PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enjektör işiyor :(

Du Hast
08/07/2010, 03:31
arkadaşlar daha önceden yakıtı farklı yerlerden aldığımda yapan vuruntu artık sık tekrar etmeye başladı.
arabayı sıkıştırınca belli bir devirden sonra gaz pedalı ayağımın altından çekilir gibi oluyor. sonra yavaşlayınca, arabayı kaldırırken vuruntu yapmaya başlıyor ve ses net olarak duyuluyor.. işin garibi her zaman olmuyor. enjektörlerden birisi ya da bir kaçı püskürtme işlemini adam gibi yapamıyor ne yazıkki.
gitti paracıklar :(

ankarada yetkili servis dışında enjektör ayarı yaptıran oldu mu? yetkili serviste ne kadar tutuyor? dışarda ne kadar tutuyor?
daha önceden hiç enjektör ile ilgili bir sıkıntı olmamıştı hiç bir arabada.
şaşmazda eski bir kaç pompacı var ancak fiyat konusunda fikre ihtiyacım var. daha önceden kuzenimin 96 model 325 tds bmw sinin pompa kaçağı nedeniyle şaşmazda bir pompacıya götürmekten başka bir fiyat bilgisinbe sahip değilim
teşekkür ederim.

GP COSKUN
08/07/2010, 09:55
can geçmiş olsun kardeşim
maalesef yakıt kaliteleri enjektör için hayati önem taşıyor
işeme konusunda sana söyleyeceğim uzun süre bu şekilde kullanma aracını piston tepesinde erimeye neden olur piston sarmaya kadar gider
eğer aracın km çoksa bence 4 tane yeni enjöktör al değiştir

gemlikli_55
08/07/2010, 10:33
benım eski corsada aynı olay olmustu bosch servisinde 4 enjektor temizlendi ayarlandı vs işlemler yapıldı sonuç mukemmeldi
tekrar geçmiş olsun

Du Hast
08/07/2010, 14:58
can geçmiş olsun kardeşim
maalesef yakıt kaliteleri enjektör için hayati önem taşıyor
işeme konusunda sana söyleyeceğim uzun süre bu şekilde kullanma aracını piston tepesinde erimeye neden olur piston sarmaya kadar gider
eğer aracın km çoksa bence 4 tane yeni enjöktör al değiştir
daha 78 binde araba..
bir tanesi yapıyor gibi sesten anladığım kadarıyla.
yapacak birşey yok kartaşa gideceğim birazdan bakalım ne kadar fiyat verecekler. uçuk birşey çıkarsa sanayi yolu görüntü.

GP COSKUN
08/07/2010, 15:02
can enjektör işemesini tesbit etmede en kolay yol
rampa aşağıya inişlerde ayağını gazdan çektiğinde eksozdan beyaz sis gibi bir duman çıkması işeme olayının en başlıca işaretidir
buda ek bilgi olarak arkadaşların aklında bulunsun

tutkuaydin41
08/07/2010, 15:08
bu olay sanıyelık bir durum mu bir anda arac boguluyor ve sonra devam ediyor gaz yemeye

Du Hast
08/07/2010, 16:42
bu olay sanıyelık bir durum mu bir anda arac boguluyor ve sonra devam ediyor gaz yemeye
gaz yememe anlık sayılır sonra gaz yemeye devam ediyor ancak eski performansı olmuyor. ancak en önemli belirtisi 2500 devir altındaki vuruntu.

servisten gün aldım çarşamba gününe. arkadaşla test sürüşüne çıktık oda %90 enjektör işemesi dedi.
enjektörler önce sökülecek test enjektörü bağlanacak daha sonra sorun enjektörde olduğu çıkarsa bosh servisine ayar ve bakım için gönderilecekmiş.

can enjektör işemesini tesbit etmede en kolay yol
rampa aşağıya inişlerde ayağını gazdan çektiğinde eksozdan beyaz sis gibi bir duman çıkması işeme olayının en başlıca işaretidir
buda ek bilgi olarak arkadaşların aklında bulunsun
ekzosta dikkat etmedim hiç.
ancak enjektör arızasının en kolay tesbiti sıcaklık kontrolüdür benim bildiğim ve tecrübe ettiğim.
enjektörlerin 4 üde el ile ellenir. hangisi çok sıcaksa o enjektör sıkışma ya da işeme belirtisi gösterir. bunlarda üst kapak nedeniyle elle kontrol yapamıyorsun ayrı konu..

car_audio96
11/07/2010, 11:07
Ben 4 tane enjektör almıştım 1004 TL' ye 1,5 sene oluyo

GP COSKUN
11/07/2010, 16:53
gaz yememe anlık sayılır sonra gaz yemeye devam ediyor ancak eski performansı olmuyor. ancak en önemli belirtisi 2500 devir altındaki vuruntu.

servisten gün aldım çarşamba gününe. arkadaşla test sürüşüne çıktık oda %90 enjektör işemesi dedi.
enjektörler önce sökülecek test enjektörü bağlanacak daha sonra sorun enjektörde olduğu çıkarsa bosh servisine ayar ve bakım için gönderilecekmiş.

ekzosta dikkat etmedim hiç.
ancak enjektör arızasının en kolay tesbiti sıcaklık kontrolüdür benim bildiğim ve tecrübe ettiğim.
enjektörlerin 4 üde el ile ellenir. hangisi çok sıcaksa o enjektör sıkışma ya da işeme belirtisi gösterir. bunlarda üst kapak nedeniyle elle kontrol yapamıyorsun ayrı konu..

senin de belirttiğin gibi bizim araçlarda el kontrolü yapamıyorsun
ayrıca her dizel motorda en basit ve en kolay yol anlattığım gibi normal seyir halinde rampa inerken ayak gazdan çekildiğinde eksozdan sise benzer
beyaz bir tütme meydana geliyorsa enjektör işemesinin %100 işaretidir
beyaz dumanın sebebi ise ayağımıza gazdan çöktiğimizde arızalı işeme yapan enjektör halen pistonun tepesine mazot göndermeye devam eder
zengin karışım nedeniyle tam yanamayan mazot eksoz subabı tarafından eksoza gönderilir ve eksozdan beyaz bir sis ve üfleme olarak dışarı çıkar
uzun süre bu şekilde kullanmak piston tepesinde erimeye ve motorun piston sarmasına neden olur

ZAK1980
11/07/2010, 20:56
Can bosch car servıce ıle konus Kartasta yetkılı servıs degılmı Muslım abıyı tavsıye ederım kartastan daha ıyı fıyat verecektır

Du Hast
22/07/2010, 01:38
enjektörler ayarlandı
arabada bariz bir çekiş artışı var ve yakıt sarfiyatı gerçekten düştü
yanlız dikkatimi çeken birşey var
siyah duman fazlalaştı. enjektörler gaz tepkisine doğru yanıt verdiği ve gerektiği kadar fazla püskürttüğü için olabilir
tabi birazda alışma süresi var. 1 depo sonra biraz daha düzelir diye umuyorum.