PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buzlu - kaygan yolda araç kullanımı

Moosty
26/01/2010, 13:19
Merhabalar,

Geçen gün başka bir konu başlığı altında kaygan yolda Dualogic vitesi ECO modunda kullanıp, yüksek vites - düşük devir ile gitmeye çalıştığımdan bahsetmiştim:

Aman dostum dikkat et.karlı ve kaygan zeminde eco modunu kullanmanı pek tafsiye etmem.arabayı yüksek vites-düşük devir kullanırsan kaygan zeminlerde sürekli fren kullanmak zorunda kalırsın.düşük vites-yüksek devir kullanırsan motor freni ile fren kullanmadan bile kontrolü rahat sağlarsın.

erosistanbul ise bunu çok tavsiye etmeyince ayrı bir başlık açıp konu hakkında ustaların fikrini almak daha doğru olur diye yeni başlık açtım.

ECO modunu açarkenki düşüncem şuydu, araç olabildiğince yüksek vites - düşük devir ile gitsin ki, tekerleklere uygulanan tork daha az olsun ve araç patinaj çekmesin, kontrolü kaybetmeyeyim.

ECO modu açık olduğuında araç 2000 devirde vites yükseltiyor, dolayısı ile saatte 50 km hıza ulaştığında çoktan 5. vitese gelmiş oluyor.

Gerçi ben o gün o yolda 5. vitese hiç çıkmadım, en fazla 4. vitesi gördüm demek ki saatte 50 km nin üzerine de çıkmamışım, önümdeki araçlar ile takip mesafemi yüksek tuttum ve kırmızı ışık yanmıyor olsa bile ben gidene kadar yanacağını bildiğim için ışıklara doğru ayağımı gazdan çektim ve araç vites küçülterek ışıklarda durdu, neredeyse hiç fren kullanmadım.

erosistanbul'un yorumu da doğru, düşük viteste ise motor freni daha etkili, araç kontrolünün kaybedilmesindeki en büyük diğer etken olan fren yapma ihtiyacını azaltıyor.

Bu durumda kaygan yollarda yavaş kalkıp düşük devirlerde bir kaç vites yükselttikten sonra vitesi çok yükseltmeden yüksek devirlerde mi kullanmak doğrudur? Nasıl bir sürüş tekniği uygulamak lazım, ustalar bir yorum yapabilirse çok sevinirim.

abulbul08
26/01/2010, 13:34
rampa yukarı giderken moosty arkadaşındediği geçerli.düz yolda ve rampa aşağı inerken erosistanbul arkadaşın dediği geçerli. her iki durumda doğru fakat yol durumuna göre ayarlamak gerekiyor.

serdar2362
26/01/2010, 14:06
Kar ve buz olan yerlerde kesinlikle hız düşürülmeli ve yolun eğimine göre vites ayarlaması yapılmalıdır. Yokuş yukarı çıkışlarda yavaş olan hızı sabitlemeli lastik tutunuşuna dikkat edilmelidir. Yokuş aşağı inişlerde hızdan dolayı atalet yüksek olacağından daha yavaş ve buz üstünden ziyade lastikler kar üzerine gelecek şekilde gidilmelidir.

Evo1
26/01/2010, 14:16
Bu mevsimde bu konu amiyane tabirle "cuk" oturmuş, teşekkürler,

Aslında bi yerde iki durum içinde düşük vites yüksek devir kavramı uygundur; zaten aracın hızı aşağı yukarı sabit gibidir çok artmaz, tek yapmamız gereken (bence) diğerler araçların panik yapmaması için dua etmektir. Yokuş çıkarken de gaz pedalı ve motor devri arasındaki uyumu sabit tutmaya gayret göstermeliyiz, ivmelenme durumundan çok sabit hızı korumak daha mantıklı, zira ivmelenme anında çeken tekerlerin buz ya da kaygan zemine denk gelmesi patinajı davet eder. Naçizane görüşüm böyledir. :)

GP COSKUN
26/01/2010, 14:22
şu anda iş yerindeyim bu konuyla ilgili akşam size çok detaylı bir açıklama
ve teknikler verebilirim
ama okuduğunuzda (tam tacrübesi olmayan arkadaşlar) vay be diyeceklerinden eminim

Evo1
26/01/2010, 15:00
ve teknikler verebilirim
ama okuduğunuzda (tam tacrübesi olmayan arkadaşlar) vay be diyeceklerinden eminim

Tecrübelerinden istifade etmek isteriz, şimdiden teşekkürler

barbar74
26/01/2010, 15:18
daha önceki tecrübelerime dayanarak biz ne kadar dikkatli ve gerekeni yapsakta dikkatsiz ve tecrubesiz bir sürücü kaya kaya gelip arabamıza vuruyor... yine tecrubelerime dayanarak yazıyorum en güzeli böyle zamanlarda en iyisi hiç çıkmamak çıkıyorsanızda toplu taşıma araçları, taksileri kullanmak veya tabana kuvvet gideceğimiz yerlere varmaktır. ayrıca hem gp'mizi riske atmamış oluruz ve o soğuklarda kar lastiği ve zincir takmak zahmetlerine girmezsiniz bunun artısı olarakta soğuk algınlığına yakalanmaz hastane, ilaç masrafları, kar lastiği ve extra jantlar, kaporta masraflarına harcıyacağınız para cebinizde kalır birde puntolarınızın orijinalliği bozulmaz.

utku952
26/01/2010, 15:21
benzinliler için bişy diyemem ama arabanın dizel olması ve mauel vites olması büyük avantaj sağlıyor bence... yokuşlarda 1.vitese takınca kendi torkuyla gazsız cıkıyor zaten, inişlerde de o şekilde düşük viteste motor freni ya da az fren le inilebiliyor... cumartesi günü leventte deneme şansım oldu beşiktaşa 2 saatte gidince baya deneyim yaşadım öle diyeblirim :) tabi lastiklerin durumu da önemli

testo19
26/01/2010, 15:23
ve teknikler verebilirim

sabırsızlanıyorum...

KaGaN
26/01/2010, 17:22
ve teknikler verebilirim
Merak içinde bekliyoruz abi...Eminim yine duymadığımız şeyler söyliceksin.

Punto_Can
26/01/2010, 18:50
ve teknikler verebilirim

şimdiden "vay be!" :D

GP COSKUN
26/01/2010, 21:14
arkadaşlar
kışın özellikle kar buz konusu herkesin korkulu rüyasıdır
ben de bunun la ilgili bir kaç şey anlatıp yardımcı olmak istedim

karlı ve buzlu zeminde birinci ve en önemli kural ani hareketlerden kaçınmak debriyajı yavaş kullanmak direksiyon hareketleri olabildiğince ağar ve yavaş gaza basmalarınız ve gazdan çekmeleriniz yavaş kısaca araçta sürüş ile ilgili tüm hareketleriniz yavaş olmalıdır ani hareketlerde bulunduğunuzda özellikle buzlu zeminde aracınız kontrolünüzden kolayca çıkacaktır
kaygan bir zeminde kalkış yapmaya çalışacaksanız öncelikle 2. vitesinizi kullanmalısınız ve hafif gaz vererek debriyajdan ağar ağar ayağınızı kaldırmalısınız ve aracın tutunmasını takip ederek gazı yavaş yavaş arttırmalısınız 1. vitesle kalkmaya çalışmak aracınızı hareket ettirmeyecek ve patenaj yapmasına neden olacaktır otomatik vitesli araçlarda mustafa nın dedikleri doğru yüksek vitesli kalkış sayesinde düşük tork ile kalkış yüzeye tutunmayı daha kolaylaştıracaktır
buzlu bir zeminde rampa çıkacak iseniz rampaya başlamadan önce o yokuşu hangi vitesle aracınızın çıkabileceğini tahmin edip aşağıdan yukarı doğru o vitesle çıkışa başlamalı ve çıkış sırasında kesinlikle gaz pedalına uygulanan kuvvet azaltılıp çoğaltılmamalıdır aracınız sizin bu hareketinize patenajla karşılık verip rampanın yarısında kalmanızı sağlayacaktır böyle rampalarda bir önemli konuda rampayı çıkarken etrafıda kontrol edip aracınız yarıda kaldığında kaldığı yerde de yoğun buz varsa tutunamayacağından geriye yani ters istikamete doğru kayma eğilimi gösterebilir böyle bir durumda aracınızı her hangi bir yere doğru sürüp sabitlemeniz için etrafınızı kontrol etmelisiniz bu sağ tarafınızda bir refüj yada kaldırım taşları ağaç yada park etmişbir araç bunlarıda göz önünde bulundurursanız durmanız kolaylaşacaktır ve hasarınız hızlanıp geriye doğru kayıp daha büyük bir kaza yapmanızı engelleyecektir
çıkacağınız vitesle başlayın dememin sebebi ise diyelimki 4. vitesle çıkmaya başladınız devriniz ve süratiniz düştü yada aracınız çok yüksek viteste olduğu için sizde devir düşüyor diye gaz verdiğinizde patenaj yapmaya başlayacak yada 3. vitesten 2. vitese aldığınızda 3 ten 2 ye çekerken debriyaja basmak zorunda kalacaksınız siz debriyaja bastığınızda doğal olarak bir saniyeliğine dahi olsa aktarma organlarını devre dışı bırakıp 2. vtese aldıktan sonra debtiyajdan ayağınızı çektiğinizde aktarma organlarına tekrar
güç aktarmaya başlıycaksınız bu hareketiniz karşısında amine tutunma problemi yaşayan çekiş tekerlekleriniz patenaj yapmaya başlayacak ve artık rampayı çıkmanız
zorlaşacak belkide uygun vitesle hiç zorlanmadan takılmadan çıkacağınız bir rampanın orta yerinde kalmış olacaksanız diyelimki böyle bir durumda rampada kaldınız bu yerde kalkış yapmaya çalışmanız size bir fayda sağlamayacak daha çok lastik aşınması debriyaj balata aşınması ve boşa yakılan yakıt olarak geri dönecektir bu durumda yapılması gereken en uygun olan şey rampanın başladığı yere kadar inip çıkabileceğiniz vitesle çıkışa başlamanız olacaktır
çıkış esnasında direksiyonu sağa sola çevirmeniz de patenajın başlamsına sebebtir siz direksiyonu sağa veya sola çevirdiğinizde aracınızın akslarına iletilen güç miktarı değişiklik gösterir mesala sağa doğru dönük şekilde iken sağ tekerleğiniz sol tekerleğinize göre daha az döner sol tekerleğiniz ise daha fazla döner ancak buzlu zeminde bunun tam tersi olur sağa döndürdüğünüzde sağ tekere aktarılan güç daha fazla olduğundan sağ tekerleğiniz patenaj yapmaya başlar
bu yüzden rampa veya çıkarken de direksiyonun düz konumda olması tekerleklere aktarılan gücün eşit olması demek ve çekiş gücünün her iki teker içinde eşit olması demektir
rampa inişlerde ve yokuş inişlerinde ise farklı teknikler uygulayabilirsiniz bunu yolun durumuna ve buzun kayganlığın durumuna göre siz seçmelisiniz
diyelimki buzlu bir zeminde iniş yapacaksınız bu yokuşta size yardım edecek en önemli unsur aracınızın süratinin mümkün olduğu kadar düşük olmasıdır
burada mustafanın da belirttiği gibi motor freninden yararlanmak çok faydalıdır ancak motor frenininde fazlasının sizi kaydıracağını çekiş tekerleklerini kilitleyeceğini unutmayın en uygun devir 2000-3000 devir arasıdır çok devir düşürürseniz fren kullanma ihityacı duyarsınız ayağınızı her fren pedalına götürmeniz demek sizin için daha fazla risk demektir
çok yüksek devirde motor freni ile inmekte sizi tehlikeye atacaktır motorunuz giden aracınızı tutmaya zorlayacak devir yükseldikçe yere az tutunan lastikleriniz motorun fren gücüne karşı koyamayarak kilitlenecek ve kayma başlayacaktır aslında en riskli kayma şekli budur çünkü çeker tekerlekleriniz motor freni ile inerken kilitlenir ise motorunuz duracak yani dönmeyecek motoru döndürmek içinde artık ne yapsanız fayda etmeyecektir fren yaparken kayarsanız frenden ayağınızı çektiğinizde tekerleklerinizin yeniden dönmesini sağlayabilirsiniz ancak motor frenlemsiyle kilitlenmiş tekerleklerinizi
açamazsınız ve aracınız artık nereye vurup durursa o zaman kaymanız sona erer motor freninde aracınızın kaydığını en basşt şekliile nasıl nalayacağınıza gelince bu kayma başladığında motorunuzun sesi kesilecektir devir saatiniz sıfıra düşecektir bunları fark ederseniz aracınız kayıyordur
bu yüzden motor devrini 2000-3000 devirde tutmanız çok önemlidir
diğer bir başka kayma şeklide frene bastığınızda kayma başladıysa fren pedalına uyguladığınız basıncı azaltarak tekerleklerinizin yeniden dönmeye başlamısını sağlamalısınız eğer yeterli gelmez ise kayma devam ediyor ve araç yön değiştirimeye başlıyorsa direksiyonunuzu düz konumda tutup gaz pedalına hafifçe dokunup çekmeniz
sizi tekrar yolunuza sokacaktır yanal kaymalarda en etkili aracı toplama yöntemi budur
diyelimki buzlu bir yokuşu iniyosunuz ve aşağıda trafiğin tıkandığını gördünüz ileriyikontrol edip geçebileceğiniz bir yer varsa paniklemden ve ani hareketlerde bulunmadan geçebileceğiniz yere doğru ilerleyin aracınızda kayma başladıysa ve yönünüzü tututrmak için eğer aracınızda abs var ise fren pedalına tam basınç uygulayarak aracınızı oraya doru yönlendirin abs li araçlarda sürücülerin en çok yaptığı hatalardan biride abs sistemini doğru kullanmayı bilmemektir abs frenli araçlarda fren pedalına uyguladığınız basıncı azaltıp çoğaltırsanız etkili frenleme yapamazsınız tekerleklerinize yönvermek için kullanacağınız ve esas amacı kaymalarda direksiyon tekerleklerinin kilitlenmesini önlemek olan sistemi kullanamaycaksınız çünki abs beyni siz basıncı azaltığınızda tehlike geçtiolarak algılayacak ve devreden çıkacaktır oysa ayağınız tam basınç olarak fren pedalında kalırsa sistem zaten kilitlenmeyiönleyecek size manevra imkanı tanıyacaktır
bir başka yöntemde gazla inmektir ki bunu genelde ağır vasıta araçlar kullanır ama küçük araçlardada çok etkili bir yöntemdir
rampayı inmeden önce aracınızı en küçük vitese alıp yani 1. vites ile hafifçe gaz vererek hiç fren kullanmadan inmektir burada dikkat edilmesi greken konu rampanın eğiminin çok aşırı olmamasıdır motor devri artmadan yada siz 1.viteste aracınız gazdan ayağınızı çektiğinizde duracak kadar yavaşlayabiliyorsa böyle bir rampayı 1. viteste gaz vererek hiç kaymadan inebilirsiniz rampanın dikliğine ve eğimine göre bu yöntemi 2. ve 3. vitesinizlede uygulayabilirsiniz rampanın eğimi ne kadar az ise o kadar yüksek vites tercih edebilirsiniz
son olarak herşeyi uyguladınız ve kaymayı önleyemediniz yapacağınız bazı dış etkenlerden yararlanmak olacaktır mesala yoldaki kaldırımlara sürterek durmak daha fazla hızlanmadan en yakın ağaca yada park halindeki bir araca çarparak veya sürterek durmak en iyisi olacaktır
unutmayın gözünüze kestirdiğiniz bir yere vurup durmak kontrolden çıkmış bir aracın
kendi kafasına göre hızlanıp bir yere patlatmasından vey uçmasından daha iyidir
benim bildiklerim ve senelerce uyguladıklarım bunlardır
eğer size biraz olsun faydalı olabilecekse ne mutlu bana

KaGaN
26/01/2010, 21:38
Abi süpersin vallaha Ne desek az gerçide.Çok çok teşekkürler.Sadece coşkun abinin yazılarını okuyarak usta bir şöför olmamak elde değil gerçekten.

onurcan
26/01/2010, 22:15
Çoşkun kardeşim konuyu detaylı anlatmışsın emeğine sağlık,
bende salı günü Anamur-Konya arasında bildiğiniz gibi Sertavul geçidinde yaklaşık 40 Km bir karlı fırtınalı şekilde geçtim rampa çıkarken çok devirli bir şekilde normal bir sürüş tekniği uygulayarak zincir bile takmadan puntodan beklediğim çok üstünde bir performans gördüm bu arada Abs denememde çok başarılı buldum.
aracı aşırı devirden kaçındım, yol ortasından gitmeye garet ettim ,fren uygulamadım,manevradan kaçındım ve istediğim sonucu aldım..
lastik durumu iyi, ve 5 kişi çok başarılı buldum aracı....

muratokay
26/01/2010, 23:04
coşkun abi çok teşekkürler, çok yararlı bilgiler. her yerde bulunmaz valla...

serdar2362
26/01/2010, 23:09
Coşkun kardeşim. Bu yazdıklarını çok çok sonra okuyacaklar için ayrı bir konu olarak kayda geçirilmesi bence daha iyi olacaktır. Arama motorunda direkt çıkacağından gençler ve yeni yetişen sürücüler tarafından çok faydalı olacağı kanısındayım. Ellerine ve gözlerine sağlık.

erosistanbul
27/01/2010, 00:11
Ümitcim verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.bilgiler mükemmel ve doyurucu.güzel bir araştırma çalışması olmuş. biraz daha deneyimlerine yer verirsen sevinirim.
bende bitliste görev yaptığım zamanlarda internetten bi araştırma yapıp uygulamaya çalışmıştım.orada kar bi yağdımmı kar-buz sene sonuna kadar gitmez.fakat araştırmalarım beni hüsrana uğrattı.kayma anı anlık bi tehlikedir.bütün bu kitabi bilgiler bi anda kafamdan uçtu,panikledim.bildiklerim arabanın verdiği tepkilerle uyuşmadı. oradaki taksi şöförlerini gözlemledim.bilgi ve eğitim aldım ve nacizhane bilgilerimi paylaşmak istedim.
uygulama ile pratik farklı.bu bilgiler yolun durumuna göre tamamen değişir.
örneğin yokuş aşağı inerken 1. vites yüksek devir yavaş yavaş yarım fren ve yarım debriyaj sabit hızda ineceksin.eğer yokuş indikten sonra yol rampaya vuruyorsa tam tersi yokuşu yüksek vites ve hızlı ineceksin ki rampada patiye kalmayasın.
eğer kayma anında trafik durmuş veya kontrolü kaybettiysen dreksiyonu kayma yönünün tersine çevirip hafif gaz verdiğinde kontrolü sağlarsın.pedallarda mümkün olduğunca ani hareketlerden kaçınılmalıdır.kaymadan giderken fren kulanacaksan tekeri düz tutup fren yapılmalıdır.kayma anında kontrol kayıpedilmişse durdurmaya çalışmak yerine ilk öncelik kaçış yeri seçmektir.son çarenizdir durmak.çünkü kayma anındaki ivmeyle mücadele etmek yerine onu aleyhimize çevirebiliriz.
bu belirttiklerim anlık meselelerdir.kesinlikle panik yapmadan soğukkanlılıkla arabanın durumuna göre hareket etmektir.arabanızın tepkilerini,özelliklerini, huyunu suyunu herşeyini iyi kavramanız lazım.unutmayın ki yol ne halde olursa olsun insanlar yanlış kullanımdan dolayı düz temiz yolda bile kaza yapabiliyor.
bu pratikleri bizim gp lere uyarlarsak karlı ve buzlu yollarda kesinlikle tafsiyem city-duallogic-eco modları kapalı sürün.
city: dreksiyon ağır hareket etmesi için.
duallogic: kontrol sizde olsun.vitesin artması hızın artmasına neden olur.frene basmak zorunda kalırsınız.
eco: düşük vites-yüksek devir için.(duallogic manueldeyken eco off tabii)
Herkese kazasız sürüşler, saygılar.

atalayx
27/01/2010, 01:32
yeni ehliyetli kişiler için inanılmaz derecede derin ve doymanın ötesinde bilgiler paylaştığın için teşekkürlerimi sunarım.

testo19
27/01/2010, 10:56
coskun abi ve erhan abi her ikinizede bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. kazasız sürüşler...

ExTReMe_
27/01/2010, 22:52
Teşekkür ederiz verdiğiniz bilgiler için ...

KaGaN
28/01/2010, 12:37
Bugun ilk defa yoğun karda lastiklerimi deneme fırsatını buldum.Ug7+ aldığı ödülleri sonuna kadar hak ediyor.Hacıyolu yokusunu bilen bilir banamısın demedi tırmandı bir kere olsun pati falan atmadı.Hakkaten helal olsun adamlara :D

erosistanbul
28/01/2010, 17:29
hayırlı olsun arkadaşım.güle güle kullan.

schnelle fahrer
05/02/2010, 16:02
Kaygan yolları birde bana sorun :S
Cok dıkkat edın lutfen

güvengültekin
07/02/2010, 20:53
bende bir kaç bir şey eklemek istiyorum

eğerki buzlanmış kaygan vs. dik bir yokuştan inmak zorunda kalır iseniz geri geri inme ihtimaliniz var ise geri geri inmenizi tavsiye ederim bu aıradada araç 1. viteste olsun ki kontrolsüz kaymaya başlar ise ayğınızı debrijaydan çekip lastikleri terse çevirme ihtimaliniz olur eğerki düz inmek zorundaysanızda geri vitesi son çarelerden olarak deneye bilirsiniz ama önü arkası ayrı oynuyor ve kontrol edebilmek gerçekten zor oluyor bu sırada el freni vs. ile de müdahale edebilirsiniz son bir not daha araç frene tam basılı abs devrede iken istemediğiniz bir şekilde savrulursa esp devreye girip aracı düzeltemiyor esp nin devreye girmesi için freni bırakmak veya azaltmak gerekiyor gerekiyor bu arada kış latikleri olmadan yaptığım fren testinde yaklaşık 60 km ile yaklaşık 60m de durdum hafif bayır aşşağıda

GP COSKUN
07/02/2010, 21:08
bende bir kaç bir şey eklemek istiyorum

eğerki buzlanmış kaygan vs. dik bir yokuştan inmak zorunda kalır iseniz geri geri inme ihtimaliniz var ise geri geri inmenizi tavsiye ederim bu aıradada araç 1. viteste olsun ki kontrolsüz kaymaya başlar ise ayğınızı debrijaydan çekip lastikleri terse çevirme ihtimaliniz olur eğerki düz inmek zorundaysanızda geri vitesi son çarelerden olarak deneye bilirsiniz ama önü arkası ayrı oynuyor ve kontrol edebilmek gerçekten zor oluyor bu sırada el freni vs. ile de müdahale edebilirsiniz son bir not daha araç frene tam basılı abs devrede iken istemediğiniz bir şekilde savrulursa esp devreye girip aracı düzeltemiyor esp nin devreye girmesi için freni bırakmak veya azaltmak gerekiyor gerekiyor bu arada kış latikleri olmadan yaptığım fren testinde yaklaşık 60 km ile yaklaşık 60m de durdum hafif bayır aşşağıda

bahsettiğin taktik hiç bir işe yaramaz
kontra taktiği ile inmek hem kontrolu zorlaştırır hem tutunmayı
ayrıca araç aynen bir forklift gibi davranacaktır biliyorsun yön verme tekerlekleri arkadadır forkliftlerde ve kontrolü bir hayli güçtür
kaymadan inemeyeceği bir yokuşta geri geri inerken 1. viteste kalkış yapar gibi debriyajdan ayağını çekmek sadece patenaj yapmaya neden olacak ve aracın önünün kontrolsüz bir şekilde savrulmasına yön değiştirmesine sebeb olacaktır ayrıca geri geri 1. viteste inmek demek geri geri frene basarak inmek demektir yani bu şekilde motor frenindende faydalanamayacaksın
sonuçları üzücü olur

güvengültekin
07/02/2010, 21:18
valla ben bir kaç kere denemek zorunda kaldım işe yaradı 1. vitese taktım olmadı fren yaptım olmadı el frenini çektim olmadı yanlız bahsettiğim yokuş öyle böyle değil sonunda baktım olacak gibi değil allah ne verdiyse gidiyor taktım geri vitese biraz gaz biraz el freni işe yaradı o yüzden diyorum aklınızın bir köşesinde kalsın bence son careniz kalırsa inş kalmaz belki denersiniz die dedim:)

GP COSKUN
07/02/2010, 21:24
valla ben bir kaç kere denemek zorunda kaldım işe yaradı 1. vitese taktım olmadı fren yaptım olmadı el frenini çektim olmadı yanlız bahsettiğim yokuş öyle böyle değil sonunda baktım olacak gibi değil allah ne verdiyse gidiyor taktım geri vitese biraz gaz biraz el freni işe yaradı o yüzden diyorum aklınızın bir köşesinde kalsın bence son careniz kalırsa inş kalmaz belki denersiniz die dedim:)

anlıyorum seni güven
kabiliyet ve becerin ile bir kere inmiş olabilirsin ama bu şekilde başka zaman inmeye kalkarsan bu sefer istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsin
yukarıda 12 . mesajımı okursan yapılması gereken bir kaç şey yazdım
belki faydalı olur

güvengültekin
07/02/2010, 21:32
abi onlara katılıyorum zaten benim girdiğim bayır zaten istenmeyen bir bayırmış :) orda yazanları zaten yapıyorum ama şöyle bir şey var lastik yeri tutmuyor ise ve yolda bayır aşşağı ise araba nereye gidecekse oraya gidiyor ne yaparsan yap ben orda yazanların haricinde yaptıklarımı yazdım sadece bende işe yaradı allaha şükür.

ABNEW
07/02/2010, 22:31
Karda, buzda, kaygan zeminde yapılması gereken ilk şey eğer gerekmiyorsa trafiğe hiç çıkmamaktır:)

Çıkmak durumunda kalırsak bizim ve aracımızın dışındaki faktörler konusunda da şanslı olabilmek gerekmekte.Çünkü bu faktörlerin olumsuz etkisini her zaman önleyemeyebiliriz...