PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilinçli tuketici işte budur

ZAK1980
10/05/2010, 03:23
Arkadaslar su sıralar enısteye notebook almak için piyasa arastırması yapıyorum baktıgım bır modelde Windows Vista yuklu fakat ben Windows 7 istiyorum ucretsız yukleme olayınıda kacırmısım bosu bosuna notebokta Vistaya para vermek ıstemedıgımden ve ıade etmenın carelerını arastırır ıken sonucu buldum işte abi Tüketicinin hası dediğim bir yazı ile karsılastım ve eger bu olay yapılabılıyorsa biz tüketici olarak haklarımızı korumalıyız diye düşünüyorum

Olay su cekırde ceryan edıyor;

Haber Aralık 2009'da verilen bir mahkeme kararına ilişkin, gerekçeli kararı açıklıyor. Özetle Teknosa'dan Windows Vista Premium yüklü bir Casper bilgisayar alan kullanıcı , işletim sistemini beğenmediği gerekçesiyle satın aldığı ürünü iade etmek istiyor. Teknosa ürünün ayıplı olmadığını, tüketicinin ürünü alırken Windows işletim sistemi ile geldiğini bildiğini, dolayısıyla ürünü geri almayacağını ifade ediyor. Davalık oluyorlar.

Ankara 1. Tüketici Mahkemesi ilginç bir karar imza atıyor; karara göre tüketicinin dizüsütü bilgisayar ile birlikte işletim sistemi alma zorunluluğu olmadığı, aksi bir durumun tüketici aleyhine tekelleşmeye yol açacağı ve haksız rekabeti pekiştireceği vurgulanıyor. Bu gerekçeyle Windows işletim sisteminin ederi olan 140 TL'nin, faizi ile birlikte kullanıcıya iade edilmesine karar verilmiş.
.

Mahkeme KARARI;

narkoz30
10/05/2010, 08:50
satın aldıgımız her notebook a mecburen işletim sistemi parası da veriyoruz eğer bu karar emsal teşkil ederse her yeni notebook sahibi vistasını iade eder win7 alır veya linux kullanır 140 lira tasarrufa geçer süper bi haber.

ZAK1980
10/05/2010, 11:28
Mahkeme kararı ıle ısletım sıstemlerının ucretınde gerı odeme yapılmıs .Ankara vatan bılgısayrdan bırısı almıs makınayı ıade etmek ıstemıs olmaz demısler oda tuketıcı hakem heyetıne basvurmus mahkeme kararınıda dokturup evraklar arasına koymus onada gerı odeme yapmıslar emsal teskıl edıyor artık.
Abı benım dusuncem su wısta yada 7 farketmez mıcrosofta para vermemek ıcın ısletım sıst ucretını dusurur makınadan gıdıp pardus kurar (linux tabanlı ulusal işletim sistemimiz sacma sapan bısey bıraz baktım cok zor kullanımı dvd side beles sistemde beles zaten)
Ondan sonra kacak vindows 7 kurar onu kullanır ama vındosa para vermemıs olur.Mavı bılgısayr bır ara işletim sitemi olmadan satıyordu

narkoz30
11/05/2010, 08:33
Mavi bilgisayar deme bana adamlar külliyen yalancı bir arkadaşıma sahte memorystick vermiş orjinal parası almışlardı hemde cevahirde.

femoli
11/05/2010, 10:13
Mavi bilgisayarmı oda ne :D Ne ahlar aldı ne şimdi rüzgarlar esiyor arkalarından :)

Çok güzel bir karar tekele mecburuz seçim şansı vermiyorlar hadi ben kendim bir yazılım bulduysam onu yükleyeceksem mecburmuyum kardeşim :D