PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol Bilgisayarı

gp_ugur
22/03/2010, 23:08
Yol bilgisayarında klima kullanılması,kışın motorun soğuk olması gibi yakıt artırıcı etkenler hesaplanıyormu? Ayrıca menzil hesabını nasıl yapıyor,anlık yakıt ort. veya ortalama yakıt ortalamasına göremi??

ABNEW
22/03/2010, 23:26
Adil, yol bilgisayarında bu şartlara da dikkat edilmekte.Menzin ise anlık ve ortalama yakıt tüketimleriyle hesaplanır.Ortalama tüketim, anlık tüketim toplamının ortalamasıdır.Dolayısıyla anlık tüketim ortalama tüketime etki eder, bu da menzili etkiler...

GP COSKUN
23/03/2010, 00:02
Çeşitli araçlarda farklı versiyonları bulunan yol bilgisayarı genel olarak şu bilgileri içerir.

• Anlık yakıt tüketimi
• Ortalama yakıt tüketimi
• Menzil
• Saat
• Tarih
• Kronometre
• Dış sıcaklık
• Yolculuk sayacı
• Ortalama araç hızı
• Yolculuk süresi
• Motor yağı sıcaklığı
Hız denetim sistemi;
Hız sensörü, kilometre teli ile kilometre dişlisi arasına yerleştirilmiştir. Bu sensör, kilometre telinin hareketinden faydalanarak “Hall” ilkesine göre dönüş hızını elektrik akımına çevirir.
Hız sensörünün çalışması için 12 Voltluk bir akım gerekir. Sistemde bulunan üçüncü bir kablo ise yol bilgisayarına sinyal taşır. Hız sensörü, yol bilgisayarına karesel voltaj nabızları şeklinde araç hızı ile bilgileri yollar. Bunların frekansı, kilometre teli hızı ile doğru orantılıdır (yaklaşık her 1metre başına beş nabız).
Yol bilgisayarı, hız sensöründen aldığı sinyallerle şu beş unsuru hesaplar:
• Anlık yakıt tüketimi,
• Ortalama yakıt tüketimi,
• Menzil (kalan yakıtla varılabilecek mesafe),
• Katedilen yol,
• Ortalama araç hızı
Yakıt seviye sensörü;
Yakıt göstergesine, yardımcı uyarı sistemi eksik yakıt uyarı lambasına ve yol bilgisayarına akım göndermek üzere iki direnç elemanı vardır.
Bir şamandıraya bağlı olan ve hareket edebilen sürgü mekanizması, yakıt seviyesini bir ayarlı dirence iletir. Ayarlı direncin ölçtüğü “direnç" değeri, önceden kontrol ünitesi hafızasına kaydedilmiş ve her belli bir W (ohm) değerine karşılık gelen, litre cinsinden yakıt miktarını ifade eder.
Yol bilgisayarı, menzili hesaplamak için de sensörden gelen bu direnç değerini kullanır.

dahada detaylıca bilgi sahibi olmak istersen verdiğim linke tıkla

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/13302-yol-bilgisayari-detayli-rapor.html