiki her model değil sadece bazı serileri.

we artık zamanla cam filmi standartmış gibi bi uygulama haline gelmeye başladı. onun için en fazla bir kaç sene sonra cam filmi çok normal olacvaktır diye düşünüyorum

işin aslı şöyle gelen Range lerin tamamında camlar film değil bizim punto 3K lardada kullanılar lazer karartmalı camlar.....Eğer illa siyah camlı hatta ve hatta ayna camlı araç istiyorsanız bu camların orjinalleri birçok camcıda var ve sanırım ruhsata işletmenizde gerekmiyor sadece camın maliyeti var....Benim aracımın ruhsatında arka camlar karartmalıdır gibi bir ibare yok....birkaç kez polisle zıtlaştık bu neden ile ama film olmadığı için hiçbir müdahalede bulunamadı...çizmeyi bile denedi camı ama film olmayınca :D :D :D

GP COSKUN
25/08/2010, 02:07
arkadaşlar bir kere ülkemizde terör olayları bitmediği sürece cam filmi falan ser bırakılmaz
ruhsata işletme konusunda bazı belirlenmiş haller içerisinde iseniz işletebiliyorsunuz ve bunun için de bir ücret ödüyorsunuz
ruhsata işletmek için belirtilmiş şeylerden bir kaçı
bir kuyumcu yada döviz bürosu sahibi olmak
güneş ışığına karşı hastalığınız alerji veya sedef hastalığı
dış görünüşte özürlü olmak
tanık koruma programında olmak gibi hadiseler
ayrıca
arka camları orjinal filmli olup ta bağlanan ve kırmaktan satın alınan bir tjet
arkalar filmli diyerek bağlandı ve bu arkadaş arabayı aldığı kırmağın önüne bıraktı size ben 35 bin lira ödedim gidin bu arabanın bağlanmasını halledin diye postayıda koydu
kırmak aracın bağlanmasını çözdürmek için üniversiteden orjinallik raporu almıştı bo olaya birebir şahidim