PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabam karlı havadan sonra çok yakmaya başladı :(

TOLGAHAN
05/02/2010, 17:53
arabam (1.4 active benzınlı) ile kar ve buzda epey kucuk vıteste buz ustunde uzun süre yol almak zorunda kaldım yada alamadım kaymaktan yakıt tuketımı kilometrede 9.2 ye kadar cıktı normalde 7 civarıydı sehır ıcı sımd 8.6 dan asagı ınmıor:agri:acaba neden

gurik
05/02/2010, 18:02
sıfırlarsan iner. ortalamayı hesaplıyor adı üstünde.

TOLGAHAN
05/02/2010, 18:04
nasıl sıfırlanıor peki

yardımcı olursanız sevınırım

Kriminal
05/02/2010, 18:12
Adı ustunde kucuk vıteste cok yol almıssın
mesela normalde 10 km yapıyosan karlı buzlu havalarda 30 km yamıs gıbısın e bıde kucuuk vıtes delı gıbı ıcer benzını
eh bıde 3.60 olunca benzın Allah yardımcımız olsun ::)

TOLGAHAN
05/02/2010, 18:35
amin:) de suanda da 8. 6 yakıor normal yolda 7.2 yakması gerekırken fazla yakıor yol bılgısayarında nasıl sıfırlıcam acaba

Kriminal
05/02/2010, 18:43
yol bılgısayarını sag koldakı dugmeye basılı tut sıfırlanır

gurik
05/02/2010, 18:55
trip düğmesine uzun süre basılı tutun. Bakın biraz devirli kullanıyorsunuz gibi geldi. Fire 77 sakin kullanımı seven bir motor. Malum havaların soğuması da yıkışı arttırır. Yani 1. vites kullanmanız motorda kalıcı bir yakış artışı oluşturmaz. Kullanımınızı gözden geçirin.

ABNEW
05/02/2010, 19:37
Tolga, kaygan zeminde düşük vites ve yüksek devirde yol almaya çalıştığın için tüketimin artmış.Sonuçta lastikler katedilen mesafeden çok daha fazla dönmüş, bu yüzden değerler normal denebilir,

Tüketim verisini de denildiği trip tuşuna uzun süre basarak resetleyebilirsin.Bunu yapmasan da yol bilgisayarındaki saat dolduğu zaman (99 saat) kendiliğinden sıfırlanır...

GP COSKUN
05/02/2010, 20:48
tolga han böyle bir hava ve zemin şartlarında yakıt tüketim ortalamanın yükselmesi gayet normal üstelik 1ve 2. viteslerle yol almakta tüketim ortalamanı arttırır
arkadaşlarında dediği gibi değerleri sıfırlarsan tüketimin her zamanki seviyeye inecektir
mesajında kaymaktan yol alamadım cümlesini patenaj yaptığı için yazdın ise
patenaj yapmak tüketim ortalamasına artış olarak yansımaz nedenine gelince
araçlarımızdaki kilometre teli şanzumandaki kilometre dişlisine bağlıdır senin tekerleklerin patenaj yapmaya başladığında kilometre dişlisinin dönüş hızına göre sürat hesaplanır ve yol bilgisayarına gönderilir yol bilgisayarıda ortalama tüketimi hesaplayıp ekranda gösterir sen belki 10 km yol gelmişsindir ama tekerleklerin patenajdan dolayı 15 km denk gelecek kadar dönmüştür bu durumda yol bilgisayarı tüketimi hesaplarken
tüketilen benzin miktarını 15 km ye bölerek hesap yapar ki buda yol bilgisayar verisinin yanlış olduğunu gösterir bunu şöylede düşünebilirsin aracını lifte kaldırıp 1-2-3-4 vites bi beş dakka gidiyormuş gibi lastiklerini 20 km kadar çevirsen yol bilgisayarın yakılan yakıtı 20 km bölüp sana ortalamayı verecek ama aslında sen ve araban olduğunuz yerde duruyorsunuz
bunu neden anlattım 10 km lik mesafeyi tekerleklerin 15 km dönerek tamamlayacak yol bilgisayarından alınan tüketim değeri 9,2 olacak çünki yol bilgisayarı hesaplama yaparken alınan mesafeyi 15 km üzerinden hesaplayacak ama gerçekte allınan yol 10 km olduğu için senin gerçek tüketimin belkide 10-11 litre civarı gerçekleşmiştir
ama buzlu zeminde patenajla yol alındığı için bu durumda yol bilgisayarıda kandırılmış olur tekerleğin dönüş km sine göre doğru ama gerçekte varılan mesafeye göre yanlıştır
bilgilendirme amaçlı yazdım umarım başını ağrıtmamışımdır

matematiksel hesapla hesaplarsak

patenajla alınan yol =15 km
ortalama yakılan yakıt = 9,2 litre ---------------------- 9200 ml /10 = 920 ml
gerçekte gidilen mesafe = 10 km ---------------------- 920 ml *15 = 13,8 litre
gerçekte yakılan yakıt = 13,8 litre

gurik
06/02/2010, 00:40
Ümitciğim lise yıllarıma döndürdün beni. Allah iyiliğini versin. Çok güzel açıklamışsın kardeşim.

KaGaN
06/02/2010, 16:34
Tüketimin artması normal kış şartları malum birde patiyle gittiyse oda artırır...

TOLGAHAN
11/02/2010, 13:09
ÇOK tesekkurler arkadaslar cok acıklayıcı oldu sok saolun