PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafikte karşılaşılan bir olayın analizi

usermm1
02/02/2010, 17:34
ben E6 otobanında sol şeritten yasal hız sınırı olan 120kms hızla giderken, arkadan 150kms hızla(yasal hız sınırını çiğneyerek) gelen bir araç bana sellektör yaparak yol isteme hakkına sahip midir?

06kaymak
02/02/2010, 17:43
bana göre evet...çünkü acil bir durum söz konusu olabilir...

cann
02/02/2010, 17:48
ilahi serdarcım,öyle bir konu açmışsın ki,yüzlerce örnek yazabilirler şimdi buna,biz buna sevgili Atatürk'ümüzün dediği gibi "biz bize benzeriz" diyoruz,oraya gelene kadar,
*emniyet şeridi ihlal edilebilir mi?
*ambulans vs nin arkasına takılarak yüzsüzce ,yol verenlerin önüne geçilebilirmi,
*ticari minibüs taksi vs için trafik kuralları geçerli değilmi
vs vs vs vs vs.......
bu böyle devam eder gider,
en vahimini söyliyeyim,
*kırmızı ışıkta geçilirmi?
biz okulda çocuklara "kırmızı da dur,yeşilde geç" diye öğretiyoruz,ama ben böyle yaparak çocuklara kötülük yaptığımıza inandığım için,arkasından "yeşilde yansa yinede yola bir bakın,çünkü her an bir öküz kırmızıda geçip sizi öldürebilir" diye söylüyorum,öldükten sonra haklı olmanın bir anlamı kalmıyor malesef,
daha geçenlerde kendisine yeşil yandığı için geçerken bir ÖKÜZ tarafından ezildi yavrucağın biri.............

Kriminal
02/02/2010, 17:54
Serdarcım ben yol vermıyorum ....

bravo_sercan
02/02/2010, 18:00
Arkadan gelen bizden süratliyse ,yol vermek mantıklı geliyor bana.
''ki eğer motorunza güvenip oynamak istemiyorsanız '' =)

usermm1
02/02/2010, 18:07
ilahi serdarcım,öyle bir konu açmışsın ki,yüzlerce örnek yazabilirler şimdi buna,biz buna sevgili Atatürk'ümüzün dediği gibi "biz bize benzeriz" diyoruz,oraya gelene kadar,
*emniyet şeridi ihlal edilebilir mi?
*ambulans vs nin arkasına takılarak yüzsüzce ,yol verenlerin önüne geçilebilirmi,
*ticari minibüs taksi vs için trafik kuralları geçerli değilmi
vs vs vs vs vs.......
bu böyle devam eder gider,
en vahimini söyliyeyim,
*kırmızı ışıkta geçilirmi?
biz okulda çocuklara "kırmızı da dur,yeşilde geç" diye öğretiyoruz,ama ben böyle yaparak çocuklara kötülük yaptığımıza inandığım için,arkasından "yeşilde yansa yinede yola bir bakın,çünkü her an bir öküz kırmızıda geçip sizi öldürebilir" diye söylüyorum,öldükten sonra haklı olmanın bir anlamı kalmıyor malesef,
daha geçenlerde kendisine yeşil yandığı için geçerken bir ÖKÜZ tarafından ezildi yavrucağın biri.............
mustafa abi haklısın aslında nerde neyi arıyorum değilmi?

bana göre evet...çünkü acil bir durum söz konusu olabilir...
müslüm söylediğini bende düşündüm ama dörtlü flaşörleri yaksa neyse dicem.

GRDEDE
02/02/2010, 18:10
Değerli forumdaşlar eskilerin bir sözü vardır ''ite dalaşma çalıyı dolaş ''siz siz olun bulaşmayın.Bırakın gitsin.Bir saat kadar önce bir kavşakta yeşil yandı hareket ettim ve tam kavşağın içinde soldan gelen ve kırmızı ışığa uymayan bir araçla burun buruna geldim ve kornaya bastım.Özür dilemesi gereken vatandaş (20 yaşlarında)bana el kol hareketi yaparak ''...tir git ''diye bağırdı.Bende İt'e dalaşmadım.Bence siz de bulaşmayın...

Kriminal
02/02/2010, 18:17
Çeşme otobanında alfa romeo kıpkırmızı yanımdan bır gectı ınanılmaz hızlıydı
Hemen 155 balçova gıselerde trafik çekmiş kenara ceza yazıyodu adres sorma bahanesıyle poliis arkadasa bısey sordum durum korkunc 300 küsürdü sanırım ceza..yapmadım etmedım dıyodu fakat
polis:Beyfendı cesme giselerden 17:10 da girmişssiniz otobana ve sızı cevırdıgımızde saat 17:24 normalde bu kadar yolu 40-45 dakıkada gelmenız gerekıyordu ortalama hızınız 212 km

Cok sevınmıstım Adalet yerını buldu..
Korkmadan elınızın altında bır telefon....

Ha bıdaha hızlı gıtmezmı merak konsu tabı ama yınede rahatlamıstım...

cann
02/02/2010, 18:26
Çeşme otobanında alfa romeo kıpkırmızı yanımdan bır gectı ınanılmaz hızlıydı
Hemen 155 balçova gıselerde trafik çekmiş kenara ceza yazıyodu adres sorma bahanesıyle poliis arkadasa bısey sordum durum korkunc 300 küsürdü sanırım ceza..yapmadım etmedım dıyodu fakat
polis:Beyfendı cesme giselerden 17:10 da girmişssiniz otobana ve sızı cevırdıgımızde saat 17:24 normalde bu kadar yolu 40-45 dakıkada gelmenız gerekıyordu ortalama hızınız 212 km

Cok sevınmıstım Adalet yerını buldu..
Korkmadan elınızın altında bır telefon....

Ha bıdaha hızlı gıtmezmı merak konsu tabı ama yınede rahatlamıstım...
parası "baba parası" ise yine gider:) yok bizim gibiyse (2 gün önce yediğim 130 tl den sonra,sağda gördüğüm her arabayı radar zannediyorum:) ) gitmez..

Kriminal
02/02/2010, 18:29
Gecmiş olsun mustafa abi..

ABNEW
02/02/2010, 18:36
Serdar, sol şerit zaten sollama amaçlı kullanılan şerittir.Bu şeridi hızınız ne olursa olsun normalde işgal etmemek gerekli.Sollama yapılıp sağa, hızınıza uygun olan şeride geçmeniz gerekli.Arkadan birisi 150km/s le gelebilir, onun arkasından da bir başkası 200km/s ile gelebilir, hız sınırı gelenlerin sorunu.Sonuçta sol şeritte devamlı gidilmez...

KaGaN
02/02/2010, 18:46
Kafadan sol şerit ihlali serdar arkadaş suçlu durumda :) arkasından gelen şahıs solladıktan sonra 150 km hızdan normal hız sınırına düşmediyse o dahada suçlu onun arkasından ardanın dediği gibi 200 le falan gelen varsa bırak açın yolu allaha havale edin onun sonu belli zaten :P

OzzY
02/02/2010, 19:03
ben E6 otobanında sol şeritten yasal hız sınırı olan 120kms hızla giderken, arkadan 150kms hızla(yasal hız sınırını çiğneyerek) gelen bir araç bana sellektör yaparak yol isteme hakkına sahip midir?
sizde sol şeridi işgal ederek trafik kuralı çiğnediğinize göre haklıdır bence...
hızınız ne olursa olsun sürekli sol şeritte gitmemeniz gerekmekte
yani o 150yle giden kişinin yol istemesine daha gerek olmaması lazım aslında

GP COSKUN
02/02/2010, 21:54

kısaca evet yol isteme hakkına sahiptir
sizin yaptığınız devamlı sol şerit ihlali
diğer aracın yaptığı hız ihlali
bu durumda ikinizde suçlusunuz ama suçunuz farklı
kaldıki müslümünde dediği gibi acil bir yere gidiyor olabilir
hızlı gitmenin bir cezası vardır ama bu cezayı veya kuralı siz onu yavaşlatarak sağlama hakkına sahip değilsiniz
olaya şöle bakalım trafiğe çıkması sakıncalı olan bir araç trafiğe çıktığında gidip önünü nasıl kesme hakkımız yoksa yavaşlatma hakkımızda yok
böyle durumda en iyisi sağ şeride geçip tabakhaneye yetişen arkadaşa yol vermektir

muratde
02/02/2010, 23:49
serdar abi selam verdin borçlu çıktın misali oldu bu mesaj valla.

usermm1
03/02/2010, 01:11
ben devamlı sol şeritten gitmiyorum, sollar sollamaz sağa da geçmiyorum. teşekkür ederim yorumlar için.

narkoz30
03/02/2010, 08:23
Arkadaşlar ucuz kahramanlık yapmayalım brakın yol verin cehennemin dibine kadar gitsin zaten o sivri zekalı arkadaş hız yapacam diye ego tatmini yapacam diye birinin yada kendinin canını alacak bir gün o siz olmayın s...sin gitsin cehennemin dibine kadar yol vermeyip ne yapacaksınız ucuz delikanlılığa gerek yok yol vermezseniz zaten o hıyar arkadaş gibi bir mentaliteye sahip olursunuz sinirlerinize sahip olun trafikde sinirlilik ufacık bir hataya bile sebep olsa mal ve can zararına yol açar bunun çokça örneği var. Siz farklı olun trafik öküzlerine yol verin. :) Erkekliğinizden delikanlılığınızdan birşey eksilmez. Ben böyle yapıyorum :)

serdar2362
03/02/2010, 12:32
Hakan'cım seni biraz asabi gördüm yaw.

barbar74
03/02/2010, 13:08
Arkadaşlar ucuz kahramanlık yapmayalım brakın yol verin cehennemin dibine kadar gitsin zaten o sivri zekalı arkadaş hız yapacam diye ego tatmini yapacam diye birinin yada kendinin canını alacak bir gün o siz olmayın s...sin gitsin cehennemin dibine kadar yol vermeyip ne yapacaksınız ucuz delikanlılığa gerek yok yol vermezseniz zaten o hıyar arkadaş gibi bir mentaliteye sahip olursunuz sinirlerinize sahip olun trafikde sinirlilik ufacık bir hataya bile sebep olsa mal ve can zararına yol açar bunun çokça örneği var. Siz farklı olun trafik öküzlerine yol verin. :) Erkekliğinizden delikanlılığınızdan birşey eksilmez. Ben böyle yapıyorum :)

Aynen katılıyorum ver yolu nereye giderse gitsin bu tatminsizler...

smartmavi
03/02/2010, 20:26
Değerli forumdaşlar eskilerin bir sözü vardır ''ite dalaşma çalıyı dolaş ''siz siz olun bulaşmayın.Bırakın gitsin.Bir saat kadar önce bir kavşakta yeşil yandı hareket ettim ve tam kavşağın içinde soldan gelen ve kırmızı ışığa uymayan bir araçla burun buruna geldim ve kornaya bastım.Özür dilemesi gereken vatandaş (20 yaşlarında)bana el kol hareketi yaparak ''...tir git ''diye bağırdı.Bende İt'e dalaşmadım.Bence siz de bulaşmayın...

arkadaslar ite bulaşma diyerek zaten meydanları onlara bırakmadık mı, sayıları bu nedenle artmadı mı? Sen bosver polis bosversin sonra gelip seni yine biryerde bulacak emin olun...

KaGaN
03/02/2010, 20:37
Türkiyede kanunlar harfiyen uygulanmadıkça bunların sayısı çok daha artıcak maalesef :(

Çok ama çok sert cezalar olması lazımki caydırıcı olsun..

Şuanki hız ihlalinin cezası ne kadarki ?? en fazla 500 olsun..

Adam altında 300,000 liralık araba var dokunurmu ona 500 falan :(

narkoz30
03/02/2010, 22:41
arkadaslar ite bulaşma diyerek zaten meydanları onlara bırakmadık mı, sayıları bu nedenle artmadı mı? Sen bosver polis bosversin sonra gelip seni yine biryerde bulacak emin olun...
Sertaç oldu olacak arabada levye ile gezelim :) Ben böyle bi kavga gördüm tv de benzin istasyonuna girmişler hız yapan kankalar arkalarından artislik yaptıkları bi araç gelmiş içeriden 4 kişi çıkmış şöförü dövüyorlrdı yanındaki arkadaşı da korkudan karışmıyordu bile kavgaya. Aslında kaba kuvveti sevmem ama bazı insanların bundan pay çıkarması gerektiğine inanırım trafikte hiç silah çekilmedi bana hiç küfür yemedim desem yalan olur ama dayak yemedim. Ha artislik yapan çıkmadı mı çıktı önüme dreksiyon kırdılar el kol hareketi falan çıktm arabadan 2 metre boyu görünce asabiyet birden gitti o sivri zekalı sonradan delikanlı arkadaşlarda. Bu arada ben bezbol sopası taşımayı ciddi ciddi düşünüyorum ama bunun snnuçlarına da katlanır mıyız o ayrı konu şu anda sinirimin taşmasına katlanıyorum sadece.
Osmanlı zamanında yada 4. murat zamannda bi falaka denen şey vardı bizim toplumun anlayacağı tek dil budur biz medeniyete ulaşamayız ulaşamayacağız çünkü başımızda Atatürk yok onun fikirlerini savunanlar hiç yok. Bu durumda düz mantıkla dayak cennetten çıkmadır lafı çok doğru geliyor.
40 yaşına az kaldı alacam fahri müfettişliği Çoşkunla beraber kameraları takıp trafiği denetleriz dimi çoşkun ;) :D

GP COSKUN
04/02/2010, 00:11
Sertaç oldu olacak arabada levye ile gezelim :) Ben böyle bi kavga gördüm tv de benzin istasyonuna girmişler hız yapan kankalar arkalarından artislik yaptıkları bi araç gelmiş içeriden 4 kişi çıkmış şöförü dövüyorlrdı yanındaki arkadaşı da korkudan karışmıyordu bile kavgaya. Aslında kaba kuvveti sevmem ama bazı insanların bundan pay çıkarması gerektiğine inanırım trafikte hiç silah çekilmedi bana hiç küfür yemedim desem yalan olur ama dayak yemedim. Ha artislik yapan çıkmadı mı çıktı önüme dreksiyon kırdılar el kol hareketi falan çıktm arabadan 2 metre boyu görünce asabiyet birden gitti o sivri zekalı sonradan delikanlı arkadaşlarda. Bu arada ben bezbol sopası taşımayı ciddi ciddi düşünüyorum ama bunun snnuçlarına da katlanır mıyız o ayrı konu şu anda sinirimin taşmasına katlanıyorum sadece.
Osmanlı zamanında yada 4. murat zamannda bi falaka denen şey vardı bizim toplumun anlayacağı tek dil budur biz medeniyete ulaşamayız ulaşamayacağız çünkü başımızda Atatürk yok onun fikirlerini savunanlar hiç yok. Bu durumda düz mantıkla dayak cennetten çıkmadır lafı çok doğru geliyor.
40 yaşına az kaldı alacam fahri müfettişliği Çoşkunla beraber kameraları takıp trafiği denetleriz dimi çoşkun ;) :D

aman abi kalsın beni itle manyakla uğraştırma
benim başımda 35 tane trafik canavarı var ben onlara yetişemiyorum
birde bunlarla hiç uğraşamam valla

usermm1
04/02/2010, 01:08
40 yaşına az kaldı alacam fahri müfettişliği
müfettişliği bende istiyorum ama müracaat eden 10.000 kişiye 7 yıldır atama yapılmamış.