PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto mu Linea mı? En iyi seçimde yardım lütfen.

beybagi
01/03/2010, 16:05
Selam arkadaşlar şuan 1996 model 115 Hp Toyota Corolla kullanıyorum ancak arabamı değiştirmek istiyorum. Grande Punto ilk çıktığı günden beri dikkatimi çekiyor almayı düşünüyorum ancak arkadaşlar linea nın aile için daha iyi olacağını söylüyorlar bagaj hacmi v.s ben punto ve linea arasında kararsız kaldım birde şunu düşünüyorum acaba toyotadan sonra Grande Punto (dizel) da toyotadaki performans ve yol tutuşunu yakalayabilirmiyim? yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

BSK
01/03/2010, 16:08
Linea aile için daha uygun doğru söylemişler.

Evo001
01/03/2010, 16:17
Sizin kriterlerinize göre bencede linea

beybagi
01/03/2010, 16:21
Linea yoltutuş ve performans olarak Grande Puntodan daha mı iyidir?

sancak26
01/03/2010, 16:22
bende puntoyu alırken aynı ikilemde kaldım. genelde şehir içi kullanacağım ve 2 kişi olduğumuz için tercihimi puntodan yana kullandım.
çocuk olduktan sonra anladım ki bagaj bir araba için herşey. çocuk arabasını koyduğun anda bitiyor bagaj. bide lpg taktırdığın zaman yedek lastik arka koldukta:) yanlış tercihten yana çok pişman oldum ama ne fayda..

aile için linea...

KaGaN
01/03/2010, 16:27
Aile için kesinlikle linea derim.Çünkü bir tatile gitmeye kalksanız bagaja 2 valiz koyarsınız :) daha fazla almaz..Dıştanda bariz belli zaten geniş bir araç :)

Fiassa_199
01/03/2010, 16:37
Aslında Grande Punto ile Linea'nın birbirlerinden bir farkı yok (Bagajı ve bulunduğu segment dışında). Kaldı ki Grande Punto'nun bagajına 3 tane valiz (ya da çuval) sığdırabiliyorsunuz (deneyimlerimizden yola çıkarak söylüyorum). Ama sizin kriterlerinize en iyi Linea Multijet cevap verir derim.

KaGaN
01/03/2010, 16:40
Aslında Grande Punto ile Linea'nın birbirlerinden bir farkı yok (Bagajı ve bulunduğu segment dışında). Kaldı ki Grande Punto'nun bagajına 3 tane valiz (ya da çuval) sığdırabiliyorsunuz (deneyimlerimizden yola çıkarak söylüyorum). Ama sizin kriterlerinize en iyi Linea Multijet cevap verir derim.

valizden valize tabi değişir ama 4 kişil bir ailenin 15 günlük kıyafetini almaz maalesef :) yada şöyle sölim 50 kiloluk 3 çuvalı zorla alır 4.cüyü almaz :)

GP COSKUN
01/03/2010, 16:49
sizin için en ideal linea
105 lik multijet bir linea sizi hem genişlik hem serilik olarak tatmin edecektir

nerhal61
01/03/2010, 16:59
Vallahi kardeşim..Ben kişisel deneyimlerimden yola çıkarak arkadaşlarıma katılamayacağım.Bugüne kadar hep büyük arabalar tercih ettim. Astra 2003 ve Laguna 2004 modelleri oldukça hacimli.Ortalama 450 lt bagaja sahipti bu araçlarım. Ancak bagaj ne kadar büyükse o kadar dolduruyorsunuz. Bana bu arabalar da yetmedi. Üstelik cok kalabalık degiliz ,bir kızım ,eşim ve ben...Dolayısıyla herseyi yanına almak istersen hicbir bagaj yetmeyecektir. Ş.içinde büyük arabanın sıkıntılarını da yaşadım, hem de cok fazla...Araç büyük oldugu icin hakimiyet azalıyor...Gecen sene ben delineaya yazılmıştım ama vazgectim, şimdi Allah nasip edersen yarın punto evo mu teslim alacağım. 275 lt bagaj ş.içi ve 2-3 valiz icin yeterli. Abim durumu müsait olmasına ragmen hyundai getz ile 3 cocuk büyüttü. Arkadaşım 2 cocuklu ve nissan micrayla büyüttü...Hepsi ufak arabalar, hem yakıtı uygun hem gezmesi keyifli...İllada bagaj diyorsanız senede 1-2 gezme icin 500-600 tl fiyatla port bagaj öneririm ki benim de düsüncem bu acıkcası....Linea 10 lt yakar (gercek veri budur), puntolar 8 civarı yakar...Araba geniş diye yanına herseyi almak isteyeceksin, cogu tatil ya da gezi , bircogunu giymeden geri getirdigin giysiler ve hickullanmadıgın malzemelerle gecer. Bence bir daha düşün...kaldıki evo nun icini görünce linea istemeyeceksin. Linea puntodan üretilen bagaj ilavesi yapılmış bir araç.Arka koltukları bu segmentteki bir araç icin dardır.Ama deli gibi bagajı var 500 lt o ayrı...Ben 2007de sunulmuş linea yerine şimdi tasarlanmış cok yeni olan bu kaliteli tasarımı tercih ettim. Punto Ev0 derim ...

ancester
01/03/2010, 17:40
sadece bagaj olarak düşünmeyin. lineanın ciddi dönme problemi var. ön arka teker mesafesi sanki çok fazla ve şehir içinde araç tam kabusa dönüyor. eğer kullanım ağırlığınız şehir dışı ve park problemi yoksa linea ama tam tersiyse kesinlikle punto. Halit'in dediği gibi ne kadar büyük bagaj olursa olsun yetmiyor...

nerhal61
01/03/2010, 17:50
Bu arada Linealar yerli üretim...Puntolar İtalya...
Hilmi nin de dedigi gibi linea muadilleri icinde en büyük dönme çapına sahip araçtır...Başka bir forumda okudugum ve benim lineadan vazgecmemde de büyük etken olan bir konudan bahsetmem gerekir. Bunu yetkili servisle de paylaştım ama abartılmış olarak yorumladılar, hatta olsa duyardık dediler. Sonuçta kimse malım kötü demiyor...
Konu şu;
Emotion linealarda yagmur silecek sensörü mevcut. Bu sensör cam ıslandıgında ya da pis su vs geldiginde otomatik devreye giren basit mantıkta calısan bir hadise..Ancak vatandaşın biri bu sebepten ciddi kaza atlattıgını yazmış. Şöyle cereyan etmiş...Cam ıslanmış ve silecek devreye girmiş güzel, sonra başka bir su gelmiş ve silecek calısmamıs , tabi panik anı ve önünü göremeyen sürücü manuel olarak silmeyi denemiş zira olmamış (otomatik sensörlerde elle silmek mümkün degil) ve kenara cekmiş. Arac reset olunca sistem tekrar devreye girmiş. Tam detayını araştırınca bulabilirsiniz. Adam mahkemelik oldu ve aracını geri vermek icin uzunca bir süre beklemek zorunda kaldı. Oluş şeklini yanlış ifade etmiş olabilirim ama aklımda kalanalar bunlar...Sonrasında forumdan başka kişiler de bu sorunu tespit etmişler..Bazısı fiatın servisine giderek yeni yazılımla hallettiklerini söylediler. O zaman 2008 modelleri kapsıyor diyordu ama 2009 alan bi vatandaş da aynı şeyi söyleyince, kaza atlattım yazınca ben linedan sogudum. Tabi dynamic ve active lerde yok öle bi durum ama emotion icin böyle bir sey okudum. Bi süre de takip etmiştim. Şimdilerde durum ne linealar icin bilemiyorum ama umarım düzeltilmiştir.

Yanlış anlaşılmasın markayaı ya da modeli karalamak icin söylemiyorum. Arac almayı düsünen ve internetten arastırma yapan biri olarak okuduklarımı paylaşmak istedim. Sonuc olarak siz bunlara ragmen linea alacam deseniz ve bunu satıcıya sorsanız, hayır yok öyle bisey diyecek. Kendi arastırmanızı kendiniz önceden yapınız, nacizane tavsiyem.

beybagi
01/03/2010, 17:55
Senede iki kez eşimi memleketine götürüyorum yaklaşık 1250 km gidiş bi okadar dönüş ( kayınvalideden kayın pederden uzak zor oluyo özlüyorummm hemde çoook ama ne yapalım artık :P) bunun haricnde genellikle şehir içi kullanımı lineanın manevra kabileyeti hakkındaki yorum doğru olabilir sınıfının en dar ve en uzun aracıymış. şehir içinde sıkıntı olabilir belki. Yeni evo öneren nerhal61 içini gördüm müthiş, kesinlikle harika bir araç ancak ben ikinci el düşünüyorum ( sıfıra şuan gücüm yok kredi ilede uğraşmak istemiyorum 25.000 e kadarlık bir araç yeterli olur) yorumlar için teşekkürler anladığım kadarıyla bir fiat kardeşiliği söz konusu bu inanın çok güzel böyle bir forumun olmasına inanın çok sevindim fiat grubu bir araç alacak olsam yardımcı olacak bir çok insanın olması gayet güzel teşekkürler

safajk
01/03/2010, 18:28
O yağmur sensörü problemi yeni modellerde yok çözüldü diye biliyorum.. Problemli araç sahibi olan arkadaş fiata dava açıp parasının tamamını geri aldı diye biliyorum 2009 ve 2010 modellerde o problemle karşılaşmazsınız

demon
01/03/2010, 18:50
Bu konuyu benim yorum yapmam çok doğru olur. GP' sini satıp ardından hemen Linea alan ve geçen hafta onu satıp şu anda yeniden GP arayan birisi olarak hemen yorumlarımı yapayım.

Linea benim çokta içime sinen bir araç olmadı. GP Active ve Linea Active modellerini karşılaştırdığımızda Linea' da City direksiyon, Elektrikli aynalar, Anahtardan ve düğme ile bagaj kapağı açma, Direksiyondan müzik kumandası bulunmuyordu. Benim Linea 1.3 Multijet Active 2008 model bir araçtı. Linea bir genç için hiç ideal bir araba değil. Ayrıca gerçekten çok uzun. Park olayı şehir içinde sıkıntılı. Puntoya nazaran biraz daha fazla yakıyor. Ama aile için güzel. Bagajı çok geniş. Punto Lineaya göre çok daha sempatik bir araç. Heleki gençseniz. Puntomu satarken amacım daha geniş bir araba almaktı. Ama o bagajı hep kullandınmı derseniz hayır kullanmadım. Geniş bir aracın bana artısı pek olmadı. Bizde 5 kişilik bir aileyiz. Velhasıl Linea benim için Puntonun yerine geçmedi.

taipen71
01/03/2010, 19:44
Benim şuan kullandığım aracım linea 1.3 dynamic duologic yazılanları okudum tabiki beğenende olur beğenmeyende ancak çok memnunum esp asr her şey mevcut aracımda bağaj gerçekten çok önemli heleki çocukda varsa biraderde punto var uzun yola gideceği zaman benden arabayı istiyor çünkü bagaj küçük kriterleriniz nedir bilemem ancak karar verirken herşeyi hesaba katmanızı öneririm

demon
01/03/2010, 21:47
Tabi Dynamic veya Emotion olunca iş daha değişik olur. Ama Linea' nın Active modeli çok boş.

lionT-JET
01/03/2010, 21:50
buyuk bır bagaja ıhtıyacım olsa sw bır arac alırdım.onun dısında kesınlıkle gp ve tjet dıyorum.

ozdkay
01/03/2010, 22:37
2 aracıda aktif kullanan biri olarak (linea=şirket, punto=şahsi aracım) linea derdim.. çünkü bagaj büyüklüğü büyük avantaj. süspansiyon sistemi daha yumuşak daha konforlu. gp süspansiyon sistemi sert.. arka diz mesafesi daha uzun. arkada oturan daha rahat oturuyor. motor performansı iyi. 1.3 multijet için konuşuyorum 90 beygirin gücü tatminkar. 5. viteste 75 lik gp çok zayıf, ama linea baya bi gidiyor.. gp daha çok spor tarzı bi araca daha yakın. uzun yolda linea daha az yorar diye düşünüyorum.. lineanın sevmediğim yönü yol gürültüsü alıyor. ses izalasyonu yok gibi. benim kullandığım active model diye olabilir.. belki dynamic veya emotion larda bu sorun yoktur. 1.6mjet 105 lik versiyonu 2.elde yok gibi bişi. yani çok az var. o aracı alan kullanır çünkü. donanımlı bir linea öneririm ..

predator_ant
01/03/2010, 22:41
bende puntoyu alırken aynı ikilemde kaldım. Genelde şehir içi kullanacağım ve 2 kişi olduğumuz için tercihimi puntodan yana kullandım.
çocuk olduktan sonra anladım ki bagaj bir araba için herşey. çocuk arabasını koyduğun anda bitiyor bagaj. Bide lpg taktırdığın zaman yedek lastik arka koldukta:) yanlış tercihten yana çok pişman oldum ama ne fayda..

Aile için linea...

+ 1 milyon

gurik
02/03/2010, 01:02
benim kabuğum var 3 aylık tatil malzememi sığdırıyorum. oğlanın bisikleti bile sığıyor bagaja. küçük falan değil yerleştirme meselesi.

demon
02/03/2010, 01:22
Süspansiyon olarak GP daha sert bir süspansiyona sahip. Linea o açıdan daha iyi.
izolasyon olarak bence ikiside aynı. Hiç farkları yok. İki araçta yol sesini alıyor.
Active donanımda Linea standart 90 beygir bir güce sahip. Punto 75 beygir.
Linea daha ağır bir araç ama. Ama iki motor ve aracı kıyaslarsak Linea yakıt tüketiminde daha fazla harcıyor. Linea' nın 20 kuruştan aşşağı şehir içinde yakıt tüketimi olmaz. Baya kullandım ve Linea ile baya uzun yolda yaptım. Daha geniş olması sebebi ile Linea' da uzun yolda daha ferah bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Punto ile biraz kalabalık bir şekilde uzun yola çıkarsanız bir süre sonra araç içinde sıkılabilirsiniz bu bir gerçek. Ama Lineanın dolusu gerçektende güzel. Araç çok konforlu oluyor. Active modeli baz alırsak eğer Puntoya göre çok fazla kırpıntı var ve fiyatı daha pahalı. Üstelik yerli üretim olmasına rağmen. Birde benim gördüğüm Lineanın Göğüslüğü Puntodan daha dandik gibi. Biraz fazla doldurunca torpido kapağı hemen sarkıyor.
90 beygirlik motor ile uzun yolda 200 km hıza ulaşabiliyorsunuz. 75 beygir ile Punto hız konusunda bu kadar yapmıyor ve motor çok bağırmaya başlıyor.
Fakat Puntonun sempatikliği asla o arabada yok. Lineanın içinde kendinizi yaşlı gibi hissediyorsunuz.

demon
02/03/2010, 01:39
Linea şehir içinde bir depo ile düzgün kullanımda dibi vursan 600 km' den fazla gitmez. Ama punto 700 km yapar diyorum.

drahmet
02/03/2010, 01:49
slm arkadaşlar bende gp emo babamda ise linea emo var. öncelikle gp daha spor ve kıvrak bnda saten herkes hemfikir. bizim gp nin en büyük artısı bence sorunluda olsa city. ben lineayı kullanırken zorlanmaya başladım :D
ancak benim kanatim lineanın gösterge paneli, göğüsü döşemesi, gpden kaliteli. yada o hissi verecek yönde tasarlanmış. ayrıca linea emodaki karanlık sensörü ve keşke benim arabada da olsa dediğim kendiliğinden kararan dikiz aynaları çok kolaylık sağlıyor. öte yandan yağmur sensörü yazılımla düzeltildi bununda bilgisini vereyim. sorun aslında çok basitken fiatın bunu kabullenmeyip olayı uzatmasından çıkmıştır. sensör açıkken arabayı çalıştırdığınızda sensör devreye girmemmektedir ki bu olması gereken bi durum sonuçta siz arabayı çalıştırdığınızda silecekleriniz cama yapışmış(buzlanmadan) yada 20 cm lik bir kar kütlesinin altında olabilir. ancak auto modunu devreye geçirmek sizin elinizde. herhangi bir müdahale yeterli sileceklere. işte yazılımın hatası burda ortaya çıkıyordu müdahale sonrası sistem 10-15 sn kilitleniyordu ve hiç bir işlev yapmıyordu. ancak şuan öyle bir problem kalmadı. ve sistem gerçekten dengeli çalışmakta.
blue me gpde opsiyon galiba ama linea emoda standart ve süper birşey. arabanız sanki siznle konuşuyormuş gibi ve usb den müzik dinleyebiliyorsun.
linea lastiği 195-60-R16 olmasına rağmen bizim gplerden daha konforlu yol sarsıntılarını daha az hissediyorsun ve gerçekten süper bir bagajı var
ama tüm bunlara rağmen ben gp mi seviyorum :D

taipen71
02/03/2010, 08:09
Linea şehir içinde bir depo ile düzgün kullanımda dibi vursan 600 km' den fazla gitmez. Ama punto 700 km yapar diyorum.
Benim kullandığım araç linea değil o zaman ben 5 kişi öğretmenim sincan dikmen arası gidiyorum ş.içi 140-150 arası yakıyor dikmen malum rampa 50 tl ile 350 km yi ş.içi rahat görüyorum ışık yanınca 7lt kaldığı yazıyor klavuzda ki buda ş.içi 100 km yapar ancak ben hiç denemedim 1.3 den bahsediyorum duologic fabrika verileri 6.1 dir buda 183 e denk gelir kilometrede kesinlikle 150 nin üzerinde yakmıyor benim aracım

nerhal61
02/03/2010, 08:54
Linea nın yeni modellerinde sensör olayının çözülmesine sevindim. İhtiyaca göre tercih meselesi haklısınız...yazılanlardan okuduguma göre gp yle de yeterince bagajla yola giden var, lineayla da...Ama yine de benim önerim, uzun bir araçla ş.içinde zorlanmaktansa gp kasalar tatilde kullanacagınız üzere bir port bagajla o ihtiyacı da karşılar. 2004 model bir gp ye taktıran arkadaşımın resimlerine baktım forumdan. Süper vallahi. Hem de thule marka en iyisinden taktırmış...
Uzun yolda araçta sıkılabilirsiniz denmiş, bütün yorumlar tercih meselesi görüldügü gibi...Sonuçta hangi araba olursa olsun bir kutunun icinde gitmek ne akdar keyif verir degil mi? Ama icerde oynayacagınız cok sey varsa daha az sıkılırsınız bence...
Activeler donanım olarak düşükse de onun icin bile cok güzel tasarlanmış evolarda...

Keyifli forumlar

sertaç
02/03/2010, 09:15
benim arabam 2009 model gp dnamic ask ve cp paketleri mevcut.
ani yağmur sensörü benim arabamda da var. bugüne kadar hiç sorun yaşamadım ve devreye girmesi gereken yerde giriyor çıkması gereken yerde de çıkıyor:)
soruya gelince linea mı yoksa gp diye bi soruya vercek cvp bulamadım ben. ikisi birbirinden farklı araçlar. linea mı yoksa laguna mı veya corolla mı diye sorsanız bişeler söölerim ama linea nerde gp nerde:) yaşınız gençse ve spor bi otomobil arıyorsanız gp, aileniz varsa ve ailenizle beraber seyahatlere gidyosanız linea. ikisi de farklı şeyler.

hakan26
02/03/2010, 09:22
Alp bey 2.el düzgün bir GP alın bakın keyfinize,araç o kadar da dar değil beklentilerinizi karşılıyor.Linea ya bir türlü ısınamadım.Eğer kendimi sıkıştırıp yeni araç diyorsanız Citroen C3 ü incelemenizi tavsiye ederim.Araç gerçekten teknolojik ve güvenlik açısından dolu,bagaj hacmi 300 lt ye çıkartılmış.Son karar tabiiki sizin..

nerhal61
02/03/2010, 09:28
Evet C3 arkadaşımda var...İç mekan koltuklar vs kalitesiz diyebilirim. Ama sürüşü zevkli, içeri makul oranda ses alıyor,onunki 1.4 xfurio benzinli düz vites 2008 model 28bin km de...Ama vites geçişleri mükemmel, hari bi vites kutus var...Egsoz sesi harika keyif veriyor.İç tavan yüksek ve cok ferah.Bagajı 300 lt ve sınıfının en büyük bagajı...Ama abs yok ve bunu hissediyorsunuz.Direksiyonu cok hafif,ekstradan city moduna gerek bile yok bizimkilerde olan...Ön iki cam otomatik,sis farı yok.Yol bilgisayarı vs var...Ve yakıtı cok ekonomik. Arkadaşım cok sakin de kullanır ve rahat 650 km leri görüyor 45 litre benzin ile...C3 ler de tercih edilebilir...ama iç mekan keyifsiz onu belirteyim...2. elleri (benzinliler icin söylüyorum) fiatlardan da düşük tüm fransızlarda oldugu gibi...

hakan26
02/03/2010, 09:43
Halit bey ben yeni çıkan C3 ten bahsediyorum,eski C3 le aralarında dağlar kadar fark var.Eski C3 ve GP karşılaştırması ortada ben de GP sahibiyim.Nacizane fikrim siz de yeni C3 ü incelerseniz beğeneceksiniz.Saygılar...

nerhal61
02/03/2010, 09:45
yeni c3 mü? Link var mı arkadaş bi baksam...Kasa falan farklı mı?

hakan26
02/03/2010, 09:53
Evet Citroen in sitesinde mevcut lansmanı yapıldı gerçekten çok hoş ve dolu bir araç

demon
02/03/2010, 15:07
Benim kullandığım araç linea değil o zaman ben 5 kişi öğretmenim sincan dikmen arası gidiyorum ş.içi 140-150 arası yakıyor dikmen malum rampa 50 tl ile 350 km yi ş.içi rahat görüyorum ışık yanınca 7lt kaldığı yazıyor klavuzda ki buda ş.içi 100 km yapar ancak ben hiç denemedim 1.3 den bahsediyorum duologic fabrika verileri 6.1 dir buda 183 e denk gelir kilometrede kesinlikle 150 nin üzerinde yakmıyor benim aracım

Ben bunu depoyu fulleyip defalarca denedim. İzmir trafiğinde Linea ile bir depo 600 km üstüne çıkamadım. Aracı hiçte zorlayarak kullanmam ve nazik kullanırım. Çevremde kullanan insanlarda 600 km üstüne çıkamadılar. Kullandığım araçta 1.3 Multijet Active modeli idi. Dualogic ne yakar bilemiyorum. Bindiğim aracın fabrika verisi şehir içi 6,5 lt. Ki hepimiz çok iyi biliyoruz ki araçlar hep fabrika verilerinin üzerinde yakarlar. Bence siz bu durumda aracınızı ömür boyu satmayın. Daha az yakan Linea bulamazsınız Sizin hesabınızda hata var gibi. En güzeli depoyu fulleyin. Sadece şehir içinde ışık en dibe vurana kadar kullanın. Bakalım kaç km yapacaksınız. 1200 kg ve 90 beygir bir araç 20 kuruştan aşşağı yakmaz şehir içinde. Şehir dışında tüketim baya farkediyor.

beybagi
02/03/2010, 15:26
Linea ihtiyaçları Grant Punto istekleri karşılıyor giişliği gibbi. Birinin bagajı, genişliği, süspansiyon konforu, diğerinin ise şık tasarımı ve spor duruşu.

demon
02/03/2010, 22:14
Arkadaşım Linea alacaksan en azından dynamic versiyonunu al. Yoksa çekilmez

taipen71
02/03/2010, 22:31
Ben bunu depoyu fulleyip defalarca denedim. İzmir trafiğinde Linea ile bir depo 600 km üstüne çıkamadım. Aracı hiçte zorlayarak kullanmam ve nazik kullanırım. Çevremde kullanan insanlarda 600 km üstüne çıkamadılar. Kullandığım araçta 1.3 Multijet Active modeli idi. Dualogic ne yakar bilemiyorum. Bindiğim aracın fabrika verisi şehir içi 6,5 lt. Ki hepimiz çok iyi biliyoruz ki araçlar hep fabrika verilerinin üzerinde yakarlar. Bence siz bu durumda aracınızı ömür boyu satmayın. Daha az yakan Linea bulamazsınız Sizin hesabınızda hata var gibi. En güzeli depoyu fulleyin. Sadece şehir içinde ışık en dibe vurana kadar kullanın. Bakalım kaç km yapacaksınız. 1200 kg ve 90 beygir bir araç 20 kuruştan aşşağı yakmaz şehir içinde. Şehir dışında tüketim baya farkediyor.
Biz bunun tartışmasını okulda arkadaşlarlada yaptık ve 1 haftalığına bir arkadaşla araçları değiştirdik ve test ettik arkadaş benden daha hızlı sürüyor ben aracı yormam kullandığı yer şehir merkezinde ve bir hafta sonunda sonuç onun ölçümüne göre 165 kuruş he bu hesabı nasıl yaptı derseniz depoyu fulleyip 42ltx3050=12800 tl 780km yol şehir içi yol aldığı ve kendi aramızdaki tartışmaya son noktayı koymuş olduk zaten şu an satma gibi bir niyetimde yok

gurik
02/03/2010, 23:17
Bu uygulama bana göre çok estetik oldu. Yolda görenler çok güzel bulduklarini söylüyor. 320 litre bagaj hacmi var. Yolda ne ses ne de hiza hiçbir olumsuz etkisi oluyor. Yakişta da fark hissetmedim desem yeridir.

BSK
02/03/2010, 23:33
Serhat bey tatile giderken port bagajınızı kiralamayı istiyorum her bu resmi gördüğümde, söylemek bu güne kısmetmiş.

gurik
02/03/2010, 23:40
Serdar bey benim de tatillerim uzun süreli oluyor maalesef.

BSK
02/03/2010, 23:47
Çok şanslısınız o zaman Serhat bey, öğretmen misiniz?

GP COSKUN
02/03/2010, 23:49
almancılar gibi olmuş valla
gurbetçi punto =))

demon
03/03/2010, 12:06
Biz bunun tartışmasını okulda arkadaşlarlada yaptık ve 1 haftalığına bir arkadaşla araçları değiştirdik ve test ettik arkadaş benden daha hızlı sürüyor ben aracı yormam kullandığı yer şehir merkezinde ve bir hafta sonunda sonuç onun ölçümüne göre 165 kuruş he bu hesabı nasıl yaptı derseniz depoyu fulleyip 42ltx3050=12800 tl 780km yol şehir içi yol aldığı ve kendi aramızdaki tartışmaya son noktayı koymuş olduk zaten şu an satma gibi bir niyetimde yok

Tebrik ederim. Fiat size fabrika verilerinin bile altında yakıt tüketen özel bir Linea satmış. Çok şanslısınız. : )))

Kriminal
03/03/2010, 12:14

Bu arada 1 haftada 780 km yol yaptınız demek :)

Ögrenciiçin çok degilmi....

beybagi
03/03/2010, 16:19
Kabuk işi harika duruyor bir bardak süt için inek beslenmez sözüne istinaden sadece bagaj için linea almaksa amaç ozaman gp+kabuk=muhteşem ikili oluyor. Tabii linea ve gpnun hangisinin ikinci eli daha seri satılır onada bakmamız lazım.

gurik
03/03/2010, 16:56
Evet eşim ve ben öğretmeniz.Haliyle tatil uzun oluyor.

demon
03/03/2010, 18:10
Kesinlikle Puntonun ikinci eli daha çabuk satılır ama aracın satılması temizliği ve fiyatı ile doğrudan alakalıdır.

M@GIC
03/03/2010, 18:49
aile arabası olarak linea seçimi yerine bravo yönelseniz daha ii olr. 1.6 dizelle çok keyifli sürüş imkanınız olur. hemde bagajı oldukça geniş 400 lt civarı. Daha sportif bir araç.

Birde bagaj ne kadar çok olursa o kadar çok doluyor. Şimdiye kadar bizim ailede hep böyle oldu.Hatta babam minibüs alıcam yetmiyor bu araçlar bize diye her tatilde söylenir.Ama geçen yaz puntomla tatile gittik. 4 kişi gayet yeterli bir geldi. ama koltuk aralarınıda doldurduk :)

taipen71
03/03/2010, 18:51
Bu arada 1 haftada 780 km yol yaptınız demek :)

Ögrenciiçin çok degilmi....
öğrenci değil öğretmen:cool0000:

taipen71
03/03/2010, 18:52
Tebrik ederim. Fiat size fabrika verilerinin bile altında yakıt tüketen özel bir Linea satmış. Çok şanslısınız. : )))
Teşekkür ederim darısı başınıza:cool0000:

demon
03/03/2010, 19:45
Dileğiniz için teşekkürler irfan bey. Ama Linea' ya alışabilseydim zaten satıp tekrar GP almazdım.

Murat Gürakan
03/03/2010, 19:52
Eğer sıfır almayı düşünüyorsanız bence o paralara ikinci el bravo alabilirsiniz :) madem aile arabası istiyorsunuz o daha büyük.
Ama sıfır almayacaz derseniz ben olsam gp alırım linea bi şekilsiz geliyor gözüm alışamadı bi türlü :)

taipen71
03/03/2010, 19:54
Dileğiniz için teşekkürler irfan bey. Ama Linea' ya alışabilseydim zaten satıp tekrar GP almazdım.
Hayırlısı olsun bende yıllarca almanyada kalmanın etkisi ile alman aracından başka araca binmem derken heleki fiat aklımdan dahi geçmezken aracım linea çokta memnunum her ne kadar eşim hala opel diye tutturduysa da

beybagi
03/03/2010, 23:16
aile arabası olarak linea seçimi yerine bravo yönelseniz daha ii olr. 1.6 dizelle çok keyifli sürüş imkanınız olur. hemde bagajı oldukça geniş 400 lt civarı. Daha sportif bir araç.

Birde bagaj ne kadar çok olursa o kadar çok doluyor. Şimdiye kadar bizim ailede hep böyle oldu.Hatta babam minibüs alıcam yetmiyor bu araçlar bize diye her tatilde söylenir.Ama geçen yaz puntomla tatile gittik. 4 kişi gayet yeterli bir geldi. ama koltuk aralarınıda doldurduk :)
bravo teklifinize bi bakıcam sanırım oda güzel bir araç teşkler

beybagi
03/03/2010, 23:18
Eğer sıfır almayı düşünüyorsanız bence o paralara ikinci el bravo alabilirsiniz :) madem aile arabası istiyorsunuz o daha büyük.
Ama sıfır almayacaz derseniz ben olsam gp alırım linea bi şekilsiz geliyor gözüm alışamadı bi türlü :)

ikinci el almayı düşünüyorum öğrtmenim fazla kilometre yapmam yılda 15000 civarı yalnız bu ara honda civic 2007 modelleride gözüme güzel gözükmeye başladı tek sıkıntı fiat dizelle 300 liraya mal olacak yaz tatili honda da 500 e denk geliyor

ABNEW
03/03/2010, 23:29
Selam arkadaşlar şuan 1996 model 115 Hp Toyota Corolla kullanıyorum ancak arabamı değiştirmek istiyorum. Grande Punto ilk çıktığı günden beri dikkatimi çekiyor almayı düşünüyorum ancak arkadaşlar linea nın aile için daha iyi olacağını söylüyorlar bagaj hacmi v.s ben punto ve linea arasında kararsız kaldım birde şunu düşünüyorum acaba toyotadan sonra Grande Punto (dizel) da toyotadaki performans ve yol tutuşunu yakalayabilirmiyim? yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Alp, iç mekan genişliği konusunda Corollayı aratmaz GP ve Linea.Performans olarak t-jet ya da multiair tercih edilirse bu konuda da geride kalmazlar.Güvenlik olarak her ikisi de Corolladan çok daha üstün.GP nun Linea karşısındaki tek dezavantajı bagaj hacmi,

Yol tutuş olarak Corolladan daha iyi GP.Tabi bahsi geçen 15 yıllık Corolla:)

Sonuçta, tasarım, donanım, güvenlik, ekonomi... her açıdan daha iyi bir teknolojiye sahip araç alınacak seçim ne olursa olsun.Burada belirleyici faktör sadece bagaj.İç mekan genişliği iki araçta da neredeyse aynı,

Benim tercihim GP olurdu, hayırlısı olsun...

beybagi
04/03/2010, 15:22
Alp, iç mekan genişliği konusunda Corollayı aratmaz GP ve Linea.Performans olarak t-jet ya da multiair tercih edilirse bu konuda da geride kalmazlar.Güvenlik olarak her ikisi de Corolladan çok daha üstün.GP nun Linea karşısındaki tek dezavantajı bagaj hacmi,

Yol tutuş olarak Corolladan daha iyi GP.Tabi bahsi geçen 15 yıllık Corolla:)

Sonuçta, tasarım, donanım, güvenlik, ekonomi... her açıdan daha iyi bir teknolojiye sahip araç alınacak seçim ne olursa olsun.Burada belirleyici faktör sadece bagaj.İç mekan genişliği iki araçta da neredeyse aynı,

Benim tercihim GP olurdu, hayırlısı olsun...

Teşekkürler Arda bey gp turbo jet 120 hp sanırım performans açısından tatmin edici değerlere sahip yakıt olarakta abartılı bir tüketimi yok sanırım gp birde harici bagaj rahatlıkla kullanılır.

ABNEW
04/03/2010, 16:15
Teşekkürler Arda bey gp turbo jet 120 hp sanırım performans açısından tatmin edici değerlere sahip yakıt olarakta abartılı bir tüketimi yok sanırım gp birde harici bagaj rahatlıkla kullanılır.

Alp, t-jet lerin performansını 2000cc lik atmosferik benzinli motorlara benzetebiliriz,

Tüketim kişiden kişiye değişmekte.Ben yaklaşık 7lt/100km lik ortalamayı tutturmaktayım.Tabi trafik, güzergah, aracın durumu, kullanım tarzı tüketimi birebir etkilemekte,

Hb araçların bagaj konusundaki tek avantajı arka koltuğun yatmasıyla ortaya çıkmakta.Bu şekilde sedanlardan daha büyük bir bagaj hacmi elde edilebilir istenirse.Tabi arka koltuklar iptal olmakta:)

Genius
04/03/2010, 19:46
Punto daha çok genç işi duruyor. Linea sedan olduğu için biraz daha ağır kalıyor. Ben bu seçimin birazda kapasite kullanıma bağlı olduğunu düşünüyorum. Şu an GP var ama aileye bir kişi daha gelirse mümkün değil GP'ye sığamam, bu yüzden 1.6 dizel Linea alıp chip yaparım keyfime bakmaya devam ederim ;)

Scottie
04/03/2010, 20:52
Punto daha çok genç işi duruyor. Linea sedan olduğu için biraz daha ağır kalıyor. Ben bu seçimin birazda kapasite kullanıma bağlı olduğunu düşünüyorum. Şu an GP var ama aileye bir kişi daha gelirse mümkün değil GP'ye sığamam, bu yüzden 1.6 dizel Linea alıp chip yaparım keyfime bakmaya devam ederim ;)

abi valla linea pek hosuma gitmiyor. GP linea ya göre daha estetik. bagajı biraz kısıtlı.

Buremir
04/03/2010, 22:47
Ben her ikisinide kullandım önce punto yol tutuşu ve orta derece de bagajı beni tatmin ediyordu zırt pırt bişeyler taşıyıp bagajında bulunduran ve piknik,mangal v.b seven biri olarak
sonra linea'ya geçtim (bu arada her iki aracımda emotion idi) bagaj muazzam söylemesi ayıp takım çantam,mangalım,tabureler,hatta hamağım dahil bagajımdaydı Dip not: ( siyah emotion yıkadıktan sonra seyretmeye doyamıyordum gözüme audi a4 gibi görünüyordu ) ve halen yarısı boş duruyordu hatta memlekete giderken valizler dışında bir sürü de eşya götürmüştüm bizi karşılayan babam :) (canım benim şaşkın bakışlarla bunlar bu arabadan mı çıktı dedi ) linea'dan palio'ya geçmek se çok kötü olmuştu

neyse bir arkadaşımızın dediği gibi yağmur sensöründe yazılım sorunu vardı ancak o derece ciddiyette olduğunu sanmıyorum ki yazılım ile düzeliyordu bende yazılım güncelletmiştim

Sonuca gelecek olursak sırf bagajı ve genişliği için linea derim siyah emotion olursa tadından yenmez :D ancak puntoya göre rahatlık ve kalite eksikliği var tabii

PNT 34
06/03/2010, 06:53
2008 model GP alırım...
LPG kitini taktırırım...
Stepne yi eve bırakır lastik patlama olasılığını göz önünde bulundurarak lastik şişirme gazlarından iki tüp alır arabama koyarım...
senede 2 kere tatile gideceksem port bagaj alır GP nin üzerine yerleştiririm...
hem ekonomim canlanır hem kanım kanlanır....

yok ille de bagaj diye çok para vermek istiyorsam gidip honda city alır bagajında uyurum...

mgraf
06/03/2010, 09:13
geçen hafta 2 tane 2007 linea 1.3 emotion geldi ist dan satalım diye.detaylı inceledim.çok güzel araç.daha önce active modellerinide satmıştım ama emo çok farklı sanki linea değil :) iç döşemesi malzeme kalitesi çok güzel.bendeki araçlar 60-80 km arası.deri direksiyonlarda yer yer kalkmalar var.blue-me başarılı.kısacası ben sevdim.alınırsa emo alınır