PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 110 km + hız ile önünüze köpek çıksa

ZAK1980
20/07/2010, 01:40
Arkadaslar tatıl donemındeyız bıldıgınız uzere sehırler arası yollarda genelde 110 km ve üstü hız ıle yolculuk yapmaktayız fakat otobanda onunuze kopek ,kaplumbaga,essek,at,dana gıbı hayvanlar cıkması durumunda takla atmadan en az zarar ıle olaydan nasıl kurtulabılırız.Gecen aksam Bozkurt abı ve forumdakı bır kac arkadas ıle muhabbetı oldu ve Erdi'nin ''Lütfen Birazdaha '' baslıklı konusundan sonra konu acmaya karar verdım .
Boyle Bır durumda kımısı kopek cıkarsa frene yap dıreksıyonu kır,kımısı dıreksıyona asıl fren yapma ustunden gec dıyerek fıkırlerını belırttı ama net bır sonuca ulasamadık Yıllardır uzun yolda arac kullanan(Nabi,Coskun,Bozkurt,Burak,Erdi,Serdar abılerım ,kardeslerım ) ve benden oldukca tecrubelı arkadaslar fıkırlerınızı onerılerınızı forum cemati ile paylasır ısenın elbette bırılerının ısıne yarayacaktır

CaGRi
20/07/2010, 01:50
eşşek, at ve dana dan kurtuluş yoktur. işiniz azraile kalmıştır :D espri yaptığıma bakmayın, o hızla o hayvanlara çarpmanın, duvara çarpmaktan hiçbir farkı yoktur.en iyisi sert bir manevrayla kurtulmaya çalışmak. ama bu durumda da aracın savrulma ihtimali çok yüksek.

ufak hayvanlarda da en iyisi gaza yüklenip üzerinden geçmeye çalışmak. gaddarca görünebilir ancak yapacak başka birşey yok.

zaten panik anında bu konuda yazılanların zaten hiçbiri aklınıza gelmeyecektir.

Romeo_er2
20/07/2010, 02:07
başıma geldi..dana değildi ama aynı hızla önüme dana gibi bi kadın atladı..fren fln kurtarmayınca kırıverdim direksiyonu..netice.

esp== hayat kurtarıyo :D

tolgaank88
20/07/2010, 02:13
cagrının da dediği gibi o anda bu yazılanların hiçbiri aklınıza gelmez
kurtarabileceğini aklın kesiyorsa kaçmaya çalışırsın şanslı isen atlatırsın diğer turlusu kısmet inş başına gelmez.
eger hayvan buyuk ise belki o an geri veya ileri kaçmaya çalışıcak ve sende kurtarmaya çalışırken çarpışıcaksınız buda mumkun,o yuzden o an ne yapman gerekiyorsa reflekslerin senin yanında olucaktır

Du Hast
20/07/2010, 03:00
küçük bir hayvan çıkarsa tilki, köpek, kedi v.s. ve kaçacak yer yoksa, çarpmak kaçınılmazsa sakın fren yapmayın, tampona daha çok zarar verirsiniz araba öne doğru dalacağı için.

büyük baş hayvan çıkarsa kurtarmaya bakın, yapacak pek birşey yok.

Punto_Can
20/07/2010, 04:02
hemen hemen her haftasonu ş.urfa-gaziantep arası gidip geliyorum, otobanda 2 ve 4 ayaklı eşekler resmen cirit atıyor. bende hem yola hemde refujların dış tarafını devamlı kontrol ederek daha güvenli bir şekilde yol almaya çalışıyorum.
ama kedi,köpek gibi aniden çıkabilecek hayvanlar için kaçabildiğin kadar kaçmak en doğrusu. en kötü ihtimalle ortalayıp vurmak yerine köşelerden vurmaya çalışın, hem aracınıza çok fazla zarar gelmez hemde köşeden çarptığınız için hayvan savrulur, tecrübeyle sabittir :)

BSK
20/07/2010, 08:24
Benimde başıma gelen bir olay Ankarayı bilen arkadaşlar daha iyi anlar Optimumdan Çayyoluna dönüyorum çevre yolundan Eskişehir yoluna bağlandım sol şeritte 110-120 gibi bir hızla giderken önümde yatık bir durumda kamyon lastiği arabam Megan, (2002 kasa) altı yüksek olmasa ne olurdu hiç bilmiyorum üstünden geçtim gitti ama Puntişle olsaydı sanırım ön kısımda çok büyük bir hasar olurdu... Bide böyle hayvanlar var ülkemizde kendi olmasabile eseri kalıyo.

BuRaK-BG
20/07/2010, 09:00
bu bir yerde kader kısmet gerçekten. çünkü nerde hangi hızla giderken neyle karşılacagaımızı bilemeyiz.gündüz yine sorun yok,renkler itibariyle büyük ölçüde yola çıkan yabancı seye göre hareket ederiz.ancak bu iş gece çok daha tehlikeli oluyor.
öncelikle köpek,beton duvar etkisi yaratan bir hayvan,kemikleri çok sert dolayısıyla canlı herseye vurmaktan kaçınırken köpekte iki defa kaçınmak gerek.

genel olarak bütün havyanat ve benzeri canlı cansız herseye vurmaktan kaçınmak gerek,ancak vurmak mecburi hale geldiyse mümkün olan en düşük hıza ulaşmak(yerde yatıyorsa veya düşük yükseklikte bir seyse vuruş esnasında freni bırakmak) ve direksiyonu saglam tutmak gerekir.vurdugun seyi hiçbir zaman ortalama çünkü köşelerden vurursan vuruş hızı ile onu savunurursun ve zararını en aza indirgersin.çok sert fren yaparsan 110 km civarı hızlarda direksiyon hakimiyetini kaybedebilirsin.

benim en büyük tavsiyem vurmak kaçınılmazsa "frenle - yavaşla - köşeden çarp" olur.

StrawBeeRy
20/07/2010, 09:49
geçen sene dayım istanbuldan konyaya giderken kütahya tarafında gece görmeden bir köpeğe çarpmış 100 mt gittikten sonra ses gelmeye başlamış bir bakmış ön tampon far jant yamulmuş ve rot başları kırılmış gerçekten hayvanın kemikleri çelik bariyer gibi

smartmavi
20/07/2010, 09:55
Valla cok ciddi bir durum, cunku 110 km/sa hizla giden arac saniyede 30,5 metre yol aliyor demek. Kopegi gordugun anda ona 30 metre daha yaklastin demek. Ayagini gazdan cekip frene baskmak 1 saniye olsa +30 metre daha. Araciniz henuz yavaslamaya baslayinca 60 metre daha yakinsiniz. Gerisini siz hesab edin.

hsyn28
20/07/2010, 10:08
Birşey sorgulamaya gerek yok o an ne yasadıgını ancak kurtarınca hatırlarsın o an sen değil reflekslerin hakimdir sana saniyelik tepki verirsin.zaten büyük ihtimalle o an saga ya da sola kırarsın direksiyonu.

GP COSKUN
20/07/2010, 10:24
önünüze çıkan hayvanın büyük başmı küçük başmı olduğu çok önemli
büyük baş hayvan ile çarpışma sırasında ayrı
küçük baş hayvan ile çarpışma anında farklı yol izlenmelidir
konunun başlığındaki süratle yani 110 ve üstü bir hızla büyük bir hayvan ile çarpışacaksanız pek yaşama şansınız olmaz aracınız otomobil ise
çünki büyük baş hayvanların yani inek öküz at eşşek gibi hayvanların çarpışma anında
gövde kısımları aracın ön kısmından yüksek olup sürücü hizasına gelmektedir
çarpışma sırasında aşağıda resimlere vericem aracın ön tamponu fazla hasar almaz ama
çarpılan hayvan kaput üstünden tavana kadar olan bölmeyi ortadan kaldıracak sürücünün bulunduğu bölümü komple ezecek kadar hasar verebilir
büyük baş hayvan ile çarpışma kaçınılmaz ise yani kurtarma imkanı yok ise kesinlikle hayvan ortalanıp çarpışma gerçekleşmemeli
elinizden geldiği kadar hayvanın ön kısmından yada arka kısmından çarpışmanın meydana gelmesi sağlanmalıdır
bu şekilde ön veya arka tarafından darbeyi alan hayvanı önünüzden savurarak yaşam alanınızdan uzak tutmayı başarabilirsiniz
eğer çarpışma yaşanacak hayvan küçük baş yani kedi köpek koyun tilki gibi hayvan ise
ve yine çarpışma kaçınılmaz ise ve süratiniz konu başlığındaki gibi yüksek ise çarpışa esnasında ayak frenden çekilmeli ve hayvan aracın önüne ortalanacak şekilde asla hayvan tekerleklerinize denk gelmeyecek şekilde çarpışma tamamlanmalıdır
eğerki hayvan ön tekerleklere veya arka tekerlekere denk gelirse aracınız kontrolden çıkıp takla atmanız veya şarampole yuvarlanmanız kaçınılmaz olacaktır
aşağıda hayvanlara çarpılarak meydana gelmiş ir kaç kaza fotoğrafı paylaşıyorum
inceleyerek fikir sahibide olabilirsiniz

Scottie
20/07/2010, 11:31
3 ay önce pamukovayı geçtikten hemen sonra köpek çıktı.. saat 8 di.. hava karanlıktı.hızım 90 civarıydı.. yol boş olduğu için sağa kaçarak kurtulmayı başarmıştım.. köprek bir sağa bir sola kaçıp duruyordu.. allahtan kurtarmayı başardım..

serkangsk
20/07/2010, 11:35
Bilgiler için teşekkürler hepsi çok önemli..
Bundan üç dört yıl kadar önce yola aniden diklemesine çıkan motosikletliye çarpmamak için direksiyonu aniden kırmıştım ve sienama 10 yıllık hayatının en önemli kazasını yaşatmıştım trafik çok dikkat istiyo bi anlık gözünüzü yoldan ayırmak paalıya patlayabilir Allah kimseye kaza yaşatmasın ;)

KaMiKaZe
20/07/2010, 11:41
valla siz ne kadar dikkat etsenizde olacağın önüne geçilemiyor. 2-3 sene önce motorsikletimle bir kediyi ezdim hala inanamıyorum.
Ön lastiğin eni 10 cm ya var ya yok koskoca caddede geldi buldu beni ne kaçabildim ne frenleyebildim geçtik gittik.

BSK
20/07/2010, 12:17
Köpekler kornaya tepki vermiyorlar diye duymuştum doğru mu bilmiyorum...

Riddle
20/07/2010, 13:01
Dün Adana'dan gelirken önüme tilki çıktı sert bir şekilde direksiyonu kırdım ancak genede sağ teker üzerinden geçti :( ..

yapacak çok bişey yok siz direksiyon kırsanızda hayvanın verecği tepki belli olmadığı için sizin direksiyon kırdığınız tarafa doğruda kaçabiliyor. Penaltı gibi şans.

GP COSKUN
20/07/2010, 13:35
dengesi yerinde olan düz doğrultuda bir cisime çarpan aracın çarpışmadan sonra vereceği tepki ile
çarpışmadan önce ani yön değiştirme ve savrulma ile dengesini yitirmiş bir aracın
bir cisme çarpması sonucu vereceği tepki ya takla atmak ya uçurumdan uçmak yada karşıda gelen ile kafa kafaya çarpışma olacaktır
şahsen ben
yola çıkan topu ezmemek için karşıdan gelen araçla kafa kafaya çarpışanıda
önüne çıkan kaplumbağayı ezmemek için şarampole uçup 2 kişinin öldüğünüde gördüm
bizde bir kural vardır eğer çarpışma kaçınılmaz ise en az riskle çarpışmayı gerçekleştireceksin
bazen çarpışmadan kaçmak hayatınıza bile mal olabilir

zafermutlu
20/07/2010, 13:43
dengesi yerinde olan düz doğrultuda bir cisime çarpan aracın çarpışmadan sonra vereceği tepki ile
çarpışmadan önce ani yön değiştirme ve savrulma ile dengesini yitirmiş bir aracın
bir cisme çarpması sonucu vereceği tepki ya takla atmak ya uçurumdan uçmak yada karşıda gelen ile kafa kafaya çarpışma olacaktır
şahsen ben
yola çıkan topu ezmemek için karşıdan gelen araçla kafa kafaya çarpışanıda
önüne çıkan kaplumbağayı ezmemek için şarampole uçup 2 kişinin öldüğünüde gördüm
bizde bir kural vardır eğer çarpışma kaçınılmaz ise en az riskle çarpışmayı gerçekleştireceksin
bazen çarpışmadan kaçmak hayatınıza bile mal olabilir

çok güzel açıklamalar aynen katılıyorum

ibrahim06
20/07/2010, 17:40
https://forum.grandepuntotr.com/servis/18629-kaplumbagaya-carptim-kavaklidereye-tesekkurler.html

ibrahim06
20/07/2010, 17:41
https://forum.grandepuntotr.com/servis/18629-kaplumbagaya-carptim-kavaklidereye-tesekkurler.html

Yukardaki linkte bizzat yaşadım geçen hafta. Kaplumbağaya çarptım.

SRDR KRKC
20/07/2010, 18:34
Bir Araca Çarpmaktan Çok Daha Tehlikeli Bir Durum Yaz Aylarının En Dikkat Edilmesi Gereken Bir Olay. Ben Frene Basma Taraftarıyım Arkadaşlar, Yol Şartlarına Göre Ama Stabilize Yolda Çok Daha Dikkatli Olmak Gerekir.

ZAK1980
20/07/2010, 20:49
Bundan 5 yıl once İstanbul yolu Makromarket (Gimat) in onunde beklıyordum sahın marka bır arac 100 km ustunde gıder ıken anıden kopegın tekı aracın onun cıktı (üst gecit var ıken karsıdan karsıya gecıyordu ) arac fren yapmaya fırsatı dahı olmadı o derecde bır anda cıktı kopege tam ortadan carptı kopek aracın artına gırdı top gıbı yuvarlana yuvarlana yuvarlana aracın arkasından cıktı aracın sıyah on tamponu kırıldı sadece ve amcam hıc durmadı sankı dahada hızlandı ozaman adama eyep kaymıstı duraktakıler su an okuduklarımdan anlıyorumkı amcan frene basmayarak ve aracın tam ortasından carparak kendı hayatını kurtarmıs Coskun abının dedıgı gıbı tekerleklere denk gelseydı kontrolu yıtırıp takla atabılrıdı belkı

GP COSKUN
20/07/2010, 21:00
evet zeynel haklısın
bu biraz şeye benziyor
normal insan bile yolda yürürken taşa takılıp düşebiliyor dengesini yitirebiliyor
araçla seyahat eder iken benim için en kötü şey hatta benim fikrimce fren patlamasından bile kötü lastiklerden darbe almak lastiklerden birinin gümlemesi
çünki yolile teması ve aracın kontrolünü sağlayan tek parça

HasanAliz
20/07/2010, 21:30
istanbul TEM kocaeli girşinde önüme bir inek sürüsü çıkmıştı bir keresinde. punto vardı. sol şeritten gidiyordum. ineklerden biri sol şeritte ayakta duruyordu. diğerleri ise en sağ şeritte. orta şerit boştu ama yanımda otobüs ( 403) vardı. 4lüleri yaktım ve var gücümle kornaya basmaya başladım. 150-250metre mesafe vardı sanırım (mesafe tahminim zayıftır). benim bu paniğimi gören otobüs aniden frenlere asıldı ve ben orta şeride attım kendimi. ama arkadan gelen başka bir araç sol şeritteki hayvana çarptı. yol trafiğe kapanmıştı uzun süre.

Yani o an insanın aklına yapacak birşey gelmiyor açıkçası. çünkü saniyeler içinde gerçekleşiyor. ama ben hızımı kesmemiştim son ana kadar kendimi otobüsün önüne atıp orta şeride geçmeyi düşünmüştüm. daha doğrusu düşünmek bile demeyelim içgüdüsel birşey. sanki başka biri aracı kullanmıştı o an.

speedy_16
20/07/2010, 22:52
bede eskişehir inegöl arasındaki anayolda hyundai era ile irice bi köpeğe çarpmıştm 90 100 le giderkn bir anda refüjün üstünden önüme atladı hayvanın ayakları yere deymeden çarptım frene basmamla çarpmam aynı anda oldu diyebilirim sonuç tamponn ortasında kırık (çatlak sekilnde) arkasındaki demir yamulup radyatöre çarpıp radyatörü patlatmış ön panjur kırıldı, kaputta bi kaç cm lik ezik
ama allahtn kimseye en ufak bişy olmadı ama nedense araçta hiç hava yastığı açılmadı

ancester
20/07/2010, 23:29
Köpekler kornaya tepki vermiyorlar diye duymuştum doğru mu bilmiyorum...

sellektöre de tepki vermiyor:)
tecrübeyle sabit. dallama bir müdürüm vardı. frene basmadı gitti gömdü köpeğe. sonra da sellektör yaptım ben dedi:)

şaka bir tarafa: o anda verilen saniselik karar en doğrusudur. ama panik olup direksiyon kırmak yapılabilecek en son şeydir. allah kimseye göstermesin.

utku952
21/07/2010, 20:54
abi 6 senedir şöförüm ve geçn sene öle bi olay yaşadım. Ayvalık civarında 80km ile köpğeğe çarptım geceydi, şöle söyleyeyim o esnada hiçbirşey aklınıza gelmiyor ben köpeği ilk gördüğüm anda küfür bastım reaksyon olarak ve yola atlaması bir oldu yolun solundan sağa geçecek şekilde atıldı o sırada sol şeritteydim 110 civarı gidiyordum frene asılamadım ancak direksyonu sağa kırdım araç kontrolden cıkacağını anladığım anda sola çevirdim ama ne yazikki arabanın sağ tarafından vurdum. şimdi düşünüyorum direksyona hamle yapmasaydım önümden geçip gidecekti belki o sağ ben selamet...soğuk kanlı olmak lazım çarptığım ilk canlıydı bnm için kötü bi deneyim olmuştu. gece dikkatli gidelim arkadaşlar.

smartmavi
21/07/2010, 23:00
Bu olay manevra gerektirir bence. Bu hizda manevra yaparken de ESP hayat kurtarir.

alperyonar
22/07/2010, 02:23
2 sene önce ''Kalkan-Kaş'' arasında bilenler bilir daracık bir yol bir tarafınız deniz diğer tarafınızda kayalıktır. 70 km civarında giderken bir anda yaklaşık olarak 10 ya da 15 m mesafede kayanın üstünden önüme keçi atladı ve direk asıldım frene. Araba baya bi doluydu ve arka camın önündeki bir kaç parça eşya kafama çarpmıştı :D

tanreall
22/07/2010, 03:17
Arkadaslar işim geregi haftada yaklasık 2000 km yol yapıyorum. Inanınkı karşınıza bir köpek v.b bir canlı cıktıgında kurtarabileceginiz bir uzaklıkta deilseniz sadece ve sadece direksiyona sıkıca asılın ve gecin.aracınız bircok donanıma sahip olabilir esp v.b siz yinede donanıma güvenip saga veya sola bir manevra yapmayın yapacagınız en riskli hareket bu olur.esp ne kadar guvenlı olursa olsun savrulamada esp kadar lastik durumu ve yol durumuda cok önemlidir.katılmayan arkadaslarım olabılır saygı duyarım

fatihhhh
22/07/2010, 08:57
2006 dan beri araç kullanıyorum
toplamda 100,000 km yol yaptım.
yollarda yüzlerce köpek ölüsü gördüm.
(o ana kadar hiç bilmiyordum yolların köpekler için bu kadar çok can aldığını. çok çok şaşırmıştım)
şimdiye kadar da hiç bir köpeğe çarpmadım.
bu benim marifetim değil, biliyorum.
çok köpeği de atlattım ama.
çok ters bi pozisyonm olursa yapabilecek bir şeyim yok maalesef.
ama ben bu 100,000 km yolun tamamında 90 ı geçmedim hiç
yani yavaştı hızım.
o yüzden bi sürü köpeği atlattım.
benim size tavsiye yavaş gidin.
köpeğinde, kendinizinde canını kurtarma olasılığınız artar.
yavaş gitmenize rağmen çok ters bi konumda çarpmak zorunda kalırsanız ne yapacağınızı bende bilmiyorum. çünkü hiç böyle durumda karşılaşmadım.
hızınız yavaşsa çok şiddetli olmayacak şekilde manevra yapabilirsiniz.

magic
22/07/2010, 12:53
Ben de geçen sene Doğukent Bulvarı üzerinde akşam vakti yaklaşık 85-90 km hızla giderken orta refüjdeki çalıların arasından fırlayan bir köpeğe tamponun sağ tarafıyla çarptım, tamponum ve sağ farım kırıldı. Çarpmadan sonra köpek ortadan kayboldu ama muhtemelen iç kanama sonucu ölmüştür diye düşünüyorum. Köpekleri çok seven ve hatta besleyen biri olarak çok ama çok üzüldüm. Ancak ne yazıkki böyle durumlarda yapacak birşey olmuyor, keşke her seferinde kurtarabilsek ancak mümkün değil ne yazıkki. Burada yapılacak en önemli şey ilk etapta kurtarma şansını değerlendirmek, eğer böyle bir şansınız yoksa kedi köpek gibi küçük hayvanlarda frene basmamak ve direksiyonu sıkı sıkı tutarak elden geldiğince kontrollü bir şekilde çarpmayı gerçekleştirmek. Büyükbaş hayvanlarda ise kurtarabilme durumu yoksa insanın çok fazla şansı olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

style07
22/07/2010, 13:20
Ben olsam sadece kedi gibi küçük hayvanlar çıkarsa manevra risikini almam ancak daha büyük (köpek v.s)hayvanlarsa basabildiğim son hadde kader frene basıp ardından manevra yaparım.

style07
22/07/2010, 13:43
Bir keresinde tam alt geçitten çıkarken rampanın hemen üstünde amcamın birinin arabası arıza yapmış ve sol şeritte durmuş araba rampanın tam düzleştiği noktada yaklaşık 100km gibi hızla giderken farkettim frene bastım ama durmama imkan yok ayağımı frenden çekmeden sağ sol yaptım ve sol şeritten yoluma devam ettim ama ömrümden 1 sene gitti herhalde :)

squidward
24/07/2010, 00:19
kardeş benim başımdan aynen öyle bir olay geçti hızım 100 falandı ben aniden direksiyonu kırdım arabayı toparlayamadım en son manavın önüne uçtum ama ciddi bişey olmamıştı Allah'a şükür oradan edindiğim tecrübe şu önüme insan hariç ne çıkarsa çıksın kedi,köpek farketmez frene basar çarparım ezer geçerim asla direksiyonu kırmam

GünahsizSeytan
24/07/2010, 01:04
Bundan 5 yıl once İstanbul yolu Makromarket (Gimat) in onunde beklıyordum sahın marka bır arac 100 km ustunde gıder ıken anıden kopegın tekı aracın onun cıktı (üst gecit var ıken karsıdan karsıya gecıyordu ) arac fren yapmaya fırsatı dahı olmadı o derecde bır anda cıktı kopege tam ortadan carptı kopek aracın artına gırdı top gıbı yuvarlana yuvarlana yuvarlana aracın arkasından cıktı aracın sıyah on tamponu kırıldı sadece ve amcam hıc durmadı sankı dahada hızlandı ozaman adama eyep kaymıstı duraktakıler su an okuduklarımdan anlıyorumkı amcan frene basmayarak ve aracın tam ortasından carparak kendı hayatını kurtarmıs Coskun abının dedıgı gıbı tekerleklere denk gelseydı kontrolu yıtırıp takla atabılrıdı belkı

Vay be durup aracı kontrol eder insan, tamponu falanda kırılmış :D..

Üst gecit var iken karsıdan karsıya geciyordu cümlesini köpek için kullanmadınız sanırım ? :S

style07
24/07/2010, 10:12
kardeş benim başımdan aynen öyle bir olay geçti hızım 100 falandı ben aniden direksiyonu kırdım arabayı toparlayamadım en son manavın önüne uçtum ama ciddi bişey olmamıştı Allah'a şükür oradan edindiğim tecrübe şu önüme insan hariç ne çıkarsa çıksın kedi,köpek farketmez frene basar çarparım ezer geçerim asla direksiyonu kırmam

Ben arabama o konuda güveniyorum çünkü çok sert kullanan biriyim hangi durumda neyi yapıp neyi yapamadığını iyi biliyorum tabi arabamda 215/40/17 ebatlarında jant,lastik ve ayrıca spor helezon olmasının verdiği avantajlarda olunca daha rahat oluyor insan.

GP COSKUN
06/08/2010, 15:54
bakın önüne patlamış lastik parçası çıkan bir araç
kurtarmak isterken direksiyonu hafif sağa kırıyor ama aracın arka tekerine gelen parça aracı ne hale çeviriyor
bu video üstteki mesajlarımda anlattıklarımın kanıtıdır

Video - DÜNYA - Otomobil uçtu - Tayvan (https://www.iha.com.tr/haber/videowatcher.aspx?vid=6894&cid=4)

brabus
06/08/2010, 16:32
Çok güzel bilgiler verilmiş. Arkadaşım 100 -110'la giderken köpeğe çarptı aracı hurdaya çıktı. Ford Focus'tu araç ön tarafı bayağı hasar görmüştü.
Babam benim eski aracımla 40-50'yle giderken köpeğe çarptı, tampon kırıldı, Hava filtresi kırıldı, Far ayakları kırıldı, Kaput ve Çamurlukta yamulma vardı.
Benim de karşıma birkaç kere hayvan ve insan çıktı şehirler arası yolda. Bir canlı olmasına da gerek yok plastik yol konisi biel ciddi kazaya sebebiyet verir
Aşağıdaki konularda mümkün olduğunca dikkat etmekten başka şans yok

Sürekli dikkatli olmamız gerekiyor.
Gözleri bozuk olanlar gözlük lens kullanmaları gerekiyor (bende astigmat ve miyop var az, gündüz hiç sorun yok ama akşamları mutlaka gözlük takıyorum)
Aracı iyi tanımak lazım sonuçta 100 le giderken 100 metre ilerde bir şey görürsen çok rahat yavaşlayıp durulabilir hatta
Aniden önüme bir şey çıksa ilk yavaşlamayı düşünüyorum eğer manevra yapmam gerekiyorsa o anda manevraya göre frenden çekiyorum ayağımı hatta hafif gazla manevra yaptığım da olmuştur. Sonuçta hepsi duruma göre değişir
Lastikler ve aracın durumu iyi olması gerekiyor
Punto'yla 150'yle giderken bir şey çıkarsa önüne bunu da düşünmek lazım. Sonuçta altımızdaki eşeğe göre hızda gitmeliyiz :)

serdar2362
06/08/2010, 19:13
Zeynel'cim. Yukarıda anlatılan yorumların hepsini okudum. Coşkun kardeşim tamamiyle doğru yaklaşımları anlatmış. Tüm anlatılanların sonucunda benim tek ekleyeceğim söz ARKADAŞLAR LÜTFEN GEREKSİZ YERDE ve ZAMANDA HIZ YAPMAYIN olur. Yüksek hızlarda karşınıza ne çıkarsa çıksın kesinlikle hasarlı kaza yaparsınız. Canınızı ve malınızı kolay bulduysanız lafım yok tabii. Geçmişte ben de yüksek hızlar yaptım. Bende bir sürü kaza atlattım. Eskişehir'den Ankara'ya 1,5 saatte geldiğim de oldu. Ne kadar gereksiz, ne kadar saflık olduğunu daha iyi anladım. Özellikle uzun yollarda şimdi oğlumla yolların keyfini çıkarıyorum.

insomnia06
09/08/2010, 13:31
120-130 km hızla giderken önümde ki araç köpeğe vurdu,yüksek bi araçdı ticari birşey doblo tarzı.onun altından kurtulup yuvarlana yuvarlana benim arabaya geldi ve sonuç kaçınılmaz.olan biten herşeyin farkındaydım bırakın direksiyonu kırmayı fren dahi yapmadım.sadece ayağımı gazdan çektim.nihayetinde köpek tamponu parçalayıp,arabanın altına girdi.hasar:tampon parçalandı,far tırnakları kırıldı,torbo radyatörü ezildi.buna da şükür,malımızı yerine koyabiliriz ama can...

makeles
10/08/2010, 12:19
yeni başıma geldi..
marmara ereğlisi - çorlu arasında kaymak yolda 110-120km/h arası ilerliyordum.. akşam 22:00 suları
karşıdan bir kamyon ve arkasında birikmiş 7-8 araba vardı..
gelen şeridi ve yan aynayı kontrol ederken eşim dikkat köpek, dedi.
o anda benim şeridimin tam ortasına kadar ilerlemiş köpek..
sola ani bir manevra ve ardına ani sağa manevra yaptım..
tekerleklerin sesi duyuldu köpeğin etrafından dönebildim..
sağ arka kapı belki burnuna sürtmüştür..

başına gelince refleksler doğru çalışıyor..
kamyon yeterli uzaklıkta olmasaydı köpek ve muhtemelen tampon meftaydı..

brabus
10/08/2010, 12:31
geçmiş olsun sizlere

suvari_84
10/08/2010, 12:47
çok çok geçmiş olsunnnnn

Kriminal
10/08/2010, 14:12
Resimdekiler köpekmı emınmısın

dgn
10/08/2010, 17:04
bir tanıdığımız 2008 model honda civicle 180 km hızla köpeğe çarptı ve Allaha şükür ne takla attı ne başka bir şey sadece araçta hasar büyüktü köpek ise paramparçaydı..

alperyonar
10/08/2010, 17:07
Geçmiş olsun..

abulbul08
10/08/2010, 22:29
Yolda giderken bir sefer at sürüsü önüme çıktı kaçma şansım yoktu.Allahtan fren yaparak durdum.(Puntoyu bunun için daha çok seviyorum). Ama hayvanlara çarpan çok araç gördüm.benden tavsiye kesinlikle kaçmaya çalışmayın hayvanın ne yapacağı belli olmuyor sen ne tarafa gidersen oda o tarafa geliyor ve direksiyon manevra yapmışken çarpışmanın sonucu genellikle takla oluyor.frenle durabiliyorsan durucan yada fren yapıp en az hızla çarpmaya çalışacan hızını 30-40 km bile düşürsen zarar o kadar az olacaktır.benim düşüncem böyle
kayınpederin aracına yolda giderken köpek çarpmıştı.araç giderken ön tekerleğim ordan arabaya giriyor köpek.jant kapağı ön tampon ve davlumbaz mefta.

onur44
11/08/2010, 14:06
eğer gece bir hayvan çıkarsa sakın seklektör yapmayın çünkü olduğu yerde donup kalıyor.