PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG li Punto düşünüyorum. Sizce beni üzermi?

demon
20/04/2010, 10:44
Arkadaşlar dizel sonrası bir tane LPG li 1.4 Fire araç düşünüyorum.
Atiker sıralı sistem var üzerinde.
Ben LPG li araç kullanmadım. Aracın donanımları kafama yattığı için ve LPG olduğu için sıcak baktım. Dizelden sonra LPG beni üzmesin? Birde bu motorun performansı iyimidir ?

narkoz30
20/04/2010, 10:52
fire motorda iyi gider ne de olsa atmosferik motor turbo jet alırsan o zaman lpg kiti dolayısı ile ve performans kaybı ile üzülürsün fire motorda bişey etmez. :D ancak lpg dışında aracın benzin masrafı da oldugunu asla unutma %35 gibi bir kar edebilirsin lpg de benzine göre %40 çok iyimser olur. Bir de benim gibi aylarca opetten gidip alma shellden alıyorum %10 daha fazla km yapıyor lpg de shell ve bp derim başka da bişey demem tecrübe ile sabittir.

demon
20/04/2010, 12:26
Şehir içi ve şehir dışı km de ne yakarım acaba?

ugurozer
20/04/2010, 12:51
o tamamen senin kullanımına ve lpg kitinin verimine bağlı birşey. yinede yaklaşık bir değer söylememizi istersen ortalama olarak şehir içi 16 kuruş-25 kuruş arası olacaktır şehir dışıda 15kuruş-18kuruş arası değerler diyebiliriz.

narkoz30
20/04/2010, 14:14
abanmazsan az yakar fizik kurallarına göre :)

fraust
20/04/2010, 14:15
Şehir içi ve şehir dışı km de ne yakarım acaba?

Geçen hafta ortalama 1.000-km yaptım LPG li aracımla.

1.4 fire active aracımda BRC takılı.

Şehir dışı 110-150 km hızla 0,15-TL yaktı.
Şehr içi 20-50 km hızla 0,20-TL civarı yaktı.

1000-km yolda toplam 200-220 TL civarı yakıt masradım oldu...

GP COSKUN
20/04/2010, 14:55
tasarruf konusunda memnun kalırsın ancak
sorun çıkarması konusunda uzun vadede problem yaşayacağın %1,000,000
lpg liler kızmasın alınmasın ufak tefek sorunlar yani
arıza lambası
tekleme
silkeleme
geç çalışma
gibi sorunların uzun vadede yaşanması olağan bir durum

PNT 34
20/04/2010, 16:13
araç senin olsaydı ve lpg kiti sen taktırsaydın hiçbir sorun yaşamazsın diyebilirdim fakat sonuçta ikinci el olarak alacağın için bir iki pürüz çıkartabilir.

fakat benim şahsi fikrim kendi aracı benzinli olup hala lpg taktırmayanlara bir anlam veremiyorum...

Punto_Can
20/04/2010, 18:43
walla ben çok güzel anlam veriyorum. bende birtane de benzinli gp var, evet mjt'e göre çok yakıyo ama ben aracına lpg taktıranların aracına acıyorum açıkcası. lpg taktırıp sanayide çok geniş bir çevre edinen birsürü arkadaşım var, sözde kar ediyolar ama sadece sanayiye git-gel yaparak ettikleri kar minimum seviyeye düşüyor.

eğer illa lpg'li araca binmek istersem, fabrika çıkışı lpg'li birkaç marka var, onlara binerim... sonradan takılan lpg'den ne maksimum randıman alırsınız, ne de milyarlarca kar edersiniz. ben karşıyım lpg'ye, hem birçok avm'de kapalı otoparka da giremiosunuz :)

bbya
20/04/2010, 18:53
Bende Atiker marka starjet dinamik var anlatıldığı gibi sorunlarda yok.NEden aldığım gibi taktırmadım çok pişmanım.şiddetle tavsiye ederim :)boşu boşuna 40 bin km yol yapmışım .

Kriminal
20/04/2010, 19:06
arıza lambası
tekleme
silkeleme
geç çalışma

+++1.000.000.000.000

eskibur
20/04/2010, 19:59
Geçen hafta ortalama 1.000-km yaptım LPG li aracımla.

1.4 fire active aracımda BRC takılı.

Şehir dışı 110-150 km hızla 0,15-TL yaktı.
Şehr içi 20-50 km hızla 0,20-TL civarı yaktı.

1000-km yolda toplam 200-220 TL civarı yakıt masradım oldu...

araç normal benzin de 100km de ne yakıyordu acaba ?

GP COSKUN
20/04/2010, 20:14
(fakat benim şahsi fikrim kendi aracı benzinli olup hala lpg taktırmayanlara bir anlam veremiyorum...)

yorumuna saygı duyuyorum
ancak
bende tekerlekli bombalarla nasıl geziyorlar bir anlam veremiyorum

chngrrrrrr
20/04/2010, 21:06
ya coşkunum bırak allahını seversen ya
ben bile halaşaşıyom kendime niye hala lpg taktırmıyorum diye
12 sene lpgli araç kullanan biri olarak

ugurozer
20/04/2010, 21:56
bu sanay,lerden çıkmayan lpg takmış arkadaşlardan bahsedip duruyorsunuzda ben adam gibi bir kit ve adam gibi bir ustada taktıran hiçkimseyi gormedim sanayilerde hatta ilk ayar sonrası ikinci ayarlarda dahi, sizin bu bahsettiğiniz araçlar kitler ve takılan yerler nereler arkadaşlar çok merak ettim açıkçası burda o şekilde bir lpg kullanıcısı arkadaşımız varsa yazabilirmi bizzat yaşadığı sorunları lpg kitini ve nerde taktırdığını?

ibrahim06
20/04/2010, 22:19
arıza lambası
tekleme
silkeleme
geç çalışma

Bu LPG işi şans meselesi. Yukarda yazılanların hepsini yaşadım. Bu arada dizelden neden vazgeçtiniz? ben aracınızı satılığa çıkarma sebebiniz olarak Punto dışında bir araba alcaksınızdır diye düşünmüştüm.

GP COSKUN
20/04/2010, 22:21
Bu LPG işi şans meselesi. Yukarda yazılanların hepsini yaşadım. Bu arada dizelden neden vazgeçtiniz? ben aracınızı satılığa çıkarma sebebiniz olarak Punto dışında bir araba alcaksınızdır diye düşünmüştüm.

kafana takma ibrahim
dediğim gibi lpg kitiyle sorun yaşayacaksın ama önemli ölçüde tasarruf yapacaksın
gül diken meselesi

Punto_Can
20/04/2010, 23:11
bu sanay,lerden çıkmayan lpg takmış arkadaşlardan bahsedip duruyorsunuzda ben adam gibi bir kit ve adam gibi bir ustada taktıran hiçkimseyi gormedim sanayilerde hatta ilk ayar sonrası ikinci ayarlarda dahi, sizin bu bahsettiğiniz araçlar kitler ve takılan yerler nereler arkadaşlar çok merak ettim açıkçası burda o şekilde bir lpg kullanıcısı arkadaşımız varsa yazabilirmi bizzat yaşadığı sorunları lpg kitini ve nerde taktırdığını?

Bu LPG işi şans meselesi. Yukarda yazılanların hepsini yaşadım.

uğur yeterli olmazsa forumda "lpg" veya "lpg sorunları" olarak aratırsan karşına çıkan problemler belki seni tatmin edebilir...

demon
20/04/2010, 23:19

Amacım Active donanımdan farklı olarak daha donanımlı bir araç almaktı. Opel corsa düşündüm ilk başta ama ondanda vazgeçtim. Dynamic ve Skydome olan bir Punto almayı düşündüm. Ondada dizel bulamadığım için LPG takılı olarak bulduğum temiz görünen bir araç vardı. Şu an için onuda askıya aldım satışta çıkan sorundan dolayı. Aracımın satışını şimdilik iptal ettim. Problemim çözülmedende satmayı düşünmüyorum. Servis bölümünde açtığım konuda nedenleri mevcut. Umarım yinede faydalı bir tartışma olmuştur.

tempesty
21/04/2010, 00:30
tam 2 yıl ve tam 47.000 km.dir lpg liyim bu süre içerisinde sadece 1 kez servise gittim (yalan olmasın herşey ortada) enjektörler , filtreler ve şamandıra sensörü değişti başka da hiçbir sorun yaşamadım şu anda bu arabaya yaptığım en güzel iş lpg taktırmak oldu diyorum...Haaa -ileride- sorun çıkarırmı yada çıkarsa bile beni ne kadar üzer onu bilemiyorum iddialı da konuşmuyorum sadece yaşadığımı söylüyorum ve şu anda km.de 15 kuruş yakmanın keyfini çıkarıyorum o kadar...Tercih meselesi bu herkese saygı duymak lazım ama maalesef bu sanayiden çıkmama veya motorun ölmesi gibi önyargıları ne yapsak ne anlatsak değiştiremiyoruz..

alicanveliy
21/04/2010, 00:43
Dizel dururken benzinli arabaya lpg taktırmak pek mantıklı görünmüyor.
Anladığım kadarıyla enjektörlü araçlarda; yani sıralı sistem lpg takılan araçlarda sorun çıkıyor. Karbüratörlü araçlara takılan lpg'lerde böyle sorunlar duymuyoruz. :)

mix
21/04/2010, 02:04
LPG yakıtının avantajları
- Daha verimli yanma,
- Emme manifolduna tamamen buharlaşmış olarak girdiği için motor yağı seyrelmez ve ömrü uzun olur,
- Yanma odasında daha az aryık maddeler meydana gelir,
- Yangın anında LPG tankının yangına dayanma süresi diğerlerine göre daha uzundur,
- Gaz fazında hava ile daha iyi karışma sonucu iyi bir yanma gerçekleşir,
- Daha ucuz yakıt
- Dizel ve benzin yakıtına göre egzoz emisyonu daha az kirleticidir,
- Motor daha az aşınmaktadır.

SAĞLIK VE LPG
Sağlık istatistikleri her yıl binlerce insanın partiküller nedeniyle öldüğünü, binlerce insanın hastalandığını ve işgücü kaybına neden olduğunu söylemektedir. Bu partiküllerin ana kaynağı ise trafikteki araçlardır, ve LPG bu artık maddeleri % 90 oranında azaltabilmektedir. Diğer bir büyük probleme yol açan ve kesinlikle önlenmesi gereken petrol yakıtı artık maddesi ise Nitrojen Oksitleridir ki, bu da LPG kullanımı ile azaltılabilmektedir. Gürültü kirliliği ise trafik ile iç içe olan yaşamımızın diğer bir dezavantıjıdır. LPG kullanımı, benzinli ve dizel araçlarda motor sesini % 50 azaltmaktadır.

Benzin ile kıyaslandığında;
* % 75 daha az Karbon Monoksit
* % 85 daha az Hidrokarbonlar
* % 40 daha az Nitrojen Oksitleri
* % 87 daha az Ozon
Motorin ile kıyaslandığında;
* % 90 daha az Partiküller, Hidrokarbonlar ve Karbon Monoksit
* % 50 daha az Nitrojen Oksitleri atmosfere yayılır.
(Millbrook 1997/1998 testlerinden alınmıştır.)

güvenlik açısından, LPG deposu aracın en önemli elemanıdır. LPG tankları genellikle 3-4 mm kalınlıkta imal edilirler, malzemeye mümkün en yüksek uzanma miktarı verilmiştir, dolayısıyla bir çarpışma sonucunda depo deforme olsa bile çatlakların oluşması söz konusu değildir. LPG tanklarının tehlikeli olduğu yönünde günümüzde yaygın olan önyargı bir kenara bırakılmalıdır. Aslında LPG tankının �araçtaki bomba� olduğu değil, araçtaki �ikinci tampon olduğu� sloganı geçerlidir. Şekil...�da LPG tankının güvenliği testinde 40 km/h hızla giden bir aracın çarpmasıyla ezilen LPG tankı bir tampon gibi işlevi görmüştür.

LPG KAZANÇ - YAKIT TASARRUFU HESAP MAKİNESİ Sizde kendi Araç Bilginizi forma girerek LPG ile 100 km'de ortalama ne kadar yakıt tasarrufu sağlayacağınızı görebilirsiniz
Sizin ip numaranız: 78.175.57.103 Aracınızın Markası-Modeli
Motor Hacmini Girmeye özen gösteriniz. 100 km deki benzin tüketiminiz? LİTRE Bulunduğunuz Yerdeki Benzin Litre Fiyatı YTL Bulunduğunuz Yerdeki Lpg Litre Fiyatı YTL Benzin ve Lpg fiyatında İstanbul Anadolu Yakası Baz Alınmıştır. Lütfen Kendi Bölge fiyatlarınızı giriniz Belirli bir markayı listelemek için marka seçiniz Tüm Markalar 131 - yakıt tasarrufuAccent - yakıt tasarrufuAlbea - yakıt tasarrufuAlfa Romeo - yakıt tasarrufuAston Martin - yakıt tasarrufuAstra - yakıt tasarrufuAudi - yakıt tasarrufuBentley - yakıt tasarrufuBMC - yakıt tasarrufuBMW - yakıt tasarrufuBora - yakıt tasarrufuBrava - yakıt tasarrufuBravo - yakıt tasarrufuBuick - yakıt tasarrufuCadillac - yakıt tasarrufuChevrolet - yakıt tasarrufuChrysler - yakıt tasarrufuCitroen - yakıt tasarrufuClio - yakıt tasarrufuConcorde - yakıt tasarrufuCorolla - yakıt tasarrufuCorona - yakıt tasarrufuDacia - yakıt tasarrufuDaewoo - yakıt tasarrufuDaihatsu - yakıt tasarrufuDoblo - yakıt tasarrufuDodge - yakıt tasarrufuDoğan - yakıt tasarrufuFabia - yakıt tasarrufuFelicia - yakıt tasarrufuFerrari - yakıt tasarrufuFiesta - yakıt tasarrufuFord - yakıt tasarrufuGMC - yakıt tasarrufuGolf - yakıt tasarrufuHonda - yakıt tasarrufuHummer - yakıt tasarrufuHyundai - yakıt tasarrufuIsuzu - yakıt tasarrufuIveco - yakıt tasarrufuJaguar - yakıt tasarrufuJeep - yakıt tasarrufuKangoo - yakıt tasarrufukartal - yakıt tasarrufuKia - yakıt tasarrufuLada - yakıt tasarrufuLamborghini - yakıt tasarrufuLancia - yakıt tasarrufuLand Rover - yakıt tasarrufuLexus - yakıt tasarrufuLincoln - yakıt tasarrufuLotus - yakıt tasarrufuMarea - yakıt tasarrufuMaserati - yakıt tasarrufuMazda - yakıt tasarrufuMegane - yakıt tasarrufuMercedes - yakıt tasarrufuMG - yakıt tasarrufuMitsubishi - yakıt tasarrufuMorgen - yakıt tasarrufuNissan - yakıt tasarrufuOctavia - yakıt tasarrufuOpel - yakıt tasarrufuOptima - yakıt tasarrufuPalio - yakıt tasarrufu - yakıt tasarrufuPassat - yakıt tasarrufuPeugeot - yakıt tasarrufuPolo - yakıt tasarrufuPontiac - yakıt tasarrufuPorsche - yakıt tasarrufuProton - yakıt tasarrufuPunto - yakıt tasarrufuRenault - yakıt tasarrufuRolls Royce - yakıt tasarrufuRover - yakıt tasarrufuSaab - yakıt tasarrufuSeat - yakıt tasarrufuSerçe - yakıt tasarrufuSiena - yakıt tasarrufuSkoda - yakıt tasarrufuSmart - yakıt tasarrufuSsangYong - yakıt tasarrufuSubaru - yakıt tasarrufuSuzuki - yakıt tasarrufuŞahin - yakıt tasarrufuTalbot - yakıt tasarrufuTata - yakıt tasarrufuTaunus - yakıt tasarrufuTempra - yakıt tasarrufuTipo - yakıt tasarrufuToyota - yakıt tasarrufuTrabant - yakıt tasarrufuUno - yakıt tasarrufuVectra - yakıt tasarrufuVolkswagen - yakıt tasarrufuVolvo - yakıt tasarrufu Araç Tüketim (100km/litre) Benzin YTL Lpg YTL Benzin Tutarı YTL Lpg Tutarı YTL Lpg ile Yakıt Tasarrufu YTL fiat-punto7,00 3,75 1,99 26,25 16,72 9,53 Araçlardan çevreye yayılan emisyon gazlarını yok etmek için 1000lt mazot tüketimi 34 adet ağaç,
1000lt benzin tüketimi 8 adet ağaç, 1000lt lpg tüketimi ise 2 adet ağaç dikilmesini gerektirmektedir.
Çevreci ve Ekonomik Otogaz kullanımını desteklemektedir.

ugurozer
21/04/2010, 08:49
tam 2 yıl ve tam 47.000 km.dir lpg liyim bu süre içerisinde sadece 1 kez servise gittim (yalan olmasın herşey ortada) enjektörler , filtreler ve şamandıra sensörü değişti başka da hiçbir sorun yaşamadım şu anda bu arabaya yaptığım en güzel iş lpg taktırmak oldu diyorum...Haaa -ileride- sorun çıkarırmı yada çıkarsa bile beni ne kadar üzer onu bilemiyorum iddialı da konuşmuyorum sadece yaşadığımı söylüyorum ve şu anda km.de 15 kuruş yakmanın keyfini çıkarıyorum o kadar...Tercih meselesi bu herkese saygı duymak lazım ama maalesef bu sanayiden çıkmama veya motorun ölmesi gibi önyargıları ne yapsak ne anlatsak değiştiremiyoruz..

bora kardeşim lpg kullanmasaydın km de şehiriçi ortalama 25 kuruş belkide daha fazla yakacaktın hadi 25 kuruş yaktığını varsayalım şuan lpgden dolayı yakıta 5 Bin Tl az ödedin hadi bunun 2 Bin Tl sini kaliteli bir kit aldın biliyoruz ona sayalım şuan sıkıldım ben bundan desen söküp atsan 3Bin Tl paran cebinde...

Sen Litresi 75 kuruşa gelen benzine 3,75 Lira vermemeyi tercih ettin onlar 3 Lira fazla vermeyi tercih ediyorlar mesele bu ;) Taktığım prins servisinde Volvo s60 almış babacan bir abim benle dalga geçti ben her yeni araba aldığımda gelip lpg taktırıyorum sen niye bekledin bu kadar yeğen hiç mi araştırmıyorsun yeni sistemleri dedi yerin dibine girdim. Orda lpg takılan araçlara baktığımda en ucuz araba benim civic idi.

narkoz30
21/04/2010, 09:31
Fiat DEHA otomoıtivde taktırdım ibrahim bey montaj için oldukça yardımcı oldu ve söz verdiği gibi montajı 2 günde tamamladı servisten çıktıktan sonra ilk gün sorun yaşadım arıza ışıgı yandı sonra geri gittim lpg beynini benim araca göre programlamamışlar galiba onu eniden yükledier bayılma ve ışık yakma sorunu tmamen ortadan kayboldu 10000 km dir servise gitmeden kullanıyorum lpg ye verdiğim parayı nerede ise amorti ettim ancaaaaak.

reno clio gp hatta palio gibi araçlarla performansı ya aynı yada lpgsiz araçlara aracım geçiliyor yada zorlamam gerekiyor çünkü aracı sakin kullanıyorsanız ani hızlanmak istediğiniz zamanlarda sorun yaşıyorsunuz. Bunu ayarlayabiliyorlar ama o zaman da araç çok yakıyor lpg taktırmanın bi esprisi olmuyor ben ekonomiyi seçtim aracımın ayarları bu ayarlda 20 liralık lpg ile şehir içi 95 ile 100 km yapabiliyorum.
Ben aracın beygirini 15-20 bg düşürürüm derseniz ki bu %20 performansa eşdeğer lpg taktırın uzun yolda performansı pek farketmeyeceksiiz ancak şehir içi için efsane değerler sunar size cebiniz rahatlar.
Eğer aracı en az 5 yıl kullanmayacakasnız hiç taktırmayın çünkü size kar olarak değil zarar olarak döner. bakımları ise her 20000 km de 10 liralık lpg filtresinden ibaret bir de extra sızdırmazlık kontrolu yaparlar hepsi bu.
(120 bg lik fiat bravo lpg li t-jet den bahsediyorum)

ugurozer
21/04/2010, 13:41
Hakan bey sizin durumunuzu lpg li araçlar için değilde taktırdığınız yer ve marka için genelleme yapsak daha doğru olmaz mı? Anlayamıyorum kız gibi güzelim puntolarımıza gidipte atiker mi taktırıyorsunuz? nedir kullandığınız kitin markası? prins var teleflex var olmadı landi renzo var oda olmadı brc var 5-6 bin tl ye ikinci el araba alıpda atiker vb bir sistem taktırmanızı anlarımda bu bebeklere hiç olmuyor bence atiker...

bu arada ben civic vtec aracımda prins kullanıyorum her zaman 195-196 yaptığım babaeski çıkışından once bir duzluk var e6 da orada lpg ile 200ü rahat görüyorum artık, ve aracım şehiriçi 16 kuruş yakıyor bunu nasıl açıklayacağız şimdi? :)

narkoz30
21/04/2010, 13:51
brc zaten fiat ın lpg çözüm ortağı ayrıca taktırılan yer de fiat servisi olunca sorun yaşamıyoruz.

jakabo_ank
21/04/2010, 17:20
walla ben çok güzel anlam veriyorum. bende birtane de benzinli gp var, evet mjt'e göre çok yakıyo ama ben aracına lpg taktıranların aracına acıyorum açıkcası. lpg taktırıp sanayide çok geniş bir çevre edinen birsürü arkadaşım var, sözde kar ediyolar ama sadece sanayiye git-gel yaparak ettikleri kar minimum seviyeye düşüyor.

eğer illa lpg'li araca binmek istersem, fabrika çıkışı lpg'li birkaç marka var, onlara binerim... sonradan takılan lpg'den ne maksimum randıman alırsınız, ne de milyarlarca kar edersiniz. ben karşıyım lpg'ye, hem birçok avm'de kapalı otoparka da giremiosunuz :)

fabrika çıkış lpg li hiçbir marka araç yoktur. sadece 0 aldığında yetkili serviste brc marka lpg takarlar. chevrolet, hyundai gibi.

LeoN48
21/04/2010, 17:29
BRC ve Fiat ortakligi disinda takilmis her turlu LPG'den uzak durulmasini dusunuyorum.

GP COSKUN
21/04/2010, 22:09
fabrika çıkış lpg li hiçbir marka araç yoktur. sadece 0 aldığında yetkili serviste brc marka lpg takarlar. chevrolet, hyundai gibi.

bir ara tofaş fabrika çıkışlı lpg li araç satmıştı diye hatırlıyorum ama
yanlışım varsa düzeltin

ugurozer
21/04/2010, 23:02
evet çıkarmıştı ticari taksiler için Coşkun

Ziyaretci046
21/04/2010, 23:23
lpg işinde malzeme kadar işcilik de önemli şu anda lpg de en iyi zavoli takarım arkama bakmam ama montajda güzel olcak enjektör sesi yok arıza yok temiz enerji devam

PNT 34
22/04/2010, 05:57
atiker taktırırım. 1000 tl cebimde kalır 6500 km bedava gitmiş olurum..ne sorun yaşadım ne lambam yandı..ne ayar yaptırdım...param ülkemde kaldı..

ugurozer
22/04/2010, 10:04
atikeri yerli malı mı sanıyorsunuz? yanılıyorsunuz.

mesut eyvaz
22/04/2010, 11:11
lpg li aracım var canımdan bezdiriyor bazen lpg kısa vadeli karda gibi ama sürekli motor sorunları çıkarıyor araba sürüşünü bitiriyor

34ozkankurtuldu34
23/04/2010, 04:43
Merhaba arkadaşlar bende bir LPG kullanıcısıyım ve önceki arabamda megane coupe 1,6 110bg. ve ondada LPG kullandım arkaşadaşlar şu bir gerçekki sorun yaşanıyor ve yaşamadım diyen yalan söyler ben bakıyorumda 47000 km .yol yapılmış hiç sorun yaşanmadı diyor birkere 47000 km yol yapamazsınız 10,000de bir bakımı var filtresi degişiyor hadi 10,000de degiştirmedin 20,000 görmen imkansız bakımı 10,000 de bir 40tl filtre degişiyor sorun derseniz tekleme yapar ve yerli yersiz stop eder taki sistemi oturtana kadar ben otobanda bile kaldım kar altında iken ama çözüm bulabilecekseniz yani açıkçası olacakları kaldırabilecek gücünüz varsa taktırın ben ara ara sıkıntı yaşadım ve hala LPG kullanıyorum gücü yeten alır misali bierşey bu bence LPG alabilirsiniz ama olacaklarıda göz önünde bulundurup almalısınız Valla ben bunlara ragmen memnunum çünkü Benzin almış başını gidiyor ve şuan kullandıgım marka İTALYAN ECOTECH tavsiye ederim bu işte önemli olan motaj söz konusu ve ustanın el işçiligi ve bilgisidir. zamanlada bakımını ihmal etmemek gerekir benim düşüncelerim bunlar paylaşmak istedim herkeze saygılar... He bu arada benzinin fiyatını bilen varmı? :)
Eylemlerim devam edecek...

GP COSKUN
23/04/2010, 10:08
Merhaba arkadaşlar bende bir LPG kullanıcısıyım ve önceki arabamda megane coupe 1,6 110bg. ve ondada LPG kullandım arkaşadaşlar şu bir gerçekki sorun yaşanıyor ve yaşamadım diyen yalan söyler ben bakıyorumda 47000 km .yol yapılmış hiç sorun yaşanmadı diyor birkere 47000 km yol yapamazsınız 10,000de bir bakımı var filtresi degişiyor hadi 10,000de degiştirmedin 20,000 görmen imkansız bakımı 10,000 de bir 40tl filtre degişiyor sorun derseniz tekleme yapar ve yerli yersiz stop eder taki sistemi oturtana kadar ben otobanda bile kaldım kar altında iken ama çözüm bulabilecekseniz yani açıkçası olacakları kaldırabilecek gücünüz varsa taktırın ben ara ara sıkıntı yaşadım ve hala LPG kullanıyorum gücü yeten alır misali bierşey bu bence LPG alabilirsiniz ama olacaklarıda göz önünde bulundurup almalısınız Valla ben bunlara ragmen memnunum çünkü Benzin almış başını gidiyor ve şuan kullandıgım marka İTALYAN ECOTECH tavsiye ederim bu işte önemli olan motaj söz konusu ve ustanın el işçiligi ve bilgisidir. zamanlada bakımını ihmal etmemek gerekir benim düşüncelerim bunlar paylaşmak istedim herkeze saygılar... He bu arada benzinin fiyatını bilen varmı? :)

işte objektif yorum bu
ellerine sağlık özkan

tempesty
23/04/2010, 10:28

Arkadaşım ben 47.000 km yaptım da filtre değiştirmedim yazmışmıyım acaba ?? Bu süre boyunca bir kez garantiden 4 enjektör ve hortumları değişti , 4 kez de (yani 10.000 de bir) filtre değiştirdim 20 liradan 4 filtre en fazla 80 lira ödedim eğer bunları bir problem olarak görüyorsanız bişey diyemem saygı duyarım ama bence hiç sorun yaşamak olarak sayılmaz aracın bakımlarını aksatmıyorum ki zaten..Eğer ciddi bir problem yaşamış olsaydım emin olun buraya yazardım ateşli bir lpg savunucusu değilim yani sadece problem olarak görmediğim şeyleri ve maşallah şimdiye kadar da bir sorun yaşamadığımı yazdım , hele öyle yolda kalmak falan gibi bişey hiç yaşamadım UMARIM da yaşamam...Öyle bişey olursa haaaa tamam bu lpg işi -uzun vadede- sorun çıkarıyor yazıcam burdan...

Punto_Can
23/04/2010, 10:44
ya her neyse işte :)
lpg taktıran memnun, taktırmayan daha da memnun :)

krakercocuk
23/04/2010, 11:13
lpg işinde malzeme kadar işcilik de önemli şu anda lpg de en iyi zavoli takarım arkama bakmam ama montajda güzel olcak enjektör sesi yok arıza yok temiz enerji devam

+10000000000

ugurozer
24/04/2010, 15:27
taktırmayan memnun ama taktıran bir önceki haline göre daha memnun, bende çok ayrıntılı araştırmadan önce çok dalga geçtim insanlarla evet ne yalan soyleyim arabada şofbenle gezemem ben rampada beygirde bağlıyor musunuz önüde diyerek falan çok geçtim abi dalgamı hondaya vtec motora lpg mi allah akıl fikir versin adamlar bu motoru benzine göre ayarlamışlar dunyanın en teknolojik işlerinden birini çıkarmışlar sen git lpg tak mantıklı birşey soyleyin bana lutfen dedim ancak soylediklerimin hepsini geri aldım. Şu an bende gerçekten teknolojik ve kaliteli bir kit taktırmanın beni çok ama çok memnun ettiğini yazmaz ve burda paylaşmazsam forum uyelerine ve benle bilgilerini paylaşan diğer kardeşlerime sorumluluğumu yerine getirmemiş gibi görürüm kendimi.

Bir kardeşim çıkarda derseki abi ben bu sistemin performansını merak ediyorum ve ekonomisini merak ediyorum senle birkaç saat bir istanbul gezisi yapalım başımın ustune yeri var.

axi
24/04/2010, 21:00
lpgden maddi anlamda memnun kalmak birazda yapılan km ye bağlı... ben yılda 40000 kmden fazla yol yapıyorum bana lpg şarttı taktırdım çokda memnunum iyiki taktırmışım. ama yılda 5000- 10000 km yapan bir araba için lpg nin bir esprisi yok yani bu başlığı açan arkadaşım arabayı ne kadar sıklıkta kullanıyor.. lpg ile benzine göre % 30 tasarruf yapacak... %30 tasarruf demek 10000 km de benzinle 3000 tl lpg ile 2000 tl yakıt demek... ama ben gibi yılda 40000 km yapıyorsanız 4000 tl cebinize kalması demek... hepimizin inkar etmemesi gereken birşeyki arabaya sonradan takılan herşeyin mutlaka bir sakıncası vardır.... şu da var devir iktisat devri...

narkoz30
25/04/2010, 10:39
Benim araç 1350kg bravo km de en iyi ihtimalle 200krş yakıyorum tabii motor ısınana kadar da bi bezin maliyeti var %100 lpg ile çalışmıyor her 10 depo lpg ye karşın yarım depo benzin gidiyor.ağırlıgı 1180 kg olan puntoların 150-180 krs yakmalarını kıskanıyorum bu 100 km de 2-3 liranın cebinizde kalması demek benim aracıma kıyasla ancak benim aracın da şehir içi kıyası diesel e göre baktıgımızda 7 litre diesel 3,10 tl den hesapla 21,7 lira eder. ben 20 liraya 100km geziyorum lpg ile bu da beni avundurmaya yetiyor. :) Diesel olup da o kadar faza para verileceğine bence passat 1.6 42000liralık fiyatıyla atmosferik bi araç alınsa sıfır olarak ve lpg takılsa çok daha büyük ekonomi yapmak mümkün.

Ceday
25/04/2010, 20:27
Doğrudur :)

ugurozer
25/04/2010, 20:42
pasaat 1.6 çok hantal bir araç o arç lpg ile 25 kuruşdan az yakmaz diye tahmin ediyorum.

esesleem
26/04/2010, 22:48
Bundan önceki araçlarımın hepsi lpg li beni üzdüklerine asla şahit olmadım.

narkoz30
27/04/2010, 09:54
pasaat 1.6 çok hantal bir araç o arç lpg ile 25 kuruşdan az yakmaz diye tahmin ediyorum.
Donanım mhaberde bir arkadaş almış lpg taktırmış 10-15000 km kullanmış 200krş yakıyormuş performansı da mükemmelmiş yani hantallıkla pek bir alakası yok diyorlar ben onların yalancısıyım bizim patronda var aynı araçtan benzinli araç punto ile kapışmış olup puntoya kesinlikle geçilmemiştir tecrübe ile sabittir. whalla passatta gözüm kaldı ama bi 6 ay var paramın gelmesine off of bekleyelim bakalım. O zamana araba fiyatları uçmaz ise girecem sıfırına 3 ay bekleyecem bu arada uyanıklar bu aracın kullanılmışını bile sıfırından daha yüksek fiyata satıyorlar neymiş sıra varmış :S

ugurozer
27/04/2010, 13:17
Donanım mhaberde bir arkadaş almış lpg taktırmış 10-15000 km kullanmış 200krş yakıyormuş performansı da mükemmelmiş yani hantallıkla pek bir alakası yok diyorlar ben onların yalancısıyım bizim patronda var aynı araçtan benzinli araç punto ile kapışmış olup puntoya kesinlikle geçilmemiştir tecrübe ile sabittir. whalla passatta gözüm kaldı ama bi 6 ay var paramın gelmesine off of bekleyelim bakalım. O zamana araba fiyatları uçmaz ise girecem sıfırına 3 ay bekleyecem bu arada uyanıklar bu aracın kullanılmışını bile sıfırından daha yüksek fiyata satıyorlar neymiş sıra varmış :S

passat 1.6 benzinli
max hp: 102
max torque: 148 nm
boş ağırlık: 1418 kg
0-100: 12,4 s.
yakıt tuketimi şehir içi: 10,5

abi sözümü geri alıyorum biraz hantal diye hatırlamışım bu araç resmen kamyon kamyon :)) sen soylenenlere bakma test etmeden sakın alma derim.

şehiriçi 25 kuruştan aşağı yakmayacağı fikrim halen devam etmekte.

narkoz30
27/04/2010, 13:27
iyi de ugurcum ben denedim diyorum ön yargı kesinlikle yersiz ama ha km fazla olur ilride arabanın tursusu çıkar o zaman bişey diyemem yeni motorda denedim yag gibi gidiyor basıyorsun akıyor araba.

ugurozer
27/04/2010, 22:22
abi sen 12 bucuk saniye 0-100 performanslı bir arabadan zevk alıyorsan problem yok tabiki zevk ve renk meselesi :)

NesT
28/04/2010, 02:28
Uzun bir aradan sonra konuya dahil olayım. Sadece araştırmak için internete oturmuşken kendi sitemizde aradığımı buldum. GP aracıma önümüzdeki aylarda lpg taktırmayı düşünüyordum. Bu arada okuduğum aklımda kalan konulara ekleme yapmak istiyorum. Fiat lpgli araç üretti. Fiat Siena bu aracı İstanbul'da bulunan kaynım benzinli sienayı sattı lpgli olanı aldı.Tempesty (Bora) arkadaşımız lpg taktırıken çok fazla araştırdı, iyi biliyorum. Bora çok fazla KM yapıyor. Kurum doktorumuz 2 yıldır toyota marka aracı ile işe geliytor ve her yanına gittiğimde, puntoya sen nezaman lpg taktıracaksın diyor ve AVM lerin oto parklarında hiç sorun yaşamadığını söylüyor. (Birazda o beni hızlandırmıştı) . Şimdi bunlardan lpg ile hiç şikayet duymadım tam aksine memnun olduklarını söylediler. Çok yakın tanıdığımın doğan marka aracında da lpg takılı ama hiç memnun değil. Çünkü 8 silindirli şavröle gibi lpg yakıyormuş ama buna şükür diyor ya benzinde kalsaydım hiç kullanamıyacaktım diyor. Başka bir arkdaşım da renosu var memnun değil ama araba gidiyor diye sevinmekle yetiniyor. Yine başka bir arkadaşımın eski bir pejosu vardı. O da memnu değildi. Ben sizlere birkaç öernek verdim. Bu örnekrede eski araçlar ve eski sistem lpg kitleri ile yeni araçlar ve sıralı lpg sistemler var. Yeniler memnun eskilkerde memun. İkisininde ortak yönü yakıt tasarrufu.
Ben bu konuya iyi ki rastladım. Çünkü kararımı verdim. Ben aracıma lpg taktırmıyacağım. Sebebide yakıt tasarrufu yapacağımı düşünerek işime ve geri kalan zamanlardaki gezmlerime hep aracımı kullancağım oysa benim işyerimin servisi var. Gezmelerimle yaptığım kilometreyi enaz 2 ile çarpacağım. Keyfim için cebim patlıyacak. Bu hesabı bana hatırlatan ve karar verme yardımcı olan AXİ (Eren ) arkadaşıma teşekkür ediyorum ,gerçekten ihtiyacım oluncaya kadar lpg düşüncesini hiç araştırmıyacağım bu gün itibari ile benim ihtiyacım yok. Bu ara da herkesin hesabına ve düşüncesinede saygım çok. Turan ailesi ve herkese selamlar.

tempesty
28/04/2010, 03:08
Hoşgeldin Fatih abi bizden de sizlere çok selamlar :)

KM konusunda çok haklısın abi ben ayda yaklaşık 1800 km yapıyorum (üstelik keyif için de sayılmaz mecburiyetten yani) o yüzden bana lpg çok mantıklıydı ama eğer dediğin gibiyse senin için hakkaten bu durumda lpg zaruri bi durum olarak gözükmüyor..

Keyfili sürüşler dilerim..

nerhal61
28/04/2010, 10:29
Lpg ile ilgili olarak Fatih Bey in de dedigi gibi tamamen ihtiyaclara göre tercih yapılmalı...Ama ben motoru bozuyor vs lere katılmıyorum. Dolmuşcuların neredeyse hepsi benzin-lpg dönüşümlü araclar kullanıyorlar. Çünkü dizeller dur kalk ş.içi trafigine ve acacagı masraflar itibariyle taksiciler tarafından tutulmuyor. Hatta daha gecenlerde bindigim taksiciye sordum. 2000 model focus kullanıyordu ve daha önceki aracım doganın 500 bin km de motorunu actık dedi, focus ise 460 bin deydi ve motor acılmadı ,bu araba ömür boyu taksideydi dedi...500 bini bırak hadi 300 bin km gitsin, hani lpg o kadar bozsun, ne olacak ki diyorum...Ama şu da var, 1000 km gezen biri lpg takınca ya d dizel kullanıcısı ekmek almaya bile arabayla gidiyor ve 1500 yapıyor. Aradaki tasarruf da yalan oluyor. Ama aynı km yi gezip de cebini rahatlatmak isteyenler mutlaka lpg taktırmalı...Ama hem lpg taktım hem de cevreciyim diyenler de biraz garip geliyor :)

PNT 34
28/04/2010, 18:11
lpg üzmez..
usta üzer...

yasayanadam
29/04/2010, 16:02
5000 km oldu brc taktıralı, hiç bir problem çıkmadı daha... Hatta ilk takıldığında internetten montaj fotolarına bakıyordum, her usta farklı şekilde takmış, ulen dedim hadi hayırlısı... Bizim ustanında methini duymuştum ve oda kendine göre farklı yerlere yerleştirdi... Çok şükür hiç problem yaşamadım. Geçen gün gittim bi baktırayım diye, daha sıfır takılmış gibi değerle mükemmel çıktı. Hangi marka takılırsa takılsın fark sanırım işçilikte çıkıyor. iyi usta iyi ve özenli işçilik ve takılan parçalarda fabrikasyon hata yoksa problemde yok demektir...

nerhal61
29/04/2010, 16:35
Arkadaşlar BRC yetkili distribitörü sitesinden bir msj;

"Sayın 2A yetkilileri ben 2000 yılında brc sistem taktırdım aracım 1994 model serçe ve çokda memnunum. son bir aydır fazla yakıyor gibime geliyor sormak istediğim şu belli bir zaman geçtikten sonra beyni değiştirmek gerekirmi ? Ankarada ikamet etmekteyim burada önereceğiniz bir yetkili sevrise gitmek istiyorum. Bu süre içerisinde hiç beyine bakım yapılmadı. yaz kış daimi olaraktanda kullanıyorum."

Tam 10 yıl ve serçe :) Lpg sizi üzer mi :)

GP COSKUN
29/04/2010, 16:57

"Sayın 2A yetkilileri ben 2000 yılında brc sistem taktırdım aracım 1994 model serçe ve çokda memnunum. son bir aydır fazla yakıyor gibime geliyor sormak istediğim şu belli bir zaman geçtikten sonra beyni değiştirmek gerekirmi ? Ankarada ikamet etmekteyim burada önereceğiniz bir yetkili sevrise gitmek istiyorum. Bu süre içerisinde hiç beyine bakım yapılmadı. yaz kış daimi olaraktanda kullanıyorum."

karbüratörlü sistemlerle sıralı sistem beyinli araçları kıyaslamayınız8C

ibrahim06
29/04/2010, 17:02

Sizin dizellere yaptığınız yrumda garanti bitince turboyu pompayı elinize alırsınız demiştiniz. Bende ona benzer bir yorum yapayım. Yeri geldimi LPG ağzınızın tadını öyle bir bozar ki... Arabayı yakasınız gelir.

nerhal61
30/04/2010, 09:44
karbüratörlü sistemlerle sıralı sistem beyinli araçları kıyaslamayınız8C
Yaw muhakkak kıyas olmaz da 10 yıllık lpg li serçe ve son aylarda ki bir şikayetinden bahsetmiş...:)

Sizin dizellere yaptığınız yrumda garanti bitince turboyu pompayı elinize alırsınız demiştiniz. Bende ona benzer bir yorum yapayım. Yeri geldimi LPG ağzınızın tadını öyle bir bozar ki... Arabayı yakasınız gelir.
LPG ye mecbur kalmak tabiki cok kötü ve haklısınız dogru montaj yapmayıp, 50-100 lira daha ucuz diye merdiven altı yerlerde taktıranlar bu sorunları yasıyor. Ben daha önce benzinli alıp lpg taktırdım ve en ufak bir sorun yaşamadım. Dogru yeri araştırıp bulup onlara taktırdım. Arabayı yakasım da gelmedi :) Ama genel olarak söylediginiz dogru, insanı cileden cıkarır herhalde

tempesty
30/04/2010, 18:58
2 yılı geçti araba 57.000 km.ye geldi (taktırdığımda 8.500 dü)

Maşallah diyelim daha beni hiç üzmedi , bundan sonra üzer mi bilmem olursa yazıcam..

tubul
04/05/2010, 19:55
lpgye en uyumlu araç olarak toyota gösteriliyordu, lpg taktırdık 60000 km yol yaptık,şimdilik sorunsuz...bu kadar kilometre boyunca hiç mi sorun yaşatmadı? yaşattı, silkeleme oluyordu,arabayı yakmayı düşünmüştük..servis problemi bulamıyordu,tesadüfen bulundu.

tekrar lpg işine girer miyim? hayır..en iyisi dizel

ozhanyozgat
29/08/2011, 20:39
45. Klm de lpg li fire dynamik punto sahibiyim ..10.000 de bir yağını --yağ filtresini --hava filtresini değiştirip --lpg enjektörlerini ve aracın boğazını temizletirseniz ... ...ve ayda ortalama 20 tl lik direk benzinle gezerseniz araç hiç bir sorun çıkarmaz .....şunu hiç bi zaman unutmayın sıralı sistemde olsa ilk çalışmada benzinle çalışsada ;aracınızla belli periyodlarda mutlaka benzinle gezin....shell bayilerinin gazını ısrarla tavsiye ederim..saygılar...

ZAK1980
30/08/2011, 01:31
lpgye en uyumlu araç olarak toyota gösteriliyordu, lpg taktırdık 60000 km yol yaptık,şimdilik sorunsuz...bu kadar kilometre boyunca hiç mi sorun yaşatmadı? yaşattı, silkeleme oluyordu,arabayı yakmayı düşünmüştük..servis problemi bulamıyordu,tesadüfen bulundu.

tekrar lpg işine girer miyim? hayır..en iyisi dizel
Soner bey sorun neydı belkı ılerıde forumda bır arkadasın basına gelır ve sızın tavsıylerınız ıle cılgına donmeden ,ugrasmadan ılk bakılacak yer olabılır