PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1900 devirden sonra hızlanmalarda ''cik cik cik'' sesi

MaT
10/05/2010, 13:35
Merhaba arkadaşlar. Düz yolda ilerlerken, mesela, 1900 devirde 4. vitesteyken gaza biraz fazla yüklenip hızlanmak istediğimde, ''cik cik cik cik'' diye bir ses geliyor motordan. Yavaş yavaş hızlanırken bu ses yok. Bu 3. ya da 5. vitesteyken de, 2000 altı devirlerden hızlanmak istediğimde oluyor. Yani araç tam anlamıyla çekiş yapmazken ve turbo etkin değilken.

2500 devirin üzerindeyken hızlanmak istersem ses olmuyor.

Araç böyle garip bir ses çıkardığı için, vites düşürüp öyle hızlanıyorum.

Ustalara gösterip orası değişcek burası değişcek muhabbetlerine girmeden önce bu problemi yaşayan ya da bilen birileri varsa diye size danışmak istedim.

serdar2362
10/05/2010, 13:46
İfadene göre ilk akla gelen turbo ünitesi. Sonuçta servise yol gözüküyor gibi.

GP COSKUN
10/05/2010, 14:19
geçmiş olsun öncelikle
muhtemelen problemin kayışlardan kaynaklı bir sorun
şarz dinamosunun klimanın kayışlarının gevşekliğiyle alakalı olduğunu sanıyorum
ayrıca şarz dinamosunun kasnağını ve bilyasını devirdaimin ve krank kasnağınıda bi kontrol ettir büyük ihtimal kayışlarda bir gevşeklik yada kasnaklarsa vaya bilyalarda sorun var
sonucuda bizimle paylaşırsan seviniriz

MaT
10/05/2010, 15:01
Serdar Bey,

Dediğim gibi, bu ses çekişin düşük olduğu devirlerde oluyor. Turbo aktif olarak hava basarken ses ya da başka bir problem yok. Turbodan kaynaklandığını düşünmüyorum. Umarım haklı çıkarım. Cevabınız için teşekkürler.

Coşkun Bey,

Siz söyledikten sonra aklıma yattı. Sanırım düşük devirdeki zorlanmadan kaynaklanan sarsıntının sonucu, bilyaların sesi olabilir. Kayışları da bir kontrol ettireyim. Cevabınız için teşekkürler.

GP COSKUN
10/05/2010, 15:04
evet bir baktır bakalım
sonucuda paylaşırsan tecrübe etmiş oluruz

MURAT_41_41
11/05/2010, 16:53
kayısların oraya su dök bı dene he olmadımı klıma acıkkenmı yapıyor o sesı eger öleyse kapat bıde öle dene bakalım cıksın ortaya sınır bozucu ses

hsyn_blk
15/10/2010, 21:22
merhaba arkadaşlar mehmet beyin dediği sorunu yaklaşık 2 haftadır yaşıodum ses giderek arttı ve artık rahatsız edici düzeye ulaştı sanayide ustaya götürdüm şarj dinomosu kasnakından kaynaklandığını belirtti. değiştirilmesine karar verdik ama asıl sorun burda başladı ne yazıkki benim arabama uyan kasnak bulunamadı piyasada bir sürü var ama benim şarj dinamoma uyan yoktu (ilginç bi durum çünkü başak model puntolara oluyormuş. ilk yaşayan ben değilmişim ztn) sonra şarj dinamosunu tornacıya göndererek piyasada bulduğumuz kasnaka göre diş açtırdık.
maliyet
kasnak+rulman(şarj dinamosu içindeki) 90
şarjdinamosu işciliği ve bakımı 50
torna 20
mekanik işçilik 40
toplam 200 lira

MaT
16/10/2010, 10:17
Hüseyin Bey, öncelikle geçmiş olsun. Bilgilendirmeniz için de teşekkürler. Ben aracı kurcalattırmadım. Bir yerini tamir etmeye çalışırken başka bir yerini bozuyorlar. Şimdilik ses de değişmedi.

Bu arada ben de yedek parça konusunda büyük sıkıntı yaşıyorum. Herhangi bir parça lazım oluyor, benimki illa ki siparişle geliyor.