PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göz almayan uzun hüzmeli far icad etti

GP COSKUN
10/12/2009, 16:18
SP eski milletvekili ve göz doktoru Turhan Alçelik, hocası Erbakan'ı aratmayacak bir icada imza attı: Göz almayan uzun far üretti. İşte icadı ilk kullanacak firma...
Eski Saadet Partisi milletvekilli ve göz doktoru Doç. Dr. Turhan Alçelik'in kazaları önlemek için geliştirdiği, 'karşıdan gelen sürücüyü rahatsız etmeden 100 metre uzağı aydınlatan far', İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen 34'üncü Uluslararası Buluşlar Fuarı'na sunulan 1000'e yakın buluş arasından teknik jurinin birincilik ödülüne layık görüldü. Far, Romanya başarı ödülünü de aldı.
Cenevre'deki fuara Türkiye'den AGİT Firması, biri otomobil farı ve diğeri genel aydınlatma armatürü olmak üzere iki bölümden oluşan özel bir aydınlatma sistemiyle katıldı. Normal otomobillerde farlar 35-50 metreyi gösterirken, 100 metre uzağı aydınlatan, enerji tasarrufu da sağlayan AGİT'in farı teknik jüri tarafından birinci seçildi.
İlham kaynağı kaza
Firma sahibi 21'inci dönem SP Giresun Milletvekili Doç. Dr. Turhan Alçelik, 12 yıldır konu üzerinde çalıştığını ve farın patentini resmen aldığını söyledi. Göz hastalıkları uzmanı olan Alçelik, hastanede acil serviste görev yaparken Sakarya ve Tunceli'de yaşanan iki kazanın ardından, ışığın göz alma etkisini yok etmek için bu sistemi geliştirmeyi kafasına koymuş. Araştırmaları 2002'de Birleşmiş Milletler'in dikkatini çeken Alçelik, BM'nin otomobil aydınlatması standartları belirlediği fotometri değerlerine sadık kalarak göz kamaştırmadan daha uzağı aydınlatan sistemi geliştirmiş.
Farı ilk olarak Türkiye'de Tofaş'ın imal ettiği Fiat otomobillerde kullanacağını, yurtdışından da devamlı teklif aldıklarını belirten Alçelik, aydınlatma armatürleri konusunda da İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçtiklerini, metro ve tünellerde bu sistemin kullanılmasına yönelik projelerinin hazır olduğunu söylüyor.
Alçelik, "Çalışmalarım sırasında hükümet ve bakanlıklardan istekte bulunmama karşın hiç yardım ve teşvik görmedim, üzüldüm" dedi.

murti82
11/12/2009, 20:56
Artık kısa+sis gezenler uzunları da ekleyebilecek demektir:tongue00: Şaka bi yana güzel bir buluş türkiyeden gelmesi daha da güzel olmuş.:clapping:

femoli
12/12/2009, 09:27
nasıl yapmış neyden yapmış :S

GP COSKUN
12/12/2009, 11:30
nasıl yapmış neyden yapmış :S

hemen dükkanda satmaya başlıcan dimi:cool0000:

xcruelx
12/12/2009, 11:36
süperrrrr. duamı alır. Dün akşam arkamda bir araba uzunları yakmış dibimde gidiyor. Yol ıslak dağlık virajlı bir yol, adamın ışıgından önümdelki virajı görmüyorum. Yol gidiş geliş. Kudurtu beni. Mahsuz fren yaptım yavaşladım geçsin diye yok yok yok. Baktım kaza yaptırcak bana. Durdum yol ortasında cektim freni açtım kapıyı hemen patanaj ceke ceke kaçtı gitti. plakayı alamadım. alsam resmen insanın hayatına kast ediyorlar.

mustafaf
12/12/2009, 12:11
cınlıler calmasın dıye teknık ayrıntı vermemısler anlasılan :)

femoli
12/12/2009, 16:10
hemen dükkanda satmaya başlıcan dimi:cool0000:
yok canım ne munasebet :cool:

usermm1
12/12/2009, 16:17
Alçelik, "Çalışmalarım sırasında hükümet ve bakanlıklardan istekte bulunmama karşın hiç yardım ve teşvik görmedim, üzüldüm" dedi.

türkiye ne zaman bilime ilime önem verecek destek olacak çok merak ediyorum

GP COSKUN
12/12/2009, 16:28
cevap belli
kafaları bastığı zaman
arızalı bunlar

femoli
12/12/2009, 16:44
Ufak bir hikaye ..(gerçek)

Adamın biri yüksek bir okulu yüksek bir biçimde bitirmiş .master felan amerikada okumuş türkiyeye gelmiş ve iş istemiş adam kimya micro nano dalında tezleri vs varmış bu adama türkiyede resepsiyon memurluğu öneriyorlar :( oda daha önceleri çağrı yapılan amerikaya geri döner ve orada araştırmalarına başlar ve 2003'teR&D (Ar&Ge) ödülünü alan ilk Türk bilim adamıdır.
Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden doktora derecesini aldı. yaptığı sürtünme deneyleriyle bu alanda bir rekor kırdı.
Adamın ismi yada yaptığı ürün hiç önmeli diil ama bunun patentinin amerika olması insanı kahrediyor..

serdar2362
12/12/2009, 17:23
Benzer hikayeler alternatif enerji ve silah sanayiinde de yaşandı.