PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ben sadece diyemediğim için size de yönlendirdim. Vahim bir durum

srkn15
05/07/2010, 01:04
lütfen sonuna kadar okuyun ibret dolu

TEDAŞ, 156.901.365.217 kilowatsaat enerji satışı yapıyor, buna karşılık, sadece 134.359.839.244'lük bölümün tahsilâtını yapabiliyormuş.

İller itibariyle bakıldığında, kaçak elektrik kullanımında ilk ve son 5 il aşağıdaki şekilde oluşuyor:

En çok kaçağın olduğu iller
TÜKETİLEN MİKTAR
ÖDENEN MİKTAR
KAÇAK ORANI

MARDİN
3.139.826.081
858.491.679
72.66

ŞIRNAK
1.056.093.873
307.571.016
70.87

BATMAN
1.162.739.317
389.073.263
66.54

DİYARBAKIR
3.613.663.393
1.248.843.912
65.44

HAKKARİ
422.741.681
150.684.836
64.36

En az kaçağın olduğu iller
TÜKETİLEN MİKTAR
ÖDENEN MİKTAR
KAÇAK ORANI

MUĞLA
1.351.960.049
1.305.528.152
3.43

Ç.KALE
1.739.207.113
1.882.711.219
3.25

BİLECİK
964.573.925
936.657.931
2.89

KARABÜK
564.125.013
552.117.164
2.13

DENİZLİ
1.449.236.586
1.430.455.120
1.30

Yıllardır bildiğimiz, sürekli okuduğumuz bu haberin nesi ilgini çekti diye düşünebilirsiniz?

Hemen baştan onu belirteyim.

Hiç kaçağın olmadığı, Denizli gibi bir sanayi kentinin nüfusu 955.000’dir.. Buna karşılık sanayinin olmadığı Mardin’in nüfusu ise 75.000’dir. Sanayisi olmayan, nüfusu 200.000 daha düşük Mardin’de tüketilen elektrik miktarı, Denizli’nin iki katından bile fazladır.

İşte konuyu ilginç kılan budur. Daha az kişiyle, sanayide kullanmadan bu kadar elektrik nasıl tüketilir?

Saydığım ve devamını tahmin edebileceğiniz illerde, devlet daireleri, okullar, lojmanlar, askeri birlikler gibi yerler liste dışı bırakıldığında kaçak kullanım oranının %99 civarında olduğu yetkililer tarafından ifade edilmektedir.

2007 verilerine göre elektrikteki kaybın faturası 2,2 milyar TL’dir.

Konuyu araştırınca, okuduklarıma inanamadım. Bizzat yetkililerin ifadelerine göre, kaçak elektrik konusundaki girişimcilik, teknik beceri, zekâ kullanımı üst seviyede.

Altında role bulunan fayansa dokunarak devreye giren sistem yapmışlar. Ekip geldiğinde fayansa dokununca kaçak, ekip gittikten sonra dokunulunca ise yasal bağlantı devre dışı kalıyormuş.

Fotoğraf ya da röntgen filminden bir parçayı, sayacın arka kısmından içeri geçirerek numaratörün ilerlemesini engelliyorlarmış.

Ampul sıkıştırılıp yanınca sayaçtan geçen enerji, gevşetilince kaçak kullanım hattı devreye giriyormuş.

Sayacın üst kısmını matkapla delen bazı vatandaşlar ise bağladıkları iple toplu iğneyi sayacın içine sarkıtarak, sayaç içerisindeki klipsi devre dışı bırakıyorlarmış.

Tamam, iyi hoş, bu kadar çaba sarf ederek kaçırıyorlar elektriği de, bizim soru halen cevap bulmadı.

Kaçırdıkları elektriği ne yapıyorlar?

Harp olur, darp olur yastık altında dursun deyip bir kenara koyamazsın.

Kesilir mesilir neme lazım diyerek stoklayamazsın.

Nasılsa bedava deyip konu komşuya dağıtamazsın.

Bol bulduk kıçımıza da sürelim diyemezsin.

E ne yaparsın o zaman?

İşte tespit edilmiş bazı kaçak kullanım yolları.

Bir köy evinde bulunan tandırın içerisi rezistans döşenerek ısıtılmaktaymış ve köyün ekmekleri bu tandırda pişiriliyormuş.

İnanması zor ama kuyuya sistem kurup, suyu sürekli sıcak tutuyorlarmış.

Başka bir köyde yapılan denetimlerde ise vatandaşın duvarların içine rezistans döşeterek, evini duvardan ısıttığı tespit edilmiş.

En sık karşılaşılan yöntemlerden birisi, bildiğiniz yaylı yatakları evin tavanına asıp elektrik veriyorlarmış. Ev sıcacık oluyormuş. Hatta abartıp hayvanlarının konforunu bile gözetmişler. Bu sistemi ahırlarına bile koymuşlar.

Öngörülebilir diğer bir kullanım alanı ise, elektrikle çalışan cihazların rağbet görmesi. Yemekler elektrikle pişiriliyor. Su elektrikle ısıtılıyor.. Çok sayıda evde klima mevcut. Evlerde yoğurt yapma makinesinden, yumurta kaynatma makinesine kadar envai çeşit elektrikli cihazla karşılaşmanız mümkün.

Ya, insanlar zaten mağdur, birde sen niye uğraşıyorsun? Adamların o kadarcık lüksü olsun diyebilirsiniz.

İyi dediniz, hoş dediniz ama, TCK Madde 142 öyle demiyor. O buna nitelikli hırsızlık diyor ve 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ön görüyor.

E tabi birde benim vicdanımla, cüzdanım öyle demiyor. Dürüst vatandaş olmanın cezasını % 16 fazla fatura ödeyerek çekmek istemiyor.

Tamam, yazı bitti sonuçta ne diyorsun?

Ha…tir diyorum. Ha…tir.

Not: bir arkadaşımdan gelen maildir. Başlığı da dahil noktasına virgülüne dokunmadan ilettim gerçekten dehşet verici.

saygılarımla...

PLaTiNuN
05/07/2010, 08:47
Acı gerçek söylenecek çokta fazla birşey yok...

silentscream
05/07/2010, 09:15
Kendi adıma yazayım..Böyle bir yola başvursak aman diyorum tepemize binerler kaba tabirle..Süründürürler mahkemelerde..
Bir de şunu sormak lazım..Bunu devlet bilmiyor mu Tedaş , Bedaş , Bilmemne daş bilmiyor mu?
Bilmiyorlarsa yukarıdaki yazan arkadaş nasıl biliyor devletin kulağı tıkalı mı?
Biliyorlarsa neden cezalar kesilmiyor.Kaçak kullananın faturasını neden biz ödüyoruz?
Bilip de birşey yapmıyorlarsa ......O daha büyük sorun..

Not : Yazdıklarım kurallara uymuyorsa uyarınız :) Saygılar..

Scottie
05/07/2010, 09:28
biliyorlar biliyorlarda bir şey yapmak istemiyorlar... ayrımcılık işte burada... açılım işte burada.. birilerini sırtımızda taşımak istemiyoruz... elektrik bize zamlanıyor... orada yaşayanlar için %100 zamlansın umurlarında mı ki.... yazık yazık bu kadar acizlik olmaz.... sömürülüyoruz....

narkoz30
05/07/2010, 09:31
O parayı ben istanbulda kullandığım elektrik ile ödüyorum adam 9 çocuk yaptırsın karısına sonra devlete baktırsın yaşları da 18-19 a gelince pkk ya teslim etsin askere polise kursun sıksın diye ben bireysel olarak verdiğim vergilerle ödediğim elektrik vs faturaları ile bunları finanse ediyorum bunları finanse eden sadece ben değil bu ülkenin tüm insanlarıdır. Ne yazık ki bunları istemeye istemeye yapıyoruz. Buna dur diyecek biri acilen başa gelmeli benim görüşüm budur. Buna karakter olarak saddam hitler karışımı bir lider olsaydı bu olaylar bıçak gibi kesilirdi birileri bizimle acaip oynuyor ama hadi hayırlısı. (yapabilecegimiz tek şey allahtan hayır dilemek)

BSK
05/07/2010, 11:14
Söyleyeceklerimi burada söyleyemediğim için birşey yazmayacaktım ama tepkisiz de kalmak istemiyorum sadece 3 nokta koyacağım herkes oraya ne yazacağımı biliyor zaten.

. . .

gurik
05/07/2010, 13:09
elimizle beslediklerimiz elimizi ısırıyor.
buna "kuduz köpek psikolojisi" denir ve itlafı gerekir.
Aciz devlet yönetimi bu tür yaratıklara cesaret veriyor. Bilinçli halk ayağa kalkmalı ve terbiyesizlere şamarı yapıştırmalı artık.
TÜRKİYE kimliğini arıyor.Bulduğu zaman, vay hainlerin haline.

pdr42
05/07/2010, 13:32
kanayan yara çare ne bugune kadar kimse care olmadı bulamadı bundan sonra kim nasıl bir care bulacak acaba. kim iyi kim kotu kim dursut kurt vatnadası kim pkklı ayırt edemiyosan boyle oluncada kime yönelik bir calısma yapacaksın. kürtklere yardım ediyorsun belki pkklı arsında kurte pkklı muamelesi yapıyorsun arasında belki pkklıo yok ee bu durumda ne yapacaksın. ayır dersen bi turlu ayırmassan bi turlu ayırdıgında yine gelip sana tebelels olacak bunlar o da ayrı bir dert ayırmassan aranda besleeycen buyutecen gozunu oyacak karga misali. ee ozaman napalım coluk cocuk demeden katledelimmi ne yapcaz . cozum ne su asamada kimse istemiyor couzumu bunu siyasetcilerden tutunda orduya ordudan ttuunda pkk ya onlar dahi istemiyor. niye bak adama hesap sorabiliyon mu elektirigni odemeiyor ama hala faydalanbiliyor. pkk kendini bitirmek istermi orudunun icinde bzı subaylar destekliyor cunku ordunun mucadele etmesi lazım etkin bir guc olması lazım pasifize olmak istmeiyor( bazı subaylar) her neyse bu işi kimse cozemiyecek hosgoru diyorsun onu ac bunu ac heryerini ac acılım olsun adamlara yetmiyor. eeyt yeter be diye dalacaksın bu da insanlıga sıgmaz eee ne ozamn ordu çözdümü yok siyaset çözdümü yok ( birileri istemiyor bunu)

Genius
05/07/2010, 13:40
Sadece bu kadarda değil, en çok yeşil kart'da yine o bölgede ;)

ademtahir
05/07/2010, 14:03
sahip çıkmadığına sahip çıkarlar....
birey olarak elimizden bişey gelmiyor malesef o bölgelere hiç bişey yapılmıyor yaşam kalitesi çok düşük cehalet diz boyu onlarda cehaletin verdiği düşüncelerle kaçak elektrik kullanmayı marifet sayıyorlar.
daha belki yazılacak çok şey var ama burası yeri ve zamanı değil.

Punto_Can
05/07/2010, 23:45
Arkadaşlar doğu görevimden dolayı yaklaşık 1 yıldır şanlıurfa/siverek'te kalıyorum.
İşte size kendi gözlemlerim...

***Kaldığım dairede kaçak elektrik hattı olmadığı için herkes bana enayi gözüyle bakıyor.
***Kışın elektrik faturası yüklü gelmesin diye yatarken elektrikli ısıtıcımı kapatırken karşı komşumun evinde banyo ve wc dahil 6 ısıtıcı 7/24 çalışıyor.
***Burada öyle sayaçla vs. oynamadan, sokakataki elektrik direklerinden direk evlerine hat çekiyolar, öyle saklı gizli falan değil.
***Kaçak elektrik kullanmak istiyorsan bir elektrikçi çağırıp 100TL vermen yeterli.
***Ben yazın evimde vantilatör ile serinlemeye çalışırken binadaki her dairede en az 2'şer klima var.
***Bulunduğum ilçenin dibine kadar devlet doğalgaz hattı getirdi, en az 2,000 kişinin talebi halinde ilçe içerisine girecek. Başvuru sayısı ise 3 ayda sadece 600küsür kişi, nüfus ise 200,000 civarında. İnsanlara soruyorum neden istemiyosunuz diye, kışın bedavaya ısınıyoruz, 5 kuruş paramız gitmiyo, doğalgaz alıpta birde ısınmaya paramı vericez diyolar... :@

Ve En Önemlisi...
ilçede bazen elektrik 3 saniyede 6-7 kere arka arkaya gidiyo ve hassas elektronik eşyalar bozuluyo. bozulunca da dedaş'a dava açıp ürünlerinin onarımı veya değişimi için mahkemeye gidiyolar. bunların evinde en ufak bir inceleme yapmadan sadece cihazları kontrol ediyolar. tamir edilebilecekleri tamir edip, edilemeyecek durumda olanları devletimizin parasıyla değiştiriyolar. Kullandığım elektriğin parasını ödemeye gittiğimde ordaki memurun ağzına bile sakız oluyorum. Gerisini siz düşünün artık arkadaşlar...

narkoz30
06/07/2010, 08:48
Arkadaşlar doğu görevimden dolayı yaklaşık 1 yıldır şanlıurfa/siverek'te kalıyorum.
İşte size kendi gözlemlerim...

***Kaldığım dairede kaçak elektrik hattı olmadığı için herkes bana enayi gözüyle bakıyor.
***Kışın elektrik faturası yüklü gelmesin diye yatarken elektrikli ısıtıcımı kapatırken karşı komşumun evinde banyo ve wc dahil 6 ısıtıcı 7/24 çalışıyor.
***Burada öyle sayaçla vs. oynamadan, sokakataki elektrik direklerinden direk evlerine hat çekiyolar, öyle saklı gizli falan değil.
***Kaçak elektrik kullanmak istiyorsan bir elektrikçi çağırıp 100TL vermen yeterli.
***Ben yazın evimde vantilatör ile serinlemeye çalışırken binadaki her dairede en az 2'şer klima var.
***Bulunduğum ilçenin dibine kadar devlet doğalgaz hattı getirdi, en az 2,000 kişinin talebi halinde ilçe içerisine girecek. Başvuru sayısı ise 3 ayda sadece 600küsür kişi, nüfus ise 200,000 civarında. İnsanlara soruyorum neden istemiyosunuz diye, kışın bedavaya ısınıyoruz, 5 kuruş paramız gitmiyo, doğalgaz alıpta birde ısınmaya paramı vericez diyolar... :@

Ve En Önemlisi...
ilçede bazen elektrik 3 saniyede 6-7 kere arka arkaya gidiyo ve hassas elektronik eşyalar bozuluyo. bozulunca da dedaş'a dava açıp ürünlerinin onarımı veya değişimi için mahkemeye gidiyolar. bunların evinde en ufak bir inceleme yapmadan sadece cihazları kontrol ediyolar. tamir edilebilecekleri tamir edip, edilemeyecek durumda olanları devletimizin parasıyla değiştiriyolar. Kullandığım elektriğin parasını ödemeye gittiğimde ordaki memurun ağzına bile sakız oluyorum. Gerisini siz düşünün artık arkadaşlar...
Vay be doğru olanı dokuz köyden kovarlar sözü gerçekmiş :no000000:

ocean_1919
07/07/2010, 00:30
Seyretmediğimiz bir sürü TRT kanalı için de dünyanın vergisini ilave etmiyorlar mı bu faturaların içine? Cevabı vereyim, EDİYORLAR hemde içine :)

gurik
07/07/2010, 00:44
Ulaaan nerde bu devletin milletin kadroları. Geberdi mi hepsi yaaaa!!!!!
Bu kadar yalan mı oldu Türkiye Cumhuriyeti?
Üfürükçü takımıyla hainler el ele tutuştu yedi bizi be.