PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emniyet kemeri ikaz

Kriminal
30/03/2010, 10:28
Emniyet kemerini pek sık kullanan bırı olmadıgım için koltugun arkasından gecırıp takıyordum(biliyorum kızıyosunuz)

Neyse sorunum şudurki sanırım kemerın mekanızmasını taktıgım yer bozulmuş taksamda ötüyor bazen susuyor ucundakı metalı bıraz oynatırsam eger ıkaz ışıgı sonuyo sonra tekrar baslıyor..
Bunu tamir edebilirmiyim?
yada nasıl bir yol izlemeliyim??
Sanrıım sonunda bozdum :)

femoli
30/03/2010, 10:39
birde emniyetci olcan takacan tabi ne koltuktan geçirmesi :D garanti kamsamında değiştirmeleri gerekir , eğer değişmezse muhtemelen içindeki swich bozulmuş olabilir onuda tamir etmen zor..

sowhat788
30/03/2010, 10:43
Aracı kemer taktım diye kandırıyorsunuz,kaza anında şöyle olur;
-Kaza sırasında araç hemen kemer takılımı diye kontrol eder,kandırdığınız için takılı sanar ve airbag açılır,belki yara bile almayacağınız kazada AİRBAG yüzünden hayatınızı kaybedersiniz !

Kemeri takmayın zaten bir süre sonra susar en azından kaza esnasında airbag açılmazda belki kurtulursunuz !

Kötü senaryolar ama sonuçta herşey insanlar için ;)

Kriminal
30/03/2010, 10:58
Pöfff...Kısa yolculuklarda takmıyordum evet ama uzun yollarda mutlaka takarım..Ne desenız haklısınız..
Swich yapamam heralde dımı yada malıyetı ne olur mehmet garantı falanda yok arabamda :)

KaMiKaZe
30/03/2010, 11:01
switchi değiştirmek size göre bir iş değil,
servise götürürseniz biraz tuzlu olur
bir elektrikçi uygun bir ücrete yapar gibi geliyor.

Kriminal
30/03/2010, 11:06
hmm arkadakılerden sokup one taksam :)

GP COSKUN
30/03/2010, 11:29
arka tokalarda sensör yok
uymasına uyar belki ama işini görürmü bilmem

Kriminal
30/03/2010, 11:33
Hmm bırde sensör olması gerekıyo sanırım dımı neyse en ıyısı işin ehli birine goturmek coskun abı

Cenk AKUMA
30/03/2010, 11:34
-Kaza sırasında araç hemen kemer takılımı diye kontrol eder,kandırdığınız için takılı sanar ve airbag açılır,belki yara bile almayacağınız kazada AİRBAG yüzünden hayatınızı kaybedersiniz !

Kemeri takmayın zaten bir süre sonra susar en azından kaza esnasında airbag açılmazda belki kurtulursunuz !

Çok merak ettiğim bir konu, kemer takılı değilken gerçekten airbag açılmıyor mu ?

KaMiKaZe
30/03/2010, 11:42
test edebilen oldumu bilmiyorum ama, açılmadığı söyleniyor
mantıksal olarak düşünürsek sistem kemerin takılı olmamasını o koltukta oturan birinin olmadığı olarak yorumlayabilir, gerçi bizim dynamic ve üstü seviyeli gplerde sol ve sağ koltukta ağırlık sensörü var, bu sensör bir nevi koltukta birinin oturup oturmadığının kanıtı. Sistem kemer durumunu ve ağırlık sensörünü okuyor ona göre yorumluyor olabilir.
çok paremetreli bir olay içinden çıkamadım ben.

patchwork
30/03/2010, 11:55
tavana atılacak 4 civatayla sorun çözülür, bi nevi salıncak tablası gibi bir mekanizma yapılır tavandan aşağı doğru 4 tane şambel parçasına bahsi geçen tabla bağlanır koltukta ağırlık olamayacağından uyarıda gelmez gerçi tavandan çıkan cıvata uçları çirkin görünür ama kıl testere ile fazlalıklar kesliebilir etrafıda silikonlanırsa su filan girme işide çözülür....nası ama:thankyou:

Kriminal
30/03/2010, 11:56
Baba büyüksün...

fatihhhh
30/03/2010, 12:46
tuvaletten çıktığında pantolonunun kemerini bağlamak senin için nasıl bir alışkanlıksa,
emniyet kemerini de, araca her bindiğinde bağlamak alışkanlık olmalı.
aşşağıdaki link i bir oku.
https://www.egm.gov.tr/teadb/modulzip/modulhtml/Emniyetkemeri.html

sowhat788
30/03/2010, 12:56
çok paremetreli bir olay içinden çıkamadım ben.

Orhan koltuk sensörlerini karıştırmazsak olay şöyle çalışıyor;

Kemer takılı ise;
-Kaza sırasında airbag açılıyor

-Kemer takılı değilse;
-Kaza sırasında airbag açılmıyor

Kemer takılı gibi yapıp aracı kandığınızda sizi tutan kemer olmadığı için airbag in açılma şiddetini absorve edemiyorsunuz ve en iyi ihtimal boynunuz kafan kırılır heralde basınca karşı

Bende çok kısa mesafelerde eriniyorum ama kandırmıyorumda,ötüyor ötüyor inmeye yakın susuyor (günah benden gitti susması : )

Kriminal
30/03/2010, 13:32
Konu guzel bır yere saptı fakat ıyıde oldu...
İş guzergahım 4 km ve en fazla maksimium 40 falan yapabılıyorum cunkı genelde ara sokaklardan gıdıyorum o nedenle kemer takmaya üşeniyorum..Sonuna kadar kemer takılması taraftarıyım...

sowhat788
30/03/2010, 13:46
Konuya dönülürse ;
Kemer tokası yanlış hatırlamıyorsam vidalı değilde press olması lazım.Açılsa yapılabilirde sağlıklı ve şık şekilde kapanmayabilir.

buraktii
30/03/2010, 14:39
selam arkadaşlar ben aracı kandıranlardanım 6 ay önce 2008 grande puntomu12000 de hurdaya verdim hava yastıkları açıldı ama diz kapağımı vurdum o parçalandı.birde ayağım kırıldı ama inanın bana sağlam araç yapmışlar

Kriminal
30/03/2010, 15:23
Geçmiş olsun emnıyet kemerın baglı degılmıydı

hhhed
30/03/2010, 15:54
geçenlerde arkadaşın arabasıyla ufak bir kaza yaptık, hızımız 40-50 civarıydı kemerler takılı değildi kayıp dizimi torpidoya çarptım yani yavaşken bile zarar görebilirsiniz, 1 hafta arıdı dizim valla :/

Kriminal
30/03/2010, 15:57
Geçmiş olsun eser haklısın aynen oyle oluyo...

malikaltindis
30/03/2010, 17:54
benim bildiğim emniyet kemeri ile baglantılı çalışmıyor airbaglar.

abulbul08
30/03/2010, 18:08
tavana atılacak 4 civatayla sorun çözülür, bi nevi salıncak tablası gibi bir mekanizma yapılır tavandan aşağı doğru 4 tane şambel parçasına bahsi geçen tabla bağlanır koltukta ağırlık olamayacağından uyarıda gelmez gerçi tavandan çıkan cıvata uçları çirkin görünür ama kıl testere ile fazlalıklar kesliebilir etrafıda silikonlanırsa su filan girme işide çözülür....nası ama:thankyou:

süper tuttum pratik bir çözüm

serdar2362
30/03/2010, 18:19
Açılıp açılmama konusu sadece yan koltuk için. Şöför yoksa araba nasıl gidiyor? bu yüzden motor çalışırken şöför tarafı her şekilde yastığı şişirir. Size bir şey olmasa dahi araba pert sayılır. Göğüs 2 yerden yırtılacak yastıklar değişecek eh az da olsa hasar varsa araba pert. Evo için hiç konuşmuyorum bile. 8 yastık şişince arabanın iç döşeme komple gitmiş oluyor.
Siz siz olun kısa uzun farketmez kemeri takın.

Kriminal
30/03/2010, 18:52
Serdar abı senaryolar muthıs heran karsımıza cıkabılır..
Ben takıcam artık :)

Moosty
31/03/2010, 01:12
Kitapçıkta yazan bilgilerden aklımda kaldığı kadarıyla kemer ikazı menü ile susturulabilir hale getirilebiliyormuş. Sanırım bağlanıp bir ayar değiştiriyorlar, sonrasında da kemer ikazı açık/kapalı gibi bir seçenek menüde görünmeye başlıyor.

mix
31/03/2010, 01:32
benim bildiğimde kemerle baglı deil airbaglar kontak açılınca ikaz lambası yanıyor aktif hale geçince sönüyor.. bundan 3-4 yıl önce okulumun önünde bi kaza oldu airbag açıldı ama sürücüde kemer yoktu adam direk indi aşagı

serdar2362
31/03/2010, 11:31
Arkadaşlar bu emniyet kemeri konusunu sündürmemekte yarar var. Biz örnek gösterilen bir site olduğumuzdan, gerek genç üyelerimize, gerek misafir üyelerimize emniyet kemerinin yararlarını ve bunlarla beraber gereksiz hız yapma gibi konuları da anlatmak, doğru olanı göstermek gibi bir misyonu üstlenmiş durumdayız. Malesef ülkemizde bu tür eğitimlerin çok düşük olması sebebi ile özendirici durumuna girmememiz gerektiğini sanırım sizler de onaylarsınız.
Hepinize kurallı, bilinçli ve kazasız sürüşler dilerim.

Ziyaretci046
31/03/2010, 13:29
abi istersen elektirikçim iptal ediyo takılı halde ötme işini bir kaç sefer başımıza geldi rentacar araçlarında istersen yardımcı olurum

ahmetkarakaş
31/03/2010, 13:35
arkadaşlar iptal etmeyipte taksanız şu kemerleri?

Kriminal
31/03/2010, 13:35
Eywallah abıcım yolum o tarafa duserse sendeyım

Ziyaretci046
31/03/2010, 13:39
arkadaşlar yanlış anlaşılmasın bazen taksanız da susmuyor bu durumda iptal etmek gerekiyor sesli ikaz rentacarın g.puntosunda başımıza geldi aveacılara kiraya vermişler bornovada 5.sanayide uğraşmışlar olmamış demişler airbaglar sökülcek falan filan biz 20 dakika airbaglar ellenmeden yaptık sorunsuz çalışıyor emniyet kemeri her zaman takın

Kriminal
31/03/2010, 13:43
Aynen oyle taksanda ötüyor benımkısıde

ne kadara mal oluyo abıcım?

34ozkankurtuldu34
31/03/2010, 13:55
Valla benim ki serviste iptal edildi taksanda takmasanda ötmüyor genelde takıyorum valla benim o ikaza gereksinim olmuyor eşim yanımda oldugundan o sesten daha sert bir şekilde ikaz ediyor ve mecburen takıyorum :) bu konuya çözüm evlenin derim :) ve servis ikaz iptal edilsede kemer takılı olsada olmasada kaza anında airbagler açılır dedi yani iptal edipte kemer takmayanlar için dahada sıkıntı kaza anında airbag açılacagından dolayı daha fazla sıkıntı yaratır allah göstermesin dedidiginiz gibi boyun kırılmasıda gerçekleşebilir Evlenin tek çözüm bu :)

gogo61
31/03/2010, 20:20
benim arabamın menüsünde sağ taraftaki airbagi iptal eden biyer var. kemerle ilgili olduğunu düşünmüyorum airbag olayının.

DAYI
31/03/2010, 21:22
Merhabalar emniyet kemeri takma alışkanlığınızı edinmeniz kesin şart.Emniyet kemerleri aktif gergi sistemine sahip olup kaza anında gerekli şartlar yerine geldiğinde makarayı geri sarar sizin koltuk kısmına çekerek airbag a çarpmanızı engeller.Kemerin takılı olmaması airbac sisteminin açılmasını engellemez sistem ağırlık sensörlerinden gerekli bilgileri alarak devreye girer. Airbag çok süratli açıldığından malesef kullanıcının yüzüne çarparak ciddi yanıklara ve yaralanmalara neden olabilir.Saygılarımla..

srkn15
01/04/2010, 02:55
beni alıştırdı bu araba kemere :)

bencede işin ehli birinin görmesi her açıdan en doğru seçim.

SpyHunter33
01/04/2010, 07:57
Emniyet kemerini pek sık kullanan bırı olmadıgım için koltugun arkasından gecırıp takıyordum(biliyorum kızıyosunuz)

Neyse sorunum şudurki sanırım kemerın mekanızmasını taktıgım yer bozulmuş taksamda ötüyor bazen susuyor ucundakı metalı bıraz oynatırsam eger ıkaz ışıgı sonuyo sonra tekrar baslıyor..
Bunu tamir edebilirmiyim?
yada nasıl bir yol izlemeliyim??
Sanrıım sonunda bozdum :)

Lütfen yanlış anlamayın da Konunun boyutu bir anda emniyet kemeri takalım konusuna dönmüş. Denizasil arkadaşımız görevi gereği ( bunu bende asker ve polis olan akrabalarımdan duymuştum ) emniyet kemerini şehir içi gibi yerlerde takamadıklarını söylemişlerdi. O yüzden kemerini tak gibi uyarıda bulunmak ne kadar doğru bilemiyorum :) zire hepimizin kemer takarak hayata sıkı sarılmasını bende canı gönülden isterim. ama denizasil arkadaşımızn kemer mekanizması bozulmuş :D taksada takmasada araba basbas bağıryormuş buna çözüm bulmak lazım. Benim aklıma menüden emniyet kemeri sesini kısmak geldi öyle bir seçenek vardı diye hatırlıyorum...

sowhat788
01/04/2010, 08:46
Öyle bir seçenek yoktu,yanlış hatırlıyorsun :)

Kriminal
01/04/2010, 09:16
Uyarı seslerını azaltabılıyoruz fakat emnıyet kemerı sesı maalesef azalmıyor aynı çığırtkanlıgıyla bagırmakta :P

sowhat788
01/04/2010, 09:42
-Göstergeyi sökerseniz içinde ufak bir speaker var çıkarırsınız iş biter
-Beyinden kapatılabilir

istemiyaki
01/01/2011, 22:56
konuyu görünce yeni konu açmak istemedim doğal olarak. fakat arkadaşlar 2 sayfayı da okudum ama sorunun çözümü konusunda yardımcı olabilecek bir mesaj göremedim sanırım ya da gözümden kaçtı.
bugün aracımda kemerimi takmama rağmen gösterge tablosunda kemer ikazı yanarak araç sürekli ötmeye başladı. kemerim takılı olmasına rağmen kemerin takılı olduğunu algılamıyor. sensör bozuldu sanırım. tablodaki kemer ışığı da sönmüyor. daha önce başına gelen bir arkadaş varsa tecrübelerini paylaşabilirse sevinirim. çözüm süresini kısaltmak adına

appia
01/01/2011, 23:23
Aynı sorun bende de var.Garanti süresi devam ediyor acaba garantiden halledilir mi?

sezerism
02/01/2011, 00:58
Sevdiklerinizi üzüp ağlatmamak için her defasında emniyet kemerinizi bağlayınız . Yoksa imam ayaklarınızı ve çenenizi bağlar.

zafer murat
02/01/2011, 09:43
Koltuğun altındaki kabloyu kontrol edin tek hava yastığı varsa ikaz sesi bir tanesinde veirir sürücü koltuğunda diğerlerindede varsa diğer koltukların altınıda kontrol edin

Alp
02/01/2011, 11:09
Muhtemelen sensör ariza yapmış, kirlenmiş yada oksitlenmiş olabilir. Servise uğrarsanız kısa sürede hallederler.

insomnia06
02/01/2011, 12:53

emniyet kemeri takılı olsa da olmasa da airbag patlar..emniyet kemeri takmadığım ve aracımı pert ettiğim kazadan biliyorum..ayrıca bizim arabaların koltuklarında ağırlık sensörü var,geçenlerde laptopu yan koltuğa koydum emniyet kemeri ikazı ötmeye başladı birinin oturduğunu zannedip,yani anlayacağınız airbagin patlamasının emniyet kemeriyle uzaktan yakından ilgisi yok,benim gibi yaşayarak öğrenmek zorunda kalmazsınız inşallah..kaza yaptığım araç peugeot 206 idi..

istemiyaki
02/01/2011, 15:34
Sevdiklerinizi üzüp ağlatmamak için her defasında emniyet kemerinizi bağlayınız . Yoksa imam ayaklarınızı ve çenenizi bağlar.

kemeri taktığım halde ikaz sinyali geldiğini yazmıştım.

Koltuğun altındaki kabloyu kontrol edin tek hava yastığı varsa ikaz sesi bir tanesinde veirir sürücü koltuğunda diğerlerindede varsa diğer koltukların altınıda kontrol edin

ilginize teşekkür ederim

koltuğun altındaki soketi kontrol ettim temizlemek için bi sprey sıktım sildim güzelce taktım yerine sorun hala devam ediyor. cumartesi başıma geldi yılbaşı tatili olduğu için servise gidemedim tabiki. bakalım pazartesi servis ne diyecek.

zafer murat
02/01/2011, 18:20
evet o zaman servis görse iyi olur bir yerde muhakkak bir şey var kablolarda en azından servise gidene kadar yol bilgisayarından uyarı ses seviyesi oradan sesini azaltabilirsiniz buda bir çözüm olur en azından

istemiyaki
02/01/2011, 20:19
evet o zaman servis görse iyi olur bir yerde muhakkak bir şey var kablolarda en azından servise gidene kadar yol bilgisayarından uyarı ses seviyesi oradan sesini azaltabilirsiniz buda bir çözüm olur en azından

zaten normalde de uyarı seslerini en alt seviyede ve menünün izin verdiklerini de sessizde kullanıyorum.
en az seviyede olmasına rağmen bu kemer ikazı gerçekten inanılmaz rahatsız ediyor insanı . 1 veya 2 dakika ötüyor sanırım sonra susuyor ama susana kadar kafam kazan gibi oluyor:siritma:

izoci
02/01/2011, 20:24
bndede aynı şey var ama sallamadım:D:D

istemiyaki
02/01/2011, 20:25
bndede aynı şey var ama sallamadım:D:D

o sese dayanabiliyorsanız sizi tebrik etmek lazım :serenade:

izoci
02/01/2011, 20:39
o sese dayanabiliyorsanız sizi tebrik etmek lazım :serenade:
bzde ki mavin sağlam:Dhmn hallediyor:D

istemiyaki
04/01/2011, 17:02
arkadaşlar pazartesi aracımı trabzon fiat servisine bıraktım. benim yaptığım gibi koltuğun altındaki soketi temizleyici spreyle temizlediler sorun düzeldi. ben de biraz daha uğraşsam sanırım çözecekmişim sorunu. neyse 10 tl verdim sorunum halloldu. birde aracı güzelce yıkadılar. aslında bu işlem için para bile almayabilirlerdi de aracı yıkadıkları için ses etmedim. zaten dışarda da aracı yıkatsam 10 tl verecektim :)

sorunun çözümü için fikir beyan eden arkadaşlara da tekrardan teşekkür ederim

Onur.t-Jet
13/06/2011, 10:42
aynı arıza bende de var akşam ilk iş deniycem inşallah düzelir.

gankay
13/06/2011, 12:16
Emniyet kemeri sizi hayata bağlar.
Eğer hayattan ve sevdiklerinizden bıkmış iseniz kemer takmayın...
Euro NCAP testlerindeki çarpışma hızı 55-63 km/s arasıdır yani sizin sokak arasındaki hızınız (cadde bile değil).Buna göre test edilen aktif ve pasif güvenlik sistemlerine göre puan alan araçlardaki sürücü ve yolcu hasarlarına bir bakın: HOME | Euro NCAP - For safer cars crash test safety rating (https://www.euroncap.com/home.aspx)

gankay
13/06/2011, 12:20
Fiat Grande Punto | Euro NCAP - For safer cars crash test safety rating (https://www.euroncap.com/tests/fiat_punto_2005/238.aspx)