PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stop etme sorunu

bulut
10/03/2010, 23:45
arkadaşlar eger başına gelen varsa yada bilgisi olan, yardımlarınızı bekliyorum. sorunum şu ki;

seyir halinde hangi vites olursa olsun yüksek devirlerdeyken:
(örneğin 2. vitesle 60 km hıza gelmiş ve tam 3. vitese atacakken ve devir saati 3000 yada 4000'i gösterirken aracı boşa atıp ayagımı gazdan çektigimde devir saati yavaş yavaş düşmesi gerekirken hızlıca düserek araç stop ediyor)

ve seyir halinde düşük devirlerde:
(bazen de örnegin 5, vitesle 80km hızla ilerlerken ve devir saati 2000-2500 iken aracın vitesini boşa atıp ayagımı gazdan çektimde yine devir saati hızlıca düsüp araç stop ediyor)

evet arkadaşlar sorun bu. havalar -10 derece olsa belki hava soguklugundan diicem ama ortalama 15 drece sıcaklıkta ve motor sıcakken yapıyor. sizce ne olabilir?

Erdem Bozdağ
10/03/2010, 23:55
Çoşkun abiyi ya da Arda abiyi beklemek en iyi çözüm :)
geçmiş olsun bu arada kardeş

Romeo_er2
11/03/2010, 00:03
going to kavaklıdere bulutcum..

bulut
11/03/2010, 00:07
Erdemcim sagol kardeşim.
Ertug malum kürkçü dükkanina illaki gitcez :d

GP COSKUN
11/03/2010, 00:38
bulut öncelikle geçmiş olsun
bu bahsettiğin sorunu bir çok şeyden yapabilir
mesela rolanti sensörün
gaz kelebeğinin kurum bağlamasından
eğer depoyu ışık yandıktan sonrada kullanıyorsan pislik gelmesinden
yakıt pompasının tıkanması
yakıt filtresi şişmesinden
enjektörlerde bir sorun olmasından yapabilir
bana sorarsan bir carbon clean yaptır bunu yaptırırkende benzin filtresini değiştir
sorun hallolacaktır halen devam ediyorsa diğer saydıklarıma bakmak gerek

tempesty
11/03/2010, 00:44
Araç lpg limi bilemiyorum ama genelde bu tür sorunlar ya enjektörlerden ve lambda sensöründen yada yakıt filtresinden kaynaklanıyor..

Murat Gürakan
11/03/2010, 00:44
lpg den senin sorunun benim eski aracımda başıma gelmişti otomatikti bgide birden stop ediyordu
;)
Lpg enjektörleri, sonra kabloları ve bujilerin bunları kontrol ettir sorun bence onlarda

bulut
11/03/2010, 00:58
arkadaşlar yardımlar için cok tesekkürler.
evet bora abicim araç lpg li ama benzindeykende yapıyo meret.
coşkun abicim bakalım bi servise gidelim, inşallah masraflı bişey cıkmaz

bulut
11/03/2010, 01:00
lpg den senin sorunun benim eski aracımda başıma gelmişti otomatikti bgide birden stop ediyordu
;)
Lpg enjektörleri, sonra kabloları bujilerin bunları kontrol ettir sorun bence onlarda
sagol ortagam. bide servise gidelim bakalım nee diicek. ya bide anlayan yada anlamayanın alnında yazmıyo malum. servistede bilinçsiz adam cok (genel olarak konusuyorum)

OzzY
11/03/2010, 01:03
bişeyi merak ettim, buji, enjektör, filtre vs soruna bunlar yol açıyosa neden sadece boşa atınca yapar?

tempesty
11/03/2010, 01:03
Bana da senin sorunun lpg den kaynaklı gibi geliyo hele ki benzinden lpg ye geçerken sarsıntı yaşıyorsan eğer kesin lpg diyorum çünkü bu stop etme sorunu benimde başıma geldi gittim lpg taktırdığım yere lpg filtrelerini değiştirdiler , garantiden enjektörleri değiştirdiler , sensörleri kontrol ettiler bi de ben üstüne kendi isteğimle bujileri değiştirttim araba oldu aynen canavar :)

bulut
11/03/2010, 01:14
Bana da senin sorunun lpg den kaynaklı gibi geliyo hele ki benzinden lpg ye geçerken sarsıntı yaşıyorsan eğer kesin lpg diyorum çünkü bu stop etme sorunu benimde başıma geldi gittim lpg taktırdığım yere lpg filtrelerini değiştirdiler , garantiden enjektörleri değiştirdiler , sensörleri kontrol ettiler bi de ben üstüne kendi isteğimle bujileri değiştirttim araba oldu aynen canavar :)
peki bora abicim bunu en kolay nasıl anlıcam ve kanıtlııcam. yani şimdi önce servise gitsem aracı kontrol ettirsem, coşkun abimin önerdigi işlemlerden birkaçını yaptırsam emin olmak için. ve sonra servis derse ki;''tüple ilgili bi sıkıntı var'' bu sayede sorun cözülmiicek ve ben servise havadan para vermiş olcam. 4 gün önce lpg taktırdıgım yere 15000 gaz filtresini degiştirmeye gittim ve sikayetimi söyledim, adam ; filtreden yapar dedi ama hala devam ediyor. bende işim gergi gidemedim tekrar. ben şimdi önce lpg taktırdıgım yere mi yoksa servise mi gitmeliyim. ve dedigin gibi lpg ye gecerken ufak bi titreme yasıyorum ve araç lpg ye gecince sesi dizel gibi calısıyor

tempesty
11/03/2010, 01:22
peki bora abicim bunu en kolay nasıl anlıcam ve kanıtlııcam. yani şimdi önce servise gitsem aracı kontrol ettirsem, coşkun abimin önerdigi işlemlerden birkaçını yaptırsam emin olmak için. ve sonra servis derse ki;''tüple ilgili bi sıkıntı var'' bu sayede sorun cözülmiicek ve ben servise havadan para vermiş olcam. 4 gün önce lpg taktırdıgım yere 15000 gaz filtresini degiştirmeye gittim ve sikayetimi söyledim, adam ; filtreden yapar dedi ama hala devam ediyor. bende işim gergi gidemedim tekrar. ben şimdi önce lpg taktırdıgım yere mi yoksa servise mi gitmeliyim. ve dedigin gibi lpg ye gecerken ufak bi titreme yasıyorum ve araç lpg ye gecince sesi dizel gibi calısıyor

Ben sadece kendi fikrimi söylüyorum Bulutcum yani senin tabii ki profesyonel bir yardım alman daha iyi olucaktır

ama sonuçta aynı problemi bende yaşadım ve sen eğer lpg filtresi de 4 gün önce değişti diyorsan ; ben sana dicem ki o zaman

-muhtemelen- ve de kuvvetle ihtimaldir ki o lpg taktırdığın adam manifoldu söküp enjektörleri temizlemeye yada değiştirmeye üşenmiştir (tabi eğer enjektörler kolay bir yerdeyse ve montaj yaparken yine manfioldu sökmeye erinip matkapla deldiyse ve içeri çapak kaçırdıysa onu hiç bilemicem)

senin yerinde olsam o adama gider arabayı kafasına çalarım...

Ama gerçektende servise daha çok güveniyor , para vermeyi ve sorunu kesin bulacaklarını göze alıyorsan o zaman tabii ki de servise gitmelisin..

Kolay gelsin..

bulut
11/03/2010, 01:25
Ben sadece kendi fikrimi söylüyorum Bulutcum yani senin tabii ki profesyonel bir yardım alman daha iyi olucaktır

ama sonuçta aynı problemi bende yaşadım ve sen eğer lpg filtresi de 4 gün önce değişti diyorsan ; ben sana dicem ki o zaman

-muhtemelen- ve de kuvvetle ihtimaldir ki o lpg taktırdığın adam manifoldu söküp enjektörleri temizlemeye yada değiştirmeye üşenmiştir (tabi eğer enjektörler kolay bir yerdeyse ve montaj yaparken yine manfioldu sökmeye erinip matkapla deldiyse ve içeri çapak kaçırdıysa onu hiç bilemicem)

senin yerinde olsam o adama gider arabayı kafasına çalarım...

Ama gerçektende servise daha çok güveniyor , para vermeyi ve sorunu kesin bulacaklarını göze alıyorsan o zaman tabii ki de servise gitmelisin..

Kolay gelsin..
tesekkür ederim abicim. zahmet oldu.

ABNEW
11/03/2010, 09:44
Normal şartlarda akla ilk gelen ecu-rolanti regülatörü.Ancak lpg dönüşümü yapılmış olması sorunun tespiti için ilk olarak buraya bakılması gerektiğini düşündürtüyor bana,

Bora da zaten benzer bir problem yaşadığını belirtmiş, ilk olarak burada yoğunlaşmak gerekli,

Geçmiş olsun sonucu bekliyoruz...

GP COSKUN
11/03/2010, 10:06
araçta lpg olduğunu bilmiyordum bulut
lpg kitinde de bir sorun olabilir ilk önce ona git
lpg ci bizde problem yok diyorsa servise gitmeden bir sanayide
carbon clean yaptır yakıt filtresini de onlar değiştirir yani sana 80-100 tl arası bir şeye patlar
direk servise gidip fazladan para vermene gerek kalmadan belki bu şekilde sorunu çözebiliriz
birde lpg ciye sor bakalım enjektör temizliği yapmışmı

bulut
11/03/2010, 20:28
normal şartlarda akla ilk gelen ecu-rolanti regülatörü.ancak lpg dönüşümü yapılmış olması sorunun tespiti için ilk olarak buraya bakılması gerektiğini düşündürtüyor bana,

bora da zaten benzer bir problem yaşadığını belirtmiş, ilk olarak burada yoğunlaşmak gerekli,

geçmiş olsun sonucu bekliyoruz...
sagol arda abicim. Bakalim artik benimde içime dert oldu

araçta lpg olduğunu bilmiyordum bulut
lpg kitinde de bir sorun olabilir ilk önce ona git
lpg ci bizde problem yok diyorsa servise gitmeden bir sanayide
carbon clean yaptır yakıt filtresini de onlar değiştirir yani sana 80-100 tl arası bir şeye patlar
direk servise gidip fazladan para vermene gerek kalmadan belki bu şekilde sorunu çözebiliriz
birde lpg ciye sor bakalım enjektör temizliği yapmışmı
tamam abicim yarin sabah ilk işim bu. Sanada zahmet verdim. Tekrar sagol abicim

gurik
11/03/2010, 22:08
lpg elektronik beyine hata yaptırıyor olabilir. benim eski enjektörlü uno da da aynı sorunu çıkartmıştı.umarım öyle bişey değildir.

h k
11/03/2010, 22:43
fire motorlu gpde benzin filtresini nasıl değiştiriyorsunuz ?

filtre deponun içinde diye biliyorum , benimki şu ana kadar değişmedi.

punto elx2001
12/03/2010, 08:30
fire motorlu gpde benzin filtresini nasıl değiştiriyorsunuz ?

filtre deponun içinde diye biliyorum , benimki şu ana kadar değişmedi.
Benimkide degismedi, ama degistiren yada nasil degistirilebilecegi konusunda fikri olan var ise bizlerle paylassin lutfen

kaptan_ahab
12/03/2010, 09:03
Hava filtresi, bujiler ve buji kablolarınıda gözden geçirtmende fayda var

GP COSKUN
12/03/2010, 09:04
arka koltukların alt oturak minderini kaldırdığımızda deponun şamandıra bağlantıları ve bir de yuvarlak bir kapak geliyor karşımıza o kapağı sökersek deponun içini açmış oluyoruz benzin filtresi orada ŞAMANDIRA üzerinde bulunuyor
uzun kilometreler boyunca değişmesine gerek olmayan bir filtreden daha çok süzgeçe benzeyen bir şey ve bu değişmesi için komple şamandırayla beraber oluyor
diye biliyorum

bulut
14/03/2010, 22:59
evet arkadaşlar yorumlar için herkese tekrar tesekkürler. 2 gün önce aracımı lpg taktırdıgım yere götürdüm. beraber yola cıktık ve seyir halinde pc yardımıyla lpg ye bikaç ayar yaptık. usta; ''şekilde dene. eger tekrar stop ederse su hortumlarını değiştirecez'' dedi. lpg nin su hortumları varmış. tabi artık neresini kastetti pek anlamam. usta arızanın tekrarında onu aramamı ve randevu almamı söyledi. cünki bu su hortumlarının değişimi 5-6 saat sürüyormuş. ve son olarak 3 gündür aracımı test ediyorum 3 kez stop etti. henüz servise gitmedim ve gitmiicem. lpg ustam hortumları garantiden degiştirecegini söyledi. usta garantiden yapacagını yapsın bakalım. eger hala düzelmezse ozaman servise gitmeyi düsünüyorum.

ibrahim06
14/03/2010, 23:04
Bir arabada LPG varsa her sorunun altından o çıkabiliyor.İmzamdaki Eski arabamda tecrübeyle sabittir.

GP COSKUN
14/03/2010, 23:09
bu su boruları lpg regülatörünün içinden geçip gazı ısıtmaya yarar
Regülatörün ısıtılması ise aracın kaloriferine giren ve çıkan sıcak su hortumları kalorifer vanasından önce kesilerek birer adet T boru ile kalarifer ve regülatör sıcak su bağlantıları yapılarak sağlanmaktadır.
8 bardaki sıvı LPG ancak sıcak suyla ısınmış bir regülatörün içinden geçerken ısınarak basıncı 10 mbar seviyelerine düşer.
ustanın dediğine göre hotumdaki sorundan dolayı ısıtma sağlanamadığı için araç gazı
yakamıyor demek istemiş
ama zaten senini sorunun sabahları veya ilk çalıştırmada değil gün içinde motor sıcakken stop etmesi bence su hortumuyla alakası yok arızanın nedeni başka yerde

gurik
15/03/2010, 19:50
bence de.

tempesty
15/03/2010, 20:22
Hortum değiştirmek nasıl 5-6 saat sürüyor ve hortumla ne ilgisi var hakkaten anlamış değilim yani...Benim aracın motorun üst kısmı komple söküldü , manifold çıkarıldı , manifold arkasındaki 4 tane enjektör garantiden değişti ve bu enjektörlere giden gelen hortumlar değişti , lpg filtresi değişti hepsi komple belki 2 saat bile sürmedi diyebilirim ve benim araçta böyle stop ediyordu sarsıntılı lpg ye geçiş yapıyordu ama şimdi ilk taktırdığım gibi oldu yağ gibi gidiyor araba..Ne ustaymış yaa :)

bulut
08/11/2010, 00:50
evet arkadaşlar. aracımdaki hata, havaların sogumasıyla tekrar başladı. aractaki stop etme sorunu görünüyorki soguk havalarda ortaya çıkıyor. konunun tarihine baktıgınızda göreceksiniz ki bu sorun nedeniyle geçtigimiz kış bitimi aracı lpg ustama gösterdiğimde ''lpg de sorun yok'' demişti. ve sonrasında servis te; ''görünürde bi sorun yok'' demişti.
tabi malum havaların ısınmasıyla birlikte bu sorun ortadan kaybolmuştu. ve bende kendi kendime ''sanırım geçici bir sorundu '' diyerek üzerinde durmamıştım. ama görülüyor ki sorun sadece kış aylarında kendini gösteriyor. aracım 1-2 gündür örnegin seyir halinde 5, vitesle giderken ve devir saati 4000-5000 i gösterirken birden vitesi boşa aldıgımda devir ibresi agır agır 1000 devire inmesi gerekirken birdenbire 1000 devirin altına 500 devire kadar düsüyor. havaların tamamen sogumasıyla tahminim bu; devir ibresinin tamamen düserek aracı stop ettirmesi.
peki arkadaşlar bu sorun ne olabilir? çıldırıcam..
konuda bilgilerini paylaşan dostlarım ; gaz kelebi, yakıt filtresi, enjektör yada beyin vs. gibi bir cok tahminde bulunarak bana yardımcı olmaya calıstılar (tesekkürler)
peki araça çözüm için hiçbir işlem yaptırmamama ragmen araç neden sıcak havalarda sorunsuz çalısırken neden soguk havalarda bu stop etme sorunu ortaya cıkıyor?
şimdiden tesekkürler

GP COSKUN
08/11/2010, 01:21
bulut
akışmetrede sorun olabilir
bir yerden bir tane bulup deneme yapman lazım
yenisi 300 tl civarında

bulut
08/11/2010, 01:24
bulut
akışmetrede sorun olabilir
bir yerden bir tane bulup deneme yapman lazım
yenisi 300 tl civarında
abi teşekkürler. akışmetrenin ne oldugunu bilmiyorum ama yarın ögrenirim. sıkıntı öyle bi sıkıntı ki sadece kışın oluyo

karakushasan
08/11/2010, 01:27
birde tahmin olarak söylüyorum ısıtma bjilerine elektrik gelip gelmediğini yada sağlamlıklarını kontrol ettir dicem ama araba çalışır vaziyette sorun olduğu için büyük ihtimal lpg kynaklı olabiir başka bir ustya götürebilirsin...

GP COSKUN
08/11/2010, 01:28
akışmetre kısaca motora ne kadar hava gönderileceği komutunu veren sensördür
soğuk havalarda ecu motora zengin karışım yollayıp akışmetre yeterli havayı gönderemezse motor rolantide stop edebiliyor

karakushasan
08/11/2010, 01:31
hee birde lpgyi buharlaştıran bir parça var onuda kontrol ettirmeni tavsiye ederim kışın bende eski aracımda senin tarif ettiğin gibi bir sorun yaşamıştım onu değiştirdim garantiden sorun kalmadı;)

bulut
08/11/2010, 01:49
hee birde lpgyi buharlaştıran bir parça var onuda kontrol ettirmeni tavsiye ederim kışın bende eski aracımda senin tarif ettiğin gibi bir sorun yaşamıştım onu değiştirdim garantiden sorun kalmadı;)
hasan bu parça ne parçası lpg ye mi ait yoksa aracın kendi parçasımı

eexelanss
08/11/2010, 19:44
Bulut aynı sorunu bende yaşadım... Lakin gaz ayarıyla düzeldi... 60 70 ile gidiyorum debriyaja basıyorum boşa atarken devir saati pat dipteeee...
Lpg kitinin markası ne?

scarrow
08/11/2010, 21:27
Aynı sorunu geçtiğimiz kış sonu ben de yaşadım. Gaz ayarıyla biraz olsun sert geçişler ve ilk çalıştırmalar dışındaki stop etmeler ortadan kalkmıştı. Havaların ısınmasıyla birlikte tamamen ortadan kalkmıştı ta ki 10 gün önce yaşanan soğuk hava dalgasının geçişine kadar. Havalar serinlemeye başladığından beri nadiren de olsa stop etmeler gene başladı. Aracı ikinci el almıştık ve eski sahibi ATİKER LPG Dönüşüm Kiti taktırmıştı. Atiker servisine gösterdiğimizde sadece gaz ayarı yaptı. Bakalım stop etmeler sıklaşırsa lpg servisinin yolunu tutarız.

bulut
08/11/2010, 23:59
Bulut aynı sorunu bende yaşadım... Lakin gaz ayarıyla düzeldi... 60 70 ile gidiyorum debriyaja basıyorum boşa atarken devir saati pat dipteeee...
Lpg kitinin markası ne?
lpg markası olarak BRC kullanıyorum. bu arada bugün lpg ustama gittim, lpg filtrelerini değiştirttim ve enjektör temizliği yaptırdım. araç özellikle benzinden lpg ye gecerken motor baya bi silkeleniyordu ama araç şimdi gayet sessiz bir sekilde motoru sallamadan benzinden lpg ye geciş yapıyo. birde bogaz kelebegini temizlettim. şimdilik test etme fırsatım pek olmadı. bakalım bu hafat biraz test edicem. bir arkadaşımda sibop ayarı yaptırmamı önerdi. onuda yaptırıcam bakalım 2 senedir sibop ayarı yaptırmamıştım.
cok sinir bozucu bi olay; ''agzınızda 32 diş var ama hangisi agrıyor bilemiyorsunuz ve hergün birini cektiriyosunuz'' bunun gibi birsey işte bazen sinirden gülüyorum artık :D

GP COSKUN
09/11/2010, 08:28
lpg markası olarak BRC kullanıyorum. bu arada bugün lpg ustama gittim, lpg filtrelerini değiştirttim ve enjektör temizliği yaptırdım. araç özellikle benzinden lpg ye gecerken motor baya bi silkeleniyordu ama araç şimdi gayet sessiz bir sekilde motoru sallamadan benzinden lpg ye geciş yapıyo. birde bogaz kelebegini temizlettim. şimdilik test etme fırsatım pek olmadı. bakalım bu hafat biraz test edicem. bir arkadaşımda sibop ayarı yaptırmamı önerdi. onuda yaptırıcam bakalım 2 senedir sibop ayarı yaptırmamıştım.
cok sinir bozucu bi olay; ''agzınızda 32 diş var ama hangisi agrıyor bilemiyorsunuz ve hergün birini cektiriyosunuz'' bunun gibi birsey işte bazen sinirden gülüyorum artık :D

bulut subap ayarı yaptırmana gerek yok
zaten otomatik ayarlıyor bizim motorlarımız
her kafadan çıkan sesi dinleme subap ayarıyla stop etmenin ne alakası var

eexelanss
09/11/2010, 12:14

Bulut inşallah düzelmiştir kardeşim..Coşkun abinin dediği gibi her kafadan çıkan seside dinlememek lazım..

karakushasan
09/11/2010, 16:36
bulut şayet akışmetrede sorun varsa coşkun abinin dediği parçada burda uygun aklıma geldi bakarken linki eklim dedim;)
.com | Oto Yedek Parça - Bosch ALFA-ROMEO-FIAT--ORIJINAL-ORJINAL-ESDEGER-HAVA-AKISMETRE-0281002792-BOSCH (0 281 002 792) (https://www..com/index.php?option=com_&task=urun&ref=a&sid=A0ON5YXT2U&referer=&urunid=28990&urunbasligi=ALFA-ROMEO-FIAT--ORIJINAL-ORJINAL-ESDEGER-HAVA-AKISMETRE-0281002792-BOSCH)

bulut
09/11/2010, 23:28
bulut şayet akışmetrede sorun varsa coşkun abinin dediği parçada burda uygun aklıma geldi bakarken linki eklim dedim;)
.com | Oto Yedek Parça - Bosch ALFA-ROMEO-FIAT--ORIJINAL-ORJINAL-ESDEGER-HAVA-AKISMETRE-0281002792-BOSCH (0 281 002 792) (https://www..com/index.php?option=com_&task=urun&ref=a&sid=A0ON5YXT2U&referer=&urunid=28990&urunbasligi=ALFA-ROMEO-FIAT--ORIJINAL-ORJINAL-ESDEGER-HAVA-AKISMETRE-0281002792-BOSCH)
kardeşim cok tesekkür ederim

bulut
09/11/2010, 23:31
bulut subap ayarı yaptırmana gerek yok
zaten otomatik ayarlıyor bizim motorlarımız
her kafadan çıkan sesi dinleme subap ayarıyla stop etmenin ne alakası var
ne biliyim abi millet öneri sunuyo bende yapıyorum. :)düzelsin diye. motor hakkında pek bilgi sahibi degilimdir. cok sagol abi tekrar

chn73
10/11/2010, 09:52
bendede aynı sorun var.geçen sene baya sıkıntı yaşadım.özellikle kışın oluyordu.bu arada atiker lpg kitim var.serviste bujileri değiştirttim,boğaz kelebeği temizlendi,carbon clean yapıldı.arkasından lpg taktırdığım yerde lpg filtresi değişti ve program güncellendi.hazirandan beri birşey yok şimdilik.kışın belli olur.problemin net çözümünü bulursan haberimiz olsun.

bulut
10/11/2010, 22:59
bendede aynı sorun var.geçen sene baya sıkıntı yaşadım.özellikle kışın oluyordu.bu arada atiker lpg kitim var.serviste bujileri değiştirttim,boğaz kelebeği temizlendi,carbon clean yapıldı.arkasından lpg taktırdığım yerde lpg filtresi değişti ve program güncellendi.hazirandan beri birşey yok şimdilik.kışın belli olur.problemin net çözümünü bulursan haberimiz olsun.
merak etme abi. bi bulsam zaten :D

emresan87
09/12/2012, 14:57
üzerinden 2 yıl geçmiş olsa da maalesef bu konuyu hortlatmak zorundayım, zira aynı soruna aylardır bir çözüm bulamadım.

Aracım ilk kez sıcak sayılabilecek havalarda ayda 1 kere falan stop ediyordu. (aynı şekilde hızlı giderken 4-5. viteste vites değiştirmek için debriyaja biraz uzun süreli bastığımda. Yazın da bu olay bu şekilde devam etti.

Bu arada aracımda 2 yıl/40000km dir atiker lpg takılı.

Aracı motoru benzinde rolentide düzgün çalışmıyor, hafif titrek çalışıyordu.(kaputu açınca belli olacak şekilde) lpgde ise bu sorun iyice artıyor, rolentide hissedilir şekilde titreme yapıyor, tekrar benzine alırsam tabi ki yeniden düzeliyordu. Benzinde de düzgün çalışmadığından öncelikle motordan şüphelendik, yaz sonunda yetkili servisinde subap ayarı yapıldı, 8-9 aydır defalarca kelebek vanası temizlendi.. Tabi bu arada lpg ayarı da defalarca yapıldı.

Subap ayarı da yapılmasına rağmen son 2-3 aydır artık her kullandığımda rolentide titriyor ve özellikle dediğim gibi 4-5. vitesler arası kesinlikle stop ediyor. Motor iyice ısındıktan sonra bazen 3-4bin devirlerde debriyaja bastığımda stop etmeyebiliyor ama bazen..

1 ay önce tekrar lpg ustasının yolunu tuttum, bana titremenin lpgden kaynaklanmadığını, normal benzinde de motorun düzensiz çaıştığını, subap ayarının yapılması gerektiğini söyledi. Ama dedim yeni yapıldı , ama dedi motor düzgün çalışmıyo bunun sebebi motordan... Sen subap ayarını yaptır, ben bu sorunu çözecem dedi.

Sanayide bi ustaya götürdüm, bunlarda subap ayarı olmaz dedi ve yine vanayı temizledi :D (maşalah vanam tertemiz habire kelebek vana temizletiyorum :D)

Ankarada (bi çok yerde en iyi atiker bayisi olarak geçen) atiker bayisine götürdüm. Usta enjektörlerden kaynaklanabilir dedi, değiştiririz 200 kağat dedi, 1 hafta dene düzelmezse tekrar bakarız dedi... Boludaki ustam enjektörün üstünde hiç durmadı..

Aradan 2 yıl geçmiş, siz bu soruna bi çare bulabildiniz mi? Beni düşündüren benzinde de motorun tam sorunsuz olması gerektiği gibi çalışmıyor olması( kesinlikle benzinde stop etmiyor ama kaput açıldığında hissediliyor). Gidip direk enjektörleri değiştirme ne kadar mantıklı bilemiorum.. Daha uzun süre binmek istiyodum şu arabaya ama bu sorun yüzünden soğudum gerçekten..

Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler..

BaranSelo
09/12/2012, 15:55
Hocam aynı sorunu yaşadım, foruma konu da açtım, Atiker bayilerini hatrı sayılır ustaları gezdim. Enjeksiyon değişcek dediler 200 lira istediler, beyin değişcek dediler allem kallem ettiler, her ağızdan farklı ses çıktı. Aynı şekilde sana söyledikleri gibi bana da "Motor kendisi sarsıntılı çalışıyor, lpg ile ilgisi yok" dediler.

Neyse çözüme geleyim, önce Şaşmaz'da bir Fiat servise gittim. Araca bir yazılım attılar ve LPG'yi kapatıp 200Km benzinle kullanmamı söylediler. Yaklaşık 300 Km benzinde kullandıktan sonra Quattro Garage isimli dükkana gittim. (Umarım reklam olmaz.Amacım yardımcı olabilmek) Orda bir abi var, ismini unuttum ama birçok forumda oldukça övülen bir usta. Gazi Makine mezunu. Sırf düzgün birisidir, ilgilidir diye gittim ben. Gerçekten de öyle, aldı bilgisayarını geçti direksiyona, birkaç kilometre boyunca bir yandan aracı sürdü bir yandan ayar yaptı. Ayar işlemi bittikten sonra "Enjektörler yanlış bağlanmış" diyerek iki soket girişini değiştirdi. LPG'lerde 1-3, 2-4 bağlanması gerekiyormuş fakat 1-2-3-4 şeklinde bağlanmış. Daha sona başka bir tanıdık ustaya titreme problemini sordum, "kulakçıklar falan sağlam, bir sorun yok boşuna elletme" dedi. Çıt çıt gelen ses de enjektörden kaynaklı, tüm LPG'lerden gelirmiş bu ses.

Sonuç olarak günde en az 5 kez stop eden aracım henüz 1 kez bile stop etmedi. 1500 devir altına düşünce titreme problemim vardı o da düzeldi. Bence bahsettiğim dükkana bir gidin konuşun hocam. Çoğu usta araç durağan haldeyken ayar yapıyor, tabi evdeki hesap çarşıya uymadığı için motor yürür hale geçince sorunlar başlıyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

emresan87
09/12/2012, 16:22
Hocam aynı sorunu yaşadım, foruma konu da açtım, Atiker bayilerini hatrı sayılır ustaları gezdim. Enjeksiyon değişcek dediler 200 lira istediler, beyin değişcek dediler allem kallem ettiler, her ağızdan farklı ses çıktı. Aynı şekilde sana söyledikleri gibi bana da "Motor kendisi sarsıntılı çalışıyor, lpg ile ilgisi yok" dediler.

Neyse çözüme geleyim, önce Şaşmaz'da bir Fiat servise gittim. Araca bir yazılım attılar ve LPG'yi kapatıp 200Km benzinle kullanmamı söylediler. Yaklaşık 300 Km benzinde kullandıktan sonra Quattro Garage isimli dükkana gittim. (Umarım reklam olmaz.Amacım yardımcı olabilmek) Orda bir abi var, ismini unuttum ama birçok forumda oldukça övülen bir usta. Gazi Makine mezunu. Sırf düzgün birisidir, ilgilidir diye gittim ben. Gerçekten de öyle, aldı bilgisayarını geçti direksiyona, birkaç kilometre boyunca bir yandan aracı sürdü bir yandan ayar yaptı. Ayar işlemi bittikten sonra "Enjektörler yanlış bağlanmış" diyerek iki soket girişini değiştirdi. LPG'lerde 1-3, 2-4 bağlanması gerekiyormuş fakat 1-2-3-4 şeklinde bağlanmış. Daha sona başka bir tanıdık ustaya titreme problemini sordum, "kulakçıklar falan sağlam, bir sorun yok boşuna elletme" dedi. Çıt çıt gelen ses de enjektörden kaynaklı, tüm LPG'lerden gelirmiş bu ses.

Sonuç olarak günde en az 5 kez stop eden aracım henüz 1 kez bile stop etmedi. 1500 devir altına düşünce titreme problemim vardı o da düzeldi. Bence bahsettiğim dükkana bir gidin konuşun hocam. Çoğu usta araç durağan haldeyken ayar yapıyor, tabi evdeki hesap çarşıya uymadığı için motor yürür hale geçince sorunlar başlıyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

çok teşekkür ederim ilginiz için..

şaşmazdaki servis dediğiniz yetkili mi özel mi? Sizi o servis mi quatro garage a yönlendirdi? şu açıdan soruyorum, aynı şekilde hem yazılım attırıp hem de quattroya mı gitmem gerekiyor, yoksa sadece quatroya gidip enjektörler bağlantılarını mı kontrol ettirmem ve ayarlatmam gerekiyor? Şaşmazdaki yerin adını&adresini de söyleyebilirseniz çok sevinirim..

emresan87
09/12/2012, 16:24

şaşmazdaki servis dediğiniz yetkili mi özel mi? Sizi o servis mi quatro garage a yönlendirdi? şu açıdan soruyorum, aynı şekilde hem yazılım attırıp hem de quattroya mı gitmem gerekiyor, yoksa sadece quatroya gidip enjektörler bağlantılarını mı kontrol ettirmem ve ayarlatmam gerekiyor? Şaşmazdaki yerin adını&adresini de söyleyebilirseniz çok sevinirim..

ve bir de bu işlemler ne kadar patladı size tabi ki :)

alicanveliy
09/12/2012, 16:55
Benim de dizel aracımda tekleme ve güçten düşme sorunu oldu. Arıza lambası da yanıyordu. Hemen gittim ustaya bilgisayara bağladı. 2. ve 4. silindirler çalışmıyor dedi. Ecu dan olabilir diye başka bi ecu denedik, ondan değilmiş. Sorun sigorta kutusundan çıkan kablolarda çıktı. Gevşemişler herhalde, söküp tekrar takınca düzeldi.
Sanırım sizinki de silindirlerin bir veya ikisi bi sorun yüzünden gerektiği gibi çalışmıyor olabilir.

emresan87
09/12/2012, 16:59
Silindirlerde sorun olduğunu sanmıyorum çünkü sanırım eğer öyle bi sorun olsaydı benzindeki titreme fazlasıyla rahatsız edici düzeyde olurdu, şu anda benzindeki titreme sadece kaput açıldığında gözlemlenebilecek seviyede. Sıkıntı araç lpgde çalışırken çoğalıyor.

BaranSelo
09/12/2012, 17:18

Rica ederim hocam :)

Evet yetkili Fiat servisiydi ama dükkan ismini hiç hatırlayamıyorum şuan, sanayinin giriş taraflarındaydı, garip bir ismi vardı, emce mi mcee mi öyle bir şey. Oraya sorunumu anlattıp bilgisayara bağladılar "Aracın beynine format attık, 200Km benzinle kullan sonra Atiker bayisine yazılım attır" dediler. 20 Lira aldılar. Ben Quattro'yu internetten araştırma yaparken buldum. Bekir usta var genç bir abi, çok iyi yazılar vardı hakkında. Bende Atikere gideceğime oraya gittim. Orasıda 50 Lira tuttu. Önce program ayarı yapılıyor, bir sorun çıkarsa söyleniyor "şu şu var" diye, bende sadece balantı sorunu çıktı onu da düzelttiler 10 saniyede.

Fiat servisin format atma olayına pek kafam yatmadı aslında, direk Quattro'da program atsalar belki yine çözülecekti sorun, bilemiyorum. :)

emresan87
09/12/2012, 17:21
O zaman önümüzdeki hafta Bekir ustayı bi ziyaret edelim :)

alicanveliy
09/12/2012, 17:29
Silindirlerinde değil silindirlerin doğru çalışması için gerekli olan diğer sistemlerinde arıza olabilir. Elektriksel bi arıza gibi...

dicaser
09/12/2012, 21:59
bujilerinizi kontrol ettilermi ?

emresan87
10/12/2012, 20:19
Aracım bu periyotta yetkili servisinde 60000 lik bakım geçirdi, şu an emin değilim ama bildiğim kadarıyla bujiler değişti bu bakımda. Dediğim gibi, sürekli benzindeki gibi çalışsa, kaputu açıp çok dikkatli incelemeden bir sorun olduğunu anlamak hemen hemen imkansız... Ben de zaten başka bir yetkili servisin uyarısı üzerinde bu durumu farkettim..

dicaser
10/12/2012, 22:50
Aracım bu periyotta yetkili servisinde 60000 lik bakım geçirdi, şu an emin değilim ama bildiğim kadarıyla bujiler değişti bu bakımda. Dediğim gibi, sürekli benzindeki gibi çalışsa, kaputu açıp çok dikkatli incelemeden bir sorun olduğunu anlamak hemen hemen imkansız... Ben de zaten başka bir yetkili servisin uyarısı üzerinde bu durumu farkettim..

bujilerinizi değiştirmişlerdir mutlaka ama siz genede bi emin olun derim böyle problemlerin kaynağı genelde ateşleme sistemi civarından patlak veriyorda..

emresan87
16/12/2012, 21:39
quatro garage da enjektörleri değiştirdik, yaklaşık 20 km'lik bir test sürüşüyle güzelce bi aar yaptık, şu an için sorun düzelmiş gibi gözüküyor.. :)