PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evet evet ben bir punto aşığıyım!

sisifos
01/07/2010, 19:00
Merhaba arkadaşlar,
Başlıktan da anlayacağınız üzere ben bir punto aşığıyım. 2007 model dizel active vardı 1 haftaya kadar bende. 63000 km'de arabamı ticeret yapacağım diye sattım. Hem de hiç parasına 17500 tl'ye. Siyahdı rengi de. Ortağım beni yarı yolda bıraktı ve şimdi yeninde punto almak istiyorum. Başka araba görmüyor ya gözüm :) Ama bu sefer benzinli mi alsam diyorum? Araba kulanırken birazcık deli kullanıyorum. 6 litreyi geçiriyordum dizel de tüketimi -şehir içinde bu değer- şimdi enzinli alsam ne kadar yakıyor ortalama? Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bu arada satılık aracı olan varsa ilgilenebilirim.

Saygılar

seysey37
01/07/2010, 19:52
aman diyim benimki benzinli bin pişmanım dizel almadığım için..performans bakımından 1.4 77hp alcaksan hiç alma zaten :) direk 95lik yada t-jet 120hp lere bak derim ama benzin mi tövbee bidahaa..

sisifos
01/07/2010, 19:58
Teşekkürler sey sey. Tüp takırmayı düşündün mü hiç? Tüpte de 1.4 ne kadar verimli olur onu bilemiyorum....

seysey37
01/07/2010, 20:03
tüp takmayı düşündüm fakat,alışveriş merkezlerinde falan garaja girmek sıkıntı,bagaj zaten küçük,arabanın ister istemez orjinalliğide bozuluyor,onu bozmak istemedim bide çok km yapmıyorum ayda max 1000km..okul yeni bitti işe girersem ya t-jet yada 90lık dizel düşünüyorum zaten :)
ama dizelden şaşma derim..şimdiden hayırlı olsun sanada :)

sisifos
01/07/2010, 20:09
Ben 1 yıl kullandım zaten kardeş dizelini. Dediğim gibi ticaret yapmak için sattım ortak yarı yolda bıraktı şimdi yeniden almak istiyorum

seysey37
01/07/2010, 20:55
okudum yukarıyı hayırlısı olsun..benzinmi diye sormuşsun ya kıyaslaman için dedim ben onu :)

farukileri
01/07/2010, 21:24
Ben 1 yıl kullandım zaten kardeş dizelini. Dediğim gibi ticaret yapmak için sattım ortak yarı yolda bıraktı şimdi yeniden almak istiyorum

İstanbul'da kesin olarak dizel diyorum.Punto almadan önce babamın sattığı Opel Vectra'yı gözüme kestirmiştim.Babam sürekli benzin yetmez sana diyordu.Punto'yu aldıktan sonra fark ettim.

gurik
01/07/2010, 23:18
aman diyim benimki benzinli bin pişmanım dizel almadığım için..performans bakımından 1.4 77hp alcaksan hiç alma zaten :) direk 95lik yada t-jet 120hp lere bak derim ama benzin mi tövbee bidahaa..

seyhun bey araç bilgileriniz güncel değil o zaman. neden kopamadınız 77lik gp den?
şaka bir yana da ben çok memnunum aracımdan acaba ihtiyacınıza uygun araç almamış olabilir misiniz?

ya t-jet yada 90lık dizel düşünüyorum zaten
benzin mi tövbe deyip t jet düşünmek yine yanlış seçim gibi geliyor bana.

alperyonar
01/07/2010, 23:21
Dizelden şaşma;)

aeron
01/07/2010, 23:49
punto iyi guzelde kapışmak isteyen çok oluyor arabanın tipindenmidir nedir evden cikmisim bankamatikten para çekip gelecem illa biri damarıma basıyor, valide yumurta almaya gönderiyor markete uslu uslu alışveriş yapıp gelecem ama yok ışıkta biri tahrik ediyor beni tokatla tokatla bitmiyorlar arkadas:))

aeron
01/07/2010, 23:52
Dizelden şaşma;)

hırs varsa tjet den şaşma chiplenmis 120 hp rüyalarıma giriyor bazen :D

dejavu
01/07/2010, 23:55
bencede dizel derim :))) bu günlerde dizel bile pahalı gelmeye başladıya....benzini hiç düşünemiyorum...

demon
02/07/2010, 00:01
Seviyorsanız alın tabi gönlünüze göre. Ama dizel alın ki arabanın gerçek özelliğinin ( az yakması ) keyfine varın.

seysey37
02/07/2010, 00:07
seyhun bey araç bilgileriniz güncel değil o zaman. neden kopamadınız 77lik gp den?
şaka bir yana da ben çok memnunum aracımdan acaba ihtiyacınıza uygun araç almamış olabilir misiniz?

ya t-jet yada 90lık dizel düşünüyorum zaten
benzin mi tövbe deyip t jet düşünmek yine yanlış seçim gibi geliyor bana.

serhat bey öğrenciyim sonuçta maaşım yoktu ondan benzin zorluyor beni şuan için 3 depo alıyosam,dizelde 1,5 depo yeterli olurdu benim için..
uygun araç konusunda ise yine öğrenci olduğum için aileme çok yüklenmek istemedim ve alabileceğim tip olarak en güzel araç puntoydu ve beyaz olması beni cezbetti..
t-jet'i de biraz hırslı olduğumdan hızı sevdiğimden istiyorum,işe başlayıp kendi paramı kazandığımda benzin konusunun çok dokunmayacağını düşünüyorum çünkü 1,4 77hp likte bastığımda ortalamalar 8-9lt,bu ortalamayı çok rahat yakalarım t-jette basmadığım zaman..
ayrıca araç bilgimin yeterli olduğunu düşünüyorum bir araba tutkunun olarak :)
umarım kendimi anlatabilmişimdir..

Honor COOPER
02/07/2010, 09:34
Sert kullanırım demişsiniz benzinli bir GP sert kullanımda 10 lt civarı benzin tüketir.

ExTReMe_
02/07/2010, 11:31
bulabilirsen 90 hp dizel derim ama 75 de yeterli seviyede performansı :)

t-jet 120 ztn süper.

sisifos
02/07/2010, 12:28
Herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Evet sert kullanıyorum 140 150 ne verirse basıyorum E-5'de. 10 Lt olayını duymak istiyordum ben. Teşekkürler arkadaşlar. Birgün toplantılara katılacağım. Sayglar

gurik
02/07/2010, 13:07
serhat bey öğrenciyim sonuçta maaşım yoktu ondan benzin zorluyor beni şuan için 3 depo alıyosam,dizelde 1,5 depo yeterli olurdu benim için..
uygun araç konusunda ise yine öğrenci olduğum için aileme çok yüklenmek istemedim ve alabileceğim tip olarak en güzel araç puntoydu ve beyaz olması beni cezbetti..
t-jet'i de biraz hırslı olduğumdan hızı sevdiğimden istiyorum,işe başlayıp kendi paramı kazandığımda benzin konusunun çok dokunmayacağını düşünüyorum çünkü 1,4 77hp likte bastığımda ortalamalar 8-9lt,bu ortalamayı çok rahat yakalarım t-jette basmadığım zaman..
ayrıca araç bilgimin yeterli olduğunu düşünüyorum bir araba tutkunun olarak :)
umarım kendimi anlatabilmişimdir..

EMİN OLUN İŞE BAŞLAYIP BENZİNİ KENDİNİZ ALDINIZDA DAHA ÇOK DOKUNACAK.:clapping:
Neyse ben 120-140 aralığında kullanırım genelde ve yakıt ortalama 6.9 u geçmez şehir içinde. bu iş biraz kullanım tarzıyla ilgilidir. şehir dışında da 120-140 arası 5.4 e iner ortalamam. Yani tosbağa gibi gitmem yolda gp ye ayıp olur.Sizi yargılamıyorum ama kullanım tarzınız agresif, sanırım ani hızlanma ve yavaşlamalar yapıyorsunuz.Yoksa 77 lik punto hem öyle ölü bir araç değildir hem de usulüne uygun kullanırsanız gayet ataktır.
Sevgiler.

sisifos
02/07/2010, 13:21
Gurik teşekkürler arkadaş yorumun için.
Evet ben ani hızlanmalar yaparım trafikte. EEE gp altında olunca basası geliyor insanın. Geçen gün arkadaşın kartalına bindim onda bile bastım gerçi :P 6.9 gibi bir ortalama tutturabileceğime inansam benzinli almaktan kaçınmam ama ben dizel de bile 6'ları gosteriyordum. Gerçi arabamda moto arıza lambas yanıyordu. Yakıt ısı sensorunden kaynaklandığını söylemişlerdi. Belki o yakıtı fazlalastırıyordu

JASMINE
02/07/2010, 20:09
Yakıt tüketimim fazla deyip sonra dizelden benzinliye geçmeyi düşünen bir tek seni gördüm :) :)

Mutlujet ile mutlu mesut kullanmaya devam et bence :)

sisifos
02/07/2010, 20:18
:) Ben multijetin yakıt tüketimi fazla demedim ki :) Dikkat ederseniz benzinli puntoların yakıt tüketimi nasıl dedim. Çok fark yoksa alabilirim diye düşündüğüm için açmıştım bu başlığı ama 10 lt'den bahsediyorlar. Ki ben 5.5 litre olan dizeli 6 litre yakarken benzinliyi ne yaparım kimbilir? :P

JASMINE
02/07/2010, 20:20
Bende onu diyorum zaten. Bende aracımı agresif kullanıyorum ve ortalama yakıt tüketimim oldukça yüksek. O nedenle benzinliyi asla düşünemem.

Seninde kullanımının böyle olduğunu okuduğum için o yorumu yazdım :)

sisifos
02/07/2010, 21:37
Teşekkürler yorumunuz için. Benim yakıt tüketiminin fazla olmasının sebebi morot arıza lambasının yanması da olabilir bence. Yakıt ısı sensoru arızası demişlerdi serviste. Bu arıza çok kişide var diye duydum. Sizlerde de oldu mu?

JASMINE
02/07/2010, 21:38
2006 ilk seri aracım ancak bende buna benzer hiçbir sorun olmadı.

gurik
03/07/2010, 13:36
benzinli araç sorunsuz araçtır.malyetleri düşük araçtır.seri araçtır.çabuk ısınan çabuk soğuyan motordur,usulünce kullanırsanız çok ekonomiktir, temiz ve çevrecidir, uzun ömürlüdür,sessizdir sarsıntısızdır,devirlidir, ataktır, parçaları uzun ömürlüdür,içten yanmalı benzinli motor gelişimini neredeyse tamamlamıştır ve kendini ispatlamıştır,artık ekonomi üstüne gelişmektedir,dizel sorun çıkartmaya başlarsa elinizde kalır. Ancak şansınız şu ki multijet diğer dizellere göre iyi bir ünite.Ama bir bozuk mazota bakar pompa 4.000 tl dir. onun için iyi yerden mazot almaya bakın.
Benzinli motora su koysalar işçilği 100 tl dir.

kara kız
03/07/2010, 13:43
Herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Evet sert kullanıyorum 140 150 ne verirse basıyorum E-5'de. 10 Lt olayını duymak istiyordum ben. Teşekkürler arkadaşlar. Birgün toplantılara katılacağım. Sayglar

her turlu yakalarsın 10 lt rı hıc bı sıkıntı olmaz 4 senedır 95 lik starjet kullanıyorum..10 lt yi hiç gormuyorum.. benzinliyse eger starjet diyorum yok tup taktırırım dıyosanız 1,4 fire alın star-jet te sıkıntı cıkıo..

seysey37
04/07/2010, 01:49
EMİN OLUN İŞE BAŞLAYIP BENZİNİ KENDİNİZ ALDINIZDA DAHA ÇOK DOKUNACAK.:clapping:
Neyse ben 120-140 aralığında kullanırım genelde ve yakıt ortalama 6.9 u geçmez şehir içinde. bu iş biraz kullanım tarzıyla ilgilidir. şehir dışında da 120-140 arası 5.4 e iner ortalamam. Yani tosbağa gibi gitmem yolda gp ye ayıp olur.Sizi yargılamıyorum ama kullanım tarzınız agresif, sanırım ani hızlanma ve yavaşlamalar yapıyorsunuz.Yoksa 77 lik punto hem öyle ölü bir araç değildir hem de usulüne uygun kullanırsanız gayet ataktır.
Sevgiler.

evet agresif diyebiliriz,çünkü nezaman uslu gitmeye kalksam çıldırtıyolar beni :) ani hızlanmalarım çoktur yavaşlamalarımda genelde motor freni kullanırım ki hızlanmam kolay olsun diye :D ondan yüksek olabilir tüketimim..ama hızlanması benin tatmin etmiyor malesef hız düşkünü olduğum için, bugun mesela klima açıkken yokuş yukarı 2de hadi oğlum diye diye bi hal oldum :)
teşekkürler bilgiler içinde :)

krakercocuk
04/07/2010, 02:36
ilk aracım benzınlı 77 lik GP 2. aracım ise 75 hp multijet.
dizelden şaşma size önerim 90 lık bir dizel