PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. vites problemi

krakercocuk
08/07/2010, 12:36
arkadaşlar meraba aracımda 2. vitesde bir sıkıntı var..vites geçişlerinde debriyaj ve gazda iki ayağımız dengeli bir sekilde biri kalkarken diğeri basar bilirsinizki.. iki ayağımın da ayarı her vitesde aynı orantılarda kalkıp inerken sadece 1 den 2 ye attığımda 2. vitesde gaza daha fazla basmam gerekiyo sanırım yoksa araba titreme ve vuruntu yapıyor devri alamıyor..nedendir acaba..birde debriyajım çok yumuşak sizlerinki nasıl.

ademtahir
08/07/2010, 12:40
benim arabanın debriyajıda pamuk gibi ayağımı üstüne koymam yeterli geliyor :)
ama senin dediğin problem balata ile alakalı olabilir.

Kriminal
08/07/2010, 12:51
WAlla benım debrıyaj orta yumusak baskı balata degısmesıne ragmen :)

Merak ettım bende fırat acaba rolantımı dusuyorkı ?

krakercocuk
08/07/2010, 13:00
o vitesde biraz fazla gaz istiyo sonra debriyajdan çekmeye başlıyosun o şekilde kurtarıyor.

eexelanss
08/07/2010, 13:00
Aynı şeyi bende yaşıyorum.. arabam daha 20 000 de baskı balatadan değildir diye düşünüyorum..

krakercocuk
08/07/2010, 13:02
benimkide 25,500 de

GP COSKUN
08/07/2010, 13:06
AYAĞIN ALIŞINCA SORUN KALMAZ
aslında ortada bir sorun yok
2. vites dişlisi diğer viteslerin dişlisinden daha küçük olduğu için
daha çok güc verir 3.-4. 5. viteslere göre
hatta 2 yle kalkabilirsin ama 3 4 5 ile aktarma güçlerinin yetmeyeceği için
kalkış yapamazsın
1 den iki ye attığında verdiğin gazda dengesizlik olur ise fazla verme veya az gaz verme bunu hemen titreme silkeleme olarak hissedersin bu tamamen 2. vitesin kalkış yapacak kadar kuvvetli bir dişlisinin olmasından kaynaklanmakta diğer viteslerde dişliler daha büyük olduğu için aktarabildikleri güç düşük oluyor
mesala durumu şöylede test edebilirsin
2.vitesle 2500 devirle giderken birden ayağını gazdan çek veya birden tam gaz ver ivmelenmeyi veya frenlenme durumunu bariz şekilde ve sertçe hissedersin
aynı işlemi 3.vitesle biraz daha az 4.vitesle dahada az 5. vitesle en az düzeyde hissedersin işte bu durumun nedeni vites dişli oranlarının farkından kaynaklanır ve normal bir durumdur

OzzY
08/07/2010, 14:01
kalkış yapamazsın
1 den iki ye attığında verdiğin gazda dengesizlik olur ise fazla verme veya az gaz verme bunu hemen titreme silkeleme olarak hissedersin bu tamamen 2. vitesin kalkış yapacak kadar kuvvetli bir dişlisinin olmasından kaynaklanmakta diğer viteslerde dişliler daha büyük olduğu için aktarabildikleri güç düşük oluyor
2.vitesle 2500 devirle giderken birden ayağını gazdan çek veya birden tam gaz ver ivmelenmeyi veya frenlenme durumunu bariz şekilde ve sertçe hissedersin
aynı işlemi 3.vitesle biraz daha az 4.vitesle dahada az 5. vitesle en az düzeyde hissedersin işte bu durumun nedeni vites dişli oranlarının farkından kaynaklanır ve normal bir durumdur
ben 4te kaldırdım :P

GP COSKUN
08/07/2010, 14:15

helal olsun :thumbup1:
tabi onada kalkış denebilirse:no000000:
düz zeminde 5 lede kaldırmayı başarabilirsin ama bu kalkış değil kalkışa zorlamak olur
sen aklı başında adamsın ozanım yapma böle şeyler
yoksa biriyle iddaya felanmı girdin

PUNTO33
08/07/2010, 16:20
Hadi canım...yaptınmı gerçekten:dj:

Erdem Bozdağ
08/07/2010, 16:36
valla benim vites geçişleri artık el yoruyor
fazlasıyla kemikli geçilerde hakkaten zorlanıyorum
baskı balata bitmek üzere oalbilir ama ilk aldıgımdada vitesler gayet sert geçiyordu

OzzY
08/07/2010, 16:37
helal olsun :thumbup1:
tabi onada kalkış denebilirse:no000000:
düz zeminde 5 lede kaldırmayı başarabilirsin ama bu kalkış değil kalkışa zorlamak olur
sen aklı başında adamsın ozanım yapma böle şeyler
yoksa biriyle iddaya felanmı girdin

merak diyelim :D nolcak diye denedim 4 yıl önce araba daha yeniydi bende küçük ve acemiydim :D

5tede uğraştımda kalkmamıştı :D

daha çok var böyle denemelerim mesela bazı buji kablolarını sökersem nooluyo, hava girişinin orda açılıp kapanan bi kapak var onu açık sabitleyip çalıştırırsam noluyo(motor lambası yanmıştı :D) vs :D

idda olarakta elfreni çekik gitme vardı vites değiştirme hariç gayet güzel gidiyo :D

krakercocuk
08/07/2010, 23:59
merak diyelim :D nolcak diye denedim 4 yıl önce araba daha yeniydi bende küçük ve acemiydim :D

5tede uğraştımda kalkmamıştı :D

daha çok var böyle denemelerim mesela bazı buji kablolarını sökersem nooluyo, hava girişinin orda açılıp kapanan bi kapak var onu açık sabitleyip çalıştırırsam noluyo(motor lambası yanmıştı :D) vs :D

idda olarakta elfreni çekik gitme vardı vites değiştirme hariç gayet güzel gidiyo :D

piskopatmısın oğlum sen:D

farukileri
09/07/2010, 00:38
kalkış yapamazsın

buna minik bir ek yapayım ben: ikinci vitese geçişleri biraz daha çabuk bir şekilde yaparak aracı kullanıyorum.Ve hızı aldıktan sonra debriyaja bastığımda arabanın bir anda kendini bıraktığını ve silkelediğini hissediyorum.Gayet normal bir durum coşkun abinin dediği gibi.

OzzY
09/07/2010, 09:54
piskopatmısın oğlum sen:D

olabilir :D:D