PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İş hayatındaki gerçekler

Scottie
09/04/2010, 11:47
Bir şirkete kozalanmak:
Koza: Tırtılın kelebek oluncaya kadar misafir kaldığı korunaklı yuva.) Yeni mezun elemanın; askerliğini beklerken, daha iyi bir iş ararken veya yurt dışında bir master kazanana kadar düşük profilli ve sıkıcı bir başlangıç pozisyonunda çalışmayı kabul etmesi. Kelebek olur olmaz da arkasına bile bakmadan o şirketten uçması...

Hız Tümseği
En basit görevlerde bile bin bir zorluk çıkartarak işlerinizin akışını
yavaşlatan kıl meslektaş.

Leblebi Profesörü
Astları ona bir şey açıklamaya çalışırken, daha leb demeden bütün konuyu anladığını düşünüp, ikinci kelimede söz kesen, her şeyi en iyi kendisinin bildiğini sanan dinleme özürlü yönetici.

İş Ingilizcesi
Türkçe cümlelerin içine ingilizce kelimeler serpiştirilerek konuşulan ucube şirket lisanı. Örnek, "Ebru, benim reportu final hâle getirdim; yarın birlikte revievv edelim mi?" Gerçek ingilizce ile ilgisi olmadığı için, bu lisan yabancılarla iletişimde pek işe yaramaz. Az önce Amerikan aksanıyla Türkçe konuşan kişinin, böyle bir durumda aniden nutku tutulur. Kekelemelere gelir...

Bariyer Plânlaması
Çekirdekten yetişmiş alaylı yöneticinin, ileride kendisine rakip olabilecek zehir gibi ve eğitimli genç elemanını, "Rotasyon iyidir; satışı da öğrenirsin. Kariyerin için faydalı olur." ayaklarıyla kandırıp başka bir bölüme postalaması. Koltuğunu elinden almak amacıyla gelecekte yapılabilecek olası hamlelere karşı engel yaratması.

Pijama Yakalı
Mavi veya beyaz yakalıyken, işini kaybedip evde oturmak zorunda kalan kimse.

Menopozisyon
Sittinsene olarak ifade edilebilecek uzun bir süredir şirkette çalıştığı için işten çıkarılamayan sadık çalışanın, emekliliğini beklerken oyalandığı, yetkileri ve fonksiyonları azaltılmış pozisyon.

Kalite Çemberi
Kaliteyi iyileştirmek veya işin asıl sahiplerinin bile bulaşmak istemediği kemiklikteki sorunları çözmek hedefiyle bir araya getirilen insanların, bir dolu mesai saati ve tonla kırtasiye malzemesi harcadıktan sonra, bir tam daireyi tamamlayarak başladıkları noktaya geri dönmeleri.

Kartvizit Bebeği
Çok hatırlı kişilerden torpil getirdiği için işe alınmak zorunda kalınan, müdürlerin kendi bölümlerinde istemediği, elemanların evlilik dışı bebek muamelesi yaptığı vasıfsız kimse.

Masa Saati
Bütün gün ceketini çıkarmadan masasında oturan, mesai saati bittikten sonra ofiste bir saniye bile durmayan, suya -sabuna ve zor işlere dokunmayan kişi. Saatinizi, hareketlerine göre ayarlayabileceğiniz dakik insan...

Ego Müzesi
Üst düzey yöneticinin odasında; diplomalarını, dandik golf kupalarını ve önemli kişilerle çekilmiş resimlerini sergilediği bölüm.

Ritm Saz Tamiratı
Bilgisayar, printer, fotokopi makinesi gibi elektronik ofis ıvır zıvırmdan hiç çakmayan tiplerin, arıza anında bir bileni çağırmak yerine alete vurarak tamir etmeye çalışmaları.

Geyik Fırtınası
Ofis insanlarının bir odaya tıkılıp, saatler boyunca akıllarına gelen her şeyi konuştukları, hazırlık yapılmadan gelindiği için de hiçbir sonuç veya karar almamadan biten, litrelerce çay ve kahvenin tüketildiği plansız, programsız toplantılar, iş hayatının yüzde altmışını oluşturan akla ziyan seanslar.

::::::ALINTIDIR:::

ocean_1919
10/04/2010, 00:10
Pijama yakalı ve kartvizit bebeği :) güzelmiş.

farukileri
10/04/2010, 00:21
gayet güzel bir yazı olmuş =) ritim saz tamiratçılarından grup kurma işine girmek için sabırsızlanıyorum...

narkoz30
12/04/2010, 10:37
Toplumsal statüyü kullanarak ben senin üstünüm gibi emribüyük mokyedibaşı insanların çalışma ahengini bozmalarından dolayı birçok işçi çıkardım bu konuda çok iyi ajanımdır.
Patron her daim güvenmiştir iyi gözlem uyarı ve istisnasız işten men bazılarına ihbar ve kıdem ödedik bazılarına ise hiçbirşey ödemedik. Kaba kuvvet kullananlar her haklarını kaybediyorlar daha doğrusu insanların işe alınmadan önce psikolojik teste tabii tutulmalarının taraftarıyım.

Çalışmak prensiplerine ihanet edeler ve az iş yapayım çok para kazanayım zihniyetine sahip olanları yaşadığım 38 yıl boyunca her yerde her köşe başında gördüm oysa ki Atatürk bize bu ülkeyi bırakırken o zamanki nesil çok daha bilinçliydi çok daha özveriliydi.

İşte biz daha kendi aracımızı üretemezken büyük bir savaştan yenilerek çıkan Almanların dünyanın en ileri ülkesi otomotiv sektörünün lideri olmalarını yadırgamamak lazım. Toplum ahengini bozan onları kendi düşüncelerine sevketmeye çalışan ve iş yapmak yerine laf yapan kişilerin şirketlerde biri birlerinin tanıdığı ile torpille işe başlayanların başına idealist bir yönetici gelince de ne yapacağını bilemeden pot kırarak yada saldırgan tavırlar edinerek kendini işten attıranları da çok gördüm.
Allah herkese akıl fikir ihsan etsin insanlar birlikteliklerini bozmasınlar. Ne yazık ki yaşasın kötülük sloganı herkesin içine işlemiş (yani benim çıkarım kötü bile olsa senin iyi çıkarının önüne geçmeli prensibi) İnsanlar sevmedikleri kişilerin yükselmesini engellemek için her türlü yılan hikayesini işyerlerinde kullanırlar bir nevi kulis yaparlar bunu sadece en iyi şekilde siyasiler kullanıyorlar onlar da ülkenin başına geçip milyonlarca insanın kaderini iyi yada kötü etkiliyorlar.

Yukarıda çeşit çeşit tanım var ve ben hepsine gönülden katılıyorum teşekkürler arkadaşım. :)

imdesign
12/04/2010, 10:48
Güzel paylaşım teşekkürler.