PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chip olayına giriyorum

real
08/12/2009, 21:53
evet arkadaşlar sonunda chip olayına girmeye karar verdim.İst.göztepe sanayide 300 tl ye pazarlıkla yazılım yükleyen birini buldum.75bg-95bg olur dedi beğenmezsen eski yazılımı yüklerim paranı iade ederim diyor.ne dersiniz çok farkeder gibime geliyor.fiyatta uygun gibi.

Erdem Bozdağ
08/12/2009, 21:56
Chip olayını kesinlikle tavsiye ederim hem performans hem tüketim açısından ama 300 tl olması biraz kafamı karıştırdı.tahminimce kopya yazılımdır.Yoksa maliyeti okadardır diye tahmin ediyorum.

real
08/12/2009, 22:00
evet piyasa da 600 tl civarlarında

Ah-MeT
08/12/2009, 22:48
evet arkadaşlar sonunda chip olayına girmeye karar verdim.İst.göztepe sanayide 300 tl ye pazarlıkla yazılım yükleyen birini buldum.75bg-95bg olur dedi beğenmezsen eski yazılımı yüklerim paranı iade ederim diyor.ne dersiniz çok farkeder gibime geliyor.fiyatta uygun gibi.

300 TL kafa karıştıran rakam, markası neymiş chip in sordunuzmu?

femoli
09/12/2009, 15:11
300 tl muhtemelen kopya yaızlım ama araçla birebir uyumluysa sorun olmaz ;)

KaMiKaZe
09/12/2009, 21:09
ankara etimesgutta 100 tl ye yapıyorlar sahibinden de ilan var.

CaGRi
09/12/2009, 22:32
ankara etimesgutta 100 tl ye yapıyorlar sahibinden de ilan var.

senin şahine baktığın için öyle denk gelmiş. biz puntolarımıza bakıyoruz arkadaşım lütfen şahinci forumuna dön :D :D

femoli
10/12/2009, 10:00
Orhan şu 100 lükten benim arabayada yaptıralım olmazmı sonuç alamazsam kafanı kırarım ama :D

mustafaf
10/12/2009, 10:40
boyle 100-200TL'ye chıp ısıne gırenler dıkkatlı gırsın.bızım burda da 2 tane kopya yazılım magduru.Nadır Abı daha ıyı bılır, adamlar pıston kolları ellerınde servıse gıttıler...

KaMiKaZe
10/12/2009, 11:39
senin şahine baktığın için öyle denk gelmiş. biz puntolarımıza bakıyoruz arkadaşım lütfen şahinci forumuna dön :D :D

çağrı sen 800 tl bayıldın adam winrar mı yükledi winzip mi yoksa chipmi hala bilmiyoruz araban magirus gibi çalışıyor.

Orhan şu 100 lükten benim arabayada yaptıralım olmazmı sonuç alamazsam kafanı kırarım ama :D

Mehmet sen 100 kağıda adamın canınıda istersin o yüzden sen en güzeli lisanslı windows yüklet arabana seni ancak o paklar.

KaMiKaZe
10/12/2009, 11:44
boyle 100-200TL'ye chıp ısıne gırenler dıkkatlı gırsın.bızım burda da 2 tane kopya yazılım magduru.Nadır Abı daha ıyı bılır, adamlar pıston kolları ellerınde servıse gıttıler...

bizim araçlarda o kadar kötü duruma düşmek biraz zor. Çünkü araç belli değer aralıklarında müdahale ettiriyor, çok fazlası yada azında emergency moda geçiyor.

femoli
10/12/2009, 12:24
çağrı sen 800 tl bayıldın adam winrar mı yükledi winzip mi yoksa chipmi hala bilmiyoruz araban magirus gibi çalışıyor.

Mehmet sen 100 kağıda adamın canınıda istersin o yüzden sen en güzeli lisanslı windows yüklet arabana seni ancak o paklar.
laf ebeliği yapmada sözünün arkasında dur üstü susamlı bisküvim :D

CaGRi
10/12/2009, 22:13

800 deeel bikerem 600. gayette güzel. 2 senedir sorunsuz kullanıyorum. en ufak bi sıkıntı yok fazla duman haricinde :D

laf ebeliği yapmada sözünün arkasında dur üstü susamlı bisküvim :D

abi süpersin :D

KaMiKaZe
10/12/2009, 22:49
mehmet ilanı bolup gözüne sokacam sen hiç kafanı yorma.

mustafaf
11/12/2009, 09:09
bizim araçlarda o kadar kötü duruma düşmek biraz zor. Çünkü araç belli değer aralıklarında müdahale ettiriyor, çok fazlası yada azında emergency moda geçiyor.

bahsettıgım aracların bırısı 1.3 MJ Fıorıno, dıgerı 1.9 MJ Doblo ;) tabıkıde kesın sorun cıkaracak dıye bır kaıde yok, ben sadece bıldıklerı, tanıdıkları ve guvendıklerı yerde yaptırmaları konusunda uyardım...

femoli
11/12/2009, 09:59
mehmet ilanı bolup gözüne sokacam sen hiç kafanı yorma.
İlanı bölme bul sadece . Ama sakın çakma bir ilan açıpta buldum deme ;)

Romeo_er2
11/12/2009, 20:19
bencede gidip 100 liralığı yaptırmak en mantıklısı..yada gidip superchips den yazılım getirticeksin garanti olcak..ama 100 milyonluk yazılım iyi sonuç verebilir..kötü sonuç verse bile 100 lira bişey değil..gidip 600 -700 lira verip de gibi sonuç alınırsa hiç şaşmam..sonra yazılımı güncelle diye yalvarırsınız adama:D bu işin maliyeti yok bi kere yazılımı yapan adam için keş para :D o yüzden 100 lira bile çok :D

mustafaf
11/12/2009, 20:31
gecenlerde bırısı bır konuda bahsetmıstı.Istanbul'da bır fırma chıpden dogacak arızalara karsı garantı de verıyormus.konuyu tam hatırlayamadım.bulursam lınk eklerım...

Romeo_er2
11/12/2009, 22:37
hayırlısı...umarım güzel sonuç alırsınız =)

KaMiKaZe
11/12/2009, 23:29
:D mustafa kardeş sorunun ordan çıktığına inandırırsan verir tabi :D

tolgaank88
11/12/2009, 23:47
chip yapan çogu firma garanti veriyor ama soyle bu durumda nası bi prosedur uygularlar gerçekten merak ediyorum.
araca yazılım atıldı,araçta bi sorun çıktı,serviste bi şekilde dyno vs araçta yazılım oldugunu farketti,yazılımdan kaynaklanmasa bile sorunu yazılıma bagladı ve garantiyi devreye sokmadı ne olucak bu durumda?
veya da araçta olan sorunu chip yapan kişi veya kurum chip ten kaynaklanmadıgını,yetkili servis ise chip ten kaynaklandıgını iddia etti,bu durumda ne olucak?

KaMiKaZe
12/12/2009, 23:29
İlanı bölme bul sadece . Ama sakın çakma bir ilan açıpta buldum deme ;)

mehmet, hizmet amaçlı çalışan arkadaşlarda var, bak biraz örnek al öyle kuru lafla peynir ekmek gemisi yürümüyor ahanda sana ilan hatta ilanlar kümesi

https://www.sahibinden.com/search.php?b[s]=1155848&b[securetrade]=0

makeles
17/12/2009, 17:07
basit bir yazılım işine 300tl çok bence.. piyasada nerdeyse tüm motorların modifiye edilmiş yazılımları var.. hepsi iyidir demiyorum, ancak aralarda sahtekarlık yapanlar yüzünden fiyatlar yüksek.. bence 150tl gibi bir fiyata değer ancak..

femoli
17/12/2009, 17:19
mehmet, hizmet amaçlı çalışan arkadaşlarda var, bak biraz örnek al öyle kuru lafla peynir ekmek gemisi yürümüyor ahanda sana ilan hatta ilanlar kümesi

https://www.sahibinden.com/search.php?b[s]=1155848&b[securetrade]=0
Buda senin gibi günlüktür bugün var yarın yok ,Yaptırdın hayıra selam . çok konuşmada git tamponunu boyat ;) sonradan gurme..

mustafaf
18/12/2009, 09:57
basit bir yazılım işine 300tl çok bence.. piyasada nerdeyse tüm motorların modifiye edilmiş yazılımları var.. hepsi iyidir demiyorum, ancak aralarda sahtekarlık yapanlar yüzünden fiyatlar yüksek.. bence 150tl gibi bir fiyata değer ancak..

bu ıse bu kadar kolay deger bıctıgınıze gore, sanırım bos vakıtlerınızde yazılım ısıyle ugrasıyorsunuz...

cemal arslan
18/02/2010, 22:45
konuyu 2 bölümde tartışalım

1. chip tuning yazılım ve fiyatları
2. yazılım fiyatı ve emek karşlığı

birinci bölüm aslında sürekli karşılaştığımız bir durum yani farklı uygulamalar farklı markalar ve farklı fiyatlar
elbetde isteyen istediği değeri takdir edebilir yada maliyet kar hesabına göre bir fiyat belirler
ancak dikkat edilmesi gereken noktalar var
- kopyacılar
- yabancı markalar
- yerli yazılımcılar
bunları aynı kefede değerlendirmek yanlış olur
kopyacılar 100 lirayada satıyor 1000 lirayada
1000 liralık yazılımın kopya olmadığını nerden bileceksiniz??? bilemezsiniz
üzerinde bir etiket yok damga yok iz yok marka yok. kimse anlamaz ispat edemez
yazılımda dikkat edilmesi gereken nokta aracınıza özel hazırlanması
bugün bir çok firma sözde yabancı markanın yazılımını sattığını iddia ediyor ancak onların bir çoğu kopya yazılım kullanıyor yada yerli yazılımı yabancı yazılım diye satıyor.
genel olarak yazılımlar aynıdır. sadece her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır...
yaklaşık aynı sonuçlar alınır.
o yüzden falan marka daha iyiymiş şu marka bu araçlara daha uygunmuş gibi laflara itibar etmeyin

2ci bölüme gelecek olursak
ortada bir şey görülmediği için bazılarımıza 500 lira bazılarımıza 1000 lira çok geliyor.
nerdeyse 100 liraya da çok diyen çıkacak :)
ancak unutmayın ki bir çok meslek grubunu düşünecek olursak o zaman onlarında maaşları çok demeliyiz.
fatih terim...ayda kaç yüz bin lira alıyordu ?? biliyorsunuz...

bazı meslek grubunda emek satılır bazılarında bilgi satılır

emeğin bir bedeli var
bilginin de bir bedeli var.

bazı sektörde hem emek hem bilgi aynı anda satılır

yazılım işi de bilgidir. emek fazla yoktur.

serviste kullanmak üzere bir program satın aldık 2 bin lira...muhasebe programı 5 bin lira...

ne kadar çok değil mi ?

burada bence önemli olan şu kim kaç paraya ne sunuyor...??
- yazılımları garantili mi ?
- aracınıza özel mi yazılıyor ?
- kopya program mı kullanıyor ?
- destek veriyor mu ?
- fiyatı çok mu uçuk çok mu düşük ?
gibi kriterleri göz önünde bulundurmak lazım.

bir araç alırken bile artılarına bakıyoruz..öyle değil mi ?
boya varmı
değişen varmı
kaza varmı
orj teyp var mı
yazlı kışlık lastik varmı
lpg kiti varmı varsa hangi marka
km 'si kaç
gibi değerlere göre araca fiyat biçmiyormuyuz ?

aynı araç...biri 20 bin lira diğeri 25 bin lira ...
bunlara diyebiliyormuyuz ?? 25 bin lira çok ..bak diğer araç 20 bin lira

iyi de o aracınj durumu ile artıları bir mi ???

o yüzden emeğe saygı lütfen...isteyen istediği yerde bu hizmeti satın alır...

makeles
20/02/2010, 22:40
ne kadar abartmışsınız bu olayı.. chiptuning olayı başlı başına sahte yazılım değil mi ki orijinal yazılımı değiştiriyoruz bu yüzden.. maliyet açısından yazılımı yapanların (kopyalayanların değil) bir emeği vardır katılıyorum..

bu arada enjeksiyon kontrol ünitesi aynı olan motorlar için ayrı ayrı yazılım yapılmadığını öğrendim.. yani enjeksiyon kontrol ünitesi aynı olan binlerce 75hp yada aynı şeklide kendi aralarında enjeksiyon üniteleri uyan 90hp multijet stok motorlar aynı yazılımı kullanabiliyorlar.. yüzbinlerce aracı çözümleyip tek tek araca özel yazılım yapıyorum diyen varsa ortaya çıksın.. :)

KaMiKaZe
20/02/2010, 22:55
mehmet ağzına sağlık 5 satırda özetlemişsin :D

Teknik lisede staj yaptığım firma veri kurtarma işi yapıyordu,
müşterilere işlem genelde 2-3 saat sürmesine rağmen iş az ücret yüksek gözükmesin diye 2 gün sonra hazır olur deniyordu. Buradada olaya aynı gizem verilmeye çalışılıyor.

Hepsi için genelleme yapmıyorum, işini bilerek yapanlarda var ama yapmayanların sayısı da azımsanmıyacak düzeyde.

pdr42
20/02/2010, 23:51
bu konuda cihanın soyleyecekleri vardır eminim

erosistanbul
13/03/2010, 21:37
kardeşler azcık bilgim vardı onu uçurdunuz, kafamı karıştırdınız.Söyleyin bana bu chip işi ne iş.ekonomi mi, performans mı.performans aramıyorum çünkü arasaydım 77bg almazdım.ekonomide ne avantajı var.değermi? SAYGILAR.

Erdem Bozdağ
13/03/2010, 21:41
öncelikle chip hem performans hem ekonomi sağlıyor nasıl derseniz

-Aracın torku arttıgı için araç alt devirlerde ble canlandıgı ıcın daha az gaz tepkılerıyle ve daha yuksek vıteslerle ekonomı saglamıs olursunuz.

-Performans sağlıyo cunku alt devırlerde canlı oldugu kadar ust devırlerde de canlılık saglıo.Araç hem alt devırde hareketlenıyor hem de devır 4000 lere geldıgınde bıle eskı nazaran daha performansşı gıdıyor

-En buyuk katkısını turbodan alıyor ondan dolayı atmosferık motorlar da verım fazla olmuyor

erosistanbul
13/03/2010, 21:46
sağolasın Erdem. şimdi anladım.e peki bu kadar yararlı bişey fiat neden yapmıyor.sonuçta maliyet sıfır.sadece yazılımsal anladığım kadarıyla.

Erdem Bozdağ
13/03/2010, 21:50
Firmalar araçlarını üretirken bazı koşullara ve kurallara uymak zorundadırlar. Bunlar; aracın motor ömrü, egzoz emisyon oranları, aracın gürültüsü, güvenlik, ve pazarlama stratejileri. Bu nedenler dolayısıyla firmalar araçlarının motorlarını maximum performans verecek şekilde değil de tolerans limitlerinin altında üretir ve satarlar. Yanlış anlaşılmasın, bu demek değildir ki chiptuning zararlı. Aksine yararı zararından çok fazla olan bir olaydır.

Motor Ömrü: Bu olay duruma göre değişiklik göstermektedir. Orjinal bir arabayı sürekli zorlayarak kullanmanız zaten onun motor ömrünü azaltacaktır. Chiptuning işlemi yapılmış bir aracı zorlarsak mantık olarak tabi ki motor ömrü orjinal halinden daha da kısa olacaktır. Ama bu ne kadar bir kısalık. Hemen örnek vereyim. 500.000km sonra motoru bitecek bir aracınız var ise bu rakam en fazla 400.000km ‘ye inecektir. Hangimiz bu kadar zaman kullanıyoruz ki bir arabayı? Bunun yanında geçen sürede alacağınız performans motor ömrüm 200.000 e inse önemli değil diyeceğiniz kadardır. Chiptuning in motor ömrüne şu açıdan yararı da olduğu da düşünülebilir. Sakin kullanımlarda motorunuzu aynı hıza ve güce ulaştırmak için gaza eskiden bastığınızdan daha az basıyor ve daha düşük devir çevirtiyor olacaksınız. Sebebi tork artışıdır. Bu da motor ömrünüzün kısalmasını değil normalden de uzun olmasını sağlar.

Egzoz emisyon Oranı: Araç üreticileri egzoz emisyonunu az tutmak için ellerinden gelen çabayı sarf ediyorlar. Temiz çevre temiz hava temiz dünya olaylarını düşünerek ellerinden geldiğince temiz egzoz gazı açığa çıkartmaya çalışırlar. Bunun için de yakıt hava karışımındaki yanmayı optimum düzeyde tutmaları gerekir. Bu olay doğal yarar açısından iyidir fakat performans yönünden kayba yol açar. İhtiyacınız olduğunda havaya biraz duman bırakarak daha fazla güç almanız olanaklıdır. Chiptuning zorlama anındaki mazot miktarını biraz daha artırarak saklı kalan bu gücün ortaya çıkmasını sağlar.

Aracın gürültüsü: Bazı araçlarda zorlama anında veya rolantide çıkan gürültü az da olsa artabilir. Sakin sürüş esnasındaki gürültü ise aksine motor zorlanmadığı için azalabilir.

Güvenlik: Araçların şasesi, yürüyen aksamı ve aktarma organları belli hızları ve güçleri kaldıracak şekilde düzenlenmiştir. Bu durumda motor gücü araç üretilirken olabileceğinden daha aşağılarda tutulabilir. Chip bu sınırlamayı kaldırır.

Pazarlama stratejileri: En önemli sebeplerden birisidir bence. Firmaların araçlarını inceleyin görürsünüz. Aynı motor hacminde birbirine yakın güçte araçlar bulunur. 1.3 75hp 90hp veya 1.6 90hp 110hp gibi. Bu araçların motorları aslında tamamen aynıdır. Mekanik olarak çok ufak farkları bulunur. Aslında her iki motor da birbirinin yaptığı işi yapabilir. Fakat pazara hakim olma açısından ve farklılık yaratmak açısından bu tür olaylara gidilebilir. Demek istediğim şu ki beygiri ve torku düşük olan motoru alıp chiptuning yaptığınızda diğer motordan daha fazla gücü rahatça elde edebilirsiniz. Ayrıca bazı firmalar chiptuning hizmetini kendiler de verebileceği için limitlerin altında tutabilirler motor güçlerini. Pazarlama ve satış ile ilgili daha bir çok yorum yapılabilir.

Chiptuning in bir başka açıklaması olarak gelişen teknoloji de örnek gösterilebilir. Aracın yeni versiyonundaki yazılım eksikliklerinin giderilmesi, hataların düzeltilmesi ve yeni teknolojilerin entegrasyonu gibi düşünülebilir. Araç üretilirken düşünülmemiş bazı parametrelerin sonradan bulunması ve eklenmesi olarak da düşünebilirsiniz.

Alıntı:Cihanın mesajı

Murat Gürakan
13/03/2010, 21:56
Bu iş öyle kolay bir iş değildir. Burda en çok biliyorum diyeni bile koy pc başıan yapamaz çünkü ciddi arge gerektiren bir iştir. Bi araba üstünde bilgi sahibi olursun sonra o karakteristikteki araçlar hakkında. Kısaca öyle bi kaç günde yazıuımcı olanlara güvenmeyin yada belgelerimden dosyalarımda hazır dosyayı cuk diye atan:) yazılımcılara güvenmeyin verimsizdir bunlar. Bu iş map üstünde mantıklı ayarlamalar yapıp güç ve ekonomi sağlamaya yarayan kmpleks yazılımlardır. Yani sıfır maliyet olarak bakmamak lazım bilginin değeri paha biçilemez. Senin bilgin ne kadar iyiyse o kadar para eder.

erosistanbul
13/03/2010, 22:13
Firmalar araçlarını üretirken bazı koşullara ve kurallara uymak zorundadırlar. Bunlar; aracın motor ömrü, egzoz emisyon oranları, aracın gürültüsü, güvenlik, ve pazarlama stratejileri. Bu nedenler dolayısıyla firmalar araçlarının motorlarını maximum performans verecek şekilde değil de tolerans limitlerinin altında üretir ve satarlar. Yanlış anlaşılmasın, bu demek değildir ki chiptuning zararlı. Aksine yararı zararından çok fazla olan bir olaydır.

Motor Ömrü: Bu olay duruma göre değişiklik göstermektedir. Orjinal bir arabayı sürekli zorlayarak kullanmanız zaten onun motor ömrünü azaltacaktır. Chiptuning işlemi yapılmış bir aracı zorlarsak mantık olarak tabi ki motor ömrü orjinal halinden daha da kısa olacaktır. Ama bu ne kadar bir kısalık. Hemen örnek vereyim. 500.000km sonra motoru bitecek bir aracınız var ise bu rakam en fazla 400.000km ‘ye inecektir. Hangimiz bu kadar zaman kullanıyoruz ki bir arabayı? Bunun yanında geçen sürede alacağınız performans motor ömrüm 200.000 e inse önemli değil diyeceğiniz kadardır. Chiptuning in motor ömrüne şu açıdan yararı da olduğu da düşünülebilir. Sakin kullanımlarda motorunuzu aynı hıza ve güce ulaştırmak için gaza eskiden bastığınızdan daha az basıyor ve daha düşük devir çevirtiyor olacaksınız. Sebebi tork artışıdır. Bu da motor ömrünüzün kısalmasını değil normalden de uzun olmasını sağlar.

Egzoz emisyon Oranı: Araç üreticileri egzoz emisyonunu az tutmak için ellerinden gelen çabayı sarf ediyorlar. Temiz çevre temiz hava temiz dünya olaylarını düşünerek ellerinden geldiğince temiz egzoz gazı açığa çıkartmaya çalışırlar. Bunun için de yakıt hava karışımındaki yanmayı optimum düzeyde tutmaları gerekir. Bu olay doğal yarar açısından iyidir fakat performans yönünden kayba yol açar. İhtiyacınız olduğunda havaya biraz duman bırakarak daha fazla güç almanız olanaklıdır. Chiptuning zorlama anındaki mazot miktarını biraz daha artırarak saklı kalan bu gücün ortaya çıkmasını sağlar.

Aracın gürültüsü: Bazı araçlarda zorlama anında veya rolantide çıkan gürültü az da olsa artabilir. Sakin sürüş esnasındaki gürültü ise aksine motor zorlanmadığı için azalabilir.

Güvenlik: Araçların şasesi, yürüyen aksamı ve aktarma organları belli hızları ve güçleri kaldıracak şekilde düzenlenmiştir. Bu durumda motor gücü araç üretilirken olabileceğinden daha aşağılarda tutulabilir. Chip bu sınırlamayı kaldırır.

Pazarlama stratejileri: En önemli sebeplerden birisidir bence. Firmaların araçlarını inceleyin görürsünüz. Aynı motor hacminde birbirine yakın güçte araçlar bulunur. 1.3 75hp 90hp veya 1.6 90hp 110hp gibi. Bu araçların motorları aslında tamamen aynıdır. Mekanik olarak çok ufak farkları bulunur. Aslında her iki motor da birbirinin yaptığı işi yapabilir. Fakat pazara hakim olma açısından ve farklılık yaratmak açısından bu tür olaylara gidilebilir. Demek istediğim şu ki beygiri ve torku düşük olan motoru alıp chiptuning yaptığınızda diğer motordan daha fazla gücü rahatça elde edebilirsiniz. Ayrıca bazı firmalar chiptuning hizmetini kendiler de verebileceği için limitlerin altında tutabilirler motor güçlerini. Pazarlama ve satış ile ilgili daha bir çok yorum yapılabilir.

Chiptuning in bir başka açıklaması olarak gelişen teknoloji de örnek gösterilebilir. Aracın yeni versiyonundaki yazılım eksikliklerinin giderilmesi, hataların düzeltilmesi ve yeni teknolojilerin entegrasyonu gibi düşünülebilir. Araç üretilirken düşünülmemiş bazı parametrelerin sonradan bulunması ve eklenmesi olarak da düşünebilirsiniz.

Alıntı:Cihanın mesajı

Yazı çok güzel, doyurucu ve bilgilendirici. ama nedense okurken sanki karşımda bir chip pazarlamacısı konuşuyor gibi hissettim. Yanlış anlaşılmasın chip olayını kötümsemiyorum ama pek kafama yatmadı doğrusu. Çünkü benim için performan da, ekonomide sürücünün ta kendisidir. Bilmem belkide gözümle görmem lazım.

Erdem Bozdağ
13/03/2010, 22:19
İstanbulda chipli arkadaşlar vardır kesin,ciddi anlamada duzgun yazılımlı bır araca bınersenız farkı fazlasıyla anlarsınız.Araç ciddi anlamda degısmektedır.Yüzde 30 lara varan degısımler ciddi bi rakamdır.

erosistanbul
13/03/2010, 22:42
Doğru söylüyorsun, görüp denemek lazım. Ayrıca chip li arkadaşlar da karşılaştıkları sorunları, faydaları paylaşırlarsa daha etkili olur.

Murat Gürakan
13/03/2010, 23:01
Buyrun gözünüzle görün. Düzgün bir yazılım ile ne gibi bi performans olur...Daha rodajı bitmeden deneme sonucu fark.
Öncesinde benim aracımla denedik videoda mevcut kafa kafaya gitti.
Sonrasında orada yazılım attık 1-1.5 saat sürtdü yazılım üstünde oynanması bu arada. Daha sonraki farkı görünce anlarsınız :)
Scirocco 1.4 TSI DSG 160 vs Bravo 1.4 Tjet - Car Videos on StreetFire (https://www.streetfire.net/video/scirocco-14-tsi-dsg-160-vs-bravo-14-tjet_741013.htm)
----
Ben hiç bir sorunlar karşılaşmadım bu arda. Tek sorun bzen duramam sorunu:)

cemal arslan
16/03/2010, 21:14
ne kadar abartmışsınız bu olayı.. chiptuning olayı başlı başına sahte yazılım değil mi ki orijinal yazılımı değiştiriyoruz bu yüzden.. maliyet açısından yazılımı yapanların (kopyalayanların değil) bir emeği vardır katılıyorum..

bu arada enjeksiyon kontrol ünitesi aynı olan motorlar için ayrı ayrı yazılım yapılmadığını öğrendim.. yani enjeksiyon kontrol ünitesi aynı olan binlerce 75hp yada aynı şeklide kendi aralarında enjeksiyon üniteleri uyan 90hp multijet stok motorlar aynı yazılımı kullanabiliyorlar.. yüzbinlerce aracı çözümleyip tek tek araca özel yazılım yapıyorum diyen varsa ortaya çıksın.. :)

chip tuning olayı sahte yazılım değildir.
var olan bir dosya üzerindeki değerleri değiştirmektir.
bu da sanırım illegal bir konu olamaz.

aynı motor aynı ecu ya sahip olan araçların yazılımı aynıdır
istenilirse aynı dosya onada uygulanır
işte kopyacıların emek harcamadan satış yapanların düşük fiyatdan satış yapanların genelde yaptığı budur
ancak dikkat etmediğiniz yada göz ardı ettiğiniz bir konu var.
araç aynı da olsa dosya aynı da olsa aynı olmayan bir konu var...o da aracın durumu her aracın motoru temizliği turbosu enjektörü vs aynı kalitede bakımda temizlikte km'de olamaz çok nadir bir durumda denk gelir.

elimizde 2 araç olsun biri 20 bin km de diğeri 90 bin km de...
sizce bu 2 araca aynı dosyayı aabilirmiyiz ?? teknik olarak evet ama işin arka planına bakacak olursak hayır...
birinin aldığı gücü diğeri almaz birine verdiğiniz turbo değeri diğerine fazla gelebilir...

ben bunu gördüm ve iddia ediyorum sözümün arkasında duruyorum...

bu yüzden bana aynı araçtan 3 tane de getirseniz 3ünüde okurum ve 3ünede ayrı ayrı yazılım hazırlarım...isterse km aynı olsun isterse olmasın çünkü doğru olan budur.

sağolasın Erdem. şimdi anladım.e peki bu kadar yararlı bişey fiat neden yapmıyor.sonuçta maliyet sıfır.sadece yazılımsal anladığım kadarıyla.

maliyet sıfır ??? yazılım olması sıfır maliyet anlamına mı geliyor ?
herkes kendi remap etmiyor. kimi dışarıdan alıyor kimi temsil ettiği firmadan alıyor alırkende bunlara bir para ödüyor.

her bir cihaz için yıllık 1000 euro destek parası veriyoruz. 1-3 cihaz kullandığımızı düşün. ayda sadece 200-500 lira buna ayırmamız gerekiyor

diğer taraftan dükkan giderleri var...vergi stopaj kdv kira elektrik su telefon yemek yol parası sigorta reklam gideri vs.vs. bunlar nedir ?

bir dükkanın aylık gideri 2 bin lira. bir de eleman çalıştırsan bugün bir elemanın maliyeti 1000-1200 lira.

fiat bunu yapıyor vw de yapıyor hyundai de yapıyor kia da yapıyor...herkes yapıyor...ama onlar bunu söylemiyor. söyleseler...siz onlara bunu diyebilirmisiniz ...aman canım sizde..altı üstü yazılım işte 120hp olanı bana verin ama 105hp fiyatını vereyim...diyormusunuz ???

tırlarda özellikle bu farklar var. scania tır 400 420 440 460 480 diye gidiyor
her 20 hp için adamlar 5 bin lira eklemişler...onlarda da yazılım farkı var

canım sen 480 i ver bana ama 400 olanın fiyatından olsun...nasıl olsa masrafı yok maliyeti yok...diyebiliyormusunuz ???

makeles
17/03/2010, 10:48
cemal bey
yazdığınızdan sanki aracın kilometresi arttıkça içindeki yazılım kendini ayarlıyormuş gibi bir izlenim uyandı bende.. 20bin km ile 90bin kmde olan aynı model motor araç aynı yazılımı kullanmıyor mu? orijinalinden bahsediyorum.. onlarda sorun olmazken chip sonrası ne sorun bekliyorsunuz anlayamadım.. bi de illegal olmayan bir olay neden garantiyi bozuyor?

bu arada işlemcisini overclock yaparak kullananlar varsa beni daha iyi anlayacaklardır.. adam gibi sınırlarda fazla voltaj vermeden OC sonrası işlemci yıllarca sorunsuz çalışabilmekte.. chip te benzerdir limitlerde sıkıntı olmayacaktır.. yanlış mı düşünüyorum?

fiatın 16.mjet 105hp ile 120hp motorun turboları farklı haliyle yazılımları da farklı değil mi?.. fiat da bunu yapıyor derken karşılaştırdınız mı? o mantıkla 120lik olanın enjeksiyon kontrol ünitesini alıp 105lik olana takmak yeterli olacak manasına geliyor.. deneyen var mı?

bu arada yazılım atılalı 10bin km oldu adam gibi yapmışlar sorunsuz biniyorum.. tavsiye ederim..

BoostER
18/03/2010, 21:31
Yazılımların aynı olması cok nadir olabilecek bir durum. aynı aractan ancak 100 de 1 gibi bir durumda karsılasılabilecek bir durum. Örnegin elimde 1.8t vw ler için 100 tane farklı sw var.. Aynı beyin içinden de en az 20 tane farklı sw vardır. Ki zaten şöyle de düşünebilrisiniz.. Beyinler aynı oldugunu varsaysak bile bazen fabrikanın yaptıgı sw update ile software komple değişiyor ve eski yazılım araca uygulanamıyor. Birebir tutsa bile birbirini calıstırmayıp beyin kitleyen bircok durumda mevcut..

Herseyin ötesinde bu tarz işlemlerin önüne gecebilmek için cihaz ureticileri bile bunu engellemiş durumdalar. Lisanslı olarak orjinal cihaz kullananlar bunu iyi anlayacaktır. Heer aracın dosyası kendisine ait olmasının ötesinde, dosyanın 1 kere yazıldıktan sonra 1 kere daha aynı araca bile yazılamaması, arac için hazırlanan dosyanın 24 saat gecerliliginin olması ve bu dosyanın suresi içinde hiç yazılmasa bile yeniden tuner tarafından kodlanmadıgı surece araca yazılamayacagı gibi bircok sebep var.. Yoksa 1 aracın dosyasını al baska bir araca da yukle durumu olsaydı hersey cok daha kolay olurdu.. Bunu yapmaya calısanlar zamanla bunun ceremesini cekiyorlar..

ayrıyetten katılıyorum her aracın durumu farklı oalcagından yazılımı da araca uygun olarak duzenlenmeli..

pdr42
19/03/2010, 00:06
peki bzideki 77 ve 90 lıklar motoru herseyi ile aynı sadece yazılım farkı mı var yoksa besleme unitesidemi degisiyor. birde 77 ye uygulatanlar benzinliden bahsediyorum tabi ne kadar beygir artısı gorduler

KaMiKaZe
19/03/2010, 09:30
Bu konuda bende erhana katılıyorum eper kataloğundan bakıldığında ecu için 30 civarı kod çıkıyor. Buda 30 farklı ecu tipi var demek, tabi farklı tip ecu deyince 30 tane donanımsal olarak farklı ürün beklememek lazım, bunların bir kısmı donanımsal bir kısmı yazılımsal farklılıklardan oluşuyor.

Örn: Güvenlik paketi olan bir araçta sistemde esp ve hill-holder ünitesi var bunu yönetmek için ekstra yazılımsal ve donanımsal eklentiler olması gerekli, tam tersini düşünürsek güvenlik paketi olmayan bir araçtada bu donanımın ve yazılım bulunmaması gerekli.

BoostER
22/03/2010, 19:05
peki bzideki 77 ve 90 lıklar motoru herseyi ile aynı sadece yazılım farkı mı var yoksa besleme unitesidemi degisiyor. birde 77 ye uygulatanlar benzinliden bahsediyorum tabi ne kadar beygir artısı gorduler
77lik motordan sadece yazılımla dyno uzerinde once ve sorna olarak 8 hp ve 10 nm aldık.. Göze az gibi gorunebilir ama kullanınca ne kadar cok etki ettigini rahatlıkla anlayabilirsiniz..

pdr42
22/03/2010, 20:15
evet az geldi gercekten ben 15 hp artıs olur diye dusunmustum. gerci neredeyse 90lık kadar oluyor ama.
biraz daha guc istiyoruz ama buda guc geliyor:))

cemal arslan
22/03/2010, 20:56
cemal bey
yazdığınızdan sanki aracın kilometresi arttıkça içindeki yazılım kendini ayarlıyormuş gibi bir izlenim uyandı bende.. 20bin km ile 90bin kmde olan aynı model motor araç aynı yazılımı kullanmıyor mu? orijinalinden bahsediyorum.. onlarda sorun olmazken chip sonrası ne sorun bekliyorsunuz anlayamadım.. bi de illegal olmayan bir olay neden garantiyi bozuyor?

bu arada işlemcisini overclock yaparak kullananlar varsa beni daha iyi anlayacaklardır.. adam gibi sınırlarda fazla voltaj vermeden OC sonrası işlemci yıllarca sorunsuz çalışabilmekte.. chip te benzerdir limitlerde sıkıntı olmayacaktır.. yanlış mı düşünüyorum?

fiatın 16.mjet 105hp ile 120hp motorun turboları farklı haliyle yazılımları da farklı değil mi?.. fiat da bunu yapıyor derken karşılaştırdınız mı? o mantıkla 120lik olanın enjeksiyon kontrol ünitesini alıp 105lik olana takmak yeterli olacak manasına geliyor.. deneyen var mı?

bu arada yazılım atılalı 10bin km oldu adam gibi yapmışlar sorunsuz biniyorum.. tavsiye ederim..

burada konuyu fazla tartışmak istemiyorum çünkü herşeyi uzun uzun anlatsak çarşaf gibi yazılar çıkar

mimik ifade el kol ses vurgusu eksik olduğu içinde yazıların ruhu yok her tür yoruma açık oluyor ifadeler eksik kalıyor

bu konular esasında buralarda üstü kapalı yada kısa kısa anlatılacak gibi değil

herkese bol chipli günler...

PNT 34
27/03/2010, 10:38
temelden anlamadığım bir durum var meraktan soruyorum..
madem 77bg lik araç 90 bg olabiliyor..
fabrikadan çıkarken bu işlemler niye yapılmaz ? ? ?

ABNEW
27/03/2010, 17:33
temelden anlamadığım bir durum var meraktan soruyorum..
madem 77bg lik araç 90 bg olabiliyor..
fabrikadan çıkarken bu işlemler niye yapılmaz ? ? ?

Farklı fiyatlandırma yapıp farklı kesimlere, isteklere cevap verebilmek için :)