PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni açılacak butiğe isim öneriniz :)

WiSTaRiA
14/06/2010, 01:30
Merhaba arkadaşlar.. Sevdiğim bir arkadaşım butik açıcak ama bir türlü isim bulamıyoruz. Bize yardımcı olabilirseniz seviniriz.. İsim öneriniz nelerdir? Arkadaşım sükseli akılda kalabilecek hoş güzel bir isim istiyor.
xx boutique gibi mesela... Bize yardımcı olan arkadaşlarımızdan en beğendiğimiz ismi dükkanda kullanıcaz ve o öneriyi veren arkadaşımızada eşine kız arkadaşına yada ablasına verip kullanabileceği nacizane bir hediyemiz olucaktır...
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

sawyer
14/06/2010, 02:27
abicim ben isim vermiyim ama fikir vereyim bari :)

Her marka, ilgi görmek, hatırda kalmak, bilinir olmak, müşterinin ilk tercihi olmak için yola çıkar. İyi bir marka ismi bulmak, markalaşmanın en önemli parçalarından biridir. Doğru marka ismi sizi rakipleriniz karşısında maça 1-0 önde başlamanızı sağlar.
“İyi bir marka ismi nasıl olmalıdır?” sorusunun literatürdeki cevaplarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
Telaffuzu kolay olmalı, kulağa hoş gelmeli, kolay anlaşılır olmalı, sesli ve sessiz harflerin yan yana gelmesinden oluşmalı, yazılması kolay olmalı
Bellekte kolaylıkla yer edinebilecek ilginçlikte olmalı, çarpıcı ve dikkat çekici olmalı
Rakiplerin adlarına benzememeli. Başka sektörden adlara da benzememeli. Nadir olmalı
Türkçe karakterler içermemeli, az heceli olmalı
Hiçbir dilde kötü ve ters anlam içermemeli
Negatif olmamalı
Tescili ve alan adı müsait olmalı
Ürünün yararlarını öne süren bir içeriğe veya anlama sahip olmalı, ürünün niteliklerini düşündürmeli, hedef kitlede doğru çağrışım yapmalıdır.
hedef kitlenin değer yargılarına ters düşmemelidir.
Kategori ile ilgili olmalı, yapılan işle uyumlu olmalı
Yarar içermeli
“Kötü bir isim, kötü bir algıyı beraberinde getirir”

WiSTaRiA
14/06/2010, 02:35
Sağol ilyasçım bizimde istediğimiz akılda kalmalı telaffuzu kolay olmalı vs bunları bizde düşündük ama isim gelse bi aklımıza :)

sawyer
14/06/2010, 02:39
Sağol ilyasçım bizimde istediğimiz akılda kalmalı telaffuzu kolay olmalı vs bunları bizde düşündük ama isim gelse bi aklımıza :)
abi sen yeter ki iste inanıyorum ki en iyi ismi bulacaksın kanımca

WiSTaRiA
14/06/2010, 02:43
Eyvallah ilyasım....

erdiyilmaz
14/06/2010, 08:12
konu genel kategorisinden / ser kursu'ye tasinmistir

Kriminal
14/06/2010, 08:27
Love boutique...

BuRaK-BG
14/06/2010, 13:48
red line

WiSTaRiA
14/06/2010, 14:15
Love boutique...
Gayet hoş

red line
Güzel..

Teşekkürler arkadaşlar.. Bakalım daha ne alternatifler çıkacak

hsyn28
14/06/2010, 14:45
BuTTeRFLy BuTTiK

WiSTaRiA
14/06/2010, 14:57
BuTTeRFLy BuTTiK

kelebek butik güzel...

PLaTiNuN
14/06/2010, 14:57
Chorlu Boutique :)

Tabi çorludaysa :D

Scottie
14/06/2010, 15:27
Anı butik

WiSTaRiA
14/06/2010, 15:32
Chorlu Boutique :)

Tabi çorludaysa :D

benim aklıma geldi hatta paylaştımda olabilirmi falan dedi arkadaşım güzel ama..

Anı butik
Hoşş

WiSTaRiA
14/06/2010, 15:34
SüSLü BuTiK nasıl :):)

demon
14/06/2010, 15:39
Butik On : )

Batikon gibi : )) Akılda kalıcı

WiSTaRiA
14/06/2010, 15:43
Butik On : )

Batikon gibi : )) Akılda kalıcı

Süper ya... :):)

pdr42
14/06/2010, 17:59
batik
bootiqa(buutiqa)
youngtiq
romanbutiq
otanbutiq
fantasbutiq
thistiq
turisbutik
bukletiq
yırtmaç butiq)))

gizemlisan
14/06/2010, 18:26
Butik LİM_10(limon):)

Kriminal
14/06/2010, 18:29
Large Butik

WiSTaRiA
14/06/2010, 20:21
Harika valla teşekkürler arkadaşlar.. Harika önerileriniz var bakalım bunları sunucam butiği açıcak arkadaşım hangisini beğenecek?

frç
14/06/2010, 20:25
wistaria boutique...

paratutmaz
14/06/2010, 20:43
ShE-RinN BOUTIQUE

DURU BOUTIQUE

aslam0740
14/06/2010, 21:10
ORÇUNUN YERİ veya TEKİRDAĞLININ YERİ nasıl

pdr42
14/06/2010, 21:31
butiq-A( butiqa)

serdar2362
14/06/2010, 21:46
-tres shik (çok şık)
-butik venus
-butik crazy girl

WiSTaRiA
14/06/2010, 22:26
harikasınız ya :):)

sull
14/06/2010, 22:56
Bu başlık altında Türkçe katledilmiştir.
@aslam0740 hariç.

kolombo
14/06/2010, 23:09
kozmobutik
guttirik butik
promoda butik
umut butik
majesty butik
....

ferojan
15/06/2010, 10:00
Mercan boutique

Celline boutique

Anturia boutique

aslam0740
15/06/2010, 11:13
Orçun bey size orçunun yeri diye mesaj attım yanlış anlamayın espiri olsun diye yaptım,

Kriminal
15/06/2010, 11:23
Fashion Boutique

hsyn28
15/06/2010, 11:30
LoLo butik

Erdem Bozdağ
15/06/2010, 12:25
buTiq'S

buttick

k@pl@n
15/06/2010, 12:29
busbutiq
grandebutiq
butik A
butiq çe

nemss1306
15/06/2010, 12:32
puntish boutique :D:D:D:

dagored
15/06/2010, 22:45
Yazipta bir tartisma acmak istemiyordum ama artik dayanamadim!

Nedir bu Turkceyi Turkchelestirmekteki merakimiz anlamiyorum, ya Turkce yazarsin ya da Ingilizce!

Saygilar...

WiSTaRiA
16/06/2010, 09:59
Peki doğru söylüyorsunda emrecim madem bize Türkçeyi savunuyorsun sen neden türkçe karakterler kullanmıyorsun... Yadığın yazının çoğu türkçe karakter değil.... Tartışma yaratılıcak bir konu yok..

dagored
16/06/2010, 12:32
Peki doğru söylüyorsunda emrecim madem bize Türkçeyi savunuyorsun sen neden türkçe karakterler kullanmıyorsun... Yadığın yazının çoğu türkçe karakter değil.... Tartışma yaratılıcak bir konu yok..

Yazdigim yazinin cogunda degil, hicbirinde Turkce karakter yok! Cunku kullandigim yazilimda ve klavyemde Turkce destegi yok.

Turkce karakter ile Turkchelestirmeyi birbirine karistirma, ben Ingilizce veya baska bir dil kullanilmasina degil, Turkcenin bu sekilde kirletilmesine karsiyim. imzamdaki ornege bakarsan ne demek istedigimi daha iyi anlarsin.

Saygilar....

Erdem Bozdağ
16/06/2010, 13:32
Abi bu olaylarda işin içine milliyetçilik katmak yanlış
İşletme okuyup ve masterını yapan biri olarak şunu diyebilirim ki önemli olan markanın akılda kalıcı olması ve insanlara kolay çağrışım yapabilmesi
Burda türkçe karakterden çok markanın orjinal bi isme sahip olması önemli olan
Olur ya firma çok iyi tutar ilerde ithalata kalkarsa da ulusal bi isim olması herzaman daha avantajlıdır.İngilizcenin de ulusal dil oldugunu varsayarsak bence türkçe karaktere takılmak yanlış olur

WiSTaRiA
16/06/2010, 19:04
Yazdigim yazinin cogunda degil, hicbirinde Turkce karakter yok! Cunku kullandigim yazilimda ve klavyemde Turkce destegi yok.

Turkce karakter ile Turkchelestirmeyi birbirine karistirma, ben Ingilizce veya baska bir dil kullanilmasina degil, Turkcenin bu sekilde kirletilmesine karsiyim. imzamdaki ornege bakarsan ne demek istedigimi daha iyi anlarsin.

Saygilar....

Türkçe kirletilmiyor dostum sen bunu kafana takma.....

PLaTiNuN
16/06/2010, 21:56
Sen kafana takma abi arkadaş biraz asabi...İsim aramaya devam :D

dagored
16/06/2010, 23:36
İşletme okuyup ve masterını yapan biri olarak şunu diyebilirim ki önemli olan markanın akılda kalıcı olması ve insanlara kolay çağrışım yapabilmesi
Olur ya firma çok iyi tutar ilerde ithalata kalkarsa da ulusal bi isim olması herzaman daha avantajlıdır.İngilizcenin de ulusal dil oldugunu varsayarsak bence türkçe karaktere takılmak yanlış olur

Demek istediğim gene yanlış anlaşılmış.. :) Mesele Türkçe karakter değil, keşke ilk mesajımıda Türkçe karakterle yazabilseydim....

Sizin mesajınıza göre demek istediğimi anlatmak gerekirse; bir markanın akılda kalıcı olabilmesi için illede Türkçe bir kelimenin yabancılaştırılmasına gerek olduğuna inanmıyorum. Bunun Türkçeyi kirlettiğine inanıyorum.

Butik kelimesinin İlgilizcesi boutique diye biliyorum. benim söylemek istediğim; butik ya da boutique kelimeleri yerine butiq, boutik, buttik gibi yeni kelimelerin türetilmesinin Türkçeyi kirlettiğidir...

Ayrıca eğitiminize saygı duyuyor ve takdir ediyorum....

Bunlar benim düşüncemdir, kimseyi bu kelimeleri kullanıyor diye yargılamak niyetinde değilim, umarım yanlış anlaşılmamışımdır....

Sen kafana takma abi arkadaş biraz asabi...İsim aramaya devam :D

Arkadaşın asabiyeti seni ilgilendirmez!

Benimle ilgili bir sorunun var ise bunu benimle çöz, başka konuların altında benim hakkımda gereksiz yorumlar yapma...

ocean_1919
17/06/2010, 01:55
Uluslararası bir dil demek istediniz sanırm:siritma:

StrawBeeRy
17/06/2010, 02:03

Benimle ilgili bir sorunun var ise bunu benimle çöz, başka konuların altında benim hakkımda gereksiz yorumlar yapma...

hoop sanki karşılık atışma başlicakmış gibime geliyo sakin olalım kırmayalım birbirimizi..

PLaTiNuN
17/06/2010, 09:07
Demek istediğim gene yanlış anlaşılmış.. :) Mesele Türkçe karakter değil, keşke ilk mesajımıda Türkçe karakterle yazabilseydim....

Sizin mesajınıza göre demek istediğimi anlatmak gerekirse; bir markanın akılda kalıcı olabilmesi için illede Türkçe bir kelimenin yabancılaştırılmasına gerek olduğuna inanmıyorum. Bunun Türkçeyi kirlettiğine inanıyorum.

Butik kelimesinin İlgilizcesi boutique diye biliyorum. benim söylemek istediğim; butik ya da boutique kelimeleri yerine butiq, boutik, buttik gibi yeni kelimelerin türetilmesinin Türkçeyi kirlettiğidir...

Ayrıca eğitiminize saygı duyuyor ve takdir ediyorum....

Bunlar benim düşüncemdir, kimseyi bu kelimeleri kullanıyor diye yargılamak niyetinde değilim, umarım yanlış anlaşılmamışımdır....

Arkadaş gereksiz yere asabi davranıyosa ilgilendirir kusura bakma zoruna gittiyse özelden halledebiliriz bu ortam kimsenin lambur lumbur konuşacağı bi platform değil ben ortalığı sakinleştirmek için yorum yapıyorum sen kalkıp benimle sorunum varsa özelden konuşalım diyosun konuşacak bişeyim olamaz...Ne kadar güzel ne kadar açık ve net düşüncelerini yazmışsın şimdi daha iyi anlaşıldın ama başta söyleyeceğini sonda söylemişsin baştan bu şekilde yorum yapsaydın hiç uzamazdı yorum yapmakta tabii ki herkes özgür.Türkçemize sahip çıktığın için canı yürekten teşekkür ediyorum...

WiSTaRiA
17/06/2010, 09:24
Arkadaşlar lütfen.... Tatsızlığa yada herhangi bir duruma gerek yok....

PLaTiNuN
17/06/2010, 09:51
Sorun yok abi tartışıyoruz :) Noldu bu arada karar verilemedi mi isime :D

dagored
17/06/2010, 10:55
Arkadaşlar lütfen.... Tatsızlığa yada herhangi bir duruma gerek yok....

Sen kafana takma Orcun, arkadas biraz dumur.... umarim aradigin ismi bulursun...

WiSTaRiA
17/06/2010, 20:44
Sağolun arkadaşlar fikirler için... Tüm isim önerilerini arkadaşıma verdim bakalım cevap bekliyorum... Tabi söylemiyecem ama benimle önerileriniz arasında favorim var bakalım hangi ismi beğenicek...