PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dev buz parçalanıyor...

dagored
28/03/2007, 12:33
Güney yarımkürenin en büyük buzullarından biri erimeye başladı. ‘Upsala’ adı verilen kütlenin sulara karıştığı anlar görüntülendi.
Arjantin’in güneybatısında bulunan Argentino Lagünü’ndeki ‘Upsala’ adlı buz kütlesinin erimesiyle dev buz parçaları sulara düşmeye başladı. Güney yarımküredeki en büyük buzullardan biri olan ‘Upsala’nın buz duvarı deniz seviyesinden 60 metre yüksekliğinde. Erimeye başlayan dev buzulla ilgili bilgi veren Arjantinli bilim adamı Jorge Rabassa şunları söyledi: ‘Bu bölgede bulunan buzullar iklim değişikliğinden etkileniyor. Büyük ihtimalle birçoğu 2020 ile 2030 yılları arasında yok olmuş olacak’.

resimler için link:

https://www.milliyet.com.tr/2007/03/28/son/sonyas08.asp

zeynepc
28/03/2007, 13:07
nedeni bunlardan biri olabilir mi acaba??:deal:
Biyolojik savaşın tarihçesi:

Biyolojik savaşın bilinen en eski örneklerini, düşmanların içme suyu elde etmek için kullandıkları kuyu ve rezervuarların insan ve hayvan ölüleri ile “kirletilmesi” teşkil eder. 14. yüzyılda şimdiki Ukrayna sınırları içinde kalan Kaffa’yı kuşatan Tatarlar, vebadan ölmüş insan cesetlerini mancınıkla şehrin surlarından içeri atarak salgın oluşturmaya çalışmışlardı (1). 18. yüzyılda Kuzey Amerika’daki İngiliz kuvvetlerinin komutanı olan Sir Jeffrey Amherst, çiçek virüsü ile kontamine olmuş battaniyeleri kızılderililere vererek çiçek salgınına neden olmuştu (3).

2. Dünya Savaşı sırasında 1939-1942 yılları arasında Japon kuvvetleri Maçurya’da şarbon, veba, çiçek, tularemi, ruam, kolera, kızıl, menenjit, tüberküloz, salmonellozis, tetatnus, hemorajik ateş ve difteri gibi çeşitli infeksiyon hastalıklarını esirler üzerinde deneyip, çok sayıda ölüme neden olmuşlardı (4). Aynı yıllarda İngilizler İskoçya açıklarındaki Gruinard adasında şarbonla çok sayıda deneme yapmışlar ve ada topraklarının takibeden 36 yıl boyunca şarbon sporları ile kontamine kalmasına neden olmuşlardı. Adanın dekontamine edilmesine 1979 yılında başlanmış ve 280 ton formaldehit kullanıldıktan sonra ancak 1987 yılında tam anlamıyla temizlenebilmişti (5).

1950’li yılların başında Amerikan ordusu biyolojik bir silahı taklit amacıyla San Fransisco kentine Serratia marcescens isimli bir bakteriyi yaydı. Normalde bu bakterinin solunum yoluyla bulaşarak hastalık yapması söz konusu değildi. Bu denemenin amacı gerçek bir biyolojik silahın kullanılması halinde meteorolojik koşulların etkisini araştırmaktı. Bu deneme 1970 yılında The Washington Post gazetesi tarafından yayımlanıncaya kadar halktan gizlendi. Ordunun yaptığı denemeden hemen sonra şehirdeki Stanfor Üniversitesi hastanesinde S. marcescens’e bağlı bir nozokomiyal üriner sistem infeksiyonu salgını oldu ve bir hasta endokardit nedeniyle yaşamını yitirdi. Salgının ordunun yaptığı denemeyle olan ilgisi hala bilinmemektedir (1,2).

1972 yılında 100’den fazla ülkenin katılımı ile imzalanan “Bakteriyolojik ve Toksin Silahlarının Geliştirilmesi, Üretimi ve Depolanması ve İmhası”na dair anlaşma yürürlüğe girdi. Buna karşın başta eski Sovyetler Birliği olmak üzere bu silahların üretimi günümüze kadar süregeldi. Sovyet Savunma Bakanlığına bağlı bir kuruluş olan “Biopreparat”ın biyolojik silah üretimi amacıyla 1980-1990 yılları arasında 55.000 bilim adamı ve teknisyeni istihdam ettiği bilinmekteydi. Bu kişilerin bugünkü Rusya sınırları içinde yaşadıkları bilinmektedir (1,2). 1979 yılında, şimdiye dek biline en büyük akciğer (inhalasyon) şarbonu salgını eski Sovyetler Birliği sınırları içindeki Sverdlovsk şehrinde saptandı (6). Devlete ait bir biyolojik silah fabrikasının filtresindeki bir bozukluk nedeniyle havaya karışan şarbon sporları 79 kişide hastalığın ortaya çıkmasına ve bunların en az 68’nin ölümüne neden oldu. Gerçek hasta ve ölüm sayısının resmi olarak açıklanan bu sayıdan çok daha yüksek olduğu da iddia edildi.

Tokyo’da 1995 yılında bir metro istasyonuna sarin gazı ile saldırı düzenleyerek çok sayıda kişinin ölümüne neden olan terörist örgüt Aum Shinrikyo’nun, aynı şehirde en az 8 defa şarbon ve botulismus ile saldırı düzenlediği ancak bilinmeyen nedenlerle başarılı olamadığı saptandı (7).

1970 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün bir uzmanlar kurulunun yaptığı tahmine göre, 5 milyon nüfusa sahip bir şehir üzerine uçakla 50 kg şarbon basili aerosol halinde atıldığı takdirde 250.000 kişide şarbon görüleceği ve bunlardan 100.000 kişinin tedavisiz bırakıldığı takdirde öleceği hesaplandı. ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’inin (CDC) tahminine göre hastalıkla temas eden 100.000 kişi için toplam maliyet 26.2 milyar USD olacaktı (8).

11 Eylül 2001 tarihinde ABD’nin çeşitli şehirlerindeki terörist saldırılar sonrası değişik kuruluşlara gönderileren mektuplar içinde toz halinde şarbon sporları saptanmış ve 24 Ekim itibariyle yedisi inhalasyon, kalanı deri şarbonu olmak üzere toplam 15 kişide hastalık tspit edilmiştir. Bu tarih itibariyle ABD dışından
,şimdiye kadar şarbona yaklanan kişi bildirilmemiştir.:icon_confused: :icon_eek:

zeynepc
28/03/2007, 13:09
insanoğlunun birbirini yok etmek için yada tatmin olmak için kullandığı tüm kimyasal maddeler atmosferi güneş ışınlarını tutamaz hale getirdi.ve şuan küresel ısınma en büyük tehtid

unik06
28/03/2007, 13:47
insanoğlunun birbirini yok etmek için yada tatmin olmak için kullandığı tüm kimyasal maddeler atmosferi güneş ışınlarını tutamaz hale getirdi.ve şuan küresel ısınma en büyük tehtid

zeynep,

biyolojik savaş tarihçesinde paragraflaeın sonunda yer alan parantez içindeki rakamlar kitap alıntıları gibi görünüyor...acaba onları da pm'den yollayabilir misin? ya da uygunsa buraya da koyabilirsin :deal:

zeynepc
28/03/2007, 14:24
ben bunu türk tabibler odasının sitesinden okumuştum.onlarda alıntı yapmış ama içeriği boş

unik06
28/03/2007, 14:34
yaw..madem copy-paste yapıyorsun.bari bir oku da öyle yap be kardeşim yaa!!!

Ayıp bu tabipler odasının (ilgilisinin) yaptığı!!!

zeynepc
28/03/2007, 14:45
bana mı diosunuz copy-paste yapmadan önce oku die...okumasan yollamam ki zaten.bu veriler doğrudur dün akşam natianol da bununla ilgili bi program vardı sovyet rusya nın şarbon adasıyla ilgili..bende bugün baya araştırdım bu buz dağı konusuna denk geldi.okumadan bişe göndermem merak etmeyin :)siz konuyu okuyun konuda yanlışlık yoktur.tarihler ve yerler doğrudur.sonundaki parantezlere takılmayın lütfen.aynı konuda başka içeriklerde vardı bu en kısası die bunu yolladım ben.;)

unik06
28/03/2007, 14:50
yaw..madem copy-paste yapıyorsun.bari bir oku da öyle yap be kardeşim yaa!!!

Ayıp bu tabipler odasının (ilgilisinin) yaptığı!!!

bana mı diosunuz copy-paste yapmadan önce oku die...okumasan yollamam ki zaten.bu veriler doğrudur dün akşam natianol da bununla ilgili bi program vardı sovyet rusya nın şarbon adasıyla ilgili..bende bugün baya araştırdım bu buz dağı konusuna denk geldi.okumadan bişe göndermem merak etmeyin :)siz konuyu okuyun konuda yanlışlık yoktur.tarihler ve yerler doğrudur.sonundaki parantezlere takılmayın lütfen.aynı konuda başka içeriklerde vardı bu en kısası die bunu yolladım ben.;)

bak altını da çizdim yazdığımın..ben sana birşey demedim ki, bu haberi hazırlayan ilgiliye sinir olduğumu belirttim sadece...gitmiş direkman copy-paste yapmış diye!

ayrıca ben bilgilerin doğruluğunu değil.. parantezlerde belirtilen ve alıntı yapılan yayınların ne olduğunu merak ettiğim ve daha detaylı ve ilk kaynağından öğrenmek istediğim için serzenişte bulunmak istemiştim :)
paranteze takılma değil yani mesele, üstün körü yapıla işlere oldum olası sinir olmuşumdur da ondan biraz fazla tepki verdim :icon_smile_tongue:

zeynepc
28/03/2007, 14:54
tamam o zaman keşke dünki programı izleyseydin diye ben hayıflaniim.inanamassın terke dilmiş bi ada bir şehir resmen ...milyonlarca deney tüpü..deney odaları boru hatları hepsi yağmalanmış havada şarbon tozları uçuşuo..şarbon varilleri terk edilmeden önce yerin metrelerce altına gömülmüş güyaaa..çok ilginç

;) bunu unutmuşum bide bu :)