PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stock t-jet turbo basınç değerleri

Romeo_er2
16/01/2010, 00:00
edit

ystuning61
16/01/2010, 00:17
teşekkürler abi

StrawBeeRy
16/01/2010, 00:27
illa t-jet aldırcaksın yani :)

Murat Gürakan
16/01/2010, 00:40
reklam kokan hareketler bunlar...

Romeo_er2
16/01/2010, 02:21
ne reklamı ya herkes atıp tutuyodu t-jet basınclarını bi netleştirelim dedim..bizim arabayı 0.4 basıyo sanan bi dolu insan var yanlış bilgilerden dolayı :D

Stalker
16/01/2010, 12:49
Eywallah güzel bilgi paylaşımı olmuş

KaMiKaZe
16/01/2010, 17:44
ertuğ senin turbo basıncı ölçüyorum diye kullandığın saatle lastik basıncı bile ölçülmez. 40 defa söyledim aldanma o saate diye ama hala rüya alemindesin takılıyon saat aşağı saat yukarı.

Murat Gürakan
16/01/2010, 18:13
gayette ölçülür neden ölçülmezmiş mantıklı bir açııkmalamasınıda yaparmısınız? Saatleri fiyatına göre kıyaslıyorsanız çok büyük bir yanılgı içerisindesiniz şimdiden söyleyim. Ben çok ucuza saat aldım hks ile ölçen adamınkıyle aynı sonuçları aldım tek fark benimki titriyor birazcık ve ses yapıyor. Ertuğunki benimkinde çok daha kaliteli bişey. Ertuğun verdiği sonuçlar çok doğrudur.

KaMiKaZe
16/01/2010, 20:13
ben fiyat ve kalite olarak kıyaslamadım başka üründe belirtmedim,
kullandığınız ürünlerin hiçbirinin kalibrasyonu yapılmamıştır, biraz araştırırsanız endüstriyel olarak bu işlerle uğraşanların basınç ölçümlerini ne ile gerçekleştirdiklerini görürsünüz.
Bu ürünler aksesuar firmalarının görsellikle ilgili raflarında satılır, görevi ölçüm yapmaktan çok görsellik sağlamaktır.

Birazda sen açıklama yap bakalım ertuğnun ölçümleri neye göre doğruymuş ?

GP COSKUN
16/01/2010, 20:30
bunlara bu kadar inanmayın arkadaşlar
aksesuar bunlar görüntüden ibaret
şekil takılsın gençler diye
bilimsel ve doğru ölçüm değerleri değil gösterdiği değerler

Murat Gürakan
16/01/2010, 22:46
ben fiyat ve kalite olarak kıyaslamadım başka üründe belirtmedim,
kullandığınız ürünlerin hiçbirinin kalibrasyonu yapılmamıştır, biraz araştırırsanız endüstriyel olarak bu işlerle uğraşanların basınç ölçümlerini ne ile gerçekleştirdiklerini görürsünüz.
Bu ürünler aksesuar firmalarının görsellikle ilgili raflarında satılır, görevi ölçüm yapmaktan çok görsellik sağlamaktır.

Birazda sen açıklama yap bakalım ertuğnun ölçümleri neye göre doğruymuş ?
Bu kadar kendinizden eminseniz dava açın mesela epeyce tazminat alabilirsiniz. Amerikada pakette sıcaktır yazmağı halde eli yanan ve yüklüce para kazanan oldu vakti zamanında.
hks, defi bu tarz saatler yada ertuğunki gibi saatler girin bakın doğru ölçüm yaptığı iddia edilen bunun içinde garanti verilen cihazlardır. Bu cihazlar piyasaya çıkıyorsa eğer doğruluğu kanıtlanmak zorunda olan değerlerdir. siizn dediğiniz şekilde bakarsak olaya hiçbir şeye inanmamız gerekmektedir.
Sizin yaptığınız açıklama tamamen görüşünüzden ibaret ben kanıt tarzı bişey göremedim açıkcası. Benim düşüncem ise söylediklerimden ibarettir. Bence yanlış düşünüyorsunuz doğru olabilir kesin yanlıştır bilmemne deyip kestirip atmıyorum ancak bana göre fazlaca güvensiz bir bakış açısı.

Romeo_er2
16/01/2010, 23:48
orhan abi NRG yi biliyosun benim anlatmama gerek bile yok sana uyduruk görüntü amaçlı olanlar 5-6 sterlikliklerde vardı..ben aradım mümkün olan en iyi fiyata en kalitelisini almaya çalıştım..takan ve gören bütün ustalarda çok iyi bi saat olduğunuz söyledi..yanlış gösterme gibi bi durumu ilk kez duyuyorum şaşırdım valla..

Romeo_er2
16/01/2010, 23:50
ayrıca 70 hp stock dizel palio araba 1.5 bar turbo basıyoda bizim turbo benzinlide stock 1.0 bar çokmu..bence normal bi değer..çünkü turbo küçük motor küçük..GT 28 le 1.5 basmıyoruz merak etmeyin:D

KaMiKaZe
17/01/2010, 00:02
ertuğ ingilizcen var o yüzden devam etmiyorum sen biraz daha araştır.

murat arkadaşım mesaj sana değildi başına ertuğ yazmama rağmen cevap yazdın, cevapladım devam ettiriyorsun madem tekrar cevaplıyorum
sana birşeyleri kanıtlamakla yükümlü değilim, az biraz araştırırsan bunların görsellik amaçlı olduklarını sende anlıyacaksındır. Ben araştırdım bu hesaplamaları kullanan ve yapan arkadaşlar ölçümleri bu aksesuarlarla değil endüstriyel araçlarla yapıyorlar.
Araştırmadan sırf polemik olsun diye mesaj atıcaksan bu son mesajım sana yönelik, devam ettirmiyecem.

Romeo_er2
17/01/2010, 00:17
peki abi sen daha iyi biliyosun bu işi sonuçta doğrudur..peki bu ölçümleri tam olarak yapan cihazlar neler..

Murat Gürakan
17/01/2010, 00:23
ertuğ ingilizcen var o yüzden devam etmiyorum sen biraz daha araştır.

murat arkadaşım mesaj sana değildi başına ertuğ yazmama rağmen cevap yazdın, cevapladım devam ettiriyorsun madem tekrar cevaplıyorum
sana birşeyleri kanıtlamakla yükümlü değilim, az biraz araştırırsan bunların görsellik amaçlı olduklarını sende anlıyacaksındır. Ben araştırdım bu hesaplamaları kullanan ve yapan arkadaşlar ölçümleri bu aksesuarlarla değil endüstriyel araçlarla yapıyorlar.
Araştırmadan sırf polemik olsun diye mesaj atıcaksan bu son mesajım sana yönelik, devam ettirmiyecem.

Bence biraz daha sakin olunuz burda zıt fikirde olan yüzlerce insan var herkes sizinle aynı fikirde olmak zorunda değil, farklı düşünceler karşısında polemik çıkarıyorsun düşüncesine girmeniz çok anlamsız. Ben pollemiklik hiç bir şey demedim DOĞRULUĞU OLABİLİR BİLEMEM ANCAK BENCE dedim. Tabi yazılanlar tam okunmadan bir hışımla cevaplaNdığından böyle bir durum ortaya çıkmış. Size zıt düşüncelere saygı duymayıp polemik olarak görecekseniz tabikide devam ettirmemeniz bencede en mantıklı davranıştır.:cool:

KaMiKaZe
17/01/2010, 00:51
peki abi sen daha iyi biliyosun bu işi sonuçta doğrudur..peki bu ölçümleri tam olarak yapan cihazlar neler..

ertuğ daha iyi biliyorsun değil olay ben araştırıyorum, okuyorum sende araştır sende oku sen çok biliyor ol.
Ölçümleri tam yapan aletler son kullanıcılar için üretilmiyor, sonuçta turbonun tam olarak kaç bar bastığı son kullanıcıyı değil daha çok onu üreteni veya geliştireni ilgilendiriyor. Bu tarz ölçüm yapan aletleri basınçla veya vakumla işi olan fabrikalarda görebilirsin, gaz dolum tesisleri mesela.
Ölçümün doğruluğu sadece ölçümü yapan aletlede ilgili değil bu aletlerin kalibrasyonu, ölçüm yapılan yerin konumu bile ölçümde etkili.

aynısı eksoz emsiyon ölçüm cihazları veya dyno cihazları içinde geçerli onlarında farklı durumlara ölçümlere göre kalibre edilmesi gerekli.
Şahit olduğum ve çok şaşırdığım, boğaziçi üni makina müh. ait bir laboratuvarda emisyonu düşürecek cihazlar üretmek için çalışırken, her dyno ve emisyon ölçümü için 1-2 saat kalibrasyon yapıyor olmarıydı.

en basitini söyleyim sen anla, müzisyensin çaldığın müzik aletini bile eline alıp direk çalamıyorsun onun bile akorda ihtiyacı var.

BoostER
18/01/2010, 23:46
Piyasadaki basınc olcen cihazların bir cogu ölçüm olarak dogru ölçüm yapar. Milimetrik veya daha hassas ölçüm yapmak istenmedikçe bu cihazların verilerine guvenmekte hiçbir sakınca yoktur. Sonuçta bahsettigimiz ölçüm cok yuksek bir basınc değil atmosfer basıncı uzerine 1.5 bar kadar bir ölçüm yapılıyor ve bu deger esasında oldukca az. Bu cihazları yapmak sanılan kadar zor değil ve bu cihazların maliyeti sanılan kadar yuksek te değil.. Endustriyel olarak ölçüm yapan cihazlardan bahsetmişken, bu cihazlardan ankarada ostimde hidrolik ve pnomatikcilerde bulabilir, ve fiyatlarının yaklasık 20 lira civarında oldugunu gorebilirsiniz. tabi bunlarla istenildiginde 6 bara kadar ölçüm yapabilcek olanlarda mevcuttur.. Tabiki piyasadaki butun malzemelerin oldugu gibi bu malzemelerinde yapımında tabiki kalite kontrol testlerinin de yapıldıgını unutmamalıyız ;) Gazların basıncını ölçmek hayal edilen gibi zor birsey değildir el nihayetinde ;)

Sonuç olarak ertug un aracındaki basınc saatini canlı olarakta gordum ve yaptıgı olcum gayet saglıklıdır..

bahcelili_ali
19/01/2010, 05:50
ertuğ daha iyi biliyorsun değil olay ben araştırıyorum, okuyorum sende araştır sende oku sen çok biliyor ol.
Ölçümleri tam yapan aletler son kullanıcılar için üretilmiyor, sonuçta turbonun tam olarak kaç bar bastığı son kullanıcıyı değil daha çok onu üreteni veya geliştireni ilgilendiriyor. Bu tarz ölçüm yapan aletleri basınçla veya vakumla işi olan fabrikalarda görebilirsin, gaz dolum tesisleri mesela.
Ölçümün doğruluğu sadece ölçümü yapan aletlede ilgili değil bu aletlerin kalibrasyonu, ölçüm yapılan yerin konumu bile ölçümde etkili.

aynısı eksoz emsiyon ölçüm cihazları veya dyno cihazları içinde geçerli onlarında farklı durumlara ölçümlere göre kalibre edilmesi gerekli.
Şahit olduğum ve çok şaşırdığım, boğaziçi üni makina müh. ait bir laboratuvarda emisyonu düşürecek cihazlar üretmek için çalışırken, her dyno ve emisyon ölçümü için 1-2 saat kalibrasyon yapıyor olmarıydı.

en basitini söyleyim sen anla, müzisyensin çaldığın müzik aletini bile eline alıp direk çalamıyorsun onun bile akorda ihtiyacı var.

orhan bence boşa uğraşıyorsun isteyen ölçsün yazsın çizsin hepsinin nasıl para tuzağı olduğunu tecrübe ederek öğrenirler elbet. bizim çip olayı vs vs örneklerini biliyosun. orhan ordaki basıncı görünce noluyo ben çok merak ettim bi anlatırmısın? afc falan takıp veya obd den o2 ölçüp basınca mı müdahale ediliyor:cool: bide şu bizim corsanın apexi si ellerinden öper haftasonu:whip0000:

Murat Gürakan
19/01/2010, 08:09
Eruğcum demekki neymiş sen burda orjinal yazılıma dönmüşken gördüklerini paylaşman, merak eden olurda bakar en azından merakı gider demen tamamiyle bir hataymış! Her zamanda düşünceli olmak iyi sonuçlar vermiyor görüdüğün gibi.
...
Senin aldığın o saat de yani hayatta kesin ölçmez doğru zaten arada +-0.1 bar farklı ölçse( maksimum ), o halde at o saati çöpe. Ya hep ya hiçtir ertuğ eğer bire bir doğru sonuç vermiyorsa ben o saate saat demem. Hem basıncı görüyorsunda eline ne geçiyor kardeşim! Acaba tampon yaptırmakda eline ne geçiyorsa, yada 4 egzoz yaptırmakta eline ne geçiyorsa bu tarz bişey olabilirmiki :S Bunun üstünede her zaman 1.5 görüdüğün yerde gidipte bi gün 0.1 görürsen acaba turboda sorun olduğunumu anlarsınk? Bunlar hep geçersiz sebepler ertuğ. Sen at o saati çöpe. Git egzoz yaptır tampon yaptır turbo timer al mesela o çok gerekli ya. o tarz şeyler yaptır eline çok şey geçecek sende göreceksin!
.....

KaGaN
19/01/2010, 09:16
Saatlerin ölçümünde fazla yanılgı oldugunu zannetmem en fazla +-0,01-0,1 arasıdır daha fazla sapma yapmaz..Milimetrik ölçüm istiosak orhanın dediği gibi gelişmiş fabrikalardan faydalanıcazki buda pek mümkün olmasa gerek.

KaMiKaZe
19/01/2010, 10:11
Eruğcum demekki neymiş sen burda orjinal yazılıma dönmüşken gördüklerini paylaşman, merak eden olurda bakar en azından merakı gider demen tamamiyle bir hataymış! Her zamanda düşünceli olmak iyi sonuçlar vermiyor görüdüğün gibi.
...
Senin aldığın o saat de yani hayatta kesin ölçmez doğru zaten arada +-0.1 bar farklı ölçse( maksimum ), o halde at o saati çöpe. Ya hep ya hiçtir ertuğ eğer bire bir doğru sonuç vermiyorsa ben o saate saat demem. Hem basıncı görüyorsunda eline ne geçiyor kardeşim! Acaba tampon yaptırmakda eline ne geçiyorsa, yada 4 egzoz yaptırmakta eline ne geçiyorsa bu tarz bişey olabilirmiki :S Bunun üstünede her zaman 1.5 görüdüğün yerde gidipte bi gün 0.1 görürsen acaba turboda sorun olduğunumu anlarsınk? Bunlar hep geçersiz sebepler ertuğ. Sen at o saati çöpe. Git egzoz yaptır tampon yaptır turbo timer al mesela o çok gerekli ya. o tarz şeyler yaptır eline çok şey geçecek sende göreceksin!
.....

murat boş konuşuyorsun ve baştan beri düşündüğüm gibi polemik peşindesin varsa bir sıkıntın gel farklı platformlarda paylaşalım. Benim aracıma yaptırdığım aksesuarlar beni ilgilendirir ve avukatlığını da ben yaparım, sen ertuğun arabası için veya yaptırdığı aksesuar için avukatlık yapıyorsun o yüzden boş konuşuyorsun, boş koşturuyorsun.

Raistlin
19/01/2010, 14:44
murat boş konuşuyorsun ve baştan beri düşündüğüm gibi polemik peşindesin varsa bir sıkıntın gel farklı platformlarda paylaşalım. Benim aracıma yaptırdığım aksesuarlar beni ilgilendirir ve avukatlığını da ben yaparım, sen ertuğun arabası için veya yaptırdığı aksesuar için avukatlık yapıyorsun o yüzden boş konuşuyorsun, boş koşturuyorsun.

kendimde makine mühendisliği okuduğum için söylüyorum ve orhana aynen katılıyorum..bu aletler fabrikadan çıkarken bir kere kalibre edilir ve daha sonrasında bu kalibrasyon ayarı siz ne yaparsanız yapın kayar...bu aletlerin doğru gösterebilme olasığı yok arkadaşlar söylenilen gibi sadece şekil amaçlıdır..en basidinden anlamayan arkadaşlar şöyle düşünsün en basidinden pusula gibi basit bir aletin bile ne kadar kolay ayarı bozuluyorsa,turboyu gösteren cihazı siz düşünün..

Murat Gürakan
19/01/2010, 16:04
O konuşmada benim tek bir muattabım var oda ertuğdur. Okuyabidiğiniz üzere ertuğ yazdım başına. Yadıklarımı beğenmeyen okumasın. Hemde ben ortaya sadece bişey dedim ad falan vermedim bu tarz alınganlık yapacaksanızda keyfiniz bilir.

BoostER
19/01/2010, 23:08
Bu anlaşmazlığın sona ermesinin sanırım en güzel yolu, ertuğ un değişik saatlerle de ölçüm yapmasıdır. Uygun bir vaktinde bekliyorum Ertuğ'cum her tarz saatle ölçüm yaparız sonucu paylasırız..

Eger bu işlem sandıgınız kadar hassas ve zor olsaydı, araclarımızın uzerinde manifold basıncını ölçmekle gorevli olan MAP sensorleri de belli aralıklarla kalibre edilmesi gerekip, aracımız ona göre yürümesi gerekirdi.. Şu an neredeyse bütün üretilen araclar MAP sensorden aldıkları bilgilere gore correction yapar ve buna gore aracın gerekliliklerini ayarlarlar.. Yeni nesil bircok boost control saati de MAP sensoruyle birebir aynı sistemde calısır ve bazı durumlarda aracın uzerindeki orjinal MAP sensorunun yeteri kadar olcum yapamadıgı basınclarda da orjinal MAP sensoru sokulup yerine aftermarket olarak satılan bu tarz map sensorleri kullanılır..

(MAP: Manifold Absolute Pressure)

Romeo_er2
21/01/2010, 19:15
bundan sonra ne ne basınç ne dyno ölçümlerini paylaşmıyorum...merak eden gelsin deneyelim..

konu kilitlenirse sevinirim..

KaGaN
21/01/2010, 21:09
Ertuğcum bir iki kişinin lafıyla niye hareket ediyorsun yapma böyle şeyler lütfen..Motor konusunda tuning konusunda arabaya birçok şey yapan sensin.Değerlerini tabiki paylaşıcaksın mahrum etme bizi (Y)

BoostER
21/01/2010, 22:45
Ertugcum aracının uzerindeki basınc saatinin dogru olcup olcmedigini aracına servis diagnostik cihazıunı baglatarak o anki verileri izleyerek gorebilirsin.. saatini dogrulayan veriler oldugunu goreceksin.